1873. N°. 152. Donderdag 25 December. 60ste jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. tiOlXSCIIi; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 24 December 1873. Gisteren verspreidden wij bet volgende tele gram Bij het ministerie van Koloniën is gister avond van Luitenant Generaal van Swieten een telegram ontvangen. Penang 20 dezer, waaruit het vol gende blijkt: Het tweede object is bereikt. Met gering ver lies is bezit genomen van de rivier en van de versterkingen van Toengkoe Kali. De vijand heeft alle versterkingen op den Linker- en Rechteroe ver der rivier verlaten. Het schijnt, dat de ne derlaag van den 14den dezer en ffiet bombarde ment der marine hem heeft ontmoedigd. De Ge neraal van Swieten zocht nu op nieuw in aanraking met den Sultan te komen, die men beweert, dat genegen is tot onderwerping. Intusschen wordt alles voorbereid om tegen den Kraton te ageeren als het nog noodig is. De aanvoer van zwaar ge schut is door het bezetten der rivier gemakkelij ker geworden. De brigade van Kolonel de JRooij is nog in reserve te Padang en ter beschikking voor ondersteuning of andere eventualiteiten ge reed. Het weder is gunstig. Gezondheidstoestand verbeterd en de geest der troepen uitmuntend. (Er verschijnt extra Staats-Courant Reuter s agentschap seinde eergisteren aan het Dagblad: Penang,De maritieme en militaire strijdmacht, voorzien van kanonnen van groot kaliber, omsingelen den kraton. Luitenant-generaal van Swieten heeft den Sultan vergunning -gegeven gebruik te maken van de laatste gelegenheid om zich onvoorwaar delijk over te geven." Nn de naaste familiebetrekkingen hier te lande van twee, volgens het jongste Ëegeerings- telegram uit Penang, in Atchin aan cholera overleden luitenants van het Indische leger, ge waarschuwd zijn, kan worden medegedeeld, dat die officieren genaamd waren J. II. A.van Daalen en G. N. Levert. Aan cholera was ook over leden Nino Bixio, gezagvoerder van het voor troepenvervoer bestemde italiaansche schip Mad- daloni. St.-Ct. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat in de week van 14 tot 20 December jl. aan aziatische cholera zijn over leden in Zuidhollandte Delft 3 personente 'sGravenhage 1 persoon; te Delfshaven 1 persoon; te Rotterdam 5 personen; totaal 10 personen; in Zeeland: te Zierikzee 3 personen; in Over- ijsel: te Zwolle 4 personen; in Drente: te de Wijk 1 persoon. Totaal in het Rijk 18 personen. De Minister van Financiën heeft, een maatregel genomen tot opheffing van het be zwaar, door sommige gemeente-, polder- en waterschapbesturen gemaakt tegen het overleg gen van quitantiën van storting, door de arron- dissements-betaal meesters afgegeven aan anderen dan Rijks comptabelen. EERSTE KAMER. Poi' telegraaf! In de zitting van heden zijn aangenomen met algemeene stem men de wet op de middelen, hoofdstukken Huis des Konings en Nationale Schuld. De kamer is gescheiden tot 12 Januari ter ver dere afdoening van de Staatsbegrooting 1874. Blijkens bet afdeelingsverslag van de Eerste Kamer over hoofdstuk binnenlandsche zaken, was het vraagstuk van het lager onderwijs breedvoerig besproken met openbaring van het bekende verschil va» gevoelen. Intusschen werd schier eenstemmig, ook door voorstan ders van het bijzonder onderwijs de verwijde ring betreurd, welke thans ook reeds tusschen de kinderen der bijzondere en openbare scholen wordt in 't leven geroepen. In den strijd tus schen openbaar en bijzonder onderwijs werd der regeering voorzichtigheid aangeraden. Som mige leden, hoewel voor handhaving van het openbaar onderwijs, wenschten een middel van tegemoetkoming aan bestaande bezwaren. Vele anderen konden de hevige aanvallen tegen de wet van 1857 niet billijken, welke gunstig werkt; met overdrijving werden bezwaren in gebracht. Zij wenschen de onderwijswet, ook met oog op art. 194 der grondwet, gehandhaafd. In de vest bij de voormalige Koepoort- brug alhier is heden morgen drijvende gevonden het naakte lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, dat reeds in vergevor derden staat van ontbinding verkeerde. De justitie doet onderzoek. Wij kunnen thans mededeelen dat door de ver schillende gemeenten in Zuid-Beveland voor het geschenk aan Z. M. den Koning het volgende is ingezameld Baarland ƒ32.75, Borsselen ƒ73.55, Driewegen ƒ34.75, Ellewoutsdijk ƒ54.80, Port Bath ƒ20.35, Goes 311.35, 's Gravenpolder 75.25, 's Heer- Abtskerke ƒ24.35, 's HeerArendskerke 227.85, 's Heerenhoek ƒ62.90, Heinkenszand ƒ112.75, Hoedekenskerke ƒ14.Kapelle ƒ159.15, (waar onder van Biezelinge 34.35,) Kattendijke ƒ45.361, Kloetinge ƒ130.85, Krabbendijke 53.50, Krui- ningen ƒ293.75, Nisse 35.75, Oudelande ƒ36.25, Ovezand ƒ31.50, Rilland ƒ136.05, Schore 64. Waarde 46. Wemeldinge ƒ57.64, Wolfaarts- dijk ƒ82.40, Yerseke 71,25, te zamen ƒ2288.105. Uit Hoedekenskerke meldt men ons, dat gisteren nacht tusschen 1 en 2 ure de koren molen aldaar totaal is afgebrand. De molen was geassureerdde oorzaak van den brand is onbekend. Te Zierikzee is 11. Zondag wederom een geval van cholera voorgekomen, met