BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Ie priesters de voortzetters waren van het werk des enigen Middelaars, en welk een voorrecht het was vijfentwintig jaren achtereen zulk een heerlijk ambt te hebben uitgeoefend. Hij richtte voorts het woord tot den zichtbaar ge troffen jubilaris en wenschte hem geluk met dezen dag en met de blijken van liefde en achting, welke hij van zijne parochianen ontving. Hij drukte ten slotte den wensch uit, dat eens het gouden feest van het priesterschap voor den heer Eversteijn mocht aan breken. Gedurende den dag ontving deze voortdurend talrijke bewijzen van achting en toegenegenheid. 's Avonds werd het feest eerst kerkelijk gesloten met eene godsdienstoefening, waarna aan den jubilaris door de harmonie „de Volhardingeene serenade werd gebracht. Met genoegen vermelden wij ten slotte, dat de eer Eversteijn de armen en de weezen in zijne feest vreugde heeft doen deelen. Beroepen te Wemeldinge J. A. P. Ris Lamberg, pred. te 's Grevelduin Oapelle. Ds. J. J. van 'l Hooft te Nisse komt voor op het zestal naar Schoonhoven. Te Cats is beroepen ds. Willem Klercq, pred. te Engwierum, cl. Dokkum. Men bericht ons, dat te Cats (H.-B.) een kerkvoogd en drie notabeien gekozen zijn, waarbij zich het feit heeft voorgedaandat die kerkelijke colleges schier geheel in familiekring zijn overgebracht. Tot kerk voogd werd gekojsn P. Verschuur, wiens vader lid is van het college van notabelen, en wel met het lot, daar de stemmen staaktenterwijl de vader medestemde, ook toen over de verkiezing van zijnen zoon moest worden beslist. Tot notabelen werden verkozen J. W. Markusse en M. Maat, wiens vader en beliuwdvader in de kerkvoogdij zijn gezeten. Voor eene bestaande vacature werd als notabele nog gekozen P. Eoersdijk, die zwager is van de op nieuw benoemde notabelen en tevens van den kerkvoogd H. Visser. Men schrijft deze uitkomst grootendeels toe aan de bepalingdat men om stemgerechtigd te zijn bij deze verkiezingen jaar lijks 75 ct. betalen moet, waardoor het aantal kiezers zeer wordt beperkt. En moge het ook in kleine ge meenten moeilijk zijn om buiten familiebetrekkingen te blijven, zoo dient toch opgemerkt te worden, dat juist de gemeente Cats gemeenteleden genoeg telt om een collego samen te stellen, dat niet enkel uit familieleden bestaat. Te Zuidlaren, prov. Drente, is dezer dagen door den gemeenteraad eene zaak in geheim Comité behan deld, welke voorzeker in eene openbare raadsvergade ring te huis behoort, de kwestie namelijk hoe te handelen, nu geen sollicitanten zich aanbieden als hulp onderwijzer voor 400, waarop besloten is, dit bedrag met de luttele verhooging van 25, op 425 te brengen. Door voortdurend gebrek aan hulppersoneel, heeft de onderwijzer Meyeringh te Hijkersmilde den Koning verzocht, om, overeenkomstig art. 7, letter C, der wet op 't lager onderwijs, aan zijne dochter, die zich daartoe, zonder er een beroep van te maken en zonder geldelijke belooning, bereid heeft verklaard, vergunning te verleenen tot het geven van lager on derwijs, ten einde zij hem in zijne school behulpzaam kunne zijn. Deze vergunning is door Z. M. bij besl. van den ln dezer verleend. Die gemeente komt er alzoo goedkoop af! Wat daar gelukt is, zal nu wel op meer plaatsen gevraagd worden, en waar de grens? Wie weet, of onder de leus: „gebrek aan hulp personeel'' nu hier en daar ook geen hulp in de school binnen gesmokkeld zal woraen, welke er vol strekt niet t'huis behoort 1 Xt echtzaken. De Arrondissements-rechtbank te Goes heeft dd. 10 November 1873 de volgende vonnissen uitgesproken, als: 1. V. V„ huisvrouw van Petrus Vermast, 58 jaar, arbeidster te Bonchaute (Belgie), defaillante, beklaagd van moedwillige mis handeling, daarvan bij verstek vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 2. o. P. G., 