Is de menscli een aap of is lig het niet? zieze quaestie is nu eindelijk definitief beslist /geworden en wel door een vrederechter in het Gouvernement Jekateriuoslaw ïd Rusland, een voudig op grond van het Russische strafwet boek. Het rechtsgeding, dat tot de gelukkige ontdekking leidde, komt in 't kort hierop neêr: Een geneesheer bezit een aap, die op zekeren dag door een voorbijganger met een steen ernstig gekwetst werd. De zaak komt voor den vrederechter. Het geneeskundig onderzoek constateert, dat de kwetsuur, die aan Jolie werd toegebracht, tot de zware kwetsuren ge rekend behoort te worden en de vrederechter decreteert dientengevolge, dat het vergrijp ge straft moet worden krachtens 1477 van het wetboek voor crimineele en correctioneele rechtspleging (dat door den wetgever zeer waarschijnlijk voor menschen en niet voor apen gemaakt werd). Dagbl KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen het beroep naar Maassluis door ds. Ver hoef, pred. te Wissekerke. Bedankt voor Z. Beijerland de heer E. J. van Wisse- linah, pred. te Antwerpen. £)e heer de Pree, pred. bij de Chr Geref. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Pernis bedankt De Raad der gemeente Opsterland heeft besloten, aan de hulponderwijzers, die zich schriftelijk verbinden, om gedurende het jaar 1874 in dienst der gemeente te blij ven, eene gratificatie van ƒ100 ieder toe te kennen. AFLO OP~BESTE DIN G EN. Bij de plaats gehad hebbende besteding van de in dijking van het Schenge is ingeschreven door Pieier Bos Az., voor 364000, L. A. van Haaften, - 309000, 11. Seret Yz., - 299900,— D. Bolier, - 278000, A. Volleert, - 276400, XV. J. Schram, - 268900,— L. Kalis Kz., - 248400, J. van de Nadok en 1 «,7,10 Joh. Monster, J 1Da'40 Het werk is gegund aan den heer L. Kalis Kz. Rechtzaken. De Arrondissements Rechtbank le Goes heeft dd. 17 November de navolgende vonnissen uitgesproken als: 1. J. d. R. zoon van Josephus, 24 jaar, werkman geboren te Boschkapelle wonende te Stoppeldijk, beklaagd van moedwillige verwondiug, daarvan vrijgesproken de kosten, te dragen door den slaat. '2. G. d. B. 24 jaar, zonder beroep, geboren te llontenisse wonende te Stoppeldijk, beklaagd van hoon daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. 3. A. J. 11. zoon van Jan, 47 jaar, visscher en herbergier geboren en wonende te Philippine, schuldig verklaard aan houn gepleegd onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van vijftig cent, subsidiair in eene gevangenisstraf van een dag en in de kosten van liet rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. a. Ch. L. M. 56 jaar, zoon van Francics, werkman geboren te Waarschoot (Belgie) wonende te Sas van Geut. b. F. v. H. zoon van Francois, 23 jaar, metselaar en scheeps- trekker geboren en wonende te Sas van Gent, beklaagd van moedwillige mishandeling, gepleegd, onder verzachtende omstan digheden. De eerste beklaagde daarvan vrijgesproken de kosten ten zijnen aanzien gevallen te dragen door den staat. De tweede beklaagde veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit rechtsgeding ten zijnen aanzien gevallen des noods invorderbaar bij lijfsdwang. J. D. zoon van Frans, 53 jaar, leurder, geboren te Scherpenisse wonende te 's Gravenpolder, schuldig verklaard aan eenVoudigen diefstal gepleegd onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld tol eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Door den heer Kantonrechter, te Goes, zijn in dato 27 Dec. 4873, de navolgende vonnissen gewezen: 4e. J. A. F. oud 21 jaren kockbakkersknecht; K. K. oud 21 jaren arbeider; F. B. W. oud 21 jaren kockbakkersknecht; D. d. B., oud 21 jaren, timmermansknecht1'. M. d. M. oud 49jaren, schildersknecht; P. T. oud 24 jaren, kruidenierskneebt en W. d. H. oud 21 jaren arbeider, allen 'wonende te) Goes beklaagd van gezamenlijk en in gemeen overleg, verwekken van nachtelijk