BIMNEIMLANDSCHE BERICHTEN. de heer Bergenia wilde toestaan om de onderdis- trictshoofden te benoemen zonder heerendienst plichtigen, bestemd om bij andere hoofden met inkrimping der heerendiensten te beginnen. De minister had zich bij dat amendement van den heer van Loon nedergelegd en nu kon de vraag van den heer Moens alleen bedoelen, dat hij twij felde of de minister van dat geld wel tot het bepaalde doel zou gebruik maken. En zulk een vraag kon, vooral bij de verklaring van den minis ter, dat afschaffing der heerendiensten zijn doel bleef, niet anders dan inpertinent zijn. Yatten wij de verschillende beschouwingen der leden samen, dan gelooven wij, dat er een aaneen gesloten phalanx zal zijn, die zich tegen de afschaf fing zal verklaren; eene andere partij die coute que coute wil afschaffenen eene derde partij die voor een geleidelijken overgang is. In een volgend no. zullen wij onze meening zeggen. GOES, den 1 December 1873, TWEEDE KAMER. I?er Telegraaf. Voortzetting dis cussie over de spoorwegbegrooting. Nopens de lijn NieuweschansIhrhove bestaal meer toe nadering van de zijde van Oldenburg. Wat uit breiding en aanvulling van het spoorwegnet be treft, de minister blijft voor aanleg door par ticuliere, solide ondernemingen, waaronder het consortium bankiers behoort, en zal in 't voor jaar een algemeen wetsvoorstel doen. Morgen voortzetting. H. M. de Koningin heeft aan de te Leiden gevestigde dames-commissie, voor de loterij ten behoeve van het standbeeld voor P. A. van der Werf, een prachtige, fijn geschilderde en rijk met goud gemonteerde porseleinen coupe doen- toekomen. Bij de hoofdcommissie ten behoeve van het genoemde standbeeld is onlangs, door tusschen- komst van den heer li. C. Burlage, consul- generaal der Nederlanden te New-York, de som van 366.90 ontvangen, zijnde het bedrag der inschrijvingen van verschillende in de Yereenigde Staten gevestigde Nederlanders. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Commissie, belast met het examineeren van hen, die eene acte van bevoegdheid als apotheker wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 8 December e. k. en volgende dagen te Utrecht. Dr. N, B. Donkersloot, te Dordrecht, geeft in een ingezonden stuk in de Amsterd. Ct, van Zaterdag, met het oog op het aanstaand jubilé des Konings, aan de Natie den raad, de handen ineen te slaan en iets groots, iets Vorstelijks tot stand te brengen. Men moet niet, volgens den schrij ver, ieder op zijn eigen hand, plannen maken, om. het paleis van onzen Vorst met sieraden te over- vullen, maar Nederland, vereenigd, moet zijn Koning een geschenk geven, dat de eerste be hoefte van Zijn hart bevredigt en tevens den roem en de welvaart des volks verhoogt. Allen, arm en rijk, moeten hun penningen werpen in een algemeene offerbus en het bedrag hier van Z. M. aanbieden, met het eerbiedig ver zoek, hieruit een fonds of instelling te stich ten, dat den heugelijken 12n Mei '74 zal ver eeuwigen. Willem 111 moet de eenige fonda- tenr van dat uit liefde gevormd kapitaal zijn, en aan hem alleen moet het worden overge laten, op welke wijze Hij hierover zal willen beschikken. Dr. Donkersloot noodigt zijn landgenooten dringend uit, zich bij dit plan aan te slui ten, overal commissiën te formeeren ter inza meling van bijdragen, om later aan een door de commissiën te benoemen hoofdcommissie op te dragen, uitvoering aan het plan te geven. Wij hadden het genoegen jl. Vrijdagavond het concert bij te wonen, dat de heer M. van Kalmthout, muziek-onderwjjzer alhier, met zijne leerlingen gaf, ten voordeele der (Economisehe spijsuitdeeling. De zaal was vrij goed bezet, en de wijze van uitvoering gaf blij ken van groote vlugheid en goede vorderingen der leerlingen. Het deed ons goed, onder de aanwezigen ook de Weeskinderen op te merken, die met den suppoost uitgenoodigd waren dit concert bij te wonen. Op verzoek van den Weesvader zong de heer van Mimihout ook nog een weezenlied tot groot genoegen der aanwezigen. Over 't algemeen mag men de loffelijke poging van