het pakhuis van de heeren "Rowling ten ge volge van het omwerpen -van een petroleum lamp. De stoom- en de gewone brandspuiten waren ijverig in de weer om het vernielend element te bedwingen. Het geheele pakhuis, dat voornamelijk latten, stroo en houten speel goed bevatte, is uitgebrand. Yan 9 tot 22 November zijn in Begeren op 8 boerenhofsteden te zamen 156 stuks rund vee deels aan de runderpest gestorven, deels wegens het uitbreken der ziekte afgemaakt. De heer De Lesseps heeft dezer dagen tot Lord Granville een schrijven gericht, waarin hij een nieuw plan ontvouwt tot het aanleggen van een spoorweg tusschen Europa en Britsch- Indië en wel over Moskou, Ekaterinenburg, Samarkand en Peshawur. BELANGRIJK VOOR VELEN In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het ver trouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershuis ADOLPH DAAS IN HAMBURG kan deswegen iedereen sterk aanbevolen wor den, en doen wij op de heden in onze cou rant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. datum. plaats. Voorwerpen. Inform,ïtièn. 10 Dec. WUaelminap, Iloomcn, mr. Liebert. 10 Ellewoutsdijk, Woonhuis, Prumcrs. 10 Heinkenszand, Meubilair, paarden en rijtuigen, mr. v. Dishoeck. 11 Vlake, Hoornen, Rembges. Kapelle, Boomen, Rembges. 12 Kapelle, Boomen hout, Rembges. 17, Schore, Doornen, Pilaar. 15 Kapelle, Hoornen, Paardekooper en v. d. Bussche. 16 Goes, Woonhuis, mr. van Dam en v. d. Bussche. 16 Goes, Woonhuis, v. d. Bussche en Kakebecke. 17 Kruiningen, Bosch en hout, Paardekooper en v. d. Bussche. 18 Kapelle, Boomen, Paardekooper en v. d. Busscbc. 19 Wemeldinge, Boomen, Paardekooper en v. d. Bussche. 19 Hoedekensk. Afbraak, Rembges. 20 'sHeerArenksk., Hooi, stroo enz. Rembges. 20 Goes, Woonhuis. mr, van Dam en V. d. Bussche. 22 Krabbendijke, Boomen, mr. Liebert. 29 "s ReerArendsk., Dijken Kakebeeke. 30 Goes, Paarden, Rijtuigen, etc. Pilaar. Is74, 17 Jan. Raadhuis Goes, Huis en Schuur, mr. M. J. de Wilt Hamer. Januari Kwadendamme, Hoefje land, mr. v. Dishoeck. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Men schrijft ons uit Wemeldinge van 5 December: „In een onzer dagbladen werd onlangs de vraag ge daan aan alle Voorgangers van Godsdienstige Verga deringen: „Is het niet Christenplicht en Vaderlandsche roeping, om God openlijk aan te roepen, dat Hij dé dra aanstaande Nederiandsclie expeditie legen Atchin doe uitloopen ten beste van het Vaderland, ten beste van veiligheid, welstand en waarachtige beschaving in onze Oost Indische bezittingen, ten beste bovenal var, het Koningrijk der hemelen?' De Kerkeraad alhier gevoelde zich verplicht hieraan gehoor te geven. Te dien einde werd de heer Nies- sink, Godsdienstonderwijzer te Hansweert, uitgenoodigd ons hierin voor te gaan; die deze taak bereidwillig op zich nam. Nadat dit Zondag 11. was bekendgemaakt, had de bid stond gisteren avond in ons kerkgebouw plaats. Ken overgroote menigte belangstellenden woonde deze plechtige samenkomst bij. Hadat vooraf door de gemeente werd gezongen ps. 79 4 en 7, sprak de heer Niessink in boeiende taal tot zijne vele hoorders, naar aanleiding van 2 Kroniken 15 2, hetwelk werd afgewisseld door het zingen van ps. 60:7. Voor het gebed zong de gemeente nogmaals gez. 180:5. Hierna ging ons de heer Niessink voor in een ern stig gebed, waarin de belangen van Neêrlands Vorst en Volk den Heer werden opgedragen. Na het uit spreken van dit gebed zong de gemeente staande, den laats ten regel van het Berijmde Morgenzang: „Hoor ons, o Godl om Jezus wil." Na het uitspreken der zegenbede Numeri 6-. 