18 jaar, .zoon van onbekend, boerenknecht, geboren en wonende te Cortgene; b. J. v. S18 jaar, z. v. Hubrecht, arbeider, geboren en wo nende te Cortgene; c. A. v. G., zoon van Jan, 18 jaar, arbeider, geboren en wo nende te Cortgene; d. G. B„ 16 jaar, z. v, A., scbildersknecht, geboren te Cam- perland, wonende te Cortgene; allen schuldig verklaard aan diefstal met inklimming op eene plaats, die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld, gepleegd ouder verzachtende omstandigheden en voor den vierde met oordeel des onderscheids. Veroordeeld, de drie eersten ieder tot eene cellulaire gevange nisstraf van acht dagen en de vierde tot een cellulaire gevange nisstraf van drie dagen, en verder alle vier in de kosten van dit rechtsgeding op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. 3. J. de K., ld j., zoon van Jozias, landbouwer te Yerseke, schuldig verklaard.aan moed willige mishandeling, waardoor geenerlei ziekte of beletsel'om te werken is ontstaan, gepleegd met oor deel des onderscheids en onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. M. v. N., zoon van Adriaan, 12 jaar, zonder beroep, geboren te Kattendijke, wonende te Wilhelminadorp, schuldig verklaard aan moedwillige verwonding, waardoor gcenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, gepleegd met oordeel des onderscheids en onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld in eene gevangenisstraf van acht dagan en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. J. B., zoon van Jan, 12 jaar, zonder beroep geboren en wo nende te Goes, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, doch gehandeld hebbende zonder oordeel des onderscheids. Mitsdien daarvan vrijgesproken. Gelast, dat hij zal worden gebracht in een verbeterbuis, ten einde aldaar tot zijn achttiende jaar te wor den opgevoed en in hechtenis gehouden. Bepaald dat de kosten van dit rechtsgeding zullen blijven ten laste van den staat. Bij de Nationale Vergadering van Frankrijk zal eene nieuwe wet op de drukpers worden ingediend, welke voornamelijk zal gericht zijn tegen de dagbladen a un sou. De afgevaar digden der rechterzijde begrijpen, dat die dag bladpers, welke voornamelijk door de werklie den, landbouwers en kleine burgerij wordt geraadpleegd, een grooten invloed uitoefent op de verkiezingen, en zij schrijven grootendeels aan bare artikelen, bijna in alle kleine bladen in republikeinscben geest, den uitslag der ver kiezingen toe. Van daar, dat de meerderheid in de Nationale Vergadering gesteund door de directeuren der groote bladen wier debiet aanzienlijk is verminderd, sedert per dag meer dan een half millioen exemplaren van kleine bladen over Frankrijk worden verspreid, den dood heeft gezworen aan bet Petit Journal, de Petite Presse, den Petit Aloniteur en derge lijke halve-stuiversblaadjes, die onder Napo leon III allen geduld werden als letterkundige, niet politieke bladen, aan welke zelfs bet be spreken van economische onderwerpen verbon den was. Daarom waren zij echter ook vrij van het zegel, dat voor politieke bladen 6 cen times bedroegdaarom ook mochten zij per post a 2 centimes per nommer of per pak bij bet gewicht met de posttreinen worden ver zonden. Het onderscheid tusschen letterkun dige en politieke pers was eerst door de mannen van 4 September afgeschaft, gelijk ook bet dagbladzegel, maar opdat de schatkist bij die afschaffing geen al te groot verlies zou lijden, werd tusschen den Staat en de persvertegen woordigers een schikking getroffen, die de be lasting op het papier tot gevolg had en nu betaalt het papier, dat voor de dagbladen wordt gebruikt, 10 pet. als bet uit de fabrieken komt eu nog eens 20 pet. als het op de pers is gebracht. De grondstof werd dus met 30 pet. bezwaard, en met andere lasten, welke op de dagbladpers