BUITENLAND. In een, op het initiatief der kiesver- eeniging Nederland en Oranje", van Oude water, te Gouda gehouden kiezersvergadering, is de Burgemeester van laatstgenoemde gemeente, de heer mr. A. A. van Bergen IJ zendoorn, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Toen deze echter bedankt had, viel de tweede keuze op mr. H. C. Verniers van der Loeff. - Dagbl. Blijkens een Zaterdag aangebracht tele gram van den luit.-generaal van Swieten, aa"n- genomen te Penang, den 19n dezer, des na middags ten 4 u. 10 m., had de vijand de versterkingen aan het strand op den oostelij ken oever van Atchin thans verlaten, maar den strijd niet opgegeven. De expeditionnaire troepen bevonden zich in moeielijk terrein, ongeveer als de Biesbosch. Men zocht zuid waarts op beter terrein te komen, maar had den doorgang niet gevonden. Bij de verken ningen waren 8 minderen en 2 officieren licht gewond geworden. Reuter seinde 'snamiddags: «Penang. 20 Dec. De Nederlandsche troepen hebben den geheelen linker-oever van de Atchin rivier genomen, benevens de moskee. »De troepen rukken thans naar het zuiden op. Het terrein is moeielijk. De Atchineezen bieden duchtigen tegenstand. Alhier is den 7n December jl. in de brie venbus gestoken een brief aa^i het adres van >den heer J. J. Sprenger, ritmeester der hu zaren te Haarlem", inhoudende twee muntbil jetten, ieder van f 10, gemerkt A IS 898 en Y P 708, beiden aan de achterzijde op een hoek geteekend G. H. K., welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van Justitie verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De verwarming van het kerkgebouw der hervormde gemeente te Wolfaartsdijk door middel van 2 circulatie-kachelsden vorigen winter aldaar geplaatst, doch toen niet aan de verwachting beantwoordende, voldoet thans uit muntend nu men daarvoor eene geschiktere plaats gevonden heeft. Men meldt ons uit Hansweert dat aldaar jl. Vrijdag een 12jarig meisje aan besmettelijke keelziekte is overleden. Het lijk is des avonds naar het lijkenhuis te Kruiningen vervoerd en zou heden begraven worden. Het bed en de gebruikte goederen zijn door het gemeentebestuur onteigend. Yerseke 20 December 1873. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot lid van het burgerlijk of algemeen arm bestuur alhier benoemd de heer Cornells van Hoornin plaats van den heer W. de Jonge, die zijn ontslag heeft genomen. Te Zierikzee i3 de vorige week een per soon aan de cholera overleden. Ook moeten er een tweetal andere personen, tengevolge van hevige diarrheën, aan uitputting gestorven zijn. Wij vernemen, dat in het 1ste school district van Zeeland (Walcheren en Noord- Beveland) door de leerlingen der verschillende scholen voor het kindergeschenk aan den Ko ning de som van 284,85^- is bijeengebracht. Blijkens de door den gemeenteraad van Vlis- siugen goedgekeurde rekening der feestcommis sie, hebben de kosten der op 8 September jl. gehouden feestviering voor de gemeente bedra gen ƒ32.815,63. Als bijdragen in de kosten der feestviering komen onder de ontvangsten op de rekening voor: ƒ7000 van het Ministerie van Biunen- landsche Zaken en ƒ3000 van de provincie Zeeland. Sedert eenige dagen heerscht onder de kweekelingen der'rijks-kweekschool voor onder wijzers te 's Hertogenbosch eene oogziekte, waar door de lessen aan die inrichting tot nader order zijn gestaakt. Dr. Snellen van Utrecht onderzoekt de kweekelingen en de localen dier inrichting, ten einde de oorzaak der ziekte op le sporen. (-B- Ct.) De wed. Mathyssen te Prinsenhage, van wie wij in ons vorig nommer melding maakten is bij gelegenheid van haar 100" verjaardag in optocht met harmonie, alle bestaande gilden en «ene eerewacht te paard van hare woning afge