BUITENLAND. juist tengevolge van den oorlog met Atchin de natie mogelijk meer belastingen zal moe ten betalen, en daarom naar herziening daar van moest worden gestreefd. Hij beschuldigde den Min. van verloochening zijner anteceden ten, van verkrachting van een constitutioneel beginsel en van verwijdering der liberale partij. JDe heer Blussé betreurde het, dat de Min. zelfs niet wil een afschaffing der zeepbelasting tegen aequivalent, en had gaarne gezien, dat deze bij zijn aftreden zou kunnen zeggenik heb teu minste iets gedaan." Zaterdag was de Min. op nieuw aan 't woord. Hij wederlegde de zeer zware beschuldigingen van den heer van Houten. Voorts werden door hem meer bevredigende verklaringen afgelegd en te kennen gegeven dat de quaestie van be lasting-hervorming voor hem enkel is eene quaestie van opportuniteit." Zeker mag de gunstige uitslag der stemming voor een goed deel hieraan worden toegeschreven. Zaterdag ontvingen wij 't volgende tele gram Uit een dezen nacht van den luitenant generaal van Swieten ontvangen telegram ge- dagteekend Penang 13 dezer blijkt, dat bij bij Pedropunt beneden de Atchiurivier ter reede van Atchin met volkomen succes was geland onder het vuur des vijands. Aan onze zijde zijn geen dooden gevallen. Slechts enke len werden gewond. De generaal Ferspijck leidde de eerste operatie. Zee- en landmacht wedijverden om het voordeel te behalen. Aan den goeden uitslag bracht het vuur der marine veel toe. De geest onder de troepen ondanks het ver lies aan de cholera, waaraan maar één officier overleed, was uitmuntend. Men zou zich te Kwala Gighen vestigen. Langs telegrafischen weg ontving de re geering op den lsten dezer, bericht van het overlijden op 25 October jl. van den sultan van Deli (Sumatra's Oostkust.) De troonop volging is voorloopig geregeld. Alles wa3 rustig. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat in de maand April a. s.in het locaal van het dep. van Financien, een verge lijkend onderzoek zal plaats hebben van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe minstens /waaif plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den 1 Maart a. s bij een gezegeld request, tot den Minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Bij de tweede kamer zijn ingediend zes ontwerpen van wet tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van percee'.en grond langs de staatsspoorwegen in de gemeenten Meersssn, Beerta, Oost- en West-Souburg, Vlis- singen, Groningen en Goor. De Midd. Ct. verneemt, dat er sprake zou zijn om de gemeente Leeuwarden te be stemmen voor garnizoensplaats der Indische brigade. Naar men ons mededeelt, zal ook door het leger bij gelegenheid van de feestviering van 12 Mei aan Z. M. den koning een ge schenk worden aangeboden. ACt.) Wij hebben van het Departement van Financiën ontvangen de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsarti kelen, gedurende de maand October 1S73, welke staten aan ons bureau voor belangheb benden ter inzage liggen. Op den 27 December 1813, alzoo vóór 60 jaar, werd de sedert geregelde uitgaaf der Goessche courant aangevangen met een vervolg- nommer 3, al3 zijnde eene vroegere proefne ming met no. 1 en 2 in 1795 door den druk der Fransche overheersching moeten gestaakt worden. De Middelburgsche courant dagteekent reeds van 3 Mei 1758 en de Zierikzeesche cou rant van 6 Maart 1797. Later volgde nog in Zeeland de uitgave van: de Vlissingsche cou rant den 2 Juli 1834, de Zierikzeesche Nieuws bode den 19 Augustus 1844, het Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderente Neuzen den 7 Januari 1854, de Thoolsche cou rant den 5 Januari 1856, het Sluisch Week blad den 17 Februari 1860, de Nieuwe Goes sche courant den 4 Januari 1866 en de Nieuwe Middelburgsche courant den 20 Januari 1868. De inzameling voor het geschenk aan Z. M. den koning heeft opgebracht te Ove- zand/31.50 en te Driewegen j 34.75. Naar men zegt is de 1ste premie in vast goed bij de trekking van de