24-26, ging de gemeente uit een. Mocht zulks op vele plaatsen in ons Vaderland na volging vinden." Ds. E. J. Wisselingh, pred. bij de Nederd. Protest, gemeente te Antwerpen, heeft bedankt voor het beroep naar Randwijk, c. a. Xe YVestkapelle is beroepen ds. Corn, ter Spill, pred. te Akkerwoude. c. a.met het lot tegen ds. J. A. de Vlieger, pred te Oosterland. £)e candA. A. Schouten, die reeds voor 5 beroepen bedankt heeft o. a. voor 's Heerenhoek en Krabbendijke, is nu beroepen te Kage c. a. en te Herwijnen en heeft toezegging van beroep ontvangen te Exmorra, c. a. Bedankt voor het beroep naar Kruiningen door ds. C J. Hulsman, pred. te Hazerswoude. pjit Wolfaartsdijk Wordt ons bericht, dat Notabelen der Herv. gemeente aldaar, in hunne vergadering van den 3 dezer, met algemeene stemmen tot lid van het College van Kerkvoogden hebben benoemd Jan Tol- Iwti Ms. t« vervanging van ttendr, van Slrien HWz, Volgens de Nieuwe bijdragen 'van November, be draagt het getal vacante openbare scholen voor gewoon 33 en voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 2. Vacante hulponderwijzers-betrekkingen lil; dito hulponderwijzeressen 2.' OPENBARE VERGADERING VAN DEN B.UB der G E M E B SE O E S, op WOENSDAG den 3 DECEMBER 1873, des voormiddags ten 11 ure. (Slot VIII. Na heropening der vergadering komt aau de orde het reglement op het brandwezen met de daarin voorgestelde wijzigingen. De toenemende handel in petroleum en andere tot verlichting gebezigd wordende vloeistoffen gaf aan leiding tot een naauwgezet onderzoek van gezegd reglement. Hieruit bleek, dat in het reglement ge mist werden de zoo noodzakelijke bepalingen nopens bewaar- en bergplaatsen dezer vloeistoffen, binnen de bebouwde gedeelten der gemeente. I)e commissie, bedoeld in art. 166 der gemeentewet, heeft de aan vulling ondernomen en vin deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt om het reglement in zijn geheel te herzien. De noodig geachte veranderingen zijn daarna aan het onderzoek der directie van de brand weer ouderworpen en van hare opmerkingen is later gebruik gemaakt. De voornaamste wijzigingen, of die tot eenige be raadslaging aanleiding gaven zijn de volgende Art. 6 zal voortaan luiden „Het is verboden over den openbaren weg vuur te dragen of vuur aftegeven om over den openbaren weg gedragen te worden, anders, dan in metalen-, steenen- of aarden bakken of potteD, van gelijksoortige deksels voorzien, of in stoven geplaatst Art. 16 zal luiden „Het is verboden binnen de bebouwde kom en de voorstad der gemeente, en dus in de wijken A, B, C en D en gedeeltelijk wijk E (van no. 4172 b van 85 tot 126 i en 128 aJe) bewaarplaatsen te hebben van petroleum, petroleum-essenz, (petroleum- aether, petroleum-naphta,) gasoly, turfoly, photogeei: (mineraaloly, hydro-carbuur) solaroly en andere der gelijke vluchtige, tot verlichting geschikte vloeistoffen. „Als bewaarplaats van petroleum wordt aangemerkt elk gebouw, pakhuis, kelder of werkplaats, waarin een hoeveelheid van meer dan één vat, houdende 150 a. 180 liters of wegende 150 a 180 kilogrammen, aanwezig is. „Als bewaarplaats der overige genoemde vloeistof fen elk gebouw, pakhuis, kelder of werkplaats, waarin een hoeveelheid van meer dan 25 liters aanwezig is." De heer mr. Del Baerg deelt mede, dat een ne ringdoende hem gezegd heeft, dat dit artikel een brevet is voor de heeren Domicicus en de Witt Hamei en Hector. Op drukke marktdagen komen vele win keliers niet met één vat petroleum toe en nu zal men hen dwingen, telkens bij genoemde groothandelaars te koopen. Het artikel staat toqh gelijk aan een verbod om de