haald en plechtstatig naar de kerk gereden. I Zij heeft vele geschenken ontvangen. De heeren J. Elias-Hacke c. s. hielden dezer dagen te Amsterdam een vergadering van jacht liefhebbers en grondeigenaars, om van gedach ten te wisselen over het «voorstel van wet tot intrekking van de bijzondere bescherming van de jacht en het jachtwezen»welk voorstel, gelijk bekend is, bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal op 31 Oct. 1873 is ingediend door de Algevaardigden Oldenhuis Gratama, Idzerda en van Kerkwijk. Er werd besloten tot het zen den van een adres aan de Tweede Kamer, om aan het gedane voorstel hare goedkeuring niet te verleenen. Men meldt uit Wetering (gemeente Steen- wijkerwoldj, dat de veehouders uit den omtrek weêr druk bezig zijn met het vervoeren van stukken land, om daarmede elders bestaande waterplassen te dempen. Deze verplaatste stukken land zijn zeer vrucht baar, gelden gemiddeld ƒ1800 per bunder en kunnen, bij goede bemesting, soms viermaal per jaar gemaaid worden. Naar men verneemt, is het den heer B. Gor ter te Almelo gelukt, een toestel uit te vinden, waarmede ook in de grootste stoomfabrieken turf kan worden gestookt, waardoor 100 pet. voordeeliger kan worden gewerkt dan met steen kolen. Reeds in verscheiden fabrieken in de omstreken van Almelo wordt met goed gevolg van die inrichting gebruik gemaakt. HCt.) De hoogste prijs in de verloting van de Maatschappij voor Landontginning, gevestigd te Apeldoorn, is gewonnen door den heer H. Ham- mingh, broodbakker te Stedum, op no. 6098. Door de Haagsche burgerij is omstreeks ƒ6000 bijeengebracht voor een geschenk aan den koning, Het bestuur der chr. school te Vlaar- dingen heeft besloten, zich aan te sluiten bij het centraal-comité voor het kindergeschenk aan den koning, dewijl het scheiding onnoodig en betreurenswaardig acht. Ten behoeve van het gemeente-archief te Brielle heeft de heer mr. van Hugenpoth, advocaat te Arnhem, eene Duitsche courant van 1572 geschonken, waarin een verslag voorkomt van de inneming van den BrielVlissingen enz., in het genoemde jaar. Volgens sommige bladen moet er op een plaats van eene onzer noordelijkste provinciën een 14jarige jongen uit den arbeidersstand de hoogere burgerschool bezoekenen wel op kosten van den koning, die zich het lot van dien jongen heeft aangetrokken. Z. M. zou daartoe gebracht zijn door tusschenkomst van den commissaris des konings in die provincie, aan wien de knaap een verzoek had gericht om hem, zoo mogelijk, te helpen in zijn po gingen tot bevrediging van zijn leerlust. Naar men aan het N. v. d. D. mededeelt, hebben de gemeentebesturen in Nederland aan schrijving ontvangen, om een juiste opgaaf der onderwijzers-traetementen te doen. Die aan schrijving geschiedt door de inspecteurs op ver zoek van den Minister van Binnenl. zaken. De gemeenteraad van Schiedam heeft een vreemd en zeker geheel nieuw voorbeeld ge geven van zijne opvatting van de taak der ge meenteraden. Met algemeene stemmen is na melijk eene motie van orde aangenomen, waarin de afkeuring van den Raad wordt uitgesproken over een artikel in de Schiedamsche Courant. Al mogen gemeenteraadsleden niet altijd in stemmen met hetgeen in dagbladen geschreven wordt, zeker is het, dat de gemeentewet hun nergens de bevoegdheid toekent om censuur daarover uit te oefenen. ZutpliCt.) De laatste zieke militair in het kamp bij Millingen, die aldaar zoo lang verpleegd is, omdat zijn vervoer niet raadzaam werd geoordeeld, is na een zorgvuldige verpleging overleden. De zieken-jnrichting aldaar zal nu eindelijk kunnen worden opgeheven, (f7. D.) Te Rotterdam is het voorstel omtrent de belasting der beursbezoékers door den gemeen teraad aangenomen. In de Kamer van