1873. N°. 145. Dinsdag 9 December. 6ö3te jaargang. NATIONALE MILITIE. Achtergebleven Milicien, Vertrek der brievenmaal naar Oost-Mie. JDe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be irekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BEKENDIVüAKtNGEN van liet Gemeente-Bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES gezien art. 15, 10, 17, 18, 10, 20, 21 en 24 der wet op ae Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861, (Staats- •blad no 72); brengen bij deze voor de EEBSTE HfAAIi ter kennis der ingezetenen: dat het register van IlSSVffliTJVIdSQ voor de JSA TMO JSA Sj Bi MIIjTVUR dagelijks, ge durende de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure, ter secre tarie der gemeente zal gereed liggen-, dat tot de inschrijving verplicht zijn alle manne lijke ingezetenen, die op den lsten Januari aanstaande hun 19 jaar zullen- ingetreden, en dus in het jaar 1855 geboren zijn, alsmede diegenen, welke na het intreden van hun 19e doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen zijn geworden; dat, volgens art. 15, voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is, volgens de wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2". hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij bin nen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot cenen staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar, ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van we- derkeerigheid is aangenomen; dat volgens art. 17 niet behoeven- te worden inge schreven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, alsmede de zoon van een Nederlander, die ter zake van's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat volgens art. 16 de inschrijving moet plaats hebben: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de va der, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beide overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont: 3®. van hem. die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd bui ten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4°. van den huiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort ingeschreven te worden, verplicht is, zich tusschen den lsten en Sisten Januari daartoe aantegeven bij bur gemeester en wethouders, ter plaatse en op de uren hiervoren aangewezen, terwijl bij ongesteldheid of af wezigheid zijn vader, of is deze overleden zijne moe der, of zijn beiden overleden, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht is. Goes, den 6 December 1873. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. JDe Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES roept bij deze op JPieter* Jacobus Verberkraoes, milicien bij het 3e regement infanterie, om zich uiter lijk op Maandag den 22 dezer aan te melden bij zijn korps te MIDDELBURG, voorzien van alle door hem van het korps medegebrachte kleeding- en equipement- stukken alsmede van zijn zakboekje en verlofpas, ten einde gedurende den tijd van driemaanden onder de wapenen te worden gehouden, zullende hij bij niet ver schijning op deze na-inspectie de gevolgen aan zich zei ven te wijten hebben. Goes, 6 December 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, POSTERIJEN. Via TRIEST 9 Dec. Via BRINDISI 11 Dee. Via MARSEILLE 18 Deo. BiiMNEftiLANPSCHE BERICHTEN. GOES, den 8 December 1873. TWEEDE KAMER. De heer Hofman heeft wegens ver gevorderden leef tijd ontslag genomen. Daarna is de disenssie over het lager onderwij i voortgezet, de minister is het eens dat de tractementen der onderwijzers moeten verbeterd en bet getal vermeerderd worden. Overigens hand haafde hij in alle opzichten ons openbaar neutraal onder wij» tegenover de grieven en aanvallen van de lieeren Messcliert en van Cuiïrijck. De heer Luyben lid der Kamer is be noemd tot kantonrechter te 's Bosch. Bij de Tweede Kamer, is ingekomen een adres van dé heeren Bonman en ande re grondeigenaren en landbouwers te Haam- o o stede, in Zeeland, houdende de betuiging van adhaesie aan het wetsontwerp van de heeren Oldenhnis Gratama, ldserda en van Kerkwijk, tot intrekking van de bijzondere bescherming, tot dusver aan de jacht en het jachtbedrijf verleend, met driDgend verzoek om dat wets ontwerp in het belang van den landbouw en de grondeigenaren aan te nemen. De Minister van Ëinnenlandsche Zaken heeft goedgevonden lo. te bepalen dat het goedkenringsmerk, gedurende het jaar 1874 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk maten en gewichten .- de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld bij den ijk der weegwerktuigen voor gewoon gebruikde Koninklijke Kroon voor fijnere wegingen een vijfstralige ster; 2o. ter algemeene kennis te brengen, dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, volgens rai- nisteriëele beschikking van 21 Dec. 1869. no 188, 12e afd. voor de hierna volgende ijkkan- toren uit het daarbij vermeld cijfer bestaat: Middelburg 12, Zierikzee 13. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Commissie belast met het examineeren van hen die eens acte van bevoegdheid als apotheker wenschen te verkrijgen, zitting zal houd.n op Maandag 8 December e. k. en volgende dagen te Utrecht. Uit 's-Gravenhage wordt gemelddato 5 Dec. In verband met loopeude geruchten verne men wij, dat het Eegeeringstelegram, gisteren ontvangen, afkomstig was van generaal van Swieten. Jl. Donderdag avond gaf »de Vereeniging voor Volksvermaken" alhier aan hare leden haar 5e St. Nikolaasfeest. De Voorzitter, de heer Z. D. van der Bilt la Mottlie, heette de talrijk opgekomenen hartelijk welkom, en deelde mede, dat er voor dit feest gezorgd was voor aangename en gepaste afwisseling. Onder de 135 prijzen, waaruit de Tombola bestond, be vonden zich werkelijk zeer schoone, o. a. een fraaie spiegel met vergulde lijst, een geschenk van den Eere-Voorzitter, de heer inr. M. P. Blaaubeen. Drie leden der Rederijkers-kamer Vondel" droegen schoone gedichten voor; nl. de heer IIK. D. van den Bussche de Gevels van de Huizen, van Tollens', de heer Z. D. van der Bilt la Mottlie, „de Moorenvorst," en de heer M. C. J. Pilaar Albrecht Beilingvan IJelmers. Zij kweten zich zeer verdienstelijk van hunne taak, evenals eenige mannelijke leden der Zangvereeniging, die onder leiding van den heer Witte enkele quartetten uitvoerden, terwijl ook de welwillendheid, waarmede de Har monie" hare talenten ten beste gaf, eervolle vermelding verdient. We gelooven de tolk der leden te zijn, wanneer we »de Vereeniging voor Volksvermaken" dank zeggen voor de wijze waarop ze ons heeft geamuseerd, en hulde doen aan den ijver, dien zij bij voortduring aan den dag legt, om aan haar doel te beant woorden. Den 17 dezer zal het de gedenkdag zijn, hoe vóór 60 jaar de stad Goes van de Fransche overheersching verlost werd, door het binnen trekken op 17 Dec. 1813 van den moedigen Commodore E. J. H. R. Owen, aan het hoofd van 280 man Engelschen, die, bij zijn vertrek, den 10 Mei, 1814, plechtig uitgeleid naar Wemeldinge, een metalen houwitser, als zijn eigendom bij de landing medegebracht, toen aan den Landstorm van Goes ter gedachtenis vereerde. Een ontzettend geval heeft zich gisteren even buiten deze stad, op den 's Heer Hen- drikskinderendijk voorgedaan. Een ongehuwde moeder van twee kinderen, had deze, 4 en 2 jaren oud, alleen te huis gelaten. Al spoedig hoorde inen geschrei en stampen tegen de deur, en werd de moeder daarvan door buren kennis gegeven. Of de vrouw al of niet spoedig naar huis is gegaan is ons niet bekend, maar zeker is het, dat zij bij hare tehuiskomst bevond, dat het jongste kind in het vuur was geraakt en letterlijk verbrand is, terwijl het oudste kind te vergeefs pogingen had aangewend om de deur te openen. Zaterdag 11. hielden de bewoners der Gan- zepoortstraat met hun eer. leden eene vergade ring ter bespreking van het a. s. Jubilé des Konings, en is toen met eenparige stemmen besloten dit feest op eene alleszins waardige wijze te vieren. Er werd al aanstonds eene commissie benoemd om de voorbereidende maat regelen te nemen. Wij vertrouwen dat dit goede voorbeeld, ook in andere buurten navol ging moge vinden opdat die dag ook in Goes een ware feestdag moge zijn. Yoor een geschenk aan Z. M. den Koning op 12 Mei 1874 is te 's HeerArendskerke c. a. (d. i. met Hieuwdorp en 's Heer Hendrikskin deren) de aanzienlijke som van ƒ218.bij eengebracht. Aan het kanaal bij Wemeldinge heeft zich een geval van cholera in lichten graad voorgedaan bij een 15jarig meisje. Naar men verneemt, heeft de heer Win kelman, burgemeester van Vlissingen, zich naar 'sGravenhage begeven, ten einde aan de Re geering te verzoeken om Vlissingen als garni zoensplaats der Indische brigade aan te wijzen. (M. Ct.) Naar men verneemt, zullen de miliciens der lichting 1873 in die garnizoensplaatsen, waar de dienst niet voldoende kon worden uitgeoefend, met, Januari e. k. niet in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn uit Nederland 24540 stuks vee min der uitgevoerd dan in 't zelfde tijdsverloop in 1872. De uitvoer in 1872 bedroeg 7963Ó en in 1874 55000 stuks. De commissie tot regeling van het Taai en Letterkundig Congres, dat in 1874 te Leiden zal worden gehouden, bestaat uitjhr. Gevers van Endegeestprof. de Vries, mr. P van Bemmelen, ds. Schotel, prof. Kern, notaris Derck- sen, den heer Sijthoff en nog enkelen. Zaterdag morgen is te Amsterdam een hevige brand uitgebroken in de Spuistraat in

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1