1873. N°. 153. Dinsdag 30 December. 603te jaargang. Vrijwillige Dienstneming NIEUWJAARS-BEDEEL* op Donderdag den 1 Januari 1874, Commissiën en besturen van Gemeente-instellingen. B1NNENLANPSCHE BERICHTEN. GOESSGBE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be- trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Wij vestigen de aandacht onzer lezers 7 op de meer en meer in gebruik gekomen gewoonte om de nieuwjaarswenschen bij adver tentie in de nieuwsbladen te doen. Om de ge legenheid daartoe te bevorderen, zullen wij ons nommer van a s. Woensdag avond, Donderdag morgen vroegtijdig in de stad verspreiden en naar buiten verzenden, zoodanig dat het op Nieuwjaars dag in handen komt van onze abonné's en lezers, die in de laatste drie jaren zoodanig in aantal zijn toegenomen, dat onze oplage 200 exemplaren grooter is dan op 1 Januari 1871. Wij vermee- 7)en dan ook te kunnen zeggen, dat, bij plaatsing in ons blad, de nieuwjaarsgroet onder de oogen komt van iedertot wien men hem wenscht te richten. Even als ten vorigen jare is de prijs der nieuwjaars-annoncen 40 cents. Zij kunnen aangenomen worden tot Woensdag avond 5 ure. BEKENDMAKINGEN van liet Grexneente-Bestuur. bij het Leger in Oost—Indië. De BURGEMEESTER DER GEMEENTE GOES brengt hiermede ter openbare kennis, dat bij koninklijk besluit van 8 dezer no. 31, tijdelijk buiten werking is gesteld Hoogstdeszelfs besluit van 29 Juli bevorens no. 30 (Stbl. no. 119), zoodat thans alleen wordt aan genomen een engagement voor de dienst bij het leger in Oost Indië voor den tijd van minstens zes jaren, rekenende van en met den dag der inscheping. Goes, den 27 December 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennisdat de Nieuwjaars- Commissie, daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ingezetenen, aan de weezen- en armenschool eene uitdeeling zal doen van Eetwaren en Brandstoffen aan de armen dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders noodigen mitsdien de meergegoeden uit, op den Nieuwjaarsdag geene giften of aalmoezen aan hunne huizen uittereiken, daar dit eene minder goede armen-verzorging is; en waarschu wen de armen voor het bedelen op dien dag, dewijl daartegen door de politie met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt. Goes, den 27 December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brerigen ter openbare kennis, dat de raad der gemeente in zijne openbare vergadering van den 24 December jl. 'ter -vervulling der vacatures, die door de periodieke aftreding met 1 Januari 1874 zullen ontstaan, heelt benoemd tot leden der vaste raadscommissie voor het finan- ciëwezen, de heeren Mir. J. G. de Witt Hamer, tevens Voorzitter. W. F. Busing, en Jfhr. M. Jde Marees van Swinderen. b. tot leden der vaste raadscommissie voor het ont wierpen der strafverordeningen, waarvan de Burge meester ambtshalve lid en voorzitter is, de heeren Mr. J. 1 Del Baere, en Mr. A. van Hoek. c. tot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren B. M. den Boer, en P. H. Timans. d. tot regentes van het weeshuis Mevr. M. W. P. VervenneBurger. e. tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer L. Posthumus. f. tot leden der openbare gezondheidscommissie de heeren Dr. G. T. Callenfels Mr. J. G. de Witt Hamer. Goes, den 27 December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 29 December 1873. Gisteren ontvingen wij het volgende telegram. Een extra Staatscourant is heden verschenen Een Begeeringstelegram van Buitenzorg meldt de ontvangst van een telegram van van Swieten uit Singkel (westkust Sumatra) 26 dezer aan geboden, inhoudende: Het bivouac was betrok ken op den rechteroever der Atchin-rivier tegen over de Kampong Djawa niet ver van den Kraton. Een bataljon, op den linkeroever in Kampong Djawa gelegerd, had door een houten brug gemeenschap met de hoofdtroep. Zoowel onder de koelies als onder de troepen waren vele zieken, die in de veld-ambulancen werden ver pleegd om de hospitaalschepen niet te besmet ten. Het dientengevolge ondervonden gebrek aan koelies was oorzaak, dat de samentrekking in het bivouac drie dagen had geduurd. Wegens de cholera, die echter verminderde, moesten de troepen rust hebben. Daardoor versterken wij ons, zegt van Swieten, t'erwijl de benden van den vijand, wien levensmiddelen ontbreken, zullen verloopen. Er was nog geen aanraking met den Sultan verkregen. Blijkens eene door Het Vaderland gepu bliceerde lijstnemen aan de tegenwoordige expeditie naar Atchin deelonze voormalige stadgenooten de heeren Lauer en van der Straaten; beiden kapitein bij het Indische leger. De laatste is bij de eerste