1873. N°. 139. Dinsdag 25 November. 60ste jaargang. I I I I J I posterijen. Vertrek der brievenmaal naar Oost-Indie. BINNE1MLAIMDSCHE BERICHTEN. ■■■I I GOES» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag 3 en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen s Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nomraers 5 c. met bijblad 10 e. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Via TRIEST 25 November. Via BRINDISI, 2 7 November. Via MARSEILLE 4 December. GOES, den 24 November 1873. De goede verwachting nopens bet her stel van H. M. de Koningin wordt vervuld. De beminde Vorstin bevindt zich althans weder iets beter, terwijl de kunst op een be trekkelijk spoedigen en geregeld voortgaanden volkomen terugkeer der gezondheid meent te mogen vertrouwen. TWEEDE KAMER. In de zitting van Zaterdag is na korte dis cussie met 39 tegen 20 st. aangenomen het ont werp betrekkelijk de koersbepaling van vreemde muntspeciën in Nederlandsch Indie. Daarna is de algemeene discussie over het budget van r-\ binnenlandsche zaken aangevangen. De heer Ileijdenrijck stelde zijne stem afhankelijk van eene geruststellende verklaring omtrent de daad werkelijke belangstelling der regeering ten aan zien van het bijzonder onderwijs en het aan leggen van spoorwegen. De heer Haf mans ^ontzegde dezen minister politieken takt, veer kracht en zedelijken ernst. De beer van Eek wederlegde dit. De heer Idserda drong aan op meer energie en voortvarendheid bij den aan leg van spoorwegen. De minister heeft de bij zondere punten uitgesteld tot bij de afdeelin- gen en den heer Raff mans breedvoerig wederlegd. Per telegi'aaf. De discussie over hoofdstuk V der Staatsbegrooting is gevorderd tot afdeeling militie en schutterij. Bij afdeeling: Kosten bestuur provinciën, is met 42 tegen 16 stemmen aangenomen een amendement-Bergsma tot verhooging dier afdeeling met ƒ17000, tot verbetering der bezoldiging van de ambtenaren der Provinciale Griffiën. Vrijdagnacht is bij het Departement van Koloniën het navolgende regeerings-telegram uit Nederlandsch Indië ontvangen, gedagtee- kend 20 November, 10 u. 50 m. v. ra «Cholera te Batavia afnemende. Expeditie gedurende laatste dagen vertrokkenluit.-ge neraal van Swieten heden. Hoofdopstandelin gen van Laïs allen dood of gevangen, die van ommelanden Benkoelen nog niet. Overal elders ru3t,s> Naar aanleiding van het bericht omtrent.het vertrek der expeditie naar Atchin wordt opge merkt, dat ditmaal de schepen niet allen tege lijk en van ééne plaats zijn vertrokken, maar zich in straat Malacca eerst zullen vereenigen. Blijkens een bij het Departement van Ko loniën ontvangen bericht, is de telegraaf kabel tusschen Penang en Singapore gebroken. De aanvragen bij den minister van Binnenl, Zaken, .om als onderwijzer in Ned. Oost-Indië geplaatst te worden, zijn zoo groot als in geen tijden het geval is geweest- Voor al ongehuwde onderwijzers, in het bezit der hoofdonderwijzers-acte, met aanteekening voor het Fransch of Engelsch, melden zich aan. Van groot belang is het particuliere be richt aan de Locomotief, dat in eenige koffie- pakhuizen op Java door den snuitkever groote verwoestingen in de boonen worden aangericht; 0. a. is daarvoor de afvoer der koffie uit het distriet Bodja gestaakt. 11. Donderdag herdacht de Nutsvereeni- ging Goed rond, Goed èfieuwsch" te Wemel- dinge, op eenigszius feestelijke wijze haar tien jarig bestaan. In de eenvoudig, maar smaak vol gedecoreerde zaal, die flink bezet was (vooral de dames waren trouw opgekomen) sprak de president naar aanleiding der spreuk: Oefening kweekt kennis, over het verleden het heden en over de toekomst. Staande de vergadering ontving men van een der eerste leden, de heer J. J. de Reede, hoofdopzichter bij de Staats spoorwegen, thans te Middelburg, eene felici tatie benevens zijn welgelijkend portret. Na een genoeglijk samenzijn, waarbij onder 't gnl onthaal, de feestdronken niet werden vergeten, ging ieder klokke tien" vergenoegd huiswaarts. Blijkens de officieele berichten, zijn van de 169 sterfgevallen aan cholera in ons ge- lieele land alleen te Gouda 52 voorgekomen. Opmerkelijk is, dat juist in die stad groot ge brek is aan goed drinkwater, waartoe veelal het water uit de zoogenaamde „rivier" wordt gebruikt. De eerste twee gevallen te Gouda deden zich voor naar men ons mededeelt bij twee militairen, die van elders gekomen waren. De twee privaten der kazerne lozen in den stadssingel. Het derde cholerageval kwam voor aan de overzij^ ^.n den singel,, vlak tegenover de kazerne, Wanneer men nu weet, dat ook dit singelwnter veelal voor hui selijk gebruik wordt gebezigd, is er zeker een vrij duidelijke aanwijzing, omtrent de oorzaak der verspreiding van de ziekte in bedoelde ge meente. Het is zeer te hopen, dat haar bestuur met deze waarnemingen ten spoedigste voordeel zal doen. (H.) Eenige dagen, Dadat de Jong, een