BUITENLAND. doeld. De minister was van oordeel, dat, aan gezien het wetsartikel alleen spreekt van «scho len" zonder distinctie, in elk bijzonder geval zal moeten worden uitgemaakt of' de inrichting in quaestie werkelijk eene school is. Yoor eene autentieke wets-interpretatie, door de wetge vende. macht te geven, zou eerst dan reden zijn, als de rechters eene uitlegging geven, welke de kamer niet bedoeld kan hebben. De minister van oorlog heeft bepaald dat bij het onderwijs bij de corpsen van het leger de nieuwe spelling der Ned. taal zal wor den ingevoerd. De minister van financiën herinnert hun die nog in het bezit kunDen zijn van munt biljetten, uitgegeven krachtens de wetten van 18 December 1845 (Stbl. no. 90) en 17 Sept. 1849 (Stbl. no. 46), dat de bij de wet van 26 Dec. 1863 (Stbl. no. 200) verleende nadere toestemming tot verwisseling dier biljetten, met den laatsten Dec. dezes jaars onherroepe lijk vervalt, en noodigt hen daarom, in hun belang, uit om die stukken, welke later geheel van onwaarde zijn, nog ten spoedigste bij den betaalmeester in hunne woonplaats, of zoo daar geen betaalmeester aanwezig is, dan bij den ontvanger der directe belastingen hunner ge meente aan te bieden, zijnde die ambtenaren bevoegd, om indien zij zich vóór de betaling der biljetten van de echtheid daarvan wenschen te verzekeren, daarvoor voorloopig een bewijs van overname uit te reiken. Volgens telegraphisch bericht van Bui tenzorg, gedagteekend 25 dezer, was de naar Atchin bestemde expeditionaire macht, onder den luit.-generaal van Swieten, Singapore ge passeerd. (5f. Ct.) Aan de bladen uit de Straits ontleent men het volgende: //De Nederlandsche stoomboot Arcljoeno, die den 17 Sept. te Penang arriveerde, had drie mannen aan boord, die gedurende de jongste zes maanden het geheele Atchineesche gebied hebben doorreisd, om alle mogelijke inlichtin gen in te zamelen ten behoeve van de Neder landers. Eens redden zij met moeite hun le ven, daar zij verdacht werden spionnen te zijn en gevaar liepen dat de lynchwet op hen werd toegepast. «Uit eene goede bron wordt verzekerd, dat de in Penang gevestigde Atchineezen vóór vier weken gemachtigden naar Singapore hebben gezonden, met een ontwerp-tractaat, dat den Amerikaanschen consul werd aangeboden, ten einde het op te zenden naar Washington. De consul telegrapheerde den inhoud aan zijn Gou vernement en ontving ten antwoord, dat de regeering geene beslissing wenschte te nemen, vóór dat zij het ontwerp-tractaat zelf in han den had. Men zegt dat een der bepalingen luidt, dat Poeloe Way zal worden afgestaan aan de Amerikanen." Men schrijft uit Gouda: Niettegenstaande hier, evenals in andere ge meenten, de prijs van het vleesch dezer dagen is afgeslagen, is het nog vrij duurmaar wat nog erger is, er wordt nog al eens geklaagd over de qualiteit van het door de vleeschhou- wers geleverde vleesch. Daarom hebben eenige ingezetenen het plan opgevat, eene onderlinge vleeschhouwerij met aandeelen op te richten. Werklieden aan den constructiewinkel van den staatsspoorweg te Zwolle hebben be sloten voor gemeenschappelijke rekening een kruidenierswinkel op te richten. Men schrijft aan het U. D. «Sedert de vorige week staan alle diamant- fabrieken te Amsterdam stil. De oorzaak moet, naar men verneemt, worden gezocht in eene werkstaking op groote schaal ontstaan ten gevolge van ontevredenheid over een werkman, die een aanzienlijke partij diamant beneden den bij tarief vastgestelden prijs ter bewerking zou hebben aangenomen. »De eisch der vereeniging van werklieden, dat bedoelde persoon niet meer op de fabrie- zou worden toegelaten, werd door de verschil lende directiën afgewezenvan hier weigering om voort te werken. Aan de Gron. Ct. wordt omtrent deze zaak gemeld: »Ruim 1200 diamantslijpers en klovers loopen uit gebrek aan werk te Amsterdam le dig. Daar deze klasse van menschen in den ye^el weinig andere bezigheden hebben dan hun gewoon werk en buiten de werkuren een vroo- lijk leven leiden, geeft hun tegenwoordige po sitie niet weinig aanleiding tot uitspatting, vooral omdat hun beurzeu over het algemeen goed voorzien zijn." Te Antwerpen is thans een cachelot of kleine walvisch ter bezichtiging gesteld, die ter hoogte van Saftingen, bij Bath, op de Schel de, door een Antwerpschen visscher is gevan gen. Deze visch heeft eene lengte van 44 en op het dikste gedeelte van den romp een