BUITENLAND. eene officièele vergadering af. De kibbelpartij die nu en dan tussehen de verschillende leden ont stond, herinnerde aan wat ook wel in de echte raadsvergaderingen voorvalt, terwijl doctor Vlieg bet karakter van een goed wethouder weergaf, en de on gekunstelde manier, waarop Veen sprak, den een- voudigen landman voor de oogen toovérde. De Bur gemeester Anopteldorf was even als de onderwijzer Blanken-Brienen zeer natuurlijk, en een acteur van professie had het hun somtijds niet kunnen verbeteren. De rol van Jan Tak was geene gemakkelijke, doch werd met ongedwongenheid vervuld. Eene opmer king omtrent Tak kunnen wij ons niet onthouden. Hy sprak nu en dan wat te vlug en te zacht. Zijne snedige gezegden misten daardoor hare uitwerking. Ook had hij beter het decorum moeten bewaren. Eeu gemeentebode, zal tijdeus de raadsvergadering geene sigaar rooken, ook al veroorloven de raadsleden zich te dampen en een glas wijn te drinken tijdeus de officiëele zitting. In de Geheimzinnige brief weten' wij niet aan welke .der leden den voorrang te geveu. Allen verdienen een woord van lof. De opvoering ver plaatste ons als het ware naar een volkomen schouwburg. Moge „Tollens" in de toejuiching der aanwezigen, die haar leden ten deel viel, een spoorslag vinden om op den iugeslagen weg voorttegaan. Het cirque van L. Laesie staat nog op de Groote markt en de directeur tracht door afwisseling van voorstellingen het bezoekend publiek te amuseeren. Gisteren avond hebben wij eene voorstelling bijge woond, die niet alleen welgelukt, maar een der schoon ste, die te Goes gegeven werden, mocht heeten. Was de medewerking van Dassie,s oudsten zoon, geënga geerd bij het cirque van Bami. te Luik reeds eene verrassing, de nieuwe toer, door Paul Dassie uit gevoerd, mocht in waarheid voortreffelijk heeten. Zeker hadden de aanwezigen nimmer „den dubbelen lucht sprong" gezien en de voorzorgen, hoe plichtmatig ook, bleken overbodig te zijn. Paul Laesiena zich twee maal onder het springen omgedraaid te hebben, kwam ongedeerd op zijne voeten neder. De werkzaamheden van dezen artist alleen zijn een bezoek overwaardig en wat de paardendressuur betreft, komt het ons voor dat zij bij Laesie staat boven die bij Corty. We hebben indertijd'bij Corty de paardendressuur schoon gevonden, maar Joseph Laesie overtreft Corty op dat punt. Men weet niet waarover zich het meest te ver wonderen, over de volkomen lijdzaamheid en leervat- baarheid der paarden dan over hunne onderdanigheid aan den piqueur, die ze volkomen meester is en op wiens bevel zij de hoogst moeielijkste poses aannemen en bijna menschelijk overleg en verstand aan den dag leggen. Voeg daarbij de kunstverrigtingen van „de slang in de woestijn," die echter wel eenigszins buiten de sfeer eener vrouw liggen bet stoelenspel door eender clowns, de nette en krachtvolle gymnastische toeren der beide jonge artisteu, en men zal moeten erkennen, dat Lassie's gezelschap wel in staat is een aangenamen avond te verschaffen. En om de lach spieren in beweging te brengen, wordt tevens stof genoeg gegeven. Kortom, wij durven onzen lezers ge- rustelijk een bezoek aanbevelen. Zoo immer, dan heeft Lassie door zijne voorstelling van gisteren avond een ongeëvenaard „succes" behaald en zijn ouden roem gehandhaafd. Wij vestigen de aandacht op het binder concert door „de jeugdige Caecilia," onder lei ding van den heer M. van Kalmthout, te geven. Is het reeds iets eigenaardigs een concert te zien geven door kinderen, waarvan het oudste 15 jaren telt, het loffelijk doel van den heer van Kalmthoutom ten voordeele eener zoo nuttige inrichting in ons midden, de bewijzen van de kunstvaardigheid zijner leerlingen te leveren en het publiek een aangenamen avond te verschaffen, verdient alle aanbeveling. Wij hopen dan ookdat menigeen zich genoopt moge gevoelen het concert te gaan bijwonen en dat de heer v. K. de voldoening moge sma ken, dat zijn plan door een ruime opbrengst wordt bekroond. Krabbendijke, 24 Nov. Het was heden vóór 25 jaren, dat onze waardige geneesheer de heer L. J. Eijbaard zijne betrekking in onze gemeente aanvaardde. Zoowel de burgerij als het bestuur der gemeente waren van oordeel, dat deze dag niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Reeds vroeg wapperde de vaderlandsche driekleur uit veler woningen en de heer C. C. Welleman hield, toen de burgemeester gearri veerd was, om den jubilaris te complimenteeren, eene fiksche toespraak, waarin hij het geluk