Maatschappij voor Landontginning getrokken door een kui per te Oud-Zevenaar, en de 2de door den stadsbode te Doetinchem. Men meldt uit Deventer De prijzen van het vette vee hebben sedert eenige dagen een hoogen prijs bereikt. Ook is het bijna allerwege in slechts weinige dagen in dezen gebeelen omtrek opgeruimd. Alles werd voor Engeland aangekocht. De prijs van het rundvleesch is weder met 10 e. per kilogr. verhoogd. De heer J. Moidijn, pred. té Weesp, die bij vonnis van den kantonrechter aldaar tot f 5 boete was veroordeeld omdat hij ge weigerd had, als onderwijzer aan een school, aan den burgemeester zijner gemeente de inen- tingsbewijzen zijner leerlingen te toonen, is door de arr.-rechtbank te Amsterdam van alle rechtsvervolging ontslagen. De rechtbank oor deelde dat de zondagsschool van den beklaag de, waarin alleen godsdienstig en volstrekt geen maatschappelijk onderwijs wordt gegeven, niet valt onder de categorie der scholen waarvoor de wet voorzorgsmaatregelen eischt. Binnen enkele dagen zullen weder vele landbouwersknechts naar Suriname vertrekken, ten einde aldaar in de kolonie op Hollandsche wijze velden te arbeiden en te exploiteerende berichten van hen, die daar werkzaam zijn, zijn zeer gunstig, daar de Hollandsche arbei ders beter voldoen dan uitheemsche immigran ten. UD.) Door Teylers tweede genootschap te Haarlem is besloten, voor 1874 de volgende prijsvraag uit het vak der penninqkunde uit te schrijven: »Een wetenschappelijk historische beschrijving van de Noord-Nederlandsche Gil- depenningen". De prijs voor het best en vol doend gekeurd antwoord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van 400. De postovereenkomst tusschen Nederland en België zal heden in werking treden. Door een groot aantal broodbakkers te Amsterdam is eene vergadering gehouden waarin is besloten om aan den minister van Financiën een adres te zenden, houdende ver zoek tot algeheele afschaffing van bet inkomende recht op de tarwe en het gebuild meel. Naar men verneemt, zal het stoomschip van de stoomvaartmaatschappij Nederland, de Prinses Amalia, dat thans te Glasgow in aan bouw is, het prachtigste en grootste vaartuig van die maatschappij zijner bestaat alle hoop, dat het reeds met Maart in de vaart zal kun nen zijn. Aangaande de nieuwe brandstof, bestaande uit een mengsel van steenkolen, aarde en so- dazout, welke in Belgie algemeen bijval vindt, schrijft het Journal de Charleroi: Wij heb ben er zelf de proef van genomen door 3 ki lo's aarde en 1 kilo kolen dooreen te mengen met 300 gram water en 150 gram sodazout. De samenstelling brandt lang en geeftveelwarmte. Een ander bericht zegt, dat de ontdekking 50 pet. in het verbruik der kolen doet be spareu. Te Parijs is onlangs overleden de heer de Metz, stichter der merkwaardige landbouw kolonie in 1840 te Mettray, een Fransch dorp, 1 uur benoorden Tours, opgericht voor jonge veroordeelden of zedelijk verwaarloosden, waar thans nog 800 jonge lieden hunne opleiding ontvangen, terwijl reeds 3200 kweekelingeu ontslagen zijn, die nog voortdurend onder het patronaat van 't gesticht blijven staan. In na volging daarvan, is in 1850 op het Gelderseh laudgoed Kijsselt bij Zutfen eene soortgelijke kolonie gevestigd, onder deu naam van N'eder- 1 andsch Mettray. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. J. F. W. van Troostenburg de Bruijn, pred. te Benschop, heelt het beroep naar Serooskerke aange nomen en voor Bruinisse bedankt. Te Slijk-Ewijk heeft de kerkeraad der herv. gem. besloten, om de weinige belangstelling in de namiddag- prediking, gedurende eenigen tijd alleen des voormid dags godsdienstoefening te houden. Over zoodanige geringe opkomst wordt in de Betuwe door bijna alle leeraars geklaagd. Beroepente Zuid-Beierland ds. E. J. Wistelingh, pred. bij de herv. gem. te Antwerpen. Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysenpred. te Oud-Beierland, heeft voor Axel bedankt. Te Groningen zal met 1 Jan. e. k. in werking treden het besluit, den S dezer door den kerkeraad der lied. herv. gemeente genomen, om zijne vergade ringen toegankelijk te stellen voor de leden van het kiescollege. Op de openbare lagere school te Steenbergen is het geld, door de kinderen voor het feestgeschenk van den koning bijeengebracht en aan den tijdelijken hoofd onderwijzer Cunst ter hand gesteld, door dezen terug gegeven met de verklaring, dat „het niet noodig was." Men liecl't intusschen gezorgd, dat die gelden aan de commissie zullen worden gezonden met de noodige toelichting. De heer David Mulder te Beuzen, voor de tweede maal benoemd tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Dinteloord, heeft dit nu aangenomen. BESTEDINGEN. Op den 19 Dec. e. k. zal aan het Ministerie van Justitie worden aanbesteed het 3jarig onderhoud aan het huis van arrest te Goes en van het Gerechtshof te Middelburg waarvan de bestekken op de gebrui kelijke plaatsen ter lezing liggen. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Op zichter J. H. Hannink te Goes. Op Woensdag den 24 December 1873, des voormid- dags ten elf ure, zal aan liet Ministerie van Justitie te Gravenhage worden aanbesteed: liet veranderen van lokalen in- en het bouwen van een administratie-gebouw met Directeurswoning bij het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering te Middelburg. Het bestek en de teekeningen liggen ter inzage aan het Ministerie van Justitie; te Middelburg in de ge vangenis voornoemd. Zij zijn voorts op franco aanvrage te bekomen aan het Ministerie van Justitie en bij den Opzichter J. H. Hannink te Ooes. AFLOOP BESTEDINGEN. Eergisteren is te Borsselen aanbesteed het leveren en storten van 7620 sckeepston Doornikschen en 2540 scheepston afval van Doorniksch n of Lessineschen steen tot het verdedigen en 't onderhoud van den pol der Borsselen, waarvoor de volgende heeren hebben ingeschreven J. do Klerk te Selzaete r f39300. F. Mouthaan c Zierikzee - 40000. M. Paauwe X Hoedekenskerke -39100. Dingenis Tholens Neuzen - 42000. J. Kole Hahsweert - 39500. J. Ceulemans 9 Niel - 39900. A. Hinders Breskens - 40000. J. v. Eek Hard inx veld - 38900. J. Filis Vlissingen - 38800. C. de Wilde Kattendijke - 38950. Daniel Tholens Hoek - 4(10(10. J. Visser Ilontenisse -4060(1. J. v. d. Hoek Vlissingen - 38950. 11. de Groot Sliedrecht, - 59800. P. v. de Velde Neuzen - 39400. M* de Vriend Borsselen - 400U0. L. F. Willcms Selzaete - 39O00. G. v. d. Velde Borssele - 39900. Opgehangen op f52000, is hel werk gemijnd door J. Filis te -Vlissingcn voor f 38600' Proces Bazaine. Wij gelooven onzen lezers geen ondienst te doen, door de mededeeling van het vonnis in zijn geheel, waarbij maarschalk Bazaine ver oordeeld is. Het luidt „In naam des Franschen volks." „Heden, den 10 December 1873, heeft de eerste krijgsraad in de le militiare afdeeling met gesloten deuren beraadslaagd over de vol gende door den voorzitter gestelde vragen „1°. Is de maarschalk schuldig aan het op 28 October 1870 sluiten eener capitulatie aan het hoofd van een leger in het open veld? „2°. Heeft die capitulatie het afleggen der wapenen door dit leger ten gevolge gehad „3°. Is de maarschalk mondeling of schrif telijk met den vijand in onderhandeling ge treden zonder vooraf alles te hebben gedaan hetgeen hem plicht en eer voorschreven „4°. Is de maarschalk Bazaine, op de voor dracht van den raad van onderzoek in staat van beschuldiging gesteld, schuldig aan het op den reeds vermelden dag sluiten eener capi tulatie met den vijand, waarop de vesting Metz, welker opperbevelhebber hij was, werd overgegeven, zonder alle beschikbare middelen van tegenweer te hebben uitgeput, en zonder voorafalles te hebben gedaan hetgeen hein eer en plicht voorschreven 2 „Nadat de stemmen één voor één waren opgenomen, met den laagsten graad aanvan gende en eindigende met den voorzitter, ant woordt de krijgsraad „op de eerste vraag, met algemeene stemmen: ja;

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2