omvang van 2g- meter. De gedaante van zijnen kop wijkt van den gewonen bolronden vorm van dien der cetaceën af, daar hij het voor komen van eene varkenssnuit heeft. Uit eene opening in den voorkop werpt hij, even als de groote walvisschen, breede waterstralen uit. Hij heeft drie vinnen, twee aan de zijden en een op den rug. De Antwerpsche visscher heeft,"toen hij hem op de oppervlakte zag drij ven, een scherp, klein anker, bij wijze van harpoen, in den rug van het dier geboord, en is er in geslaagd, ofschoon de vbch in het eerst door zijne spartelingen het vaartuigje van den visscher het onderst boven dreigde te kee- ren, hem op sleeptouw te nemen en te Ant werpen binnen te brengen. De luisterrijke receptie ten huize van maarschalk Mac-Malion en ter officiële viering van de verlenging van zijn gezag, werd o. a. met de tegenwoordigheid vereerd van onzen gezant te Darijs, baron van Zuylen van Nyevelt. R echtzaken. De Arrondissements-rechtbank te Goes heeft op 13 October 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken, als: I. P. V. S. 46 jaar, werkvrouw, geboren en wonende te Graauw, schuldig verklaard aan hoon, gepleegd onder verzachtende omstandigheden; veroordeeld tot eene geld boete van ƒ3,subsidiair in een gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het rechtsgeding en des noods invorderbaar bij lijfsdwang. II. J. J. V. zoon van Jan August, 48 jaar, boodschap- looper geboren te Leek, provincie Groningen, wonende te Neuzen, schuldig verklaard aan boon; veroordeeld tot eene geldboete van 10,subsidiair in eene ge vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het geding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. III. G. K. zoon van Pieternella, 18 jaar, geboren en wonende te Kapelle, J. K. zoon van Adriaan, 12 jaar, geboren en wonende te Kapelle, D. K. zoon van Dirk, 11 jaar, geboren en wonende te Kapelle, Al. W. zoon van Dignus, 10 jaar, geboren te Goes wonende te Ka pelle, Al. G. zoon van Andiies; 10 jaar, geboren en wonende te Kapelle, aangeklaagd van moedwillige ver breking van afsluiting; ae 2e en 5e beklaagde daaraan schuldig verklaard, doch gehandeld hebbende zonder oor deel des onderscheids; alle de beklaagde vrijgesproken, de kosten te dragen door den staaat. IV. P. V; zoon van Arie, 43 jaar, schipper, AL V., zoon van Paulus, 20 jaar, schippersknecht, beiden ge boren en wonende te Oolijnsplaat, beklaagd van moed willige mishandeling, de tweede beklaagde daarvan vrij gesproken, de kosten ten zijnen aanzien gevallen te dragen door den staat; de eerste beklaagde schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, gepleegd onder verzachtende omstandigheden; veroordeeld tot eene geld boete van ƒ3 subsidiair in een gevangenisstraf van één dag en in de kosten van dit rechtsgeding ten zijnen aanzien gevallen; desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. V. J. J. C„ treinwachter te Sint Nico'laas (Belgie) defaillant, A. S., zoon van Willem, 23 jaar, geboren te Baarle Hertog (Belgie), treinwachter te Sint isicolaas, beklaagd van moedwillige mishandeling, de tweede be klaagde daarvan vrijgesproken, de kosten ten zijnen aanzien gevallen te dragen door den staat; de eerste beklaagde sehuldig verklaard aan moedwillige mishan deling gepleegd onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ8 subsidiair in een gevangenisstraf van 3 dagen en voor de helft in de kosten van het rechtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Ontzegt aan de beleedigde partij haar ingestelaen eisch. VI. A. B. zoon van Andries, 50 jaar, herbergier, geboren te Hengstdijk wonende onder Hontenisse, be klaagd van hoon; daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. VII. P. D. B. 19 jaar, landbouwerszoon te Stoppel dijk, defaillant, schuldig verklaard aan beleediging met woorden aan een bedienend beambte ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening aangedaan; ver oordeeld tot een geldboete van ƒ10 subsidiair in een gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij Jijfsdwang. De ministerieele crisis in Frank rijlc, is waarlijk niet anders geweest, dan een storm in een glas water. Met hoeveel ophef er van gesproken is, bepaalt zij zich tot de volgende verandering. De heer de Broglie aanvaardt de portefeuille van binnenlandscbe, de heer Decazes die van bui- tenlandsche zaken. Al de andere ministers behouden hunne portefeuilles, behalve