der verdachten van den moord aan de Bogt van Guinea, was losgelaten, werd hem door den burgemeester der hofstad het aanbod gedaan te trachten hem geld te bezorgen, ten einde zich naar Amerika te begeven. Op dit voor stel gaf de Jong ten antwoord: »ik dank u hartelijk, heer burgemeester, maar ik blijf want ging ik, dan zou men zeggen, dat ik mij verwijderde met het gestolen geld." Alle be richten nopens het ontdekken van nieuwe aan wijzingen missen eiken grond van waarheid. Het terrein van het gerechtelijk onderzoek dezer gruweldaad wordt nog immer door de zelfde duisternis als van dien vreeselijken De- cembernacht, waarin zij werd gepleegd, be- heerscht. Naar men uit Gennep schrijft, zou er te Goch in den trein een beschonken man zich hebben uitgelaten, dat hij wel meer wist van den moord op mevrouw van der Kouwenbo vendien moet hij een ring aan den vinger heb ben, die hij zeide van de vermoorde dame af komstig te zijn. De man is voorloopig in de wachtkamer 3e klasse opgehouden, terwjjl de policie werd gewaarschuwd. Men meldt andermaal, aan VAmi du Limb. dat eene aardbeving is gevoeld in de stad Maastricht, welke een paar secouden aanhield. Een onderaardsch gedruist h liet zich hooren, komende uit het noorden, en zich uitstrekkende naar het zuiden, alsof een zeer zwaar voertuig voorbijrolde. De vensters trilden, en men voel de zelfs te bed de beweging. Een kort oogen- blik later herhaalde zich hetzelfde gedruisch, naar de zuidzijde, op eenigen afstand. Toen geleek het op een dof rollen, dat in de verte wordt waargenomen. Bij de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Idaarderadeel, op Dinsdag j 1., had het volgende plaats: 't Was gebleken dat op een deel der oproe- pings-biljetten de tijd der stemming was be paald van 93 uur, en op een ander deel van 94 uur. Na opening der stembriefjes werd onmiddelijk door het Bestuur der Kiesvereeniging «Grouw» protest tegen de wettigheid der stem ming aangeteekend op grond der ongelijkheid van den tijd der stemrniug en van het on wettige om den tijd slechts tot 3 uur in den namiddag te bepalen. Gedeputeerde Staten zullen dus geroepen zijn om de waarde of de onwaarde van het protest uit te spreken. Er is geen gemakkelijker middel om een paard zoogenaamd tegen de koude te bescher men dan het een deken over den rug te wer pen menig koetsier denkt, dat hij, door dit te doen, bijzonder goed voor zijn dier zorgt. Evenwel zal men bij nadenken inzien, dat dit aan twijfel onderhevig is. Yele der ziektege vallen bij paarden ontstaan in de longen; die teedere deelen,' zoo vatbaar voor ruw weder of streDge koude, huizen in de borst, en juist de borst is het, welke men gewoonlijk onbedekt laat, ten spel aan weer en wind. In Engeland gaat men anders te werkvele voerlieden aldaar hechten een dikl^e woelen lap of kraag van achteren om het haam van hunne paarden en laten die bedekking tot over de borst en sehof ten afhangenmeestal bindt men dan den be schermenden daken van onder door riempjes of lussen om 't bovenste gedeelte der voorbeenen vast, ten einde het opwaaien te beletten. Dit is de ware wijze, waarop men het krachtige en toch zoo teedere dier kan beschermen. Som mige sheerenpaarden" ondervinden die zorg; menig eigenaar van paarden zou wel doen, die ook op de zijne toe te passen; zijne beurs zou er wel bij varen. Den 19 November is de O. I. mail aan gekomen met berichten loopende tot 8 October. Omtrent de verrichtingen met betrekking tot de tweede expeditie naar Atchin wordt o. a.' gemeld, dat de generaal majoor Verspijck be noemd is tot tweeden bevelhebber. In Groot- Edi is eene kleine bezetting gelegd, ten einde dit rijkje, dat met ons Gouvernement in vriend schappelijke betrekking staat, tegen mogelijke vijandige aanvallen zijner naburen te bescher men. Nog wordt van Sumatra gemeld dat langs de geheele kust van het eigenlijk Atchin ver sterkingen zijn aangelegd; ook langs het moeras nabij de vroegere landingsplaats. De Atchi- neezen hebben echter hun voornemen te kennen gegeven zich niet tot de verdediging der strand- positie te bepalen; wordt de landings-divisie hun te sterk, dan willen zij naar het binnen land terugwijken. Sedert de blokkade is de vaart op de kust sterk verminderdhandelsvaartuigen wagen er zich niet meer. De invoer van rijst, opium en zout is daardoor zeer belemmerd, en indien er kan worden gezorgd dat te Edi geen meer dere invoer dier artikelen plaats heeft dan gemeenlijk, dan zal de blokkade bij langeren duur de Atchineezen tot betere gedachten bren gen de blokkade alleen zal voldoende blijken om de oorlogsgezindheid der bevolking aanmer kelijk af te koelen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Wemeldinge ds. I). Niessen, te Wijk bij Ileusden-, te Kruiningen G. J. Hulsman pred. te H.azerswoude, te 's Heerenhoek de heer A. A. Schouten candidaat.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1