BUITENLAND. Gighen. De beoosten de Atchin-rivier gelegen Denting Moesapi was genomen. Het hoofdkwartier derwaarts verplaatst. Op den dag uan afzending van hel bericht zou de opperbevelhebber naar Moesapi gaan. Zuid- en Oostwaarts werden verkenningen uitgezonden. De toestand der troe pen was bevredigend. Er waren onzerzijds geene verliezen voor den vijand. De luitenant van Helden was hetdie aan cholera was overleden. De Minister doet aan de Kamer of in de Staats courant mededeeling zoodra hij tijding ontvangt. Men zij dus niet ongerust, noch verspreide valsche geruchtenzei de Minister. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Zaterdag, Maan dag en Dinsdag beraadslaagd over Hoofdstuk VIII (Oorlog) der StaatsbegrootiDg. De heer Bergsma drong bij den minister aan op krachtige verbetering van de kazernee ring, zonder welke afschaffing van plaatsver vanging onmogelijk is en was voor betere voeding en soldijen der miliciens. De heer Bredius kon zich niet vereenigen met het streven, om, onder voorwendsel van verdediging des vaderlands en "bewaring der neutraliteit" steeds tot grooter uitgaven voor de defensie te dwingen. Hij betwijfelde het, of onze liniën wel tegen onze machtige nabu ren te verdedigen zijn. Een leger, groot genoeg om de orde en de politie te handhaven, en bovendien goede kaders, een niet te talrijke militie en een goed georganiseerde schutterij ter bewaring onzer neutraliteit, achtte hij voor ons land voldoende. De heer Stieltjes was het hiermede niet eens en beweerde, dat de ern stige handhaving der neutraliteit een veel ster ker leger vordert, dan in het open veld noo- dig is. Hij verheugde zich echter over de verhooging van de tractementen der officieren, hij drong ook aan op verbetering der kazer nes en verhooging van de soldijen der mili ciens en' ondersteunde den aandrang van den heer Godefroi tot reorganisatie van de mili taire strafrechtspleging. De heer Heydenrijk richtte tot den minister de vraagof deze de kamer niet zou willen verzoeken, de vesting wet onmiddelijk na het reces in behandeling tê brengen. Nadat nog een paar andere heeren het woord hadden gevoerd, deelde de minister (de heer Weitzel) zijne zienswijze mede. Volgens hem staat het vast, dat wij eene groote natio nale wijkplaats moeten hebben in 't midden des lands, en dat die in behoorlijken toestand moet gebracht worden. Hij was nog niet overtuigd, dat de schadelijke vestingen dadelijk moeten opgeruimd worden en verklaarde zich bereid, de vestingwet te verdedigen, zoodra zij aan de orde zal zijn gesteld. Verhooging der soldijen achtte de Min. wel no(5dig, doch hield die toch niet voor zóó dringend. Verbetering der rechtspleging wilde hij gaarne bevorderen. Ten slotte stelde hij de Kamer gerust met de verzekering, dat zijne ambtgenooten hem ünan- ciëele en andere hulp hebben toegezegd, en verduidelijkte nader zijne denkbeelden omtrent de defensieplannen. Niet slechts de Holl. waterlinie, maar ook onze kusten en zeegaten wil hij in staat van verdediging brengen. Wordt de vestingwet verworpen, dan zal hij de scha delijke vestingen trachten op te ruimen. Per telegraaf. De discussie over hoofdstuk Oorlog is voortgezet. Zij liep hoofdzakelijk over de noodzake lijkheid van opheffing der schadelijke vestingen, onaf hankelijk van het deswege in de vestingwet bepaalde. De slotsom was, dat verworpen werd: lo. een amen dement van Houten tot opheffing van alle vestingen in art. 5 der vestingwet als bestemd ter slooping aange wezen, met 39 tegen 29 st.; 2o. een amendement-Dam tot opheffing van Deventer en Zutphen (gelijk stemmental); 3o. een amendement Stieltjes tot opheffing van Nij megen en Grave met 34 tegen 33. De bestrijders der amendementen willen niet incidenteel beslissen, maar bij de vestingwet, die na *t recès in behandeling komt. Ten slotte is het Budget van Oorlog aangenomen ad. 17.197.227 met 53 tegen 12 st. Morgen Kolomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat in de week van 7 tot 13 December jl. aan Aziatische cholera zijn overledenin Zuidholland te Aarlanderveen 2 personen, te Alphen 1, te Delft 1, te Gouda 2, te Oudshoorn 1, te Rotterdam 1, te 2amen 8 personen; in Drenthe: te Smilde 1 persoon; totaal in het rijk 9 personen. De