1873. N°. 150. Zaterdag 20 December. 6Q3te jaargang. KENNISGEVING. SLUITING DER JAGT OP KLEIN WILD. BEKENDMAKING. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Qinc wn GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. 1 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels A/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. DE COMMISSARIS DES KON IN G SIN DE PROVINCIE ZEELAND, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten, van den 12 December 1873, no. 108; gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87); Maakt bekend, dat de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer, in deze provincie is bepaald op Woens dag den 31 December 1873, met zonsondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jagt ophoutsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en afdrukken zullen, in plano, aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 15 December 1873. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, doen te weten, dat door de Staten dier provincie, in hunne ver gadering van den 7 November jongstleden, is vastgesteld bet- v geen volgt: De Staten der provincie Zeeland Besluiten Artikel 7 van het reglement op het gebruik van de provinciale steigers in Zeeland, vastgesteld bij besluit van 9 Juli 1852, Pro vinciaal blad no. 109, wordt ingetrokken en vervangen door de volgende artikelen: Art. 7. Van alle, met welke vaartuigen ook. aan de steigers toegebrachte schade, zal door den ontvanger, gaarder of pachter onmiddelijk proces-verbaal worden opgemaakt; welk proces-ver baal, behalve de beschrijving van de schade, zal moeten inhou den: de vermelding van de omstandigheden, onder welke de scha- detaring heeft plaats gehad, en de aanwijzing van het vaartuig waarmede de schade veroorzaakt is. Het wordt den bevelvoerder, schipper of eigenaar van het vaartuig, waarmede de sclxadevaring geschied is, ter mede-onderteekeniog aangeboden, en, bij weige ring of afwezigheid, wordt hiervan in het proces-verbaal melding gemaakt. Art. 7bis. De schade zal vervolgens, zoo spoedig doenlijk, door den in het ressort dienstdoenden ingenieur of ambtenaar van den Waterstaat, zoo mogelijk, gezamenlijk met dengeen, door wiens schuld of nalatigheid zij veroorzaakt is, worden opgenomen en de schadevergoeding wórden begroot, bij een proces-verbaal, het welk, te gelijk met dat wegens de schadevnring, door tussclien- komst van den Hoofd-Ingenienr van den Waterstaat, met diens advies, aan Gedeputeerde Staten wordt ingezonden, (lie van een en ander een afschrift of uittreksel doen toekomen aan den on dernemer van de stoombooldienst, den schipper of eigenaar van hel vaartuig, door hetwelk de schade is toegebracht, met uitnoo- diging zich, binnen eeu door Gedeputeerde Staten te stellen Ier- mijn. te verklaren, of bijv bereid is de begroote schadevergoeding, of zoodanig ander bedrag als zij in billijkheid zullen bepalen, te voldoen. Bij gebreke van zoodanige verklaring of bij weigering wordt de toegebrachte schade langs den gewonen weg van rechten verhaald. Art. 7ter. Wanneer bij bereidverklaring tot het voldoen der schadevergoeding, geschil ontstaat over het deswege verschuldigde bedrag, wordt dit geschil anu de beslissing van drie scheidslieden onderworpen, van welken dén door Gedeputerde Staten, één door den ondernemer, schipper of eigenaar, en de derde, op verzoek der meest gcreede partij, door den kantonrechter te Middelburg, wordt benoemd. In de acte van compromis, bedoeld bij art. (>23 van Het wet boek van burgerlijke rechtsvordering, wordt dezen scheidslieden de bevoegdheid toegekend, ais goede mannen, naar billijkheid en zonder vorm van proces uitspraak te doen; doch