1873. N°. 144. Zaterdag 6 December. 603te jaargang. Leden Commissie van Classificatie. Vertrek der brievenmaal naar Oosl-Indië. GMNSCHE COIJBARIT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels it fl,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. JDe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. BENOEMING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat de raad dier ge meente in zijne openbare vergadering van den 3en December jl. tot Leden der Commissie tot Classificatie der minvermogende schoolkinderen heeft benoemd de heeren J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, Wethouder—Voorz. Jhr. M. J. de MAREES van S WINDEREN, Lid van den Raad. B. M. den BOER, Lid van het Burgerl. Armbestuur. I. WESSEL, de Herv. Diaconie. J. F. J. KNITEL, het R. C. Paroch. Armbest. F. S. A. KR IT EL, de Comm. voor de (Econo mische Spijsuitdeeling. Goes, den 4 December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Per Stoombootmaatschappij „Java" 7 Decem ber, per trein van 5.58 's avonds. BINN ENLAN DSCHEBERIC HTEN. GOES, den 5 December 1873. Een bericht in de Staats Courant van eergfsteren meldt Omtrent Eet wedervaren der naar Atchin vertrokken troepen, sedert deze Singapore pas seerden, zijn bij de Regeering nog geene be richten ingekomen. Op reis tusschen Java en Singapore zijn 15 Europeanen en 4 inlanders aan cholera en 8 dwangarbeiders aan dyssen- terie overleden. In de zitting der Tweede Kamer heeft de Minister van Koloniën gisteren de volgende mededeelingen gedaan Bij de Regeering is zoo even een telegram ontvangen uit Penang, zonder datum, waar schijnlijk van gister, waaruit blijkt, dat de ex peditionaire macht den 23 November jl. ter reede van Atchin is aangekomen. „Op verscheiden tjoepenschepen was de cholera. „Poelo Nassie (in de baai van Atchin) is zonder tegenstand in bezit genomen en voor ziekenverpleging ingericht. Maatregelen ter bestrijding der cholera werden genomen. Da gelijks viel veel regen; daarom konden de ope- ratiën nog niet aanvangen, Reuter seint Penang, 4 Dec. Men verzekert dat zich 70,000 Atchinezen sterk gekampeerd hebben binnen den kraton. De Nederlanders hebben de aanvallende ope- ratiën nog niet begonnen. Volgens de Pall Mall Gazette is de ex peditie naar Atchin 20 dagen te laat ver trokken om het gunstige seizoen behoorlijk te kunnen gebruiken. In de Staats. Cl. is opgenomen de tus-, schen Nederland en België op 14 October jl, gesloten additioneele postovereenkomst. Het ge wicht der brieven, dagbladen, gedrukte stukken en monsters uit Nederland naar Belgie en om gekeerd wordt verhoogd tot 15 grammen voor de brieven en 50 grammen voor de dagbladen, enz. Briefkaarten kunnen verzonden worden tegen een port van 5 cents of 10 centimes. Bij deze kaarten kan een tegen denzelfden prijs te frankeeren formulier van betaald antwoord worden gevoegd. De kaart zelve kost cent of 1 centime in Belgie. Brieven met aange geven geldwaarde kunnen tot een bedrag van 5000 of 10,000 fr. per brief verzonden wor den de kosten zijn, behalve bet port van een gewonen gefrankeerden brief van gelijk gewicht, een opklimmend recht ten bedrage van 2^ cent voor elke 50. Het maximum bedrag voor postwissels bedraagt ƒ250 of 500 fr., met eene beffing van 5 cents voor elke 5 (10 centimes voor 10 fr.) De dag van bet in werking treden van deze overeenkomst zal door de postadministratien der beide landen later worden bepaald. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag 2 Dec. zijn de discussiën over de Spoorwegbegrooting ten einde gebracht. De Minister kon niet verzekeren of jaarlijks nog gelden voor de uitbaggering van de haven te Yeere moeten worden uitgetrokken zij is noodig geworden, omdat men bij den aanleg der haven niet genoeg heeft gelet op de werking van den stroom en de geul niet op behoorlijke diepte is gebracht. De Spoor wegbegrooting is met algemeene stemmen aan genomen. Thans is aan de orde de afdeeling Onder wijs. In de zitting van Woensdag 3 Dec. wer- den de beraadslagingen daarover geopend. De beer van Kuyk drong aan op eene niet te spoe dige indiening der wet op bet hooger onderwijs, omdat hij het verband wil bewaren tusschen de drie takken van onderwijs. De beer van Rispen beschuldigde- nader de openbare school van godsdienstloosheid, doch door de heeren Godefroi, van Pek, Moens en anderen werd die beschuldiging heftig bestreden. De Minister hoopte dat nog vóór bet reces der Kamers een wetsontwerp tot regeling van bet hooger onderwijs zou knnnen ingediend worden. Bijzondere opmerking verdient de rede van het conservatieve lid uit Amsterdam, de heer Fabius, die op het ongunstig oordeel van den heer G. van Nispen over onze tegenwoordige leeraars en leerlingen bij het openbaar onder