gezamenlijke handboogschutterijen in ons land zullen haren Opperbeschermheer, Z. M. den Koning, in Mei a. s. een geschenk aan bieden. {N. U. C.) H. M. de Koningin heeft naar wij ver nemen een aanzienlijke gift beschikbaar gesteld ten behoeve der kinderen van den vermoorden assistent-resident van Benkoelen, den heer van Amstel. Dagbl. Naar men ons mededeelt, moet er maan dag middag, ten huize van den Minister van Koloniën een buitengewone bijeenkomst van het Ministerie zijn gehouden. Naar men wil, zou daarin de vraag over wogen zijn of de heer de Brocx, door wien de bijeenkomst mede werd bijgewoond, na de verwerping zijner begrooting, al dan niet be hoort af te te treden en zou zich daarbij nog verschil van gevoelen hebben voorgedaan. Dagbl. De rijksmiddelen hebben over. November jl. opgebracht 7,637,827,87^ tegen ƒ7,480,454,59 in November 1872. Gedurende de 11 eerste maan den beliepen de rijksmiddelen 77,749,156,26 tegen </5,931,835,60 in gelijk tijdperk van het vorig jaar. De raming over 11 maanden was 70,261,879,16. Gisteren morgen is van hier aan den Vice-admiraal Fabius, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, het volgende dank- adres verzonden «•De ondergeteekendeu, allen leerlingen der vierde klasse van de Hoogere Burgerschool ie Boes, hebben met een gevoel van trots kennis genomen van de woorden, door UWelgeb. onlangs, bij de behandeling van het artikel Onderwijs uit de begrooting voor.het ministerie van Binnenlandsche Zaken gesproken. «•Maar al te veel wordt door de tegenstanders van ons openbaar onderwijs een smet op dat en met name op het middelbaar onderwijs geworpen. En zij, die meenen, dat dit onderwijs de leerlingen minder vatbaar voor het goede maakt, toonen, dat zij zonder wetenschap, of althans zonder ervaring over de zaak spreken. «Terecht werd, naar onze bescheiden meening, door UWelgeb. een beroep gedaan op ieders geheugenis omtrent zijne eigene jeugd. Het moge waar zijn, dat er nu en aan enkele kwa-jongensstreken aan den dag komen, waarvan men vroeger niet hoorde, maar, zonder dat dit op rekening van het onderwijs kan gesteld worden, moest men zich liever afvragenof de politie in de meeste gemeenten niet veel activer tracht te zijn dan vroeger, en of de agenten en veldwachters niet gaarne hunne activiteit toonen, in het opmaken van proces-verbaal over voorvallen, die vroeger, in de verte, niet met den naam van overtredingen be stempeld werden. „Geachte Vice-admiraal I Het deed ons harte goed, dat de eer der Hollandsche jongens van dezen tijd in UWelGeb. zulk een warm verdediger mocht vinden, en dit te meer, omdat het met echte zeemans-rond heid geschiedde. Die rondheid staat ook bij ons op den voorgrond, want het oude bekende spreek woord is onze leefregel: „Goed Zeenwsch, goed rondI" Daarom betuigen wij uit de volheid van ons gemoed, UWelgeb. onzen dank voor het gesprokene, en wij voegen er de plechtige verzekering bij, dat het ons streven zal zijn, om te toonen, dat UWelgeb althans ten onzen opzichte, niet overdreven waart, toen Gij zeidet, dat de Hollandsche jongens van dezen tijd waren: „good boysl" Met verschuldigde hoogachting noemen wij ons van UWelGeb! Goes, den 15 Dec. 1873. De dienstw. dienaren, volgen de handteekeningen.) Door de plaatselijke commissie te Krui- ningen is voor het door de ingezetenen dezer provincie aan Z. M. den Kooing op 12 Mei 1874 aantebieden aandenken de aanzienlijke som van 293,75 ingezameld. Door de commissie te Kapelle f 147,15, te 's Gravenpolder 65,25. en te Nisse f 35,75. In de N. Midd. Ct. komt een artikel voor van den heer J. P. Nonhebei, pred. te Middel burg, dat wel de aandacht verdient van den Standaard en consorten die niet willen dat de leerlingen der bijz. scholen zich bij die der openbare aansluiten zullen om den koning op 12 Mei a. s. een geschenk aan te bieden. De heer Nonhebei, de confessioneele richting toe gedaan verklaart 't »zich tot eene eere te rekenen, als hij in de eerste rijen der voor vechters van de christelijke school geteld mocht worden.''' Toch betreurt hij het, dat de voor standers eener afzonderlijke feestviering niet berekenen »van hoeveel ellende zij daardoor de oorzaak kunnen zijn. Het zal aanleiding geven tot onderlinge verdeeldheid en