dien heer als gelukkig geslaagd aanmerken, terwijl het doel er van niet anders dan goed kan genoemd worden, deels omdat het betrof de ondersteuning eener instelling van liefdadigheid, deels ook omdat „de jeugdige Caecilia" ongetwijfeld eene zekere voldoening zal smaken, door op zulk eene gepaste wijze van hare vorderingen te kunnen doen blijken, waarin zij tevens een prikkel vindt om hare krachten bij voortduring aan de schoone kunst te wijden. Moge de heer van Kalaitkout meermalen zulk een goed middel tot zulk een edel doel aanwenden! Sedert eenige nachten waart op de erven bij de ingezetenen alhier, inzonderheid in de buitenwijken, een geheimzinnige dief rond. Althans vinden de respectieve eigenaars van konijnen en parelhoenders, des morgens de hok ken dezer dieren open en ledig. Tot nog toe is niets ontdekt dan een vrij groote hond, wiens spoor op de erven gevonden werd; enkele konijnen zijn in den omtrek le vend of dood terug gevonden. Vrij algemeen vermoedt men, dat men hier te doen heeft met een dief, die een hond voor zijn doel heeft ge dresseerd, daar uitsluitend aan een hond niet te denken valt, aangezien deze niet zoo ge dresseerd kan zijn, dat hij grendels en deuren opent, 't Is te hopen, dat de zaak spoedig tot helderheid gerake, want, al is de waarde van het gestolene niet zoo heel groot, voor menigen arbeider, wien een dozijn konijnen ont stolen wordt, is het verlies een zeer groote ramp. Men deelt ons mede, dat de Iïydrogra- phische kaart van het verdronken Zuid-Beveland waarvan voor eenige dagen in de couranten is melding gemaakt, thans mede ter bezichtiging ligt bij onzen stadgenoot den heer J. J. van den Broeke. Men schrijft uit Utrecht onder dagtee- kening van 26 Nov. Wij vernemen van goe der hand, dat door bemoeing van den heer van den Broeke te Goes en van eenige andere heeren, van de Maatsch. van Staats-exploitatie gedaan gekregen is, dat aan het station Krui- ningen, gelegen aan de Zeeuwscbe lijn, 's mor gens met den lsten trein oesters en mosselen kunnen geladen worden, zoodat deze nog den zelfden dag 's avonds te Amsterdam kunnen gebruikt worden, hetgeen tot hiertoe onmoge lijk was. Men schrijft ons uit Yerseke 29 Nov. 1873. De Subcommissie alhier voor het inzamelen van bijdragen voor het op den 12 Mei 1874 aan Z. M. den Koning door Zeelands inge zetenen aan te bieden aandenken heeft eene som van ƒ71 aan Inschrijvingen op hare lijst verkregen, terwijl door 177 leerlingen van de openbare lagere school alhier eene som van 13.10 is bijgedragen voor het door de school jeugd van Nederland aan den Koning aan te bieden geschenk. Wolfaartsdijk, 29 Nov. Heden namiddag werd de persoon van Adr. B., die, dezer dagen uit N. Amerika terug gekeerd, zich alhier bij zijne moeder, de wed. Abr. B., ophield, dooi de justitie gearresteerd en geboeid naar de gevangenis te Goes overgevoerd. Yroeger bak ker enz. te Nieuwdorp (gem. 's HeerArends- kerke) had hij ten vorigen jare deze zijne woon plaats heimelijk verlaten, om het rechterlijk vonnis ten zijnen laste te misgaan en de wijk naar N. Amerika genomen. Krabbendijke 28 Nov. Als vervolg op ons bericht aangaande de feestviering van den heer L. J. Bijhaard alhier kan vermeld worden, dat de jubilaris heden de schooljeugd in zijne vreugde liet deelen. Honderd zevenenvijftig schoolkinderen werden door ZEd. onthaald op chocolade-melk en gebak. Begeleid door heeren Burgemeester en Wethouders, eenige raadsleden en den Secretaris, verscheen de heer Eijbaard des middags ten 3 uur in het scboollocaal, waar hij met een flinke toespraak van den onderwijzer, en een hartelijk kinderlied werd begroet. Zichtbaar bewogen, bedankte hij voor dit nieuwe huldeblijk, en drukte de handen van ieder der kleinen. Het onthaal, waarbij eenige vrouwen behulpzaam waren, werd afgewisseld door gezang en besloten met een kernachtig woord van dankbaarheid en opwekking tot plichtsbetoon door den heer Burgemeester. Ten slotte sprak ook de heer Eijbaard nog een woord van erkentenis en de jeugd bleef nog eenigen tijd vroolijk