schetste, dat Krabbendijke in het bezit van zulk een geneesheer genoot en tevens het ge noegen der burgerij betuigde, om op dezen dag het hoofd van het bestuur in de gemeente te zien. Ten huize van den jubilaris werd deze door den burgemeester in krachtige taal toegesproken en in menig oog welde een traan bij de woorden van den heer JJominicus, om dat men het besefte, wat men in den heer Eijbaard beeft. Des namiddags ten 3 ure betuigden de schoolkinderen met de onder wijzers aan het hoofd, hunne deelneming in een hartelijk lied, expresselijk voor deze gele genheid vervaardigd. De heer Eijbaard was diep bewogen bij al de blijken van erkente lijkheid, waarvan eene keurige pendule met toepasselijke inscriptie ook het stoffelijk be wijs was, en gaf daarvan het teeken door eene gemoedelijke dankbetuiging, terwijl hij door een gul onthaal toonde, tevens een goed gastheer te zijn. De geneesheer A. Geill te Rilland is .be noemd tot geneesheer te Boschkappelle en ver trekt derwaarts. Men schrijft ons uit Bath van 24 Nov. jl. Zaterdag avond circa 4i uur, bij hevigen n. w. wind, steeg het water zeer hoog. Het was dan ook te voorzien, dat de dui zenden kilo's suikerpeenen, welke alhier op de kaai lagen en aan een paar personen alhier toebehoorden, zich tegen het opkomend water niet konden staande (liggende?) houden. Het gevolg was dan ook, dat er omstreeks 20000 kilo's door het water zijn weggespoeld. Een persoon moet hiervan, zoo men zegt alleen 230 a 240 nadeel hebben. Het water, dat op dat tijdstip zijn hoogte had bereikt, was naar een gemiddeld getij ge rekend ruim 1£ meter hooger dan anders. Met 1 Dec. a. s. vertrekken van hier door overplaatsing weder een 5tal huisgezinnen naar elders, uitmakende een getal van 29 personen en 2 afzonderlijke personen. Niet onmogelijk of deze plaats wordt met der tijd ook nog eens geheel en al verplaatst. Gelukkig komen hiervoor een Stal personen in de plaats Jammer dat er geen poort met ophaalbrug meer voor deze plaats bestaat, anders kon men de armoede die, zoo als men wel eens zegt, door deuren en vensters dringtten minste door die ophaalbt ug het inkomen alhier beletten. Eergisteren heeft te Middelburg plaats gehad de eerste publieke verkoop van bouw terrein, gelegen aan den toegangsweg naar het spoorwegstation en aan den hoek van het nieuw kanaal door Walcheren. Bij dien verkoop was bedongen, dat die terreinen binnen twee jaren na den dag der toewijzing zouden moeten zijn bebouwd met woonhuizen, waarvan de voorge vels tussehen het trottoir en de dakgoot een hoogte van minstens 10 meters moeten hebben. Deze verplichting was natuurlijk van groo- ten invloed op de geboden prijzen, doch bij het gemeentebestuur was nieuwe aanbouw de hoofdzaak. De vier perceelen aan den stationsweg en den hoek van het kanaal zijn voor 622 ver kocht aan de firma's Ditmars en van Pagé en de Bróekert cj Co. De daaraan grenzende drie andere perceelen, meer naar de stad toe, zijn opgehouden. Genoemde firma's hebben ook publiek in erfpacht (a ƒ51 's jaars) genomen drie percee len aan de overzijde van den stationsweg, voor 56 jaren, wanneer ook de erfpacht van de daaraangelegen terreinen, waarop thans geves tigd is een ijzergieterij van de firma Bod- daert fy Co., zal zijn verstreken en die gron den mede bij de gemeente ter beschikking zullen terugkeeren. De vrouw, die bij de onlangs plahts ge had hebbende spookgeschiedenis te Middelburg eene wond aan het hoofd ontving, neemt in beterschap toe en zal weldra geheel hersteld wezen. Te Rotterdam breidt de cholera zich lang zaam uit vooral in de achterbuurten. Het hoogste aantal aangetasten was tot nog toe vijf per dag. Binnen kort zal te Londen een nieuw werk van Motley verschijnen, behandelende hef leven en den dood van Jolian van Oldenbarne- veld, en de voornaamste oorzaken van den 30jarigen oorlog. Uit Solothurn wordt aan de Köln. Zeit. gemeld, dat aldaar een werfbureau ontdekt en door de politie opgeheven is; voorts dat de werver benevens een aantai aangeworvenen voor 't Nederl. O. I. leger met de geleiders en alle op 't transport betrekkelijke schriftu ren in beslag genomen zijn. Uit Engeland schrijft men onder dag- teekening van 22 Nov.Het beste nieuws van heden is eene daling van drie shilling per ton in de steenkolenmarkt, welke prijsvermin dering, naar men gelooft, door verdere vermin dering gevolgd zal worden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Zijn wij goed onderricht, dan hebben de kerkvoog den der Hervormde