onder gehou denheid, om partijen in de gelegenheid te stellen, desverkiezende, hunne beweringen of verdediging mondeling of schriftelijk'in te brengen. Weigert de tegenpartij bet door Gedeputeerde Staten op te maken compromis te onderteekenen, of blijft zij nalatig binnen den gestelden termijn een scheidsman te benoemen, dan wordt het geschil aan de kennisneming van den gewonen reehter on derworpen. alsmede dat het voormelde besluit is goedgekeurd bij Zijner Majesteits besluit van den 1 dezer, no. 21. En zal dit besluit worden geplaatst in het Provinciaal blad.cn door de zorg der gemeentebesturen, dadelijk op ontvangst, wor den afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten dezer provincie. Middelburg, den 12 December 1873. De Gedeputeerde Staten voornpemd R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUXGriffier. GOES, den 19 December 1873. Gisteren avond werd door ons aan onze lezers binnen de gemeente het volgende tele gram verspreid. In de zitting der Tweede Kamer van heden (18 Dec.) is door den Minis ter van Koloniën het volgende medegedeeld: Bij de regeering is heden ochtend bericht ont vangen van den Generaal van Stekten uit Pe- nang 6 uur 45 m. gisteren avond. Kotta Perak in de Linieversterking benedenwaarts Moesapi, langs het strand tusschen Pedropunt en Moesapi is genomen. Aan onze zijde 6 dooden en 38 gekwetsten, onder welke laatste 3 officieren, niet gevaarlijk. Van de zijde van den vijand zijn 85 dooden in de versterking achtergelaten. Wij naderen de boven-Atchin-rivier en hare versterkingen en zullen met zwaar geschut aan vangen. Ziektetoestand beter. De Minister heeft voorts medegedeeld dat het Reuteis telegram van gister avond 5 uur onjuist is. De regeering heeft be volen dat de officieren, die een telegram te Pe- nang aanbrengen, geen mededeelingen mogen doen voor een regeeringstelegram verzonden is. Het Reuters telegram is dus gebaseerd op praatjes van scheepsvolk. (Het bedoelde Reuters telegram is, voor zoo ver ons bekend, heden niet door de Holland- sche bladen medegedeeld.) Thans wordt dit telegram in de Holl. bladen medegedeeld. De inhoud scheen voor twee lezingen vatbaar te zijn nl. »1°. Penang 17 December,'s avonds 5 ure. Volgens een gerucht hebben de Atchineezen de Nederlandsehe troepen overvallen en heeft er een nachtelijk gevecht plaats gehad, waarvan de uitslag nog onbekend is. 2o. Volgens gerucht zijn de Atchineezen door de Hollanders overvallen," enz. Men weet nu echter, dat er aan dit telegram geen gewicht te hechten is. TWEEDE KAMER. Pev telcgi'aaf. Na aanneming der Begrootingen voor Suriname en Curacao, is het geheele hoofdstuk Koloniën aangenomen met 46 tegen 17 stemmen. Als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in plaats van dun heer Hoffman wordt van liberale zijde in het hoofd-kiesdistrict Gouda genoemd, de heer mr. H. C. Verniers van der Loeff te 's Hage, vroeger advocaat te Rotterdam. De Standaard meldt, dat door de anti revolu tionaire kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning, te Gouda, dr. A. Kuyper te Amsterdam candidaat is gesteld voor die verkiezing. Z. M. beeft dr. P. J. Andreae, op verzoek, met het einde dezer maand, eervol ontslagen als schoolopz. in het 2e schooldistrict der prov. Zeeland, met dankbetuiging voor de vele en lang durige diensten, door hem aan het onderwijs bewezen. Door het bestnnr der harmonie de Vol hardingis Woensdag 11. tot directeur benoemd de heer M. Edzard Grefe, officrer-direeteur der dienstdoende schutterij te Deventer. Naar wij vernemen moet deze keus'zeer ge lukkig zijn, wijl de heer Grefe op muziekaal gebied in zijne tegenwoordige woonplaats zeer gnnstig hekend staat. Bij de