BUITENLAND. GEIVIENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, en een hoogte van 7 nieters. De inhoud is ongeveer 10.000 kub. meters en het gewicht O J O der gegoten kuip en geslagen houder circa 1 millioen kilogrammen. Naar men verneemt, zullen na nieuwe- jaar de buitengewone wervingen voor het ko loniale werfdepot te Harderwijk ophóuden, als zijnde alsdan voldoende troepen ter suppletie naar Indië gezonden. Men zal dus waarschijn lijk beginnen met het aanwerven voor de Ind.-bragade, op de daarvoor vastgestelde voor waarden. (U. D.) Naar men verneemt bestaat bij den Mi nister van Koloniën het voornemen om, indien tot de oprichting eener Indische brigade besloten wordt, die in het midden des rijks te vestigen. De pogingen vanwege verschillende gemeenten aangewend om die brigade bij haar geplaatst te zien zullen dus hoogstwaarschijnlijk geen gunstig gevolg hebben. De kinderen der armenscholen te Zwolle zijn voor rekening der vrijmetselaarsloge op het St, Nicolaasfeest rijkelijk onthaald op chocolade en gebak. Te Liverpool komen dezer dagen met alle stoombooten veel personen uit Amerika aan, die, wegens gebrek aan werk, naar hun vaderland terugkeeren. Te Weenen is dezer dagen een automaat van den beroemden /llaelzel verkocht, en wel eene pan-harmonica, bestaande uit een orchest van 4:3 automaat-muzikanten, die met een vol maakte juistheid de ouvertures van Don Juan van Mozartvan Iphigenia in' Aulis van Glück en van de Vestale van Spontini uitvoeren. Te Munchen is de torenwachter van de >Onze Lieve Yrouwekerk", die 330 voet boven den grond leeft, aan een aanval van cholera overleden, ofschoon niemand gedurende den tijd, dat de ziekte woedde, hem in zijn hooge woning bezocht had. De man liet zich zijn levensmiddelen gewoonlijk in een mand naar boven hijschen. Mevrouw -Eliza Young echtgenoote no. 17 vaii den profeet Brig ham Young, die thans echter van hem gescheiden leeftheeft het voornemen opgevat om, daar haar echtgenoot haar geen voldoend jaargeld wil uitkeeren, zich te wreken door een reeks voorlezingen te hou den, waarin zij al de geheimen van bet Mor- monendom zal openbaren en het gedrag en de handelingen van die heiligenaan de kaak stellen. Het nieuwe Duitsche goudgeld moet zóó slecht gêslagen zijn, dat men zelfs lieden heeft aangehouden als verdacht van het uitgeven van valsche munt, die zich van echte stukken be dienden. BELANGRIJK VOOR VELEN In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het ver trouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershuis ADOLPH HAAS IN HAMBURG kan deswegéu iedereen sterk aanbevolen wor den, en doen wij op de heden in onze cou rant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden ge plaatste advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïutresseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. BENOEMINGEN en BESLUITEN. De minister van oorlog heeft, krachtens koninklijk besluit, het onderscheidingsteeken voor 13 jaren Nederl. dienst o. in. toege kend aan den kapitein G. L. Sterk. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur 3e kl. der registratie en domeinon den heer J. de Graagthans ontvanger der reg. en dom. te Schagen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen hij de chr. geref. gem. te Westmaas, ds. dc Pree. alhier. Vervolg proves Bazaine Onder de getuigen, die den 1 December ge hoord werden verdienen opmerking twee ka piteins, Jary en Gudin, die lijnrecht tegen elkan der over staan. Terwijl de eerste beweert, dat van de correspondentie van Bazaine veel ver brand iswordt dit door den laatste geloo chend. Nog heeft kolonel de Villenoisydie onder generaal de Coj/inières in Metz comman deerde en de eerste geweest is, die in een pe titie aan de nationale vergadering de vervolging van maarschalk Bazaine vroeg een treffend verhaal gedaan van de laatste dagen van Metz en van de ruwheid der Duitsche soldaten tegen over de bevolking en de zieken en gewonden. Het getuigenverhoor is den 3 December ge ëindigd. De laatste getuigenissen liepen over het niet verbranden der vaandels en andere ver warringen en onregelmatigheden, die den maar schalk