1874. N°. 2. Zaterdag 3 Januari. 613te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. «OESSCHE COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be- en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen trekking hebbende dankbetuigingen van 1-8regels k/1,- Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende Afzonderlijke nommers 5 o. met bijblad 10 c. en contant betaald, 20 c. GOES, den 2 Januari 1874. Gedurende het jaar 1874 zullen de na volgende sommen worden uitbetaald aan hen, die zich vrijwillig bij het leger verbindente weten a. Voor iederen nieuw aangenomen militair beneden den graad van korporaaldie den ouderdom van 18 jaren heeft bereikt, zoomede voor iederen tamboer en hoornblazer beneden dien leeftijd en iederen milicien, die zich ver bindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen 45; b. voor iederen militair beneden den graad van korporaal, telkens wanneer bij zich voor zijn 40ste levensjaar opnieuw verbindt 40 c. voor iederen sergeant- of korporaal milicien bij het wapen der infanteriedie gedurende zijn grooten verloftijd onder de wapenen weuscht te blijven zonder zich als vrijwillig te ver binden, voor zes maanden werhelijken dienst tijd eene premie van 75; voor 12 maanden id. 150; d. Voor iederen adspirant-korporaal, die bij het wapen vrijwillig voor zes jaren in dienst treedt f 55; voor iederen adspirant-on- derofficier 85. De Minister van Oorlog beeft bepaald dat de aanvragen of kennisgevingen voor ver snelde middelen van vervoer, voor zoover die de maatschappij Grand Central Beige betreffen, voortaan in plaats van aan de directie, recht streeks aan den chef van het station Breda van die maatschappij behooren te geschieden. Gedurende het jaar 1873 werden bij het instructie-batailjon te Kampen 265 jongelingen aangenomen. 11 onderofficieren van dat corps zijn tot officier aaagesteld, terwijl 190 korporaals- titulair van daar naar onderscheiden regimenten infanterie vertrokken, om als korporaals-effec tief te worden ingedeeld. Tegen 9 Januari e. k. zijn weder 25 jonge lingen tot plaatsing opgeroepen. De zoolang gewenschte eenheid bij het aanbieden van een geschenk aan Z. M. den Koning zal, volgens het Handelsbl.worden ver kregen. Maandag jl. is te Amsterdam tot dat doel, op uitnoodiging der Burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, eene bijeenkomst gebonden met de Burgemeesters der provinciale hoofdplaatsen en die verg ide- ring heeft besloten de medewerking dn te roe pen van alle Burgemeesters in den lande tot het bijeenbrengen van gelden voor één alge meen nationaal geschenk. In weerwil van het bedanken van den heer Heemskerk Azn., blijft de R. K. kiesver- eeniging Recht voor Allen te Gouda zijne can- didatuur voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer aanbevelen, (N. R. Ct.) Aan het U. D. wordt medegedeeld, dat de officier, die den 26 Dec, bij de verkenning der vóór den kraton van Atchin gelegen vlakte sneuvelde, de heer Lafors is, kapitein bij de grenadiers en jagers. De heer Lafors was bekend door den ijver en de bekwaamheid, in zijn militaire loopbaan steeds betoond. Hij was op zijn verzoek bij het Indisch leger gedetacheerd, om aan de expeditie deel te nemen. Z. M. heeft bewilliging verleend op het ontwerp der acte, houdende wijzigingen in de acte van oprichting van de naamlooze vennoot schap Nederland"Maatschappij van verzeke ring op het leven gevestigd te Amsterdam. Blijkens eene mededeeling van den Zweed - schen Minister-resident, zijn de vice consulaten van Zweden en Noorwegen te Zwolle en Ter- neuzen opgeheven. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Aruba, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is den 30 December 11. met goed gevolg te water gelaten. De Centrale Commissie te Amsterdam voor het kindergeschenk aan den KoniDg heeft een schrijven aan de arrondissements-comité's verzonden, waarin wordt madeged eld, dat de heer F. Stracké, hoogleeraar aan de Rijks Aka- demie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, een ontwerp zal modeleeren, waarvan later een afbeelding aan het oordeel der Comité's zal worden onderworpen. Het denkbeeld is: een zilveren gedenkstuk, voorzien vau een uurwerk. De uit het krankzinnigen-gesticht te Utrecht ontsnapte en te Antwerpen voorloopig verblijf houdende predikant P. J. R. Laan, heeft zich daar tot den kerkeraad der Hol- landsch-Vlaamsche Evangelische geneente ge wend, met het verzoek om een predikbeurt. De kerkeraad heeft eindelijk aan het verzoek van den heer Laan gevolg gegeven, nadat deze den kerkeraad overtuigd had door twee attes ten, afgegeven en onderteekend door twee ge renommeerde directeuren-geueesheeren van Bel gische krankzinnigengestichten. Ds. Laan heeft daarop