1873. N°. 132. Zaterdag 8 November. 603te jaargang. Verkoop van Publieke» Grond. Vertrek der brievenmaal naar Oost-Indië. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke noraraers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door de firma wed. J. C. MASSEÉ en ZOON aan den gemeenteraad een adres is ingediend, om aan haar in koop af te- staan de oppervlakte van 3 Aren 90 Cen tiaren publieken QHOTVD, liggende aan den Keizersdijk, kadastraal bekend in sectie D no. 1655 en 1656 en noodigen diegenen uit, welke tegen den afstand bezwaren mochten hebben, die aan hun college ken baar te maken vóór of op Zaterdag den 15 November aanstaande, zullende het er anders voor gehouden worden, dat geene bedenkingen daartegen bestaan. Goes, den 6 November 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretarie, HARTMAN. POSTERIJEN. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de maanden Juli, Augustus en September. Noord-Amerika. W. Flipse, Michigan. C. Knuit, Milwaukee. Maria Bek, New-York. Van het Hulpkantoor Kapelle. J. W. Tramper, Grand Rapids Van het Hulpkantoor Nieuwdorp. G, de Smit, Grand Rapids, H. Rabos, Grand Rapids. België. Wed. Koensde Brandt, Brussel. (2 brieven.) Van het Hulpkantoor 's Heerenhoek. I. F. Peeters, Brussel. Van het Hulpkantoor Yebsekendam. J. Minotten, Aalst. Duitschland. G. F. Playne, Trier. Frankrijk. Made. Machoel, Paris. Martini Co., Paris. POSTERIJEN. Via den HELDER (per stoomschip Rolland). 14 November. GOES, den 7 November 1873, Inde Tweede Kamer is sints Vrijdag jl. de Indische begrooting in discussie. Gisteren is, bij het betrekkelijk artikel, eene beslissing gevallen over de voorgenomen reorganisatie van het districtsbestuur op Java. In de zitting van Woensdag bestreed de heer Lenting de organisatie met het oog op de uitbreiding der heerediensten, welke daar van het onvermijdelijk gevolg zon zijn en stelde daarom een amendement voor, de strek king hebbende, de gelden voor die nieuwe in richting op de begrooting uitgetrokken, te doen vervallen. De heer Bergsma kwam ook op tegen de uitbreiding der heerediensten en tot beperking daarvan droeg hij een amendement voor, met bedoeling om aan den Minister van Koloniën een crediet te verleenen tot het toe kennen van hoogere bezoldiging aan de dis trictshoofden, in de plaats van het verleenen van heerediensten. De geheele zitting van gisteren was gewijd aan de behandeling van het artikel en de daarop voorgestelde amendementen. De Mi nister van Koloniën heeft dat van den heer Lenting en een van den heer tan Zuijlen, dat behoud der heerediensten in algemeenen zin bedoelde, bestreden, maar dat van den heer Bergsma en een gelijksoortig van den heer van Loon onschadelijk genoemdbij aanneming van een van beiden, verklaarde de Minister geen uitbreiding aan de heerediensten te zullen geven. De heer Bergsma trok daarop zijne amen dementen in, zich vereenigende met dat van den heer van Loon, dat ook strekt tot ver hooging van art. 35, als equivalent voor de beperking der heerediensten. Ten slotte werd het amendement Lenting verworpen met 49 tegen 14 stemmen; het amendement van Zuijlen met 39 tegen 24 stemmenen het amende ment van Loon aangenomen met 32 tegen 31 stemmen. Het artikel werd vervolgens met 36 tegen 22 stemmen goedgekeurd. De Staats Crt. van gisteren bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van onder officieren en verdere manschappen bij de land macht in Indie, waarvan de saldos door de rechthebbenden bij het departement van kolo niën kunnen worden gereclameerd. Daarop komen o. m. voor: L. van den Ende, geboren te Heinkenszand, overleden te Oenarang 14 Sept. 1871 met 3 79; P. Joosse, geboren te Schore en Vlake, laatst wonende te Yerseke, overleden te Oenarang den 7 Aug. 1871, met f 3.59A. Larnper, geboren te Wemeldinge, overleden te Weltevreden dfiv 13 Januari 1871, met f 0.25 De najaarszitting der provinciale Staten van Zee land is Dinsdag avond geopend. Het inkomen van adressen om toepassing van art. 36 der onderwijswet deelden wij reeas in ons vorig no. mede Voorts was ingekomen een verzoek van de gemeente Cortgene, om, nu in het vorige jaar drie steigers geheel voor kosten der provincie waren aangelegd, zonder eenige bijdrage der belanghebbende gemeenten of par ticulieren, verder ontslagen te worden van hetgeen Cortgene nog zou moeten opbrengen voor den vroegeren aanleg van den steiger aldaar, en een verzoek van de gemeente Wolphaartsdijk en den heer J. Fransen van ae Putte om de tusschenkomst der Provinciale Staten in te roepen, ten einde de Middelburgsche stoomboot te noodzaken, aan den steiger aldaar aan te leggen, zonder het verhoogd tarief, dat sints de ingebruik stelling van den steiger aan het Catsehe veer is in gevoerd, waardoor de vracht naar Wolphaartsdijk is verhoogd en waardoor het aanleggen aan dien steiger feitelijk onmogelijk is geworden. Door den heer