1873. N°. 135. Zaterdag 15 November. 60 jaargang. Hoofdelijke Omslag Belasting op de Honden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant 'geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nomtners 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a1,- Dienst-aonbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter openbare kennis, dat het 2e sup pletoir kohier van den HOOF O El, IJK EN OMSLAG en het suppletoir kohier der BELASTING op de HONDEN oVer 1873, door den Raad in zijne vergadering van 13 November zijn vastgesteld en andermaal ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zullen liggen van heden af tot en met den 21 November a. s., ge durende welken tijd de aangeslagenen in hooger beroep kunnen komen bij heeren Ged. Staten. Goes, den 14 November 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 14 November 1873. De Rijksmiddelen hebben over de maand October jongstl. opgebracht ƒ8,525,956,59, te gen 8,285,082.1 li in October 1872. Gedurende de eerste tien maanden van dit jaar bereikten de middelen bet bedrag van ƒ70,111,828.38£, tegen 68,451,381.01 in hetzelfde tijdvak van 1872. De raming voor tien maanden beliep 63,874,435.60. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Augustus van de jaren 1874 en 1875, zoo uoodig, een vergelijkend onderzoek zal'worden gehouden voor de plaatsing van twee adspiraut- ingenieurs voor het vak van scheepsbouw in Nederlaudseh Indië. De vereischten tot toe lating aan dat onderzoek zijn vervat in voor waarden geplaatst in de Staats-Courant van 13 dezer. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot aanvulling van art. 96 Wetb. v, Strafv. is met bijna algemeene stemmen aangenomen. De Min. van Justitie heeft verklaard, dat 't daardoor zeker is/ dat met Engeland een uit- leveringstractaat zal gesloten worden. Ook met Amerika en Brazilië bestaat daartoe nood zakelijkheid. Intusschen zal ook onze vreemdelingenwet herzien worden, waartoe de voordracht reeds naar den Raad van State is gezonden. Al de overige kleine wetten zijn aangenomen. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Geueraal zijn ter vergadering bijeengeroe pen tegen Dinsdag, den 18n. November e. k., des avonds ten 7 ure. Is erkenning en waardeering van verdiensten geen dagelijksch verschijnsel in de maatschappij, toch heeft do avond van Woensdag jl. treffend bewezen, dat men hier verdiensten op prijs weet te stellen. Op genoemden avond toch gaf de afdeeling Goes der maatschappij tot bevordering van toonkunst aan haren, naar elders vertrekkenden directeur, dhr. Aug. Winter eene afscheids-soirée. Een tweetal koor- en solonummers maakten het eerste gedeelte van den avond uit. Alle medewerkenden kweten zich weder zeer ver dienstelijk van hunne taak. Nadat de zangvereeniging als laatste nummer onder leiding van haren directeur zeer goed de „Friihlings Botschaft" van Niels W. Gade gezongen had, nam dhr. mr. J. A. van Hoek het woord. In eene korte maar hartelijke toespraak wees hij op het gewicht van 't oogenblik en op de vier jaren van werkzaamheid door den scheidenden directeur in ons midden doorgebracht. Spreker deed recht wedervaren aan zijne uitstekende teschiktheid en bekwaamheid als directeur en bood em, namens de afdeeling en de leden der zangver eeniging, als een gering blijk van waardeering zijner veelzijdige bekwaamheden, eene prachtige pendule aan. Dhr Winter betuigde zijnen dank voor het aangeboden cadeaumaar ook voor de sympathie gedurende de vier jaren van zijn verblrf alhier bij zijn werk ondervonden, Oogenblikkelijk hierop zong het mannenkoor, bij wijze van vemusirg, hem een quartet toe, waarvoor hij mede zijnen hartelijker! dank betuigde. In het tweede gedeelte van den avond bracht dhr. Winter, op verzoek, o. a. het bevallige „Spinlied"' van Littolf en een „Valse in Es-dur" van Chopin onbe rispelijk ten gehoore. En hiermede was niet alleen deze avond, maar ook de werkkring van den heer Winter als directenr te dezer plaatse, op waardige wijze voleindigd. Hij ondervinde in zijnen nieuwen werkkring te Zaandam dezeltde sympathie, dezelfde waardeering voor zijn werk en voor zijn persoon, die hem hier in zoo ruime mate ten deel vielen, en waarop deze avond zoo waardig de kroon heeft gezet. Uit Wolfaartsdijk wordt ous, onder dagt.ee- kening vau den 13 dezer, bet-volgende gemeld: Gisteren avond had bier eene talrijk be zochte samenkomst plaats, hoofdzakelijk tot het aanhooren van de rekening der broodbe- deeling in den vorigen winter aan de behoef tige ingezetenen der gemeente, zooals die reeds sinds een tal van jaren hier van eene heil zame strekking geweest is, maar nu allengs ten ondergang begon te neigen. Aan den tot dusverre gevolgden regel, dat ieder contribu- abele in den hoofdei, omslag een bepaald ge deelte nu laatst gesteld geweest op de helft van zijn bedrag voor die broodbedeeling zou ten offer brengen, begonnen van lieverlede zoo velen zich eigendunkelijk te onttrekken, dat op die wijze met de zaak niet kon vorden voortgegaan. Van de bepaalde helft voor ieder in den hoofdei, omslag, was toch nu slechts 481,50 ingekomtn, en 266,45 onvoldaan gebleven. Met inbegrip^ van een overschot des voorgaanden jaars, had men alzoo nu niet meer dan 13974 brood aan de behoeftige ge zinnen, tot een bedrag van 484,05' kunnen uitdeelen. Met het oog op de leden der Chr. Geref. gemeente, die reeds vóór 3 jaar begon nen waren, zich aan de algemeene broodbe deeling te onttrekken, door zeiven in de be hoeften hunner weinige armen te voorzien, werd op voorstel van dhr. Snoep, en na minnelijke discussie hierover, in goede harmonie het be sluit genomen, om de broodbedeeling op de tot dusverre gevolgde wijze te staken. Uit gaande van het beginsel, dat de kerkelijke liefdadigheid en armverzorging op den voor grond behooren te staan, zal dan nu voortaan de Diaconie, zoowel der Herv. als der Chr. Geref. gemeente, uit hare fondsen ieder hare behoeftigeop voldoende wijze verzorgen, terwijl liet burg. armbestuur uit zijne eigene middelen dan te gemoet zal komen aan den nooddruft van al diegenen, welke tot geen der beide Diaconiën kunnen gerekend worden te behooren. Voor zooverre de kerkel. fondsen niet toereikend mochten zijn, kan iedere Dia conie bij hare gemeenteleden door collecten of inschrijviugeu daarin trachten te voorzien. Na deze aangelegenheid alzoo ten onderlingen ge noegen te hebben vastgesteld, werd op voorstel vau den heer burgemeester ook nog besloten, met de algemeeue inschrijving tot eene meuwe- jaarsbedeeling als naar gewoonte voorttegaan, ten einde het lastige en onbeschaamde bedelen op den eersten dag des jaars te keeren, waar toe eene commissie vau 3 leden werd benoemd, samengesteld uit 1 lid van het burgerlijk arm bestuur, 1 vau de Hervormden en 1 van de Chr. Geref. gemeente. Ten slotte werden nog onderscheidene middelen aan de hand gedaan, van welke ieder der 3 colleges zich zoude kunnen bedienen, om door eenvoudige werk verschaffing de bedeeling zooveel mogelijk tot bejaarden, zwakken, gebrekkigen als anders zins te beperken, en alzoo steeds in het oog te houden en op den voorgrond te stellen, dat eigen brood gaat bovenal." Zondagavond heeft de zee wederom aan de Zeeuwsche kust talrijke offers geëiacht; ter hoogte van West-Kappelle en Zoutelande zijn door den storm een twintigtal schepen aan de banken aldaar vastgeraakt; twee zijn met man en muis vergaan, op een klein uur af- stands van de kust; de anderen zijn meer of min ontredderd weer vlot geraakt. De hooge zeeën en de gevaarlijke toestand van het vaarwater, vooral in een donkeren nacht als Zondag, zoowel als de snelheid waar mee de schepen waren verdwenen, maakten redding onmogelijk, niettegenstaande men met alle te Vlissingen aanwezige middelen tot red ding was toegesneld. De namen en nationaliteit der schepen zijn nog onbekend. (£7. D.) Men meldt uit Hellevoetsluis: Ook hier is het vleesch eerst met 10 en later nog eens met 10 cents per kg. verlaagd en daardoor op 45 cents per half kilogram gebracht. De hier bestaande werklieden-vereeniging is thans begonnen varkens voor eigen rekening te slachten en zonder winst voor de leden ver krijgbaar te stellen, zoodat ook de varkenssla gers wel aan den drang der omstandigheden zullen moeten toegeven en den prijs vermin deren. In Kampen is de vleesehprijs met 10 tot 15 cents per half kilo verminderd. Sedert de daling der veeprijzeu wordt te Deventer het rundvleesch verkocht, 1ste qualiteit voor 70 a 80 c. en 2de qualiteit van 50 a 60 c. per kilo. Volgens verschillende bladen, is de stand der vleesch prijzen na de verlaging: te Deven ter 70 a 80 c., te Zutfen 90 c.te Haar lem 90 c., te Assen 90, 80 en 70 c., in Gaas- terland 70 c.alles per kilo en van beste qualiteit. Te Rotterdam is het vleesch mede 10 c. verlaagd. De vorige week had te Uitgeest een ernstig ongeluk kunnen plaats hebben. De treinen van Zaandam en Haarlem, die ach tereenvolgens 's morgens ten 8 ure en 8 uur 3 min. op hetzelfde spoor moeten aankomen, arriveerden door vertraging van den eersten gelijktijdig, en zouden op elkander geloopen zijn, als de arbeider Ineke geen tegenwoordig heid van geest genoeg gehad had om met le- vensgevriar de wissels te verstellen op het oogenblik, dat de botsing onvermijdelijk scheen. Genoemde arbeider heeft door zijne kloekmoe dige daad niet alleen het leven van een groot aantal reizigers gered, maar de H. IJ. Spoor wegmaatschappij voor onberekenbare schade gevrijwaard. Natuurlijk worden daden als deze door die maatschappij naar waarde beloond. Ook aan Ineke is reeds eene onderscheiding toegezegd van 3.90, zegge drie gulden en negentig centen. (N. v. d. D.) In geen jaren had er zulk een kleine garnizoensverwisseling met 1 Mei plaats, als voor 1874 is bepaald. Dit is het gevolg van de nieuwe indeeling van het leger in brigades en divisiën, waardoor de verschillende corpsen en hun onderdeelen langer in een garnizoens plaats verblijven en alleen een groote garni- zoens-wisseling plaats heeft, als de brigades verplaatst worden. Voor de officieren zou het zeker een groot voordeel zijn, als ze niet meer zoo dikwijls behoefden te verhuizen. (U. D.) - In de te Port Said verschijnende Avenir commercial van 31 October komt een brief voor vau den heer D. J. Brouwer, gevolmachtigde van Z. K. H. Prins Hendrik, waarin hij meldt dat de Nederlandscke vlag gehesehen is op het

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1