Gemeente alhier alsnu, overeen komstig hunne verplichting, de goedkeuring van den Kerkeraad gevraagd en verkregen alvorens aan het kerkgebouw eene bijzondere bestemming te geven. Beroepen te Krabbendijke de candidaat A. A. Schou ten, die ook beroepen is te Zoutelande, te 's Heeren- hoek, te Hei- en Boekop en te Zijderveld, terwijl hem toezegging van beroep gedaan is te Kage. Men zendt ons uit Ellewoutsdijk het volgende artikel te r plaatsing „Dat de ultramoderne of anders de revolutionaire partij alhier iets over dé verkiezing van Notabelen in uwe courant zoude plaatsen geeft geen bevreem ding, maar dat zij verregaande onwaarheden plaatste, was niet te verwachten van eene partij die vermeend het goede voor te hebben. Het is waar dat hier door stemgerechtigde leden een vrij beheer op de kerkelijke fondsen is ingevoerd; doch niet uit eenig godsdienstig (wafl't dat bestaat hier bijna niet meer) maar uit een geheel vrij beginsel. Dat tegen de regeling van den beginne af oppo sitie is gevoerd door een zestal personen, geheel om- vleugeld door een. leider der gemeente (om alzoo priesterheerschappij te voeren) is mede waar, doch dat die oppositie gevoerd is (behalve door dien èènen ultra-opposant) om zich aan het algemeen college van toezicht aaiitesluiten is voorzeker eene grove onwaarheid, dewijl er met zekerheid kan gezegd worden dat niemand daaraan tot op heden gedacht heeft en wel uithoofde der beginselen hier boven aangegeven. Voorzeker is het dat ieder wenscht de oppositie veranderd te zien, aangezien al dat oppo- neeren door die enkele oppositiemannen tot achteruit gang der ingezetenen is, wanneer slechts gedacht wordt aan de in de laatste jaren gehoudene verpachtingen der landerijen welke alhier plaats hadden, en waar van ofschoon de pachters meenden te profiteeren, in tegendeel armoede de gevolgen zijn. Dat de schrijver in uw voorlaatst uitgegeven blad de gekozen nota belen een paar gedisciplineerde voorstanders noemt is voorzeker een gevolg eener gewoonte om zich van lage woorden te bedienenmaar zouden (zoo zij hun doel hadden kunnen bereiken) hunne 2 eandidaten het niet geweest zijn (zonder hunne personen te kort te doen!). Dank zij den aangewenden invloed, schrijft men, dat de regeeringscandidaten met 47 stemmen benoemd zijn, maar men vergeet er bytevoegen welke allerlaagste en listige intrigues hunne partij begaan heeft om een 30tal stemmen opteschommelen Het denkbeeld van noodzakelijkheid van hooger toezicht, waar de gemeente Nisse in betrokken wordt zal wel bij niemand, uitgezonderd wellicht bij een paar personen, in de gedachten komen. Nog iets anders: het was wenschelijk dat ieder ingezetene van Ellewoutsdijk begreep dat heerschappij de groote drijfveer is van dienzelfden voorganger der oppositie en dat ieder het oog vestigde op het Dia conie-Armbestuur, waardoor in vroeger tijd toen er een inkomen was van 600,tussehen de 10 en 20 huisgezinnen bedeeld werden en nu met een inkomen van 1000,na aftrek vau lasten en 30,notabcne als jaarwtdde voor een verleden jaar daartoe afzonderlijk aangestelden administrateur, even alsof de administrateur-diaken, wien het zyn plicht is, zulks niet zou kunnen doen, of met an dere woorden het vertrouwen niet bezit, slechts 2 personen bedeeld worden, en meêdoogenloos durft zeggen wij hebben liever jonge dan oude lui." Den 24 November is de wet afgekondigd, houdende bepaling van den regeeringsvorm van Frankrijk. Deze wet luidt als volgt: Art. 1. Het uitvoerend gezag is opgedragen aan maar schalk de Mac-Mahon, hertog van Magenta, voor den tijd van zeven jaren, ingaande met de afkondiging- dezer wet. Dit gezag wordt door hem uitgeoefend, onder den titel van president der republiek en op den tegenwoor- digen voet, tot dat daarin door de constitu- tioneele wetten veranderingen mochten gebracht worden. Art. 2 Drie dagen na de afkondi ging dezer wet wordt in een openbare zitting der nationale vergadering eene commissie van dertig leden benoemd tot het onderzoeken van de constituoneele wetten." Mac-Mahon heeft zijn kabinet nog niet ge wijzigd en dit heeft besloten zoo als het thans is samengesteld in de kamer te verschijnen, ten einde te antwoorden op de interpellatie van den heer Say, welk lid, ex-minister onder Thiers, er niet van heeft afgezien, en inzon derheid zich ten doel stelt den hertog de Brog- lie opheldering te vragen over de algemeene staatkunde van het bewind. Eerst wanneer

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2