bijeen. Het zilveren ambtsfeest van onzen waardigen geneesheer zal voorwaar nog lang in meniger herinnering voortleven. Te Oost-Souburg is in den nacht van 27 op 28 Nov. brand ontstaan in het schuurtje van C. Ilubregtse, dat geheel een prooi der vlammen werd, met al wat er zich in bevond. De oorzaak is onbekend. In den nacht van Maandag op Dinsdag der vorige week is op het Nieuwe Zand. be westen den vuurtoren van Schouwen, gestrand de Engelsche schoener Francis Anne, van Mary- port naar Rotterdam, geladen met ijzer. De equipage is behouden geland nabij den vuur toren. Het sehip is totaal weg. Op den Ooster is gestrand de Italiaansehe brik Meta kapt. Trapani, van Lagos met graan naar Rotterdam. De sleepboot Zuid-Holland heeft de equipage te Brouwershaven aangebracht. Het schip is eveneens totaal weg. Vrijdag is op het Nieuwe Zand gestrand het N. Duitsche fregatschip Eelga, geladen met rogge en bestemd naar Rotterdam. Het schip is dicht geblevenmen is terstond begonnen de rogge te lossen, waarvan reeds eenige honder den mudden zijn binnengebracht. In den avond heeft de sleepboot het schip af- en te Brou wershaven binnengebracht. Uit Dordrecht wordt van 28 Nov. het volgende geschreven: Heden van Amsterdam ontvangen berichten laten bijna geen twijfel meer over, dat het hier te huis behoorend barkschip Whampoa, kapt. E. E. Vogelenzang, op den 23 November op de buitengronden van Ameland totaal is gebleven. Uit 't Loo wordt bericht, dat zich daar een bouwcommissie heeft gevormd met het doel een logement te bouwen in den trant dér groote Zwitsersche logementen met grooten tuin, wandelpark, dreven enz. Het maatschap pelijk kapitaal zou drie millioen bedragen; de kosten van het bouwen worden op een millioen geraamd. Z. M. de Koning moet met het plan 'zeer ingenomen zijn. De bloemkoolteelt, die te Rijnsburg op groote schaal wordt voortgezet, is dit jaar, wat de late kool betreft, door den velen regen en nachtvorst, voor het grootste gedeelte mislukt. Evenwel heeft, naar men ons bericht, een der voornaamste inmakers, J. Brussee Pz.nog voor een bedrag van ƒ32,224 ingemaakt en verkocht aan de hh. G. van Ileck Zoon te Dordrecht. Nv. d. D.) Uit Deventer wordt bericht, dat de han del in aardappelen daar tegenwoordig geneel stil staat, en in de omstreken een groote over vloed van dit product is. In de hoop ze in het voorjaar tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen, bergen de boeren ze thans in kuilen. Ook de boomverkoopingen zijn weder be gonnen, en het hout is dit jaar veel hooger in prijs dan vorige jaren. Te Amsterdam is volgens een bericht van 28 November het geschil tusschen de diamant slijpers en diamantklovers en hunne patroons reeds bij minnelijke schikking bijgelegd, en heeft overigens gedurende eenige dagen eene stremming van den arbeid op de fabrieken ten gevolge had. Op dit oogenblik hebben alle diamantwerkers daar ter stede het werk hervat en is de geheele quae3tie dus reeds als afge- loopen te beschouwen. Het eiland Marken is den 22 November, 's avonds ten 11 ure, bij een waterstand van 1.15 meter boven volzee, ondergeloopenden volgenden dag, 's morgens ten 3 ure, was de waterstand, zoowel binnen als buiten het eiland, 1.50 meter boven volzee. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen bij de Doopsgez. Gem. te Vlissingen ds. J. I. Brussy te Wormerveer. Bij de herv. gem. te Bie- selinge de eand. A. J. 'Westhof. Ds. J. J. L. Lulti, pred. bij de Waalsche gemeente te Middelburg, komt voor op het drietal voor de vacature bij die te Leiden. Aan den kerkeraad d r Hervormde Gemeente te Calants-oog, is dispensatie verleend van Art. 52 al. 1 .Reglement voor de vacatures, voor A. F. van der Scheer, predikant te Gapinge. De commissie van de bijzondere school voor chris telijk onderwijs te Arnhem, heeft besloten, den leer lingen dier inrichting te verzoeken hunne bijdragen te geven voor het geschenk, dat de kinderen van alle scholen in Nederland den Koning, bij het feest zijner

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2