gelegd zijn, wordt een Zoo groote som vertegenwoordigd, dat bijv. bet Petit Jour nal alleen per jaar een half millioen francs aan den fiscus uitkeert. Dat half millioen plus het halve millioen, hetwelk nog door de kleine bladen wordt opgebracht, willen de afgevaar digden nu opofferen uit politiek belang en, zonder terug te keeren tot de zegelbelasting, een onfeilbaar middel invoeren om de kleine dagbladpers te dooden door eenvoudig te be palen, dat zij aan bet droit de poste onderhevig is, zoodat voor ieder exemplaar, dat naar bui ten verzonden wordt, voortaan 4 centimes port zou moeten worden betaald. Zoo zou men van den sou negen centimes maken, en wel wetende, dat de werklieden en landlieden zoo veel niet over hebben voor een dagblad, bet debiet der kleine pers verminderen, welke vermindering, daar zij het van de massa hebben moet, na tuurlijk haar dood zou zijn. De kosten» van bet proces van Bazaine be dragen, naar men verneemt, circa 300,000 fr. Zooals'men weet, komen die ten laste van den veroordeelde. De gerechtelijke vervolging tegen kolonel Stoffel is, bij besluit van den rechter van instruc tie, gestaakt. Het buis der afgevaardigden in Pruisen beeft na tweede beraadslaging bet wetsont werp op bet burgerlijk huwelijk, met onbe duidende wijzigingen, aangenomen, en is toen uiteengegaan tot 12 Januari. Te JSIadrid is verschenen een alpbonsis- tiscb manifest, onderteekend door Sallaoerria, hertog de Sesto, Elduayen en Domero Rebledo. Ofschoon nog niets bekend is geworden be treffende zijnen inhoud en zijne strekking, hecht het Orleantische Journal de Paris veel gewicht aan de verschijning van dit manifest. Twee der onderteekenaars, de hertog de Sesto en de heer Sallaverria zegt genoemd blad be hoorden reeds lang tot de alpbonsistiscbe parij. De eerste is met het toezicht over de oplei ding van den infant don Alphonsus belast, de ander is een der voorname hoofden van de alpbonsistische groep in de Cortes, en zoowel hunne persoonlijke waarde als hunne plaats onder de raadslieden van den erfgenaam van den Spaanschen troon, verleenen alzoo veel gewicht aan hunne handteekening onder bet manifest. De onderteekening van den beer Robledo heeft eene bijzondere beteekenis. Ro- bledo was lid van bet kabinet-5a^asfa onder koning Amadeus. Zijn overgang tot de al- phonsistisehe partij, in' Augustus jl., is waar schijnlijk geene bloote persoonlijke toetreding, en men mag aannemen, dat niet slechts de heer Sagasta, maar ook maarschalk Serrano en admiraal Topete achter hem staan. Hetzij de stellers van het manifest de alphonsisten aansporen oin hunne ondersteuning aan het bewind van Castelar te blijven verleenen, hetzij zij hen aanmoedigen om bij de eerste gunstige gelegenheid koning Alphonsus XII uitteroepen, in elk geval mag men vertrouwen, dat zij in dit stuk aan de alphonsistiscke partij eene meer bepaalde richting en eene krachtiger irn- pulsie zullen geven, dan zij sedert het uitroe pen der republiek nog ontvangen heeft. De Btaliiianscbc Kamer van afgevaardig den heeft besloten in overweging te nemen een voorstel van wet, ingediend -door den heer Cairoli en strekkende tot toekenning van het kiesrecht aan alle Italianen, 21 jaar oud en kuunende schrijven en lezen. De Minister van Binneulandsche zaken verzette zich tegen dit besluit niet, doch behield zich voor bij de dis cussie zijn gevoelen over het voorstel mede te deelen. Naar men verneemt heeft de SjmauscUe regeering bij de mogendheden dringend aanzoek gedaan om door deze erkend te worden. Ver scheidene kabinetten hebben geantwoord, "dat zij zullen wachten tot dat Spanje's bewind meer vastheid hebbe gekregen. Bij de Servische Skuptschina is den 16 door de regeering ingediend een ontwerp van wet tot afschaffing van de lijfstraffen. De eerste zitting van het 48e congres der