1873. N°. 146. Donderdag 11 December. 60ste jaargang. BESTEDING. MINISTERIE VAN FINANCIEN. RIJKS-TELEGRAAF. NIEUWJAARSCOMMISSIE. PATENTRECHT. BINNEIMLANDSCHE BERICHTEN. ewEsscm JDe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Op Vrijdag, den 19 December 1873, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des IConings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden besteed 1. De aanleg eener telegraajlijn met één draad) van het te bouwen telegraafkantoor te Kortgene naar den Staatsspoorweg tusschen de stations s lieer Arendskerke en Goes. De Ijesteding geschiedt alleen bij inschrijving, vol gens art. 10 van het bestek. ti. Het onderhoud van Iiijkstelegraajlijnen in de provincie Zeeland, gedurende het jaar 1874, in acht perceelen. De besteding geschiedt alleen bij inschrijving, vol gens art. 11 van het bestek. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw, van het Ministerie van Financien te 's Gravenhage, aan de lokalen der besturen van de onderscheiden provinciën, en zijn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tus- schenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesden en derden dag voor de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen voor n°. i bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Middelburg en Goes; en voor n°. éi bij den Hooidingenieur van den Waterstaat te Middelburg voor de lijnen, enz. in het algemeen; en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Middelburg, Goes, Zierikzee, Sluis en Neuzen voor de lijnen tot ieders arrondissement behoorende. 'sGravenhage, den 25 November 1873. Voor den Minister, De Secretaris- Genqraal, BARTSTRA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Comm issie tot uitdeeling van Eetwaren en Brand» to ff en op 3'ieuw- jaarsdaq weder samengesteld is, en bestaat uit de lieeren J. A. A. FRANSEN van dis BUTTE, Wethouder, als Voorzitter; B. M, den BOER, lid van het Burgerlijk Armbestuur; I. WESSELlid der diaconie van de Ned. Hero. Gemeente J. F. J. K.NITEÉ, lid van het R. C. Parochiaal Armbestuur en J..KOOMAN Az., lid der commissie tot de (Econo mische spijsuitdeeling terwijl de heer C. RIÖSEEUW, griffier ter secretarie, als Secretaris aan de Commissie is toegevoegd; en dat deze Commissie de bijdragen der ingezetenen zal af halen op Zaterdag den 13 December a. s. Burgemeester en Wethouders verzoeken gcene aalmoezen aan de deuren nilteroikcnmaar deze veeleer aan de Commissie toe te vertrouwen opdat zij in staat zij bare gewone nieuwjaars- bedeeling te doen, terwijl Burgemeester en Wethouders vermeenen, dat elke aanbeveling tot het geven van ruime bijdragen thans overbodig zal zijn, bij de duurte der eerste levensbehoeften. Goes, den 9 December 187.3. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, die liet aangaat; dat het 2de kwartaals Kohier van het PATENT RECHT voor deze gemeente; voor het dienssjaar '873 1874, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente. Goes, den 10 December 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, den 10 December 1873. Per telegraaf. De Eerste Kamer der Sta ten Generaal is bijeengeroepen tegen Woensdag 17 dezer, 'savonds acht ure. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is door den heer van Wassertaer Catwijck de navolgende motie voorgesteld «De Kamer, van oordeel dat de bepaling van de 3e alinea van art. 194 der Grondwet niet met zich brengt dat bij de oprichting van open bare scholen, ingevolge de bepaling van art. 17 der wet op het lager onderwijs, geen rekening zou moeten gehouden worden met bijzondere scholen, die geheel of gedeeltelijk aaa de be hoefte van het schoolonderwijs voldoen, gaat over tot de orde van den dag.» Deze motie werd door den voorsteller inge trokken, nadat hem - hetgeen hij constateerde - uit het debat was gebleken, dat men het eens was over den grondslag waarop de zaak rustte. De bestrijders der motie zelt waren het met dien grondslag eens, maar hun bezwaren waren le. dat de kamer geen axioma's behoefde te con- stateeren; 2e. dat zij berust op feiten, die de Kamer niet kan beoordeelen, 3e. dat zij tot een verkeerde interpretatie kan aanleiding geven, blijkens de redevoering van den heer Haf mans. De discussie over het lager onderwijs is geëin digd, na .verwerping van een amendement van den heer Moens tot uitbreiding der rijkskweek scholen. iï'erVt legraaf. In de zitting der Tweede Kaïner van heden is Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken aangenomen met 52 tegen 14 st. De Minister van Binnenlaudsche Zaken brengt tsr algemeene kennis, dat, in de week van 30 November tot 6 December jl. aan Aziatische cholera zijn overledenin Zuidhol land: te Aarlanderveen 2 personen; te Cap- pelle aan den