brengen een strijd in de kinderwereld over, die toch nooit een strijd van en voor beginselen zal kunnen genoemd worden maar die nog tot na jaren de treurigste gevolgen na zich kan slee pen." Hij wenscht dus dat »het centraalcomité" der onderwijzers aan de openbare school en »bet Hoofdbestuur" der vereeniging van christe lijke onderwijzers zich met elkander verstaan, en de onderlinge verdeeldheid in dezen worde weggenomen. Door den kantonrechter te Sluis is uit spraak gedaan in de zaak van den notaris, wegens het overtreden der wet regelende de benaming der maten en gewichten. Gemelde notaris is veroordeeld tot acht geldboeten ieder van 50 cents en de kosten. Op de terechtzitting is gebleken, dat de aan dacht der politie op het feit gevestigd is door den hoofdonderwijzer der gemeente waarin be doelde notaris resideert. Het hoofdcomité van het roode kruis heeft een som van tienduizend gulden doen toekomen aan het Bataviaasch comité, met bepaling dat dit bedrag zal worden aangewend ten behoeve der zieke en gewonde krijgslieden in Indië. De gezondheidscommissie te Deventer heeft dezer dagen groen gordijn papier onder zocht, hetwelk Schweinfurtergroen (vergifbleek te bevatten, tengevolge waarvan zij het publiek waarschuwt voor het gebruik van zulke pa pieren gordijnen. Men meldt uit Helmond onder dagtee- kening van 2 Dec: Heden had alhier een schromelijk ongeluk kunnen plaats hebben. De trein, die hier ten 3.40 aankomt mag niet vertrekken vóór 4,45, nadat de sneltrein van 4,32 vertrokken is. Heden middag stoom de evenwel die trein in volle vaart door, ter wijl de brug open was. Aan den ijver van den brugwachter, zijn knecht en den wisselwachter van Lit is het echter te danken, dat de trein ni«t in de Zuid-Wil lemsvaart terecht is gekomen, daar zij door roode seinvlaggen en veel leven den machinist er opmerkzaam op maakten, die er in slaagde om den trefn nog ongeveer een halven meter vóór de brug tot stilstand te brengen. Ook den machinist en het verdere personeel van den trein komt dus alle lof toe, daar zij, hoewel zij den dood voor oogen zagen, trouw op hun post bleven, waardoor menig men- schenleven gered is, dat anders bijna onver mijdelijk zou zijn verloren geweest. Omtrent de nieuwe brandstof, door den landbouwer Raymaekers te Hasselt uitgevon den, wordt opgemerkt, dat de fortuin van den uitvinder gemaakt zou zijn, indien hij gedu rende één maand één procent kon krijgen van de door het gebruik vau zijn product uitge wonnen gelden. In de instructie voor de politieagenten 3de kl. (nachtwachters te Harlingen) komt o. a. voor de navolgende bepaling: „Op het wachtlocaal zal niet over godsdien stige geschilpunten gesproken mogen .worden." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Wilhelminadorp de heer Frederik Iiopster, pred. te Lewele, e. a. classis Zwolle; te Maassluis ds. J. G. Verhoeff te Wissenkerke. Dat de nieuwsbladen nog gevuld zijn met berichten en beschouwingen over de veroor deelingen van Bazaine laat zich begrijpen. In langen tijd had de geschiedenis niet een der gelijk voorval te vermelden. Dé veroordeelde maarschalk ondervindt veel deelneming. Zoo meldt de Liberté dat Thiers aan maarschalk Mac Mahon een brief heeft geschreven in het belang van Bazaine wiens overtuigde verdediger hij altijd geweest is. Reeds op het einde der vorige week had Thiers zeer belangrijke aanteekeningen gemaakt, welke hij aan den advocaat Lachaud mededeelde en die betrekking hadden op het onrecht, tijdens de Restauratie tegenover Ney gepleegd, Thiers bracht tevens in herinnering de energieke wijze waarop de vader van den tegenwoordigen her tog de Broglie in de kamer der pairs den dappere der dapperen" heeft verdedigd. Thiers heeft aan Bazaine een bezoek gebracht en me vrouw Bazaine werd door mevrouw Mac Mahon bezocht. Bazaine en mevrouw Bazaine zijn voorts door zeer vele personen bezocht gewor den, die hun bewijzen van sympathie kwamen geven. Een van de bezoeksters was Isabella, ex-koningin van Spanje, die daags te voren reeds een brief aan Bazaine geschreven had, die door dezen was beantwoord. Gravin Gor- genti, dochter van Isabellaschreef een brief aan mevrouw Bazaine. Wij herinneren dat

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2