petroleum rechtstreeks uit Antwerpen te ontbieden, tenzij de gemeente mocht overgaan tot het maken van een depot. De Voorzitter verklaart, dat de kooplieden zich kunnen vereenigen om een depöt daartestellen, maar dat het brandgevaar eischte, om voorzorgen te nemen tegen een te groote hoeveelheid petroleum in de bebouwde kom der gemeente. Art 17 zal luiden „Gecne bewaarplaatsen voor de in het vorig art. genoemde vloeistoffen mogen buiten de bebouwde kom en de voormelde gedeelten van wijk E worden ge sticht of veranderd zonder schriftelijke vergunning van burg. en weth. „De aan die vergunning te verbinden voorwaar den moeten stiptelijk worden nagekomen." Art. 36 bevat de vrijstelling van dienst bij de brand weer. Die vrijstellingen vonden bij de directie der brand weer nog al bedenkingen. Zij bleef, even als vroeger alle vrijstellingen, behalve van hen, die door, of bij den brand andeie plichten in het algemeen belang te vervullen hebben, onbillijk en onrechtvaardig achten. Burg. en wethouders erkennen, dat veel voor dit gevoelen pleit, en ware het niet, dat zij, uit vroe gere ervaring, vreesden, dat de raad zich met hun voorstel niet zou vereenigen, dan hadden zij voor gesteld, alleen hen vrij te laten, van dienst, die door andere plichten, in het algemeen belang niet in de mogelijkheid zijn hunne diensten bij brand te ver kenen. Thans durfden zij dit niet doen en bepaal den zij zich tot de mededeeling dat de redactie van dit art. gedeeltelijk verduidelijking, gedeeltelijk meer dere omschrijving vereischt. De heer mr. Del Baere verklaart, dat hij het eens is met de directie der brandweer. Iedereen moet dienstplichtig zijn, tenzij hij door of bij den brand andere plichten in het algemeen belang te vervullen hebbe. Spreker weet geen eene reden, waarom de leden van den gemeenteraad vrij moeten zijn waarom de predikanten niet tot dienst verplicht kunnen wor den waarom de onderwijzers niet kunnen pompen bij brand De Voorzitter antwoordt, dat de leden van den gemeenteraad zijn vrijgesteld, omdat deze geroepen kunnen wordeu den burgemeester te vervangen en dat het noodig kan zijn, bij kapitale branden den raad bijeenteroepen tot het nemen van een of ander besluitdat men altijd de leeraars der gezindheden, om hunne eigenaardige betrekking heeft vrijgelaten en dat de onderwijzers niet tot dienst zijn verplicht, om de kinderen van den brand te houden en in de scholen te verzamelen. De heer mr. Del Baere blijft volhouden, dat hoe meerder gelijkheid men brengt in de verplichtingen der burgers, hoe beter die verplichtingen volbracht worden. Spreker wenscht, dat niemand vrijgesteld worde, dan die ter oovzake van den brand, andere plichten in het algemeen belang te vervullen hebbe. De Voorzitter zegt de verschillende vrijstellingen achtereenvolgens in behandeling te zullen brengen, ten einde de leden gelegenheid te geven tot het voorstellen van amendementen. Punt a. De leden van den gemeenteraadde secre taris, de gemeente-ontvangerde ambtenaren ter secre tarie en de boden. De heer mr. Del Baere, stelt voor, hieruit te schrap pen de leden van den gemeenteraad en de ambtenaren ter secretarie. Na eenige discussie wordt dit amendement in om vraag gebracht en verworpen met 6 tegen 2 stem men. Voor de heeren mr. Del Baere en mr. de Witt Hamer. Punt b. Alle rijksambtenaren, die door hnnne be trekking niet in de gelegenheid zijn, om bij brand de plichten als leden der brandweer te vervullen. Zonder beraadslaging goedgekeurd. Punt c. De leeraars tier godsdienstige gezindheden. De heer mr. Del Baere stelt voor deze vrijstelling te