de heer Beulé, die aftreedt. De heer de Broglie Taeeft in de zitting der nationale vergadering van jl. Maandag eene korte boodschap voorgelezen van maarschalk de Mac-Malm, president der republiek, die de vergadering dank wilde zeggen voor het vertrouwen, in hem gesteld, een vertrouwen, dat hij zich hoopte waardig te maken door aan Frankrijk rust en zekerheid, zoo noodza kelijk voor zijn voorspoed, te waarborgen, de orde te handhaven en de besluiten der nati onale vergadering trouw te verdedigen. De minister van onderwijs, de heer Batbie, heeft de verlenging van het gezag van Mac- Malion door de groote en kleine schooljeugd willeu doen vieren, en daarom aan alle scho len bij gelegenheid van de afkondiging der wet vacantie gegeven. De studenten in de rechten en de geneeskunde zijn niette min op het uur, waarop de colleges anders worden gehouden, naar de gebouwen der beide faculteiten gegaan en hebben op die wijze protest aangeteekend tegen de hupscheid van deu minister. Overigens is de orde niet in het minst gestoord. Bij de Nationale Vergadering zijn aanhan gig voorstellen van de heeren Philippoteanx en Loyselbetreffende de active officieren der land en zeemacht, welke zjtting in die kamer heb ben mochten die voorstellen aangenomen wor den, dan zullen 25 leden zich in het geval zien gebracht te besluiten, óf tot het nemen van ontslag als volksvertegenwoordiger óf tot het aanvragen van non-activiteit of pensioen. Van die afgevaardigden bebooren 15 tot de rechter zijde (de twee prinsen van Orléans, acht gene raals. een kolonel en vier vice-admiraals), en tien tot de verschillende groepen der linker zijde (de generaal Chanzy met vijf andere ge neraals en een kolonel der landmacht, twee vice- admiraals en een kapitein ter zee). In deze cijfers zijn niet begrepen de generaals Chan- garnier, Lejlo, de Chabronde kolonels de Cha- dois, Carron de Boquemaurelen nog eenige militairen, welke óf gepensioneerd zijn óf tot het reservekader hehooren. Voor den krijgsraad (proces-Bazaine) heeft de ingenieur Bazaine, broeder van den maar schalk, protest aangeteekend tegen de procla matie van het gouvernement der nationale verdediging na de overgave van Metz, omdat in die proclamatie zijn naam en die zijner familie is gehoond. Nog een twintigtal ge tuigenissen en het verhoor van de getuigen dsr achtste afdeeling is afgeloopen. Dan de negende en het rekwisitoir zal beginnen, De kamer der afgevaardigden in Eïelgle is met de muntquaestie bezig. Zoo er al geen verschil van gevoelen bestaat over het ont werp van wet thans in behandeling (schorsing van het aanmunten van vijffrancstukken), is men het volstrekt niet eens over het defini tief muntstelsel. Reeds hebben de twee grootste tegenstanders gesproken: de heer Frère-Orban, ter aanbeveling van den enkelen gouden stan daard, en de Minister van Financiën, ter ver dediging van den dubbelen standaard, het te genwoordig stelsel. De heer Malou heeft eergis teren zijne rede, die vrij scherp is voor het hoofd der linkerzijde, niet ten einde gebracht, en daar laatstgenoemde niet gewoon is aan zijne bestrijders het laatste woord te laten, mag men zich op replieken, duplieken enz. voorbereid houden. Wie weet of niet het een of ander al te heftig woord voldoende zal zijn om een politiek debat uit te lokken, dat men heeft weteu te vermijden bij de discussiën over het adres van antwoord op de troonrede en bij die over de begrooting van het departement van oorlog, welke beide elk in één zitting zijn afgedaan. De Brusselsche schoenmaker Bochard, die niet herkozen is, laat door een van zijnentwege handelenden persoon aanzoek doen om de vernietiging van de gemeenteraads-verkiezingen van 18 November, op grond dat de belofte, aan de Vlaamsche kiezers gedaan, daar ter stede een stedelijken Vlaamschen schouwburg opterichten, welke belofte hen bij de herstem ming voor de radicale candidaten deed stem men, is een omkooping van kiezers. Gede puteerde Staten van de provincie Brabant zul len den 3 December in deze zaak uitspraak doen. Men gelooft niet dat zij Bochard in het gelijk zullen stellen, want er bestaat hier evenmin omkooperij als wanneer een candi- daat zich verbindt tot het bewerken van deze of gene verbetering of hervorming. De Vlaam sche tooneelbegunstiging is nietparticulieren bevoordeelen, maareen algemeen belang be vorderen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2