wijs o. a. beeft gezegd, dat hij bet wilde op nemen voor de jeugd, voor onze zonen, voor onze lieve jongens. Uit ondervinding mocht hij spreken. En dan zegt hij rondweg, „dat onze kinderen niet bandeloozer en niet tuchteloozer zijn dan vroeger. Wie zoons heeftherin- nere zich zijne eigen jeugd. Onze jongens ziju good boys. Zij zijn zooveel slechter niet dan wi] geweest zijn in onze jeugd. Als spr. na gaat welke jongens thans en vroeger op de kweekschool van Amsterdam komen, dan zegt bij dat er flinke, blozende, ordentelijke jongens komen en geene vagebonden. Neen, spr. gaat verderde tegenwoordige jeugd is beter, fatsoen lijker, ordelijker dan wij geweest zijn Dit oordeel werd in de Kamer met toejui ching ontvangen. We vonden het eene gelukkige gedachte van den heer Seijbel om den koning op 12 Mei 1874, door de Nederlandsche jeugd een geschenk te doen aanbieden, en konden ons hiermede best vereenigen. Het doet ons dan ook genoegen, te kunnen mededeelen, dat ook in onze omgeving dit plan algemeen bijval schijnt te vinden, naardien reeds in deze ge meente eu in verscheidene andere van Zuid- Beveland eene aanzienlijke som door de school jeugd is bijeengebracht. Minder echter bevalt ons een voorstel door een paar andere heeren gedaan, om bij die gelegenheid Z. M. een album aantebieden, met de portretten der hoofdon derwijzers en hoofdonderwijzeressen, wier namen in het album van het centraal comité zijn ver meld. We zijn in ons gevoelen nog versterkt, nu er zelfs onder de onderwijzers stemmen opgaan tegen dit voorstelden vertrouwen dan ook, dat velen hunner hot ongerijmde er van 'zullen inzien. Welke waarde kan de koning hechten aan het bezit der portretten van zoo veel personen, die hij volstrekt niet kent? En waarom moeten nu juist de onderwijzers dit doen? We gelooven, dat het voor velen eene onnoodige uitgaaf zou veroorzaken, die volstrekt geen doel zou treffen. Wij vernemen dat de beer Soetbroodt Piccardt alhier, te Antwerpen lezingen zal liou- den over de Nederlandsche letterkunde. Door de subcommissie te Cortgene is voor een geschenk aan Z. M- den koning op 12 Mei 1874, ingezameld de som van ruim f 109. Naar men verneemt is Woensdag nacht ingebroken op het kantoor der Maatschappij van Algemeene Dienstverrichting aan de Zuid- blaak t§ Rotterdam. De pogingen om de brand kast te openen schijnen echter mislukt te zijn zoodat alleen de geldswaarden uit de lessenaars zijn gestolen, Men schrijft uit AssenEvenals te Apel doorn, bestaat het plan ten platten lande, in dit gewest, eene Maatschappij tot stand te brengen, om de landontginning te bevorderen. Drenthe heeft eene oppervlakte van ruim twee honderd zes en zestig duizend hectares. In 't jaar 1832 bedroeg de oppervlakte van be bouwde en winstopleverende gronden 83,000 heet. Volgens het Dagblad bewoont de predikant P. J. R. Laan vóór geruimen tijd reeds uit het krankzinnigen gesticht te Utrecht ont snapt en naar wiens verblijfplaats men zoo ijverig heeft gezocht sinds eenigen tjjd ge- meubeleerde kamers te Antwerpen. Hij heeft er conversatie aangeknoopt met onderscheiden Antwerpsche familiën, alsmede met Nederland sche Protestanten, daar verblijf houdende, en allen verklaren niets aan hem te bespeuren, wat naar krankzinnigheid gelijkt. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden ge plaatste advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en re ële bediening tegenover hare gïentresseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft benoemdtot lid van het bestuur der wa tert, van het calarait. waterschap Ellewout9dijk enden calamit. polder Borsselen, A. Leys; in het best. van polder Magdalena (Biervliet), tot dijkgraaf W. Maar leveld, en tot plaatsvervauger van den dijkgraaf M. de Bruine; tot gezworen van den polder Thoorn, C. de Smit Dz.; tot gezworen van den polder Heer Jansz.' J. de Kam Cz.; tot gezworen van den polder Oude Kraaijert, L. Lucasse; tot gezworen van den polder Vlooswijk, F. de Jonge. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Utrecht had dezer dagen de algem. vergad plaats van „de Ned. vereenig. tot ondersteuning van hulpbeh. onderwijzers en tot bevordering der verhooging van de onderw. jaarwedden". Er werd besloten weder een verzoek tot verhoóging der onderwijzers-jaarwedden aan de Tweede Kamer in te dienen. OPENBARE VERGADERING van den RA.%5> der OEMEEÏlifTIjl dOG§, op WOENSDAG den 3 DECEMBER 1873, des voormiddags ten 11 ure. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 8 leden en de secretaris. Afwezig, allen met kennisgeving, de heeren J. A. A. Fransen van de Putte, jhr. M. J. de Marees van Swinderen, dr. G. T. Calleofels, B. M. den Boer en G. L. dë Meulemeester.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1