1873. N". 131. Donderdag 6 November. 603te jaargang. «oissciir, €»l BAM. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. BINNENLA1MPSCHE BERICHTEN. GOES, den 5 November 1873. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie, door eenige der notabelste ingezetenen onzer provincie onderteekend. Een woord van aan drang te voegen bij