den 28 Dec. in de Protestantsche kerk gepreekt en zeer goed voldaan. Dagbl Te Maastricht is, door de correctioneele kamer van de Arrondissements-rechtbank een begin gemaakt met de behandeling der belang rijke strafzaak tegen de heeren A. en V. Helens en Clem. Bruis, vroeger bankiers aldaar, thans aangeklaagd van bankbreuk. Men weet, dat gemelde heeren, na eenige maanden preventief in hechtenis te zijn geweest, in afwachting der behandeling hunner zaak, tegen een borgtocht van ƒ150,000 voorloopig in vrijheid zijn gesteld. Te Delft zal binnen kort de winkel van de aldaar opgerichte coöperatieve winkelveree- niging geopend worden. Aan het hoofd van dien winkel zal iemand geplaatst worden, die in het vak ervaren is, tegen eene jaarlijksche bezoldiging van 400, met bijvoeging van eenige emolumenten. De directie van den Ned. Rijnspoorweg heeft te Amsterdam twee goederenstations, een voor het binnenlandsch- en een voor het in ternationaal locaalverkeer. Ter verzending van goederen naar het buitenland heelt zij ten ge rieve van den afzender op zich genomen, om die goederen op de douanen-bureaux aan te geven tegen eene vergoeding van 5 cent per 100 ki- logr, met een minimum van 20 cents. Ten einde spoorwegongelukken te vermin deren en zooveel mogelijk te voorkomen, zijn door de North-eastern Railway en de Caledo- Diën Railway premiën uitgeloofd aan hunne be ambten, die gedurende een bepaalden tijd op hun plicht hebben gepast. Luidens het Mannh. Journal van 27 Dec. jl. is de jongste mededeeling van enkele bla den, dat ook de tweede gieting van de Kei- zersklok voor den Keulschen dom mislukt is, geheel bezijden de waarheid. Die gieting is volkomen geslaagd- De opperbrandmeester te i Gravenhage heeft den spuitgasten ten strengste verboden nieuwjaarsgiften te vragen, daar zij vanwege de gemeente nieuwjaarsgeld ontvangen zouden. Men schrijft uit Almelo: De stalprijzen van het vee zijn in deze om streken weder met 4 a ƒ7,50 per koe verhoogd. Voor puik rundvleesch wordt hier thans ƒ0.80 a 0.85 betaald. Te Workum en Koudum is een veree- niging opgericht lot publieken verkoop van boter. Te Maastricht is het der politie gelukt, een vijftiental knapen in hechtenis te nemen, bfchooreude tot eene jeugdige dievenbende, be staande uit jongens van gemiddeld 15 a 16 jaren, die er haar werk van maakt om de winkels der bakkers en slagers te bestelen. Z. M. de koning heeft aan den heer J. J. B. J. Bouvg te Dordrecht, voor zijne glas- buigerij, stoom-glasslijperij enz. vergunning ver leend tot het voeren van het koninklijk wapen. In de Amh. Cf. wordt in een ingezonden stuk gewezen op het misbruikdat van de onlangs ingevoerde plakzegels wordt gemaakt. Volgens de wet is voorgeschreven, dat hij, die het plakzegel op het handelspapier bevestigt verplicht is zijn handteekening deels op het zegel, deels op het stuk zelf te plaatsen. De wet gaf dit voorschrift om het herhaaldelijk gebruiken van hetzelfde zegel te voorkomen. Nu verzekert de inzender, dat dit doel geens zins bereikt wordtomdat er personen zijn die de door ben gebruikte plakzegels nogmaals bezigen door ze namelijk van het oorspron kelijke stuk los te maken, op een ander te plakken en hun halve naamteekening aan te vullen. Er zouden er zelfs zijn, die een voor raad van zulke reeds gebruikte plakzegels ver zamelen, om ze bij voorkomende gelegenheid, in strijd met de wet, aan andere stukken te hechten. Men leest in de Cöln. Zeitung Nooit heeft een parfumerie zooveel roem ingeoogst in alle landen als het Eau d'Anvers. Het is een zoo heerlijke parfumerie, dat die aan iedereen behaagt en voor den zomer als ver- frissching eenig in "zijn soort is. Men ver- zekeit ons, dat beproefde dokters en chemisten het hebben willen oplossen maar te vergeets, zij hebben verklaard dat het Eau d'Anvers gestookt was uit zoovele aromatische planten, bladen, zaden, wortelen en vruchten, en uit zoovele eigenschappen dat de oplossing er van onmogelijk was. Zij hebben verklaard dat de ontdekking van het Eau d'Anvers wel mag aangemerkt worden als de verdienstelijkste en nuttigste uitvinding voor de gezondheid in 't algemeen. Mr. Aug. de Marbaix van Ant werpen, de uitvinder, komt dus alle lof toe. BELANGRIJK VOOR VELEN In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het ver trouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruiteDden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershui ADOLPH HAAS IN HAMBURG kan deswegeu iedereen sterk aanbevolen wor den, en doen wij op de heden in onze cou rant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. 1874, benoemd: tot havenmeester aan het Noordhollandsche kanaal en zijne haveus C. II. thans havenmeester aan het

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1