Staats-Courant van 17 dezer, no. 298 is gevoegd een staat van nalatenschappen van burg, ambtenaren en gewezen militairen in Nederl. Indie, waarop onder meer voorkomt de nalatenschap van Marinus Jacobus Engelse overleden te Panarouban den 3 Januari 1870 met ƒ34.391, welke som bij het ministerie van Koloniën door de rechthebbenden kan worden opgevraagd en ontvangen. Naar men ons bericht zal de Rederijkers kamer Zucht naar Beschaving" te Kloetinge aanstaanden Dinsdag 23 December eeu uitvoe;- ring geven, ten' behoeve eener extra-bedeeling der armen aldaar, en zou zij, om de deelneming zoo algemeen mogelijk te doen zijn de en tree gesteld hebben op 0.25. H. M. de Koningin heeft voor de loterij van vrouwelijke handwerken en andere voor werpen, dezen winter te Middelburg ten be hoeve der armen te houden, een geschenk als prijs aan dames-bestuurderessen doen toekomen. De Midd. Ct. deelt mede. Heden namid dag is met volle lading aan de loskade alhier aangekomen het Dordrechtsche fregatschip Bato, gezagvoerder H. N. Kramer, ter inhoudsgrootte van 1501 ton, met een diepgang van 66 de cimeter. Het is bevracht voor rekening der Nederlandsehe handelmaatschappij en van Ba tavia naar Middelburg bestemd. Dit is het eerste groote vaartuig dat met volle lading door de sluis te Ylissingen hier is binnenge komen, voorzeker eene gelukkige omstandigheid, die men te danken heeft aan het nieuwe ka naal door Walcheren. De dezer dagen op de Schelde buitgemaakte en te Antwerpen tentoongestelde cachelot" of kleine walvisch" is, volgens den Luikschen hoogleeraar van Beneden een dolfijn geweest van de groep der Ziphioïden, die, zeer zelden op onze kusten wordt aangetroffen. Vóór on geveer 25 jaren is er nog eens een visch van dezelfde soort op de Schelde gevangen en toeü voor het Brusselseh Museum aangekocht. Het tegenwoordige exemplaar i3 door prof vdn Be neden voor de verzameling van Natuurlijke Historie der Luiksche Universiteit aangekocht. Volgens het Dagbl. zouden verscheiden invloedrijke personen hier te lande, waaronder ook vele leden van de beide kamers der Staten Generaal, ernstige bezwaren hebben tegen de muntwet. Volgens het U. D. heeft de petroleum in de laatste twee maanden eene daling onder gaan van 60 pet., waardoor vele handelaars in dit artikel een gevoeligen slag hebben gekregen. Sedert den 7n dezer is te Gouda geen geval van cholera meer voorgekomen, zoodat die ziekte nu schijnt geweken te zijn. HetKoninkl. Oudheidkundig Genootschap heeft aan den Gemeenteraad te Amsterdam een adres gericht tot ondersteuning van het denk beeld om het Paleis weder tot Stadhuis in te richten en aan Z. M. den Koning een bete): tijdelijk verblijf te verschaffen. Volgens het U. D. zal eerstdaags een commissie van officieren van het Nederlandsch leger bijeenkomen, ten einde onderling een plan te bespreken, tot het aanbieden van een- huldeblijk door het leger aan Z. M. den Koning op 12 Mei 1874. Bij de marine bestaat mede het plan daartoe. Woensdag morgen is weder een detache ment suppletietroepen voor 0.1. van Harderwijk naar Nieuwediep vertrokken, waar zij geëmbar keerd worden aan boord van het stoomschip Con rad, van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land". Met 1 Januari zal in dienst worden ge steld het dezer dagen van Amsterdam te Nieuwediep aangekomen stoomschip Hydrograaj, bestemd voor de hydrographische waarnemingen in onze Oost-Indische bezittingen. Te Haarlem heeft deze week de verkooping plaats gehad van de helft der drooggemaakte gronden in de Wijkermeer. Er waren vele kooplustigen aanwezig. Er zijn verkocht ruiiu 400 hectaren, tot eat gezamenlijk bedrag'vau.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1