BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. nen meestal ziek tengevolge van uitputting of ongeregelde levenswijze. (U. D.) Het Utrechtsch Dagblad bevat een brief van de reede voor Edie, waaraan wij het vol gende ontleenen »De oorlog nadert; maar 't zal nogal afloo- pen. De voorvechters hebben 't eerste lesje uit de lieaumontgeweren gehad en zullen wel wat voorzichtiger zijn. Daarbij is het met ledige buiken niet goed vechten, en de be hoefte wordt overal groot. Veel volk is reeds, door nood gedreven, om de Zuid verhuisd, maar dat schijnt daar ruzie te zoeken." Welwillend wordt aan het N. v. d. D. inzage verleend van het volgend schrijven van de reede van Atchin. »Nu iets over de Atchineesche zaken. Het leger zal bestaan uit 11000 man troepen van de landmacht en 1200 van de Marine; het aandeel dat de Marine in de expeditie zal ne men, zal niet zeer 'groot zijn, aangezien die 1200 man enkel zullen dienen om het strand- bivouak te bewaken, wanneer de hoofdtroep in het binnenland ageert. De troepen zullen naar hier gevoerd worden met 24 groote stoom schepen daarbij komen nog 20 oorlogssche pen, dan nog de victualie- en ziekenschepeu, zoodat het een niet onbelangrijk mastbosch wezen zal. Het zal een prachtig gezicht op leveren en dan de landing, die natuurlijk voor bereid wordt door een bombardement van de schepen, om de batterijen tot zwijgen te bren gen, alles begunstigd door mooi weer en mu ziek van de verschillende corpsen, indrukwek kend en voor een teekenaar een mooi beeld In het laatst van October zullen de troepen worden ingescheept om ongeveer half Novem ber te beginnen. Wij hunkeren naar dien da tum, omdat dan voor ons het uur geslagen zal wezen, dat wij verlost zijn van dat blokkeeren. »Wij hebben nog geen scherp schot gedaan, en de vijand gaat kalm voort zijn batterijen aan het strand op te werpen. Nu is de tak- tiek, om hem dat niet te beletten, nog zoo dwaas niet; want terwijl hij nu zijn krachten besteedt om de landing te beletten, dat hem toch nooit gelukt, zoude hij anders zijn bat terijen in het binnenland bouwen op plaatsen, die voor het geschut van de schepen niet te bereiken waren, en dan zouden de troepen daar een te grooten tegenstand vinden. Wij wenschen van harte den spoedigen en geluk kigen afloop, en ik geloof niet, dat er iemand is, die er aan twijfelt." TWEEDE KAMER. l'er telegraaf. De algemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting is heden aangevangen. De heer van Zuylen heel't de politieke quaestie behandeld en is beantwoord door de regeering. De heeren Wint- gens, van Catwijck en van Loon hebben de houding van de anti-revolutionaire partij in en buiten de kamer besproken. Morgen voortzetting. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJb. Ds. E. J. Wisselingh, pred. te Antwerpen, is beroe pen te Randwijk en Lakemond, in de classis van Nij megen. De beleediging door kolonel Stoffel den rap porteur in het proces- Dazaine, generaal Riviere aangedaan, is jl. Donderdag voor de correc tionele rechtbank behandeld. De beleediging was sinds eenige dagen het onderwerp van vele artikelen in de Parijsche bladen, en van veler gesprekken in de Parijsche koffiehuizenHet was dan ook een incident, dat onberekenbare gevolgen na zich kon slepen. De sluier, die veel bedekte wat betrekking heeft op den oor log 1870/1871 begint te scheuren en van lieverlede komt het gansche bonapartistische plan aan den dag. Bazaine's stilzwijgen is opgehelderd," zegt een anti-Napoleontisch pu blicist; »de straffeloosheid waarvan hij zich verzekerd hield strekt hem tot verontschuldi ging. Welk een snoodheid! Welk een schande! Hoe zal de geschiedenis oordeelen over dat noodlottige tijdperk hetwelk ons arm Frankrijk moest doorworstelen! Het diende tot speelbal in de handen van generaals, die gehoorzaamden aan den souverein, de oorzaak onzer rampen, en thans nog verdeelen zij onderling de macht van het gezag, gelijk de veldheeren bij den dood van Alexander of bij den val van net Romeinsche Rijkzij regeeren elkander voor een beschaafde bevolking, welke verbaasd, ver stomd staat en doordrongen is van het instinkt- matig gevoel dat de waarheid niet zal verlichten den bodem dezer ijselijke kuiperijwaarin Napoleon met het leven onzer kinderen speelde gelijk de wind het-zand van het strand opjaagt en naar de golven zweept. Na de nederlaag, de diktatuur der overwinnaars en het schouwspel hunner eigene verdeeldheidDe