ten laste worden gelegd. Den 3 begon generaal Pourcet de voorlezing van het rekwisitoir, dat reeds gedrukt was, maar evenmin als de acte van beschuldiging mocht worden uitgegeven vóór het was voorgelezen. Een nauwgezet onderzoek en de debatten in het proces doen hem verklaren, dat de be schuldigingen, tegen den maarschalk ingebracht, alleszins gegrond zijn, zoodat hij een strenge toepassing van de wet (artt. 209 en 210 van het militair wetboek) vraagt. Bazaine is niet zwak of onervaren geweest, maar hij heeft zich door egoïsme en eerzucht laten leiden hij is een dei' hoofdoorzaken vaa het ongeluk van zijn land en van den ondergang van zijn leger geweest. Het openbaar ministerie achtte het bewezen, dat Bazaine Metz onder geen voorwaarde wilde verlaten; dat hij Canrobert bij St. Privat moedwillig in den steek heeft gelatendat hij zich expres onwetend heeft gehouden van den tocht van Mac-Mahon, die hem ter hulp snelde dat hij, om alleen heer en meester te blijven over het leger, van den keizer is gescheiden gebleven, enz. Het re kwisitoir is in zeer scherpe taal geformuleerd. De vragen, die aan den krijgsraad voorge legd zullen worden, zullen deze zijn: 1°. ,,Is maarschalk Bazaine schuldig: met den vijand gecapituleerd en de vesting, die hem toever trouwd was, overgegeven te hebben, zonder te hebben uitgeput al de middelen van verdedi ging, waarover hij de beschikking had, en zon der te hebben gedaan alles wat plicht en eer voorschreven 1" Hét bevestigend antwoord heeft de doodstraf met militaire degradatie ten gevolge. 2o. „Is maarschalk Bazaine schul dig als bevelhebber van een leger in een open veld, te hebben onderteekend een capitulatie, die ten gevolge had dat de troepen de wape nen moesten nederleggen, en niet, alvorens mondeling of schriftelijk te onderhandden, alles gedaan te hebben wat plicht en eer hem voor schreven?" Ook op de bevestigende bèantwoor- ding van deze vraag volgt de doodstraf met militaire degradatie. Doch 2 van art. 210 van het militaire strafwetboek voegt er bij »In alle andere gevallen wordt de straf van afzetting uitgesproken." Met de andere ge vallen" worden zeker bedoeld de gevallen waarin de capitulatie niet ten gevolge heeft het ne derleggen van de wapenen door de troepen en waarin de opperbevelhebber niet heeft ver zuimd wat plicht en eer voorschreven. On voorzichtigheid, nalatigheid alzoo straft de wet met afzetting. Niet alle capitulatiën van vestingen worden door de wet als misdadig aangemerkt, maar zij verbiedt onvoorwaarde lijk elke capitulatie in het open veld en straft ze in elk geval. Afzetting (destöufwi)" verschilt bovendien van degradatie. Een afgezette offi cier kan geen pensioen krijgen en op geene belooning voor vroegere diensten aanspraak maken; maar de destitution is niet onteerend immers, de veroordeelde wordt niet voor het front der troepen geleid, om te zien dat men hein daar de onderscheidingsteekenen afrukt en zijn degen breekt en de stukken voor zijne voeten werpt; de tot degradatie veroor deelde moet dezen smaad wel ondergaan. Nu is de vraag of iu het geval-Bazaine iets te vinden is tusschen de doodstraf en de afzet ting. Volgens het militair wetboek is er geene veroordeeling, wanneer van de zeven rechters niet meer dan vier ja zeggen. Zeggen van de zeven rechters drie neen, dan volgt vrijspraak, maar met de bijvoeging dat onder de rechters een minderheid bestaat. Tot veroordeeliDg worden vijf van de zeven stemmen vereischt. Men verwachtte, dat heden (10 December) het vonnis geveld zou zijn, daar de hertog president van den krijgsraad op dien dag een uitnoodiging heeft aangenomen voor een feest maal, dat te zijner eere te Besanoon, waar de hoofdzetel is van het legercorps, waarover hij commandant is, zal worden gegeven. Welke de uitspraak van den krijgsraad zijn zal, kan natuurlijk niemand weten, maar men houdt algemeen een totale vrijspraak voor on mogelijk. Anderen weêr gelooven niet dat de maarschalk zal gefusileerd worden. La desti tution dans tous les autres cas, zegt art. 210 aan het slot en daarop zal het wel uitdraaien. Den 6 December was de lezing van het re- quisitor van