1873. N°. 136. Dinsdag 18 November. 603te jaargang. 1 AANBESTEDING. KLEEDING DER POLITIEAGENTEN. Het leveren der Kleeding van de Politie— Agenten voor 1874, bestaande in: Vertrek der brievenmaal naar Oost-lndie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GIIESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaturdag den 29 November 1873, des na middags ten één ure in hunne vergaderkamer ten raadhuize, bij inschrijving, trachten aan te besteden ACHT JASSEN, ACHT PANTALONS, VIER PETTEN en VIER, MANTELS. De modellen der kleedingstukken en de monsters van het laken liggen, met het bestelt, ter visie van belanghebbenden, ter secretarie der gemeente, van heden tot den dag der aanbesteding op eiken werkdag, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Goes, den 15 November 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, naar aanleiding van art. 19 der verordening op de loting enz. voor de Biaiidtvcrr. ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die behalve de reeds aan- gegevenen, hunnen dienst over 1S74 ivillen afkoopen, ver plicht zijn, vóór den 25 November a. s. daarvan opgave te doen ter secretarie, onder storting van de afkoopsom ad f 5,ten einde in hunnen dienst te voorzien. Tevens noodigen burgemeester en wethouders die genen uit, welke, niet verplicht tot dienst bij de Brand weer, genegen zijn om de diensten Wan hen, die afkoch ten, tegen vergoeding van 5,gedurende 1874, te ver vullen, daarvan mede vóór denzeltden tijd ter secretarie aangifte te doen, ten einde op de daarvoor bestemde lijst geplaatst te worden. Goes, 15 November 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P BLAAUBEEN. De Secretaris. HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE 20 November. Yia TRIEST 25 November. Yia BRIND1SI, 2 7 November. GOES, den 17 November 1873. De Minister van Oorlog, ontvangen heb bende Zr. Ms. besluit van 11 dezer no. 11, waarbij het noodig is maatregelen te treffen om het toenemen van het gebrek aan kader en het afnemen van het gehalte daarvan te voorkomen, en waarbij o. a. is bepaald, dat bij de corpsen infanterie een onbepaald aantal jongelingen kunnen worden aangenomen als adspirant-korporaal of adspir.-onderofficier, welke bij hunne aanneming niet jonger dan 17 en niet ouder dan 20 jaar mogen zijn en zich voor 6 jaren moeten verbinden, en een examen moeten afleggen, waarvan het programma voor elke categorie afzonderlijk door den Minister van Oorlog wordt bepaald, brengt het volgende ter kennis Voor ieder aan te nemen adspir.-korporaal wordt ten behoeve van het werffonds f 55 te goed gedaan, waarvan hem 50 als grati ficatie kan worden uitbetaald, en voor ieder aan te nemen adspir.-onderofficier wordt 85, ten behoeve van het werffonds, te goed ge daan, waarvan hem f 50 als gratificatie kan worden toegekend, terwijl wijders van deze som ƒ10 voor zijne rekening op het kleeding- en reparatie-fonds en ƒ20 tot het aanschaffen van boeken en andere benoodigdheden uitbetaald wordt. Voor hunne aanneming wordt geen aanbreng geld betaald. Het admissie-examen bestaat voor den adspi- rant-onderofficier in a. het schrijven van een goede leesbare hand. b. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, blijkbaar uit een te vervaardigen opstel. c. het rekenen tot en met de gewone en tiendeelige breuken. d. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten. e. eenige bekendheid mei de Vaderlandsche Geschiedenis. voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. En voor den adspirant-korporaal: a. het schrijven van een leesbare hand, b. het duidelijk lezen. c. de bennis der vier hoofdregels der gewone rekenkunde. De Minister van Oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat ouders of voog den, die verlangen dat hunne zonen of pupil len bij het instructie-bataillon in dienst treden, en die, ter voorkoming van noodelooze reis kosten, de zekerheid willen hebben, dat die jongelingen daartoe de vereischte lichamelijke geschiktheid bezitten, zich kunnen aanmelden bij den plaatselijken of garnizoens-commandant in hunne woonplaats gevestigd, of wel der naastbij gelegen garnizoensplaats, opdat de bedoelde jongelingen aan een voorloopig ge neeskundig onderzoek worden onderworpen. De Minister van Oorlog heeft aan de verschillende autoriteiten des legers een circu laire gericht, tot het verkrijgen van geschikte personen als plaatsvervangers bij het leger, zullende de corps-commandanten met de meeste omzichtigheid te werk moeten gaan, tot het afgeven van certificaten van goed gedrag aan militairen die de dienst met paspoort verlaten. Gelijk blijkt uit achterstaande annonce zal de heer T. H. de Beer, a. s. Donderdag een leesbeurt in het Nut vervullen. Wij verti ou wen dat de annonce voldoende zij, om den begaafden spreker een gewenscht gehoor voor zulk een belangrijk onderwerp te verschaffen. Inzonderheid hopen wij dat er vele dames van het recht van introductie gebruik mogen maken. Ook zij herinnerd, dat jongelieden van 15 tot 20 jaren tegen betaling van 1 de drie lezingen van het winterseisoen volgens het Huish. Reglement kunnen bijwonen. Naar wij vernemen heeft de heer M. «an Kalmthoutmuziek-directeur van de jeugdige Crecilia," te dezer stede, het plan, binnen eenige wekenmet zijne leerlingen een concert te ge ven in »/iet Slot Osfende," ten voordeele van de Gïconomische Spijsuitdeeling. Wij hebben van het Departement van Financiën ontvangen de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsarti- kelen, gedurende de maand September 1873, welke staten aan ons bureau voor belangheb benden ter inzage liggen. Men schrijft ou3 uit Krabbendijke van 13 November 1873: Door een ingezetenen van Krabbendijke zijn klachten bij den Minister van Binnenlandsche Zaken ingediend wegens het niet kunnen ver zenden van de aangevoerde suikerpenen naar Roosendaal, tengevolge van gebrek aan wagons. De schade zal aanmerkelijk zijn daar som mige partijen penen al 14 dagen op het ter rein liggen bij vriezend weder. Men schrijft uit Zierikzee van 15 Nov. Heden heeft zich hier het eerste geval van cholera voorgedaan. Een persoongisteren van Gouda te huis gekomenis heden na zes uren tijdens bezweken. Er zijn maatregelen geno men om het lokaal voor cholera-lijders, dat in de oude kazerne is ingericht, voor de onmid dellijke opneming van patiënten gereed te ma ken. Er zijn ook gevallen van roodvonk in deze gemeente. De heer J. de Winter te Zierikzee ad verteert in de Nieuwsbode dat hij den prijs van het rundvleesch heeft verlaagd van 50 op 35 cents per 5 ons. Ook te Middelburg en Vlissingen is het vleeseh beduidend verlaagd. Alleen te Goes blijft de prijs van dit noodza kelijk voedingsmiddel nog altijd 50 cents. Ook te Delft hebben de meeste slagers het vleeseh 10 a 20 cents per kilo lager ge steld. Het rundvleesch wordt verkocht; met been voor 75 cents, zonder been voor 80 cents per kilo. Uit latere berichten blijkt, dat van het 20tal schepen dat bij den storm van 10 Nov. aan de Zeeuwsche kust is vastgeraakt slechts één schip is vergaanhet tweede, dat in hopeloozen toestand op de bank achter bleef, is door het hoog water nog losgeraakt en ofschoon ontredderd te Vlissingen binnen gebracht; de bemanning is gered. (U. D.) De verwarming in de wagons le en 2® kl. op de lijnen van den Staatsspoorweg, die in den afgeloopen winter voor het eerst door mid del van geperste kool plaats had, welke ge durende 10 uren een voldoende warmte onder hield, heeft in zooverre voldaan, dat men weder, in plaats van heet water, van dit middel ge bruik zal maken. Men heeft echter in de ijzeren stoven een verbetering aangebracht, waardoor de brandstof langer zal duren en in de coupés een meer gelijkmatige warmte heerscht. (U. D.) Het bericht van de Mepp. Ct dat twee kolonisten uit Ommerschans een afdoend ge tuigenis in de zaak van den Haagschen moord zouden hebben afgelegd, wordt door de H. N. tegengesproken. Het bericht is misschien ont staan uit het feit, dat de vroeger, te gelijk met de Jong gearresteerde, doch spoedig weer vrij gelaten persoon van de Gelder dezer dagen wegens bedelarij naar de kolonie is opgezonden. De Jong is thans iu den Haag aan het zand- kruien om zijn brood te verdienen, waartoe hij, op zijn verzoek, van de gemeente een krui wagen en eenige planken ten gebruike heeft ontvangen. Behagel meldt zich dagelijks bij de politie aan om onderstand. De firma G. T. de Bruijn en Zn. te Amsterdam, heeft 15 November baar betaling gestaakt. Men zegt dat er nog meer faillis sementen bekend zullen worden. Bij een geachte familie te 's Graven- hage, heeft een 19jarige dochter, die gedu rende vijftien en een halve maand geen woord heeft kunnen spreken, maar overigens gezond was, op eenmaal haar spraak teruggekregen. Het behoeft geen vermelding dat het ge- heele huisgezin, voornamelijk de ouders, hier over dankbaar verheugd zijn. Den 15 jl. is van Harderwijk langs den Centraalspoorweg te Utrecht aangekomen, om in 's Rijks hospitaal verpleegd te worden, een detachement koloniale troepen, sterk 50 man. Voortdurend komen in genoemde inrich ting zieken van het werfdepot aan. Behalve door lichte ongesteldheden, zijn de opgenome-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1