bedreiging eindelijk van op zijn Pruissisch geregeerd te worden door hen die niet vooraf geleerd hebben te overwinnen gelijk de Pruissen overwinnen Stoffel heeft geschreven en verlangt rechters. Hoe grooter zijn gevaar wordt, te meer neemt zijn overmoed toe. Men begrijpt thans het machiavelistische plan van den keizer. Hij roept Palïkao op om terug te keeren ten einde in Parijs te vechten; de keizerin-regentes laat hem antwoorden dat hij buiten Parijs moet strijden, want de nadering van zijn persoon is de onmiddelijke omwenteling; toen verza melt hij toch al zijne krachten bij Sédan, niet om te vechten, maar met het vast beraamde plan om te capituleerenover den vrede te onderhandelen en Parijs te hernemen met de legers van Mac-Mahon en Bazaine. En inder daad, indien vier September niet ware gekomen, indien deze bevrijdende omwenteling niet ware uitgebarsten, dan zou de gevangene van Sédan den vrede onderteekend en zijnen troon weder in bezit genomen hebben. Welnu, welke zijner generaals zijn niet, al of niet des bewust, in dit treurig verraad gewikkeld?" Mr. Laclxaudde verdediger van Bazaine, was ook de verdediger van Stoffel. De aan klacht luidde, dat kolonel Stoffel voor den krijgs raad een generaal, lid van dezen raad, zou hebben gehoond en beleedigd. Op de vraag van den voorzitter, wat hij te zijner verde diging had aan te voeren, zeide kolonel Stoffel, dat hij zich zeer gegriefd gevoelde door het rapport van generaal- de Rivïère, waarin zijne eer en waardigheid werden aangetasthij was daardoor opgewonden en betuigde zijn leedwe zen, dat hij zich de beleedigende woorden had laten ontvallen. Het openbaar ministerie nam deze verontschuldiging niet aan, daar de belee diging voorbedachtelijk was geschied, aangezien de beklaagde de woorden voor den krijgsraad niet had willen intrekken. Onder aannemiug van verzachtende omstandigheden is kolonel Stoffel veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. In de nationale vergadering van Frankrijk is den 10 November' aangenomen en den vol genden dag definitief goedgekeurd een voor stel om den duur van het gezag van den maar schalk-president met 5 in plaats van met 10 jaren te verlengen, met bepaling, dat dit be sluit zal worden opgenomen in de organieke wetten en eerst, nadat deze zijn voorgesteld, een constitueerend karakter zal hebben. Zoolang die organieke wetten niet zijn vastgesteld blijft de maarschalk zijn gezag op de gewone voor waarden uitoefenen. Vervolgens zullen, binnen drie dagen, nadat het gezag van den maar schalk Mac-Mahon met vijf jaren is verlengd, de dertig leden in de bureaux der nationale vergadering moeten worden benoemd, om de constitutionnele wetsontwerpen, die den 18 en den 20 Mei 1873 der vergadering zijn aange boden, te onderzoeken. Het spreekt van zelf, dat de dertig leden, die de commissie van onderzoek der consti tutionnele of organieke wetten zullen uitmaken, de balan3 weer meer naar de rechterzijde zul len doen overslaan, maar het voordeel, door de linkerzijde in dén laatsten tijd behaald, is ontegenzeggelijk zeer groot. Zij spreekt dan ook van niets dan van een definitieve vestiging der republiek gepaard gaande met de verlenging van het gezag van Mac-Mahon voor den tijd van vijf jaren. Het linker centrum heeft onder presidium van den heer Schever, met alge meene stemmen een besluit in dien zin genomen. De graaf van Chambord, van wien men, na het verschijnen van zijnen brief aan Chesnelong niet veel gehoord heeft, is, volgens het Jour nal de Paris, een orleanistisch orgaan, voorne mens, wanneer de nationale vergadering den duur van Mac Mahon's gezag mocht verlengen, zich te Chambord (departement Loir-et-Cher) te vestigen en daar de prinsen van Orleans te ontvangen. Hoe vreemd dit bericht ook klinke, wordt er toch geloof aan gehecht; het is ech ter niet te wenschen dat de tijding waarheid bevat, want, neemt Hendrik Vr> zijn vast ver blijf op frausch grondgebied, dan is het te ver wachten dat, na de oplossing der tegenwoordige crisis, de verwarring opnieuw beginnen zal, vooral wanneer de heftige polemiek, welke de royalistische en clericale bladen thans tegen de commissie-van-vijftien voeren, tegen het we k dezer commissie wordt voortgezet. Bij de mededeeling der besluiten tot wijzi ging van het Pruissische ministerie voegt de halfofificiële Provinzial-Correspondenz het vol gende over de wederoptreding van prins Bis marck als minister-pivsidentHet doel der nieu we inrichting is hoofdzakelijk, aan den rijks kanselier de opperste leiding- van het pruissische staatsbeheer in verband met de rijkspolitiek mogelijk te maken, zonder dat de dagelijksche zorg en verantwoording voor de velerlei speciale verrichtingen van het pruissische ministerie zijne krachten verdeele en uitputte. De president van het pruissische ministerie zal, aan het pruis sische staatsbeheer ook verder zijn doel en zijne richting in overeenstemming met de strekking der algemeene politiek aanwijzen; op den vice- president zal in gestadig overleg met den presi dent, de gewichtige en eervolle taak rusten, om den gang van zaken in alle takken van be stuur voortdurend in harmonie te doen blijven met de leidende beginselen en de vereischten der algemeene politiek Een ernstig incident houdt de hooge poli tieke kringen in België bezig. Bij de openings zitting der kamer heeft men opgemerkt dat de koning, die gewoonlijk overal stipt op het bepaalde uur verschijnt, later is gekomen dan bepaald was. Zie hier de oorzaak. Toen hij in het gebouw kwam, liet hij den heer Malon ontbieden en verzocht hem in de troonrede een zinsnede op te nemen, houdende verkla ring, dat de betrekkingen tusscheu België en het Duitsche Rijk van vriendschnppelijken aard zijn. De eerste minister antwoordde, dat on mogelijk aan 's konings verlangen kon voldaan worden, daar de troonrede reeds gedrukt was en onmiddelijk na te zijn uitgesproken zou worden verspreid. Leopold 11 peinsde eenige oogenblikken; hij las zijne toespraak en bij de paragraaf betreffende den aanstaanden aanleg van den spoorweg Autwerpen-Gladback, zeide hij, dat deze baan onze vriendschappelijke be trekkingen met het Duitsche Rijk zal doen toe nemen. Ofschoon nu alle aanwezigen deze wijziging van de troonrede gehoord hebben, werd de tekst verspreid en in den Moniteur geplaatst zoo als het kabinet dien had opge steld men leest nl. ter bedoelde plaatse alleen dat de onderwerpelijke spoorweg onze handels betrekkingen met het Duitsche Rijk zal' doen toenemen. Van vriendschapsbetrekkingen wordt gezwegen. Inmiddels wordt de troonrede door ieder afgekeurd, niet slechts door de liberale pers, maar ook door de katholieke bladen, welke oordeelen dat zij hunner partij onwaardig is, dat dit staatsstuk is een acte vau afstand hun ner politiek, en dat het de moeite niet waard was de liberale meerderheid omver te werpen door al de door haar vastgestelde »anti-reli- gieuse" wetten te behouden. Jl. Zaterdagavond is hier een behendige diefstal gepleegd. Kene boerenvrouw paste een paar klompen aan in een winkeltje, en legde daarvoor even een pak goed, dat zij juist gekocht had, aan den ingang van liet winkeltje ueder. Een voorbijganger grijpt het pak en verdwijnt er mede. We hebben nog niet vernomen dat de dader ont dekt is. Bij Avereest zijn drie policieagenten slaags geweest met een geheele huishouding, die hen aanviel, omdat zij het hoofd der nobele familie hadden durven vragen naar de herkomst van vier boomstammen. De man werd gearresteerd, zijne vrouw en kinderen vluchtten. Te Amersfoort zijn op een «boeldag'' door een Amsterdammer voor 1340 twee zilveren kandelabers gekocht, die niet meer dan waard zijn. De gemeenteraad van Ravenstein heeft het voor stel om gelden beschikbaar te stellen voor 't feest van den koning verworpen, omdat zij het eigenaardig acht, dat het geld door inteekening worde verkregen. Naar de XlXe Siècle verneemt, heeft men bij den zadelmaker Opperman te Parijs nog zes met goud en leliën gestikte paardentuigen onderhanden, die voor het koninklijke hof bestemd en op den éden Novem ber nog niet afbesteld waren. Het voor den „Rog" bestemde zadel karmozijnrood fluweel, met leliën en gouden kroonen op een liemelsblaauw veld en met het kruis der orde van den H. geest versierd, moet een meesterstuk van Parijsche industrie zijn. Volgens ge ruchten zullen deze voorwerpen thans met rabat aan don Carlos worden afgestaan. Te Zwolle is een negenjarig meisje, dat alleen te huis bij het vuur zat, in brand geraakt en met zware brandwonden naar het ziekenhuis gevoerd Te Londen verschijnt tegenwoordig een «weekblad voor Hollanders en Vlamingers" de Nederlander. Vol gens het Dagblad is het sociaal-democratisch. Utrechtsche handelaars in Amerikaaansch spek hebben een middel uilgevonden om het als Geldersch spek te kunnen verkoopen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2