doodelij- ken afloop. Te Zierikzee is een suppletoir-kohier voor de plaatselijke belasting, waarover in een vorige zitting de stemmen staakten, in den raad met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Dat is iets, dat zeker zelden voorkomt, omdat overal iedere aanslag in 't bijzonder is vastgesteld. Er zal nu een geheel nieuw kohier gemaakt moeten worden. Uit Zeeland wordt o. a. het volgende aan het U. D. geschreven »Men fluistert hier echter zeer geheim zinnig dat de Koning en Prins Hendrik zich veel moeite geven om Vlissingen en Middel burg gelegenheid te verschaffen van de nieuwe havenwerken te profiteeren, en dat zij zelfs aanzienlijke sommen beschikbaar zouden heb ben gesteld voor flinke ondernemingen, om die werken rendeerend te maken." Wij vernemen, zegt de N. R. Ct., dat de heer N. R. H. Guljé, die door de kiezersver- eeniging Burgerplicht te Bergen-op-Zoom was gekozen tot candidaat voor het lidmaatschap van de 2e Kamer, aan deze vereeniging heeft doen weten, dat hij voornamelijk uithoofde van zijn minder gunstigen gezondheidstoestand deze candidatuur niet kan aanvaarden. Het Handelsblad verneemt, dat de Koning goedgunstig heeft beschikt op de aanvrage der feestcommissie uit de Scherpschuttersvereeniging »Neerlands Burgerwacht" te Amsterdam, tot het geven van een feestwedstrijd op de vuur wapenen, bij gelegenheid van het te vieren zilveren kroningfeest, in de maand Mei des volgenden jaars. Tot dit feest zullen worden uitgenoodigd de verschillende Nederlandsche vereenigingen, benevens deputatiën van vloot, leger en schutterijen in Nedqrland, en de ver schillende Luxemburgsche en Belgische Scherp schutters vereenigingen. o o Door de lijd is reeds over de f 7000 ontvangen voor »de vervolgde priesters in Zwit serland." De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft omtrent de vraag of herbenoemde gemeen teraadsleden verplicht zijn op nieuw den eed af te leggen, aan Ged. Staten van Zuid-Holland als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat de eed of belofte bij elke herbenoeming behoort te wor den afgelegd. De gemeentewet verlangt den eed bij aanvaarding", en bij herbenoeming heeft een nieuwe aanvaarding plaats. Dat de wet dit bedoelt, blijkt, volgens den Minister, ook daaruit, dat vóór den genomen ambtseed nog de zuiveringseed moet worden afgelegd, en voor den laatstgenoemden dezelfde grond bestaat bij een herbenoeming als bij een eerste benoeming. Het afleggen eener belofte, in plaats van een eed, acht de Minister alleen dan voldoende, wan neer men tegen den laatsten godsdienstige bezwa ren heeft. «Iets beleedigends kan in de vor dering van nieuwe eedsaflegging evenmin bij tweede en volgende, als bij da eerste benoeming gelegen zijnelke benoeming is als een blijk van vertrouwen der kiezers te beschouwen." Te Yenhuizen bestaat eene paardenslach- terij, waarin vooral gedurende de maanden Nov. en Dec. tal van paarden worden afgemaakt. Het bruikbare vleesch vindt grooten aftrek bij de arbeidende volksklasse, die het laat zouten en rooken. De landbouwers noemen het daar een ui terst zeldzaam geval, dat hunne varkens door de gevreesde ziekte worden aangetast, wanneer zij, jong zijnde, eenige weken lang met bloed en afval van paarden gevoed zijn. Yan 1 Juli 1872 tot 30 Juni 1873 kwamen in de Yereenigde Staten niet minder dan 459,803 emigranten aan, waaronder 3,811 uit Nederland en 1,176 uit België. De Shah van Perzië, voor wien op bet terrein der Weener tentoonstelling een paviljoen 'was opgericht, heeft aan de commissie te ken nen gegeven, dat hij niet voornemens was de onkosten te betalen. De commissie drong aan en de S'nah maakte eindelijk accoord, dat hij in plaats van geld ridderorden zou geven, en hieraan heeft hij dan ook voldaan. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft hei-benoemd de burgemeesters van Baar land, Borsselen, Driewegen, Kloetinge, Oudelande en Wemeldinge. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Gisteren werd door onze katholieke stadgenooten een buitengewoon feest gevierd. De Zeer Eerw. heer J. A. Eversteijndeken van het dekenaat Middelburg en pastoor in deze stad, tot priester gewijd op 23 Dec. 1848, vierde het zilveren feest van zijn priesterschap. Reeds op den vooravond van dien heugelijken dag was de kerk smaakvol en toepasselijk versierd en werd den jubilaris namens zijne parochianen een feestgeschenk aangeboden; maar yooral op het feest zelve mocht zijn eerw. talrijke blijken van hoogachting ontvangen. En des morgens van den 23 wapperden de vlaggen bij elk roomsch katholiek ingezeten, terwijl de kerk reeds vroegtijdig voortdurend met belangstellende pa rochianen was gevuld; doch vooral was zij druk be zocht, toen de jubilaris, omringd van een groote priester schaar, het H. Misoffer opdroeg, en de feestrede werd uitgesproken door den Eerw. heer J. Kuekhoven, pastoor te Delfshaven. De feestredenaar besprak het groote gewicht en de heerlijke beteekenis van het priesterschap, hoe eigenlijk

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1