IJssel 1 persoon; te Delft 1 persoonte Gouda 2 personente Rotterdam 5 personen. Totaal in het Rijk 11 personen. Reeds meer dan eens is er melding ge maakt van het plan om door alle schoolkin deren in ons geheele land vrijwillig gelden te doen bijeenbrengen, ten einde daatvoor aan Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, den 12 Mei 1874, een geschenk aan te bieden. Het is ons aangenaam te kunnen melden, dat bij de tot dat doel alhier bestaande Com missie van de verschillende scholen in Z. Be veland is ontvangen een bedrag van 218.764, welk bedrag door haar aan 't Hoofdbestuur te Amsterdam is opgezonden. Wij vernemen, dat het meisje, te We- meldinge door de cholera aangetast, wat beter is en dat tot dusverre geen nieuwe gevallen zich aldaar hebben voorgedaan. Bij de verkiezing voor een lid in den gemeenteraad te Rillandop 5 dezerwaren van de 37 kiezers 27 ter stembus gekomen. Een biljet was van onwaarde. Gekozen is de heer C. Braamse met 16 st. op den heer C. van der Werf waren uitgebracht 8 st. op C. Zandee 2 st. Het springen van de nieuwe gaskuip te Vlissingen veroorzaakt die stad een schade van 20,000. Maandag morgen ten half elf nre, pas seerde weder een detachement suppletietroepen voor Oost-Indië, sterk 300 man en 6 officieren, de residentie, op reis naar Nieuwediep, waar zij geëmbarkeerd zullen worden aan boord van het stoomschip Madura van de stoomvaart maatschappij »Java." De Belgische afdeeling van het Roode Kruis te St. Josse ten Noode (Brussel)ver zamelt versnaperingen en andere benoodigd- heden voor onze zieke en gewonde militairen in Atchin. Een blad uit de Straits meldt, dat de Atchineezen in het tijdsverloop tusschen de eerste en tweede expeditie niet hebben stilge zetenzij hebben hunne positiën versterkten nieuwe kanonnen geplant ter verdediging hun ner verschillende vestingen. Men zegt dat een aantal manschappen, vroeger behoorende tot het Ceyon Rifte Regiment, dat voor omstreeks acht maanden geleden ontbonden werd, zich naar Atchin in des Sultan's dienst zou heb ben begeven. Men zal zich herinneren, dat indertijd geruchten hebben geloopen, dat de» Bommeler- waard op de Atchineesche kusten was vastge raakt en door de Atchineezen afgeloopen. Uit een particulieren brief vernemen wij, dat bij het beschieten van Klein-Edi een der manschappen van het stoomschip door een vijandelijk schot is gedood, terwijl er drie werden gekwetst. Ook een der officieren, de heer Bezemer, werd lichtelijk gewond, doch was na een dag of vier rust geheel hersteld. Het schijnt ook dat het schip één oogenblik aan den grond heeft gezeten, en zóó zijn wellicht deze feiten, duizendvoudig vergroot, de oorzaak geweest van berichten, die zooveel noodelooze onrust verwekten. NR. Cf.) Te Gouda is de cholera zeer verminderd, verl. week zijn slechts drie lijders voorgeko men waarvan er een is overleden beuevens een die de vorige week was aangetast. Ge durende de maand November zijn daar over leden 144 personen, waarvan 54 aan de cholera. De Staats-Courant deelt mede, dat het standbeeld voor den Gouvern.-Gener. van Ned. Ind'ë J. Pz. Coenstichter van Batavia, is afgeleverd ter verzending naar die stad, in af wachting dat het nader bestelde arduinen voet stuk zal gereed komen. Omtrent den hevigen brand in het pak huis van de heeren Rohling Co., in de Spui straat te Amsterdam wordt nog gemeld, dat niet alleen bedoeld pakhuismaar ook het naastgelegen huis en twee huizen in de Huis- zittensteeg voor het grootste gedeelte vernield zijn. Te Koog a/d Zaan zijn de diaconie-armen jl. Zaterdag bitter teleurgesteld in hunne ver wachting om bij gelegenheid van het St. Ni- colaasfeest misschien eene extra-bedeeling te ontvangen. De gewone bedeeling toch inoest tot een volgenden keer worden uitgesteld, want een brutale dief had zich van den inhoud der kas meester gemaakt. Door den majoor Hofman is een nieuwe inrichting gemaakt voor het doen van pei lingen in havens of op rivieren. Zes booten zijn aan een hoofdboot vereenigd op elke staat een werkman, terwijl de inge nieur, met de peilingen belast, op de hoofd boot is geplaatst. De booten zijn door brug gen aan elkander verbonden. Aan de brug gen bevinden zich op acht voet afstand van elkander peilstokken, die door stoom naar be neden worden gedreven en waarvan de in richting zondanig is, dat zij, op het oogen blik dat zij den grond raken, aanwijzen hoe veel ruimte zij doorioopen hebben, waarvan de ingenieur dan afschritt neemt. Zestig pei lingen geschieden gelijktijdig. Aan de stedelijke gasfabriek te Utrecht is de vorige week de grootste gashouder af geleverd, die tot heden hier te lande werd ver vaardigd. Hij heeft een middellijn van 40t

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1