Vereenigde Staten van Koord-Amerikn werd den 1 December gehouden. Het huis van ver tegenwoordigers telt thans 40 leden meer dan vroeger, en zijne leden zijn verdeeld in 193 republikeinen pf regeeringsgezindenen 93 op positieleden. De Senaat is samengesteld uit 49 regeeringsgezinden en 24 oppositieleden. Dat in Rusland nog altijd bijzonder gelet wordt op de krijgstucht, daarvan moge het volgende tot een sprekend bewijs dienen: Den 2 dezer barstte in' het stadje Bardosck een geweldige brand uit, welke 192 huizen in de asch legde en ook het ordonnantie-huis van de Compagni invalidenaldaar in garnizoen, aan tastte. In een schildwachthuisje vóór dat gebouw stond een soldaat. Men vergat hem af te lossen, waarom hij onwrikbaar op zijn post bleef staan. IJadat zijn huisje geheel verbrand was, vatte ook een mantel van den soldaat reeds vuur, toen een korporaal hem kwam aflossen. De keizer heeft dien gedisciplineerden sol daat tot onderofficier bevordert en hem bovendien een jaargeld van 50 roebels toegekend. Te Dordogne in Frankrijk zou men eene vrouw begraven. Juist toen de kist in de groeve zou neder- elaten worden, kwam er iemand buiten adem het kerk- of oploopen en bracht de verrassende tijding, dat men verzuimd had het lijk in de kist te léggen. Er zat natuurlijk niet anders op, dan de begrafenis over te doen. De gemeenteraad van Haarlem heeft eene veror dening vastgesteld, strekkende om mishandeling en noodelooze kwelling van dieren ie beletten, terwijl aan burgem. en wetli. is opgedragen de onderwijzers uit te noodigen, het mishandelen van dieren door de schooljeugd zooveel mogelijk te helpen tegengaan De kwaadaardige roodvonk- epidemie, die sedert drie maanden te Siiedrecht heerscht, begint te vermin deren. Gewoonlijk stierf één vierde der aangetasten. Als eene zeldzaamheid moge dienen, dat te Heems kerk op den huize Beijerlust thans een meidoorn in blad en bloem staat. Toen op eene soiróe aan het hof van den koning van Pruisen dezer dagen het gesprek viel op den dood van den koning van Saksen, zeide keizer Wilhelm, een goede zeventiger, gelijk men weet, op schertsenden toon tot den tegenover hem zittenden veldmaarschalk Wrangel, die de acht kruisjes reeds lang achter den rug heeft: „Zoo zullen mijn waarde Wrangel, wij beiden er ook weldra aan moeten gelooven, dat wil zeggen; „gij altijd nog eerder dan ik.'' „Uwe Majesteit weet wei," hernam Wrangel, „dat ik niet alleen gaarne voor U, maar ook vóór U sterf." Van de twee in Zeeland bestaande Onderlinge Brandwaarborgmaatschappijen mag die, welke den 1 Januari 1824 te Zieriltzee is opgericht, en zich uitsluitend tot de Zeeuwsche eilanden bepaalt, thans op een vijf tigjarig bestaan bogen. Die te Middelburg, welke zich over geheel Zeeland uitstrekt, kwam den 2 Januari 1S29, en alzoo 5 jaar later, tot stand. De oudste van dien aard in ons vaderland, met opzicht tot een onderlinge verzekering, bestaat sedert 1 Januari 1806 te Katwijk aan den Rhijn. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn in het afgeloopen dienstjaar van 1 April 1872 31 Maart 1S73, niet minder dan 986 spoorweg-ongelukken voorgevallen, waarbij 350 personen gedood en 1164 gewond werden. Té Marseille is een grève van eene bijzondere soort ontstaan. De koffiehnishouders aldaar hebben namelijk zulke overdreven eischen aan het publiek gesteld, dat de bezoekers dezer inrichtingen als een eenig man besloten hebben, geen druppel meer in de huizen te komen drinken, vóór en alleer do eigenaars wat water in hun wijn gedaan hebben. De twee partijen staan thans met spiedende blikken tegenover elkaar, gereed tot het laatste oogenblik vol te houden. Men denkt echter, dat de drinkers het toch zullen winnen, en de schenkers,, de zaak wel met een sisser laten afloopen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2