brigade, die als reserve te Padang is achtergeblevende eer ste is bij de strijdende macht. In de Javasche Courant van 21 Nov. vindt men een volledige opgaaf van de sterkte en samenstelling der 2e Atchineesche expeditie. Zij bestaat uit 389 officieren, 8156 minderen, 33 burgerlijke ambtenaren 1037 bedienden 77 officiers-238 rijkspaarden 3280 dwang arbeiders en 243 vrouwen. Den 8 Januari 1874 zal naar wij ver nemen, door de zangvereeniging Al wat liefelijk is en wel luidt" een eerste uitvoering worden gegeven, waarvan de opbrengst zal strekken voor een liefdadig doel. De conservatieve kiesvereeniging Koning en Vaderlandte Gouda, heeft den heer mr. W. baron van Goltstein tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, en de K. O. kiesvereeniging Recht voor allen, den heer mr. J. Heemskerk Az. Men verneemt echter, dat deze niet in aanmerking wenscht te komen. Als candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Breda, wordt door de R. C. kies vereeniging de Grondwet aanbevolen de Keer mr. A. F. X. Luyben. Te Brielle is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het bouwen van het Asyl voor invalide zeelieden. Bij het muntcollege te Utrecht zijn ver schillende exemplaren van valsche 50 cents- stukken uit Noord-Holland ontvangen, waar uit wordt afgeleid, dat in die provincie eene tot dusver nog niet ontdekte fabriek van valsche munt bestaat. Bij de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij treedt met 1 Januari in werking een nieuw tarief voor le en 2 klasse abonnementen, waarbij ook gelegenheid wordt gegeven tot abonnement voor één maand. Een Fransehman, die in Harderwijk zijn verblijf hield, is gevankelijk naar Arnhem gebracht, beschuldigd van valsche papieren te hebben vervaardigd, ten einde minderjarige jongelieden in de gelegenheid te stellen dienst te nemen voor Ned.-lndië, ook zonder toestem ming van de ouders. Nv. d. D.) Jl. Woensdag ontstond te Nieuwediep brand aan boord van het schip Cornelia Maria. Bij den feilen wind, die op dat oogenblik woei, was het gevaar zeer dreigend te achten voor de massa schepen die in de haven liggen maar spoedig waren de schepelingen van de te Nieuwediep liggende oorlogschepen bij de plaats des gevaars, en het mocht hun geluk ken den brand spoedig meester te worden. De Gemeentestem geeft hare ingenomen heid te kennen over de nieuwe regeling der jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers, door ged. staten van de pro vincie Groningen ontworpen, en bestrijdt zeer uitvoerig het adres der raadsleden van 25 plat telandsgemeenten, die bij den koning hunne bezwaren tegen de voorgenomen regeling ken baar maakten. Wie de vermeerdering der werkzaamheden aan de betrekkingen van burgemeester, secre taris en ontvanger verbonden, nagaat, zal met ons erkennen, zegt zij, dat eene verhooging der jaarwedden geen »luxe," maar eene drin gende noodzakelijkheid is. De vorige week heeft een geweldige storm op de Zuiderzee gewoed; verscheiden schepen, onder Schotland gelegen, sloegen van hun an kers en werden her- en derwaarts verspreid. De tabaksplanters te Rhenen hebben be sloten voortaan tabak alleen op de plaats te leveren en niet meer ter levering te verzenden. Met zekerheid wordt thans gemeld, dat ook de tweede poging tot het gieten der Keizersklok voor den Dom te Keulen mislukt is. Do eigenaar der gieterij wil tegen het voor jaar een derde poging wagen. Op een volgend taal- en letterkundig congres, dat in België gehouden wordt, zal geen aanleiding meer bestaan om den vrede te verstoren; door de ontvangst van een schrij ven in de Fransche taal van den Koning. Leopold II heeft het Nederlandsch aangeleerd; Z. M. leest en spreekt het reeds beter, naar men zegt, dan wijlen Koning Lodewijk Napoleon. Bij de invoering van briefkaarten in Italië, heeft het gouvernement tevens bij afzonderlijke ordonnantie bepaalddat elk ambtenaar der posterpen, die den inhoud van een postkaart zal openbaren, gelijkgesteld wordt met hem die het brievengeheim schendt, en dientengevolge correctioneel zal worden gestraft. Te Parijs werd dezer dagen de biblio theek van een beroemd geleerde in 't Chineesch verkocht. Onder de belangrijke werken was er één, honderd jaren geleden gedrukt in de Keizerlijke Drukkerij te Peking, en behelzende 600 afbeeldingen der typen en kleederdrachten van de verschillende wilde stammen die aan China schatplichtig zijn. Het werd gekocht voor 1,100 fr.naar men zegt, door den agent van een beroemde modiste te Parijs, die nu vooreerst genoeg nieuwe modellen voor da mestoiletten heeft. (.V. R. Cf.)

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1