generaal Pourcet geëindigd. Voor den beschuldigden maarschalk is dit document hoogst bezwarend, en met de meeste streng heid werd hij door den regeeringscommissaris in openbaar ministerie behandeld. Toepassing van de artikelen waarbij doodstraf met vooraf gaande degradatie wordt bedreigd, is de eiscb. Den 7 December hield de krijgsraad een zitting, waarin nir. Lachard zijn pleitrede be gon. Hierovai in een volgend no. De kinderen van Felix Mendelssohn Bartholdy hebben zich bereid verklaard tot bet afstaan van ai'de hand schriften aan den staat van de muzikale nalatenschap huns vaders, ter opname in de Koninklijke Bibliotheek te Berlijn, onder voorwaarde, dat twee beurzen, elk van 70Ü thalers, tot vorming of meerdere volmaking van talentvolle en ijverige musici zullen worden gesticht. Te Tiel zijn de jonge varkeus op de markt voor 60 ets. per stuk verkocht. Een eerzaam Uirkslander eindigt zijne mededee- ling aan den Standaard over de nederlaag der liberalen bij een verkiezing van ouderlingen en diakenen met de uitroeping; „De Heer alleen ^zij de eer en"de dank." Waarvoor men den Heer zoo al niet dankt! Te Botterdam heeft in de ai'geloopen week een gasontploffing plaats gehad, in een petroleumgasfa- briek. De ontstane brand was spoedig gebluscht. Tegen de redacteuren van den Ultramontaanscben Moniteur, de Beilijnsche Germania, zijn niet minder dan 17 processen aanbangig, waaronder alleen 13 tegen den hoofdredacteur, den kapelaan Majanke. Dezer dagen heefteen chirurgijn-majoor te Epiual, in Frankrijk, uit den schouder van een 62 jarig man een stuk van een mes gehaald, 11 centimeters lang en 21 breed, dat er bijna vier jaren had ingezeten en waardoo.' hij het gebruik van den linkerarm ver loren had. De man was vroeger cipier geweest in de gevangenis van la Koquette en bij gelegenheid, dat een gevangene, in 1370, hem op verraderlijke wijze met een mes in den schonder stak, was dit afgebroken. Op een jl. Zaterdag te Utrecht gehouden ver- kooping van paarden van weelde is voor een Isabel en een Blauw moorkop ieder 1200 (behalve 10 pCt. opgeld) besteed. Te Ameide is een stukje weiland, nog geen heet. groot, verkocht voor de ongehoorde som van 5300, zonder de onkosten. In zeker dorp in een der noordelijke provinciën van ons land hadden de leden van den kerkeraad de gewoonte om na 't avondmaal van den overgeschoten wijn en het brood een feestmaal te houden in de kerk. Den predikant mishaagde dit. Toen er een nieuwe koster kwam, werd dezen gelast, dadelijk het overschietende weg te ruimen en te bergen. Dit ge schiedde. De kerkeraads-leden waren overbluft, ze onderwierpen zich kalm, doch met lange gezichten. Ook waardige avondmaalgangers I! Gustave Doré de groote teekenaar, zal tegen het einde van het jaar, wederom een proeve leveren van zijn schilderstalent, dat maar geen genade in de oogen van het publiek kan vinden. Hij lieeft onderhanden de droom van Claudia Procla (de vrouw van Pontius Pilatus.)'' VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. datum. plaats. Voorwerpen. Information. 11 Dec. Vlake, Ilooinen, Rembges. i Kapelle, BoomCn, Rembges. 12 Kapellc, Doornen hout, Rembges. 13 Schare, Hoornen, Pilaar. 15 Kapelle, Hoornen, Paardekodper en v. d. Bussche. 1G Goes, Woonhuis, mr. van Dam en v. d. Bussche. 16 Goes, Woonhuis, v. d. Bussche en Kakebeelce. 17 Kriiiningen, Bosch en hout. Paardekooper en v. d. Bussche. 18 Kapelle, Boomen, Paardekooper en v. d. Bussche. 19 Wemeldingc, Boonien, Paardekooper en v. d. Bussche. 19 Iloedekensk. Afbraak, Rembges. 20 'silcerArenksk., Hooi, slroo enz. Rembges. 20 Goes, Woonhuis, mr, van Dam en V. d. Bussche. 22 Krabbendijke, Boomen, mr. Liebert. 29 *s HeerAvendsk., Dijken Kakebeeke. 30 Goes, Baarden,Rijtuigen,etc. Pilaar. 1874, 17 Jan. Raadhuis Goes, Huis en Schuur, mr. M. de Witt Hamer. Januari Kwadendamme, Hoefje land, mr. v. Dishoeck. van 8 tot en niet 10 Dee. 1873. O veeleden: den 8, Geeraardt de Jong, oud 69 j.gehuwd met Elisabeth Pieternella Remijn den 20, Renderina Nathan, jd oud 38 j.Mar tina, oud 9/m. d. v. Jacobus Berks en Antho- netta Janssen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2