schrappen. Hij kent geene reden, waarom de heeren predikanten enz. in deze een voorrecht boven anderen moeten genieten. De heer mr. de TVitt Hamer zal niet vóór dit amendement stemmen. Hij acht het onbillijk, om de leeraars, terwijl zij geen leden der staten-generaal, der prov. staten of van den gemeenteraad kunnen zijn, wel lasten opteleggen. De heer mr. Del Baere vraagt of het lidmaatschap dezer colleges dan ook geen last is? De heer mr. de Witt Hamer antwoordt, dat het in het algemeen toch als een eer wordt beschouwd, lid van de staten of van den raad te zijn. De heer dr. van Benterghem meent, dat de geeste lijken bij brand beterediensten kunnen bewijzen, door toespraak, opbeuring en opwekking. De heer mr. Del Baere meent, dat de beste dienst is, om door een krachtdadig medehelpen auderen ten voorbeelde te zijn. Hij trekt evenwel zijn amende ment in, omdat hij het lot daarvau voorziet. Punt d De leeraars bij de hoogere burgerschool en burgeravondschool en de onderwijzers bij de scholen voor lager onderwijs. De heer mr. Del Baere stelt voor, deze vrijstelling te schrappen. De heer mr. deWitt Hamer vindt beter, dat de onderwijzers vrij zijn, ten einde geen stremming in de schooltijden te veroorzaken. De heer mr. van Hoek zal tegen het amendement stemmen, tenzij een bepaling worde opgenomen, dat de onderwijzers vrij zijn van dienst, wanneer deze ge vorderd wordt op zoodanigen tijd, dat zij in de school werkzaam moeten zijn. Tot dit laatste wordt besloten en het amendement aangenomen met 7 stemmen tegen 1; die van den heer Kakebeeke. Punt k en I. Vrjstelling voor den vader en de beamb ten van Wees- en Gasthuis, geven aanleiding tot eenige beraadslaging, maar blijven behouden, nadat de heer Kakebeeke had doen uitkomen, op grond van vroegere ervaring, l.oe goed het is, dat hij brand, het hoofd en toezicht in die gestichten kan blijven. In de bepalingeD van hoofdstuk V, wordt op voor stel van de directie der brandweer een omzetting en wijziging van sommige artikelen goedgekeurd, zoodat art. 47 en 48 voortaan zullen luiden. „Art 47. Op het eerste gerucht van brand binnen de gemeente begeven generale brandmeesters en brand meesters zich naar de plaats van den brand en alle anderen tot de brandweer behoorenden zich naar de bewaarplaats der spuiten om deze ten spoedigste naar de plaats van den brand over te brengen. „De spuiten reeds weggevoerd zijnde zullen zij deze dadelijk volgen en zieh stellen onder de bevelen van hunne overheden." „Art. 48. Van een plaats hebbenden brand wordt op wettige wijze kennis gegeven-, a. door het kleppen der werkklok en het luiden der groote klok, ingeval van brand binnen de gemeente; b. door het luiden der zoogenaamde doove of doffe klok, ingeval van brand buiten de gemeente." Art. 63 wordt 62 en zal voortaan luiden „Van de vervolging wegens het niet dienstdoen bij brand en het niet deelnemen aan de oefening met de brandspuit wordt niemand verschoond dan die door wettelijk bewezen ziekte of afwezigheid in de onmogelijkheid was daartoe op te komen. „Als verschooDende afwezigheid wordt alleen aan genomen bij brand, het vertoeven buiten het gehoor van het klokgelui; bij oefening het vertoeven buiten de gemeente van af de gedane oproeping tot na de oefening. „De leeraars der hoogere burger- en burgeravond school en de onderwijzers der lagere seholen zullen van dienst verschoond zijnwanneer de brand of oefening plaats heeft op lijden, dat zij in de school moeten tegenwoordig zijn." Een overgangsbepaling wordt aan het reglement

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2