Koophandel te Amster dam is een rapport van een daartoe benoemde j 1 commissie, strekkende om zich tegen de op» richting van Rechtbanken van Koophandel te verklaren, met algemeene stemmen aangenomen. In den namiddag van den 7n dezer wan delden in de bosehjes langs den ouden Sche- veningschen straatweg eenige dames, toen een huzaar, die zich in de nabijheid bevond, ze naderde en zich op een hoogst laakbare wijze aan schennis van de eerbaarheid schuldig maakte. Gelukkig was een dienaar van politie dicht bij die plaats aanwezig, en nam den huzaar in verzekerde bewaring. Reeds heeft deze voor den krijgsraad te recht gestaan en een zware straf wacht hem. Volgens het Nieuws van den Dag zijn dezer dagen te Slikkerveer, op de werf van den heer A. Smit, de kielen gelegd van vier stoom schepen voor rekening eener Engelsch-Duitsche maatschappij, gevestigd te Dusseldorf en bestemd voor de vaart tusschen Vlissingen en Duisburg. Men meldt uit Beesd, in dato 17 Dec. Als een bewijs hoe zeer de waarde der lan derijen hier sedert eene eeuw gestegen is, moge het volgende dienen. Voor eenige dagen is hier een stuk bouwland vau middelmatige qua- liteit verkocht ter grootte van één ouden mor gen of 85 aren. Met de daarop vallende on kosten zal het den kooper op ruim 3800 komen te staan. Uit een oude koopakte blijkt, dat dezelfde morgen lands in het jaar 1763 is verkocht voor 200. De jaarlijksche pacht was toen 8 gl. 8 st. Het nu gekochte stuk grond zal misschien 3 pCt. aan zuivere pacht opbrengen. Te Zwolle is het getal choleralijders weder met één vermeerderd en de vierde der eerste zes aangetasten, bezweken. Op de dezer dagen te Deventer gehouden veemarkt was de aanvoer groot (ruim 200 koeien), doch de handel weinig geanimeerd en de omzet dientengevolge zeer beperkt. De prij zen van de meeste soorten van vee waren 5 a ƒ15 per stuk lager dan de vorige week. Melkkoeien golden van ƒ120 tot ƒ160; drachtige koeien van 125 tot 185guste koei en van 75 tot ƒ125pinken van ƒ55 tot ƒ115. Uit de noordelijke provinciën wordt ge meld dat de prijzen van het vee weldra hun oude hoogte zullen bereikt hebben. Vooral voor vette en kalf koeien wordt weder veel geld besteed. De stijging der prijzen wordt toegeschreven aan de verzending naar Holland en het buitenland, waarmede men weder be gonnen is. Het Provinciaal Gerechtshof te Maastricht heeftden 19 dezer uitspraak gedaan in de zaak van Jos. Russel, uitgever van VAmi du Limbourg, door de Arrondisseraents-rechtbank veroordeeld als medeplichtig aan het uitgeven en versprei den van een voor den Commissaris des Konings lasterlijk geschrift. Na voorlezing der acten van benoeming en eedsaflegging van den rechter mr. P. E. Gulikers, heeft het Hof het vonnis der rechtbank beves tigd, waartegen dadelijk door den veroordeelde cassatie is aangeteekend. In de Arnh. Ct. wordt het volgende re cept medegedeeld om gruis te fabriceeren. Men neemt 3 schop tuinaarde, één schop gruis en 24 cent soda, opgelost in warm water; dit een en ander werkt men door elkaar en bekomt dan ruim een emmer goed brandend en lang te genhoudend gruis. Te Glasgow is van stapel geloopen het grootste koopvaardijschip dat op het oogenblik bestaat. Het is 460 voet lang, 45 voet breed en 37|- voet diep en heeft een stoom vermogen van 650 paardekracht. De ladingsruimte is behalve voor 900 tonnen steenkolen nog 4500 tonnen. Bovendien heeft het plaats voor 990 passagiers in klassen. Officieren en bemanning telde 120 personen. Het is gebouwd binnen 9 maanden. Een even groot schip is op stapel gezet. Het Deensche gouvernement heeft con cessie verleend tot het maken van een tunnel onder den Sond door, waardoor Denemarken

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2