J. M. Kakebeeke zijn eenige vragen gedaan nopens den stand der zaken van de gevraagde concessie tot bedijking der schorren in de Schenge. In de gisteren gehouden vergadering is op deze vra gen namens gedeputeerde staten geantwoord waarop de heeren J. M. Kakebeeke en J. A. A. Fransen van ae Putte hebben gerepliceerd. Ten slotte is eene motie van den laatste, strekkende om aan gedeputeerde staten op te dragen, zich tot het departement van Binnen). Zaken te wenden met het verzoek om het verleenen der concessie aan te hou den tot de te openen onderhandelingen met de be trokken polderbesturen nopens het zoo mogelijk duur zaam verzekeren van voldoende uilwatering door den Westerlandschen polder naar de Zuidkreek, en nadere regeling der onderhoudskosten van de uitwatering bui tendijks zullen ten einde gebracht zijnnaar ue af- deelingen verzonden. Aan de gemeente Zierikzee werd eene subsidie ver leend van J 1000.ter tegemoetkoming in de kos ten van het daar in 1874 te houden landhuishoudk. congres. Naar wij vernemen hebben de heeren Eduard Bamberg en F. Bouwmeester het plan met het tooueelgezelschap uit den nieuwen schouwburg te Rotterdam, bij genoegzame deel neming, op Donderdag 20 November a. a. eene voorstelling te geven. Eene lijst wordt tot dat einde bij de ingezetenen aangeboden. Vindt deze proefvoorstelling genoegzame on dersteuning, dan bestaat het plan om de 14 dagen gedurende dezen winter eene voorstel ling te geven. De slagers te Meppel beginnen leeds af te slaan met hun vleesch-prijzen. 't Beste vleesch, dat tot hiertoe 50 ct. per kilogr. gold, wordt nu verkocht voor 40 ct. En in de Middelb. Ct. van heden biedt een slager te Vlissingen stukken" aan voor 80 en krippen voor 75 et. de kilo. De verlaging komt dus nader De commissie voor het te Brielle te stichten asyl voor oude en gebrekkige zeelieden, is voornemens 15 Nov. a. s., het bouwen van een gedeelte van die inrichting aan te besteden. Uit verschillende streken van onze noor delijke provinciën wordt medegedeeld, dat tal rijke huisgezinnen aldaar voornemens zijn, in het volgende voorjaar naar Amerika te emigreeren. Te Amsterdam heeft zich Zondag het eerste geval van cholera voorgedaan. De aangetaste, een schipper, is weinige uren later overleden. Van den 25 October tot 5 November zijn te Gouda door de cholera aangetast 33 personen, waarvan er 21 zijn overleden. Het grootste gedeelte der aangetasten zijn kinderen. In eene fabriek te Apeldoorn wordt sedert eenigen tijd turf gebruikt in plaats van steen kolen, met een voordeel van 10 pet. Uit De venter meldt men aan de N. R. Crt. dat het zelfde resultaat in onderscheiden fabrieken verkregen is. Door eenige landbouwers in de gemeente Hagcstein is dit jaar een vreemde soort van aardappels verbouwd, die nagenoeg tweemaal zooveel opbrengt als de gewone Geldersche wolkammers. Voor deze aardappelen welke onder den naam »Kadonders" in den han del zijn gebracht, wordt slechts 1,50 per hectol. besteed, terwjjl de gewone soorten minstens 2.50 gelden. Uit Utrecht wordt gemeld dat aldaar de chef van een bekend bankiershuis verdwe nen is. Men verwachtte de faillietverklaring met een passief van 1§ milioen. De volgende daad van menschlievendheid, wel waardig der vergetelheid te worden ontrukt, wordt uit Baexem, een gemeente in Limburg gemeld. Daar woedde in de laatste dagen op een verschrikkelijke wijze de dyssenterie. Op een bevolking van 600 zielen waren 30 door die ziekte aangetast, waarvan 21 met doodelijkeu afloop. In die bange dagen onderscheidde zich de onderwijzer aldaar, de heer Beelen, door zijn gehouden gedrag loffelijk. Met gevaar van zijn eigen leven begaf hij zich in de wo ningen der lijders om hen te verplegenja ontzag zich niet, daar waar noodig, met eigen handen het onrein linnengoed te wasscheu, om zoo mogelijk de besmetting te bezweren. Ook in omliggende gehuchten zag men hem vierma len daags om den aangetasten hulp en bijstand te verleenen. Zelfs werden de dooden niet door hem vergeten, daar door hem alléén 17 lijken in hun laatste behuizing met liefderijke hand werden nedergelegd. Eere dien edelen menschenvriendmoge zijn voorbeeld navolging vinden BENOEMINGEN en BESLUITEN. Eervol ontslag verleend, op verzoek, nan H. L. Boo- aaert, als ie luitenant bij ae rustende schutterii in Zeeland. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- komede rechten en accijnsen, tevens belast met de in klaring, uitklaring en visitatie te Bath de heer C. Klos- thans te Roode Sluis. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Schiedam ds. H. W. Creutzbero nrê/J der Ned. Herv. kerk te Vli;singen. Ff echtzaken. De Arrondissements -Rechtbank te Goes heeft dd 29 September 1873 de volgende vonnissen uitgesproken als 1». A. v. d. F., zoon van Arie, 45 j., molenmaker' geboren en wonende te Goes, beklaagd ;van moedwil-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1