burengerucht, tot verstoring van de rust der ingezetenen: veroordeeld ieder in eene geldboete van f 5,50, subsidiair, ieder in eene gevangenisstraf van een dag en solidair in de kosten c. e. 2e. A. v. d. L. oud 29 jaren; J. O. oud 24 jaren; N. Z. oud '20 jaren; A. L. oud 19 jaren; allen arbeiders te Kapelle; J. L. oud 20 jaren, boerenknecht te tNieuwedorp en D. S. arbeider te Kapelle (deft.) beklaagd en verootdeeld terzelfde zake als voren 5e. C. H. oud 23 jaren, arbeider te Rilland, beklaagd, van het jagen op Zondag, zonder akte en zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar van liet jachtveld veroordeeld in 2 geldboeten ieder van f 10. verbeurte van het in beslag genomen ge weer veroordeeld in de kosten c. e. subsidiair in eene gevan genisstraf van drie dagen voor iedere boete. OPENBARE VERGADERING va.n den BAAD der GEMEEÏTE GOES, op Woensdag den 24 December 1873, des avonds ten 7 ure. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig de heer mr. J. G. de Witt Hamer met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 3 December jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen; dat op Zaturdag den 29 November de aanbesteding heeft plaats gehad van de levering der kleeding voor de politieagenten, en dat deze is aangenomen door J. J. Loobeek voor ƒ489.60; 1 dat het maken van twee riolen (een achter de huizen tusscheu 2 Poorteu en een van den zinkput bij het Raadhuis tot op de Groote Markt) bij aanbe steding op Zaterdag 13 December is gegund, het eerste aan A. Smit voer 398, het tweede aan U. lloots- mans voor 189; dat het verankeren der slagstijlen aan het buitensas op Zaterdag den 6 December is aangenomen door Pieter Buijtendijk voor de som van 665 dat de geagreëerde ten kantore van den Gemeente ontvanger C. J. Kooman, door verandering van be trekking, sedert 13 Dec. als zoodanig niet meer werk zaam is en bnrg. en W. in hunne vergadering van 13 Dec. op verzoek van den Ontvanger tijdelijk hebben vergund, dat bij ontstentenis enz. de heer C. Ris- seeuw, griffier ter Secretarie, als geagreëerde zal op treden dat, ten gevolge van het overlijden van den lijk drager A. van Delft, de oudste assistent, A. de Beste in diens plaats op de lijst is gebracht, terwijl tot assistent-lijkdrager is benoemd J. C. John. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missive van Ged. Staten, tot terugzending der Geineente-begrooting voor 1874, voorzien van het bewijs hunner goedkeuring; h. Missive van dezelfdenhoudende bericht van ontvangst van het gewijzigde reglement op het brand- wezen, welk reglement bereids is algekondtgd en weldra in druk aan de leden zal worden rondgedeeld; c. Bericht van het Burgerlijk Armbestuur, dat de heer D. Hildernisse als lid is geïnstalleerd en zitting heeft genomen; d. Bericht van Mevr. de wed. E. van Maenen Metgier, dat zij de benoeming tot regentes van het Gasthuis aanneemt; e. Mededeeling van de directie der Leenbank, dat de heer A. Schraver Kz. als boekhouder is beëedigd; Bericht van den heer L. Heijboer, dat bij den 5 Januarij 1874 zijne betrekking als hulponderwijzer aan de school der 2e klasse zal aanvaarden g. Aanbeveling der heeven mr. J. I Del Baere en mr. J. L..H. Liebert, ter benoeming van een lid in de commissie van toezicht op bet Middelbaar ouder wijs, ten gevolge der periodieke aftreding van eerst genoemde, die ter visie gelegd wordt. h. Eenige Staatsbladen, die bij de verzameling ge voegd zullen worden. IV. Aan de orde is: afstand van grond om en by de Zonstoof. Van geïnteresseerden in die stoof is een bericht ontvangen, dat zij het raadsbesluit van 9 Octo ber jl. in nadere overweging hebben genomen en thans verzoeken hun schrijven van 23 October als niet inge komen te beschouwen, en dat zij bereid zijn, de gronden rondom die stoof in erfpacht en gebruik te aanvaarden op de wijze en tot den prijs als in boiengenoemd be sluit is aangegeven, en dat zij aanbieden den grond, waarop de stoof gebouwd is, en de strook van 5 meters ten oosten en noorden, van de gemeente in eigendom over te nemen voor eene som van ƒ800, zulks onder toekenning van het recht van wederinkoop aan de zijde der gemeente, gedurende vijf jaren. De Voorzitter zegt, dat burg. en weth. adviseeren om het aanbod der geïnteresseerden aan te nemen, en in verband daarmede afwijzend te beschikken op het ver zoek van den heer J. J. van den Broeke, om denzelfdeu grond, waartoe zij toch zouden geadviseerd hebben, de wijl de gronden te groote behoefte zijn voor de Zonstoof. De heer mr. Del Baere herinnert dat de raad reeds een besluit in deze zaak heeft genomen en wel op den grondslag, door den heer Busing berekend. Spr. was niet gezind tot afstandmaar zijn gevoelen werd niet door de overige leden gedeeld. Evenwel kan spr. niet begrijpen, waarom de geïnteresseerden de gronden nu voor een koopje willen hebben. De Voorzitter antwoordt, dat de redenen, waarom de grond voor minder dan den gewonen prijs zou wor den afgestaan, tweevoudig zijn, gelijk burg en weth. reeds hebben medegedeeld. Vooreerst geldt het hier niet het stichten van eene nieuwe onderneming, maar een soort van transactie over een zaak, die meer dan twee eeuwen heeft bestaan. Ten tweede zijn in aanmerking genomen, de slechte vooruitzichten voor de industrie der meekrapbereiding door de. alizarine. De heer mr. Del Baere verklaart, dat juist de tweede grond hem tegen den afstand doet zijn. De zaken der meestoof gaan slecht en nu begrijpt spr. niet, waarom de geinteresseerden nu de gronden willen koopen. Er moeten andere redenen zijn. Hij noemt bet eene dwaasheid, gemeentegronden aan een tering achtige zaak af te staan. De heer Fransen van de Putte zegt, in herhaling te moeten treden van hetgeen hij vroeger heeft gezegd. De geïnteresseerden hebben een gratuiten titel van bezit, waardoor de gemeente niets van den grond ge niet. Om daaraan een einde te maken zijn onderhan delingen aangeknoopt. Nu komt de heer Del Baere daarop terug en vindt hij het onbegrijpelijk, dat men voor eene teringachtige zaak gronden in koop vraagt. Spr. herinnert echter aan het door hem gesprokene in de vergadering van 9 October. Het verzoek is in gediend op uitdrukkelijk initiatief van burg. en weth. De eigenaren der stoof bezaten van 1595 den grond, waarop de stoof staat, doch hadden zich langzamer hand meester gemaakt van de gronden om en bij het gebouw, zonder dat daarvoor iets betaald werd. Daar aan moest een einde komen en van daar dat burg. en weth eene regeling hebben Voorgesteld. Voor de ge- interesseerden was het beter en «oordeel iger, de zaak te laten zooals zij was, maar burg. en weth. wilden het wederrechtelijk Dezit doen ophouden en hebben een schrijven gericht aan de geinteresseerden. De grond slag was, dat er eene schikking moest plaats hebben en de slotsom was, dat de gemeente iets zou krijgen voor niets, en wel f 70 'sjaars, gedeeltelijk in renten, gedeeltelijk in jaarlijksche retributie. Burg. eu weth. meenden, dat ƒ700 voor koopsom van den grond bil lijk mocht heeten. De heer Busing heeft zich daar tegen verklaard en voorgesteld de koopsom te bepalen op deuzelfden prijs als voor andere gemeentegronden. De geinteresseerden verklaren zich nu bereid ƒ800 te geven en spr. gelooft, dat men hun aanbod moet aannemeu. Anders staan slechts twee wegen open: de toestand te laten zooals zij is, of de stoof te doen afbreken. (De heer mr. Del Baere verlaat de vergadering.) De heer Busing kan niet instemmen met den heer Fransen van de Putte en vraagt waarom, indien wer kelijk het verzoek is geschied om een einde te ma ken aan een ouregelmatigen toestand, niet reeds sedert 1860, toen door de eigenaren van de Zonstoof een dergelijk verzoek was ingezonden en door den raad daarop afwijzend beschikt, jaarlijksche retributie is geeisebt van den wederrechtelijk iu gebruik genomen grond. Thans nu de zaak der meestoven kwijnende is zou men den grond afstaan. Spreker ziet niet in dat het in het belang der gemeente kan zijn dat men dit voor 800,doe, te meer niet omdat wij de innerlijke waarde van den grond niet kennen. De geinteresseerden hebben onder gratuiteD titel slechts in bezit 13 A. 10 C. Indien het aanbod niet wordt aangenomen dan zou de gemeeute slechts 24, 'sjaars missen, en slechts een korten tijd omdat de stoof Diet lang meer aan hare bestemming zal kun nen beantwoorden. De heer dr. van Renterghem ondersteunt zeer het gevoelen van den heer Busing, ook, omdat er con currentie is voor het verkrijgen van den grond; ge tuige bet adres van den heer van den Broeke. De heer jhr. de Marees van Swinderen wijst op het recht van wederinkoop, dat de gemeente behoudt en ziet dus bij den kwijnenden toestand der mee stoven niet zulk een groot gevaar in den afstand der gronden. Hij zal voor het voorstel van burg. en weth. stemmen. De heer dr. van Renterghem voert aan, dat de toestand nog vijf jaren slepende kan gehouden wor den en dat de gemeente dan de gronden kwijt is. De heer Fransen van de Putte zegt, wat in 1860 niet geschied is, werd hoog tijd, dat hersteld werd. Dat de gemeente slechts ƒ24,'s jaars zou missen, als het aanbod van geintresseerden niet wordt ge accepteerd, is eene abusive berekening. De som van 800,zal toch tegen 5 40,rente op leveren. De heer Busing antwoordt: de geintresseerden vra gen 18 A. 35 C. in koop en bieden daarvoor 800, maar de grond, waarop de stoof gebouwd is, en die alleen in gratuiten titel bezeten wordt, bedraagt 13 A. 10 C. zoodat onder de 18 A. 35 C. ook begrepen is eene oppervlakte van 5 A. 25 C. waarvoor pacht verschul digd is. Tegen den koopprijs van 800,voor het geheel, zou de som voor de 13 A. 10 C. 485, bedragen, hetgeen een intrest kan opleveren van p. m. 24,Wanneer nu de stoof nog 5 of 6 jaren bestaan zal, dan toch heeft de gemeente slechts een verlies van 150,terwijl wanneer nu het voor stel wordt aangenomen eene som van 300,wordt cadeau gegeven. Het voorstel van burg. en weth. wordt nu in omvraag gebracht en aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Busing, de Meulemeester, Quist en dr. van Renterghem. De heer Kakebeeke heeft zieh, op grond van art. 46 der gemeentewet, van stemming onthouden. V. Vervolgens wordt gelezen een adres van de firma de wed J. C. Massee en Zoon, om aan haar in eigendom aftestaan de oppervlakte van 3 A. 90 C. aan den Keizersdtjk, naast het terrein waarop het magazijn voor landbouwwerktuigen gebouwd is. Burg. en weth. hebben bezwaar tegen de inwilli ging van het verzoek, zooals het is ingediend. Er is een riool met open monding aanwezig, en om nu steeds bij dit riool te kunnen korneu, tot reini ging en eventueel herstel, tevens om deu oprei voor de brandspuiten te behouden, wenschten zij eene breedte van 4 M. voor publieke dienst te reserveeren, en de firma daar naast eene oppervlakte van 3 A. 90 \C. in eigendom aftestaan, nadat die verklaard is n^et meer ter openbare dienst bestemd te ziin, zulks tegèn den prijs van 0.60 per C of 234,— voor het gehell. De heer mr. van Doek moet verklaren, dat hij nov? al bezwaar heeft teg.;n de inwilliging van het verzoek], ook na de verandering, door burg. en weth., daariri gebracht. Hij is niet tegen eene in-gebruik-geving tot wederopzeggens toe. Indertijd was men tegen den afstand van grond aan en bij de zonstoof, uil vrees dat de uitbreiding der gemeente belemmerd zou wor den. Dit is echter zeer problematiekmaar aan deze zijde der gemeente, laat zich die uitbreiding beter voorzien. Nog is in de laatste jaren eene geheele straat aldaar verrezen en als nu eeu volgende gemeen teraad de vest verder wilde dempen tot het sticht! van woningen, zou de uitbreiding belemmerd word

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2