1873. N°. 133, Dinsdag 11 November. 6Q3te jaargang. Mgefote ööfigatten. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Vertrek der brievenmaal naar Oosl-Indie. BINNEIMLANPSCHE BERICHTEN. GOESSCHE COERMT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwarlaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels &/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij de uitloting der daartoe aangegevene obligatiën van de gevestigde schuld dezer gemeentedie op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, de volgende nummers uit de bus zijn getrokkente weten No. 341 groot 600 a 4 restant van het vorige jaar. 35 600 „3 600 2i 61 600 142 600,, 31 204 205 206 270 308 600 3 600 3 gedeeltelijk „60„3 600 3 309 600 „4 315 800 3i 331 600 3 343 1200 3 579/209 250 1 584/214 200 1 589/219 200 1 610/240 200 1 welke uitgelote obligatiën, in de maand Januari e. k. ten kantore van den gemeente-ontvanger, tegen overgifte der stukken, zullen worden afgelost. Goes, 8 November 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via TRIEST, 11 November. Via BRINDISIE, 13 November. Via MARSEILLE, 20 November. GOES, den 10 November 1873. De Tweede Kamer heeft Vrijdag hare zitting bijna uitsluitend gewijd aan de koffie cultuur. Zoo als bekend is stelde de minister voor, de koffie voortaan niet meer met ƒ13 maar met 14 per pikol te betalen. Dien tengevolge werd 1,084,000 meer aangevraagd, dan jt vorig jaar. Het voorname argument lag in de verhooging der koffieprijzen. De Minister oordeelde het niet meer dan billijk dat ook de Javaan in de vruchten daarvan zou deelen. Twee amendementen stonden hierbij recht tegen elkaar over. Het eerste, door den heer Bredius ingediend, strekte om de verhoo ging te schrappen, het andere, van den heer Moens afkomstig, om ze te verdubbelen. De heer Bredius baseerde zijn voorstel vooral op de ongelijkheid welke thans in de betaling der koffie bestaat. Wel is waar ontvangen de javanen overal ƒ13 per pikol, maar tenge volge van de meerdere of mindere geschiktheid van den bodem en van de bevolking, is dit loon in werkelijkheid zeer ongelijkhet is tamelijk voldoende waar de opbrengst ruim, laag waar zij schraal is. Spr. achtte het ondoenlijk in dit opzicht gelijkheid aan te brengen. Ook de voor gestelde verhooging zou daartoe niet leiden. Daarom wensehte hij de bedoelde som liever voor middelen van verkeer beschikbaar te zien gesteld. Ook de heer Moens wees op de bestaande ongelijkheid. Hij achtte echter de voorgedragen verhooging onbeteekenend, zoowel in verband met hetgeen door den Javaan wordt voort gebracht als met de winsten, door het moe derland uit de koffie behaald. Ook wees Spr. op den druk welken de koffiecultuur, b. v. in Kadoe te weeg brengt. Hij stelde als door tastend middel voor de inkoopsom van 13 op 15 te brengen. De Minister beantwoordde "de sprekers in eene belangrijke rede. Naar zijn oordeel moet de koffiecultuur van lieverlede volkscultuur worden. In dien zin is de minister werkzaam. Hij heft deze cultuur op, waar zij minder geschikt werkt, breidt ze uit waar zij goed kan gedijen, concentreert haar bij de dessa's en hoopt 't daarheen te leiden, dat de bevolking deze teelt gaarne zal verrichten zoodat de gedwongen cultuur kan worden opgegeven, en slechts de verplichte levering blijft bestaan. Afstand van gouver- nementstuinen aan particulieren achtte de mi nister ongeraden. Anders echter oordeelde hij over uitgifte in erfpacht en afstand aan inlan ders. Wat het amendement tot schrapping der verhooging betreft, de Minister achtte het onrechtvaardig de bevolking minder te betalen omdat de werking der cultuur niet overal de zelfde is. Tegen dit bezwaar, zeide de Minister, kan niet anders worden gedaan dan de koffie cultuur te verheffen tot eene volkscultuur. On mogelijk toch is 't de verschillende streken waarin 't gouvernement koffie doet telen te schiften naar meerdere of mindere opbrengst en daarnaar de betaling in te richten. Het amendement Moens achtte de Minister onaannemelijk omdat het te veel op eens zou geven. Bijaldien de regeering verhooging met 1 per pikol voldoende acht, zou verdubbe ling ongemotiveerd zijn. Beide amendementen werden verworpen, het eerste met 51 tegen 10, het andere met 52 tegen 10 stemmen. Het artikel zelf werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Ver telegraaf.) De afdeeling „openbare wer ken" van de Indische begrooting is afgeloopen en alle onderartikelen zijn goedgekeurd, waaronder de memo- riepost voor de liaven van Batavia en voor de werken tot beveiliging van Batavia en Samarang tegen over strooming. Omtrent de Indische spoorwegen is door den minister geantwoord, dat hij zich nog niet bon uitlaten over het rapport en de voorstellen der speci ale commissie. Bij afdeeling „oorlog" heeft de minister gunstige mededeelingen gedaan omtrent het gedragen net gehalte van het meerendeel der vrijwilligers voor Atchin. De discussie over afdeeling „marine" is aan gevangen. (Tweede telegram.) „Marine" afgeloopen. Hoofdstuk 2 Indische begrooting met al de daarin voor komende reorganisatien, aangenomen met 49 tegen 5 st. In de den 7 November gehouden zitting der pro vinciale staten van Zeeland, welke door 33 leden werd bijgewoond, zijn de volgende besluiten genomen: Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzend advies op een adres van den gemeenteraad van Goes tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onder wijs, ter bestrijding der uitgaven, veroorzaakt door vermeerdering van net getal hulponderwijzers en ver hooging hunner jaarwedden, is aangenomen met 28 tegen 5 stemmen. De mededeeling en het voorstel van Gedeputeerde Staten, omtrent het ontwerpen van een reglement op het gebruik en de instandhouding der buurtwegen is zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De mededeeling en het voorstel van Gedeputeerde Staten omtrent den afkoop der tollen op den weg tusschen Goes en 's Gravenpolder is evenzeer zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemmfng goed gekeurd Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van 't reglement op het gebruik der provinciale stei gers naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen door Gedepui eerde Staten nader gewijzigd is, na aanneming van een amendement van den heer Moolenburghaangenomen met algemeene stemmen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten omtrent de aanvragen ter bekoming van rentelooze voorschotten ter verbetering van wegen, welk voorstel strekte om o. a. aan het gemeentebestuur van Waarde een renteloos voorschot te verleenen voor begrinting tot een bedrag van 5350 is aangenomen. Voorts zijn behandeld: Het adres van den gemeenteraad van Cortgene, waarin wordt verzocht, dat de steigerdam aldaar bij de pro vincie in onderhond worde genomen, en dat de ge meente worde in staat gesteld tot voldoening van net nog onafgeloste gedeelte van het kapitaal, hetwelk is opgenomen tot betaling van de bijdrage der gemeente in de kosten van den steigeralsmede de adressen van de gemeenteraden van Colijnsplaat en Kats en van burgemeesters en wethouders van Wissenkerke, tot ondersteuning van dat verzoek. Het voorstel van Gedeputeerde Staten hieromtrent strekt, om te besluiten, o. het onderhoud van den ge- heelen steigerdam voor rekening der provincie te nemen van 1 Januari 1874, en b. om het overige ge deelte van het verzoek af te wijzen. Het eerste ge deelte van dit voorstel is aangenomen met 35 stem men tegen 1. Omtrent het tweede gedeelte staakten de stemmen zoodat de beslissing tot eene volgende vergadering is aangehouden. Op de adressen van den gemeenteraad van Wol- faartsdijk en van den heer J. Fransen van de Putte, om wegneming der bezwarén ontstaan door de ver hooging der vracht voor reizigers van en naar den steiger te Wolfaartsdijk op de stoombooten der Mid- delburgsche maatschappij van stoomvaart, is besloten deze adressen naar Ged. Staten te zenden met ver zoek om al het mogelijke in het werk te stellen, opdat aan de bezwaren worde tegemoet gekomen. De door den heer Fransen van de Putte voorgestelde motie betreffende de concessie voor de bedijking der schorren in de Schenge is met 26 tegen 7 stemmen niet-ontvankelijk verklaard. Na deze beslissing werd door den heer Fransen van de Putte voorgesteld, dat de staten zich tot den koning zouden wenden met het verzoekom de voorgestelde concessie niet te verleenen. Nadat het voorstel van den voorzitter, om dit voor stel van den heer van de Putte naar de afdeelingen te verzenden met 26 tegen 9 stemmen verworpen was werd dit laatste in dadelijke behandeling genomen en, na langdurige discussie, met 25 tegen 5 stemmen evenzeer verworpen. In de zitting van Zaterdag zijn de werkzaamheden der staten ten einde gebracht. De uitslag der nieuwe stemming over het tweede voorstel van Ged. Staten betreffende het adres van den gemeenteraad te Cort- fene, strekkende tot afwijzing van het verzoek, was at die afwijzende beschikking met 14 tegen 10 st. werd aangenomen. Onder de schipbreukelingen, die door het vergaan van het prachtig stoomschip Prins Hendrik in de Roode zee, in Sept. 1873 alles hebben verloren en na het doorstaan van on noemelijke gevaren, koude, honger en dorst en na een veertiendaagsch zwerven in de woes tijn van Egypte, behouden in het vaderland zijn aangekomen, behoort ook onze gewest en voormalige stadgenoot, de heer J. H. Meer burg Snarenberg, eergisteren bij zijn familie te dezer stede aangekomen. Genoemde heer heeft ook de eerste expe ditie naar Atchin medegemaakt, en is bjj die expeditie, tengevolge van een worsteling met een Atehinees, ongeschikt geraakt voor den krijgsdienst, waarom hij eervol en met vol pen sioen is ontslagen. Aanstaanden Woensdag avond zal de zangvereeniging alhier aan haren vertrekkenden directeur, den heer A. Winter een afscheids- soirée geven, gevolgd door een reünie. Men schrijft ons uit Ovezand van 9 No vember Gisteren tegen den avond had alhier een droevig ongeval plaats. Eene bejaarde vrouw, die sedert eenige jaren door een aanval vaa beroerte het gebruik van sommige harer ledematen miste, alleen te huis zjjnde en waarschijnlijk iets aan het vuur wil lende verrichten, schijnt gevallen en in aanraking met het vuur gekomen te zijn, waardoor hare kleederen vlam gevat hebben, en zij dientengevolge door bekomene hevige brandwonden onmiddelijk overleden isten minste bij de tehuiskomst harer huisgenooten vond men haar dood aan den haard liggen. Eergisteren werd te Kruiningen de naj aars-vee markt gehoudensedert jaren was de aanvoer niet zoo groot als thans; 113 stuks vee stond aan de lijn. De handel was echter gering doordien de kooplieden niet aan de eischen der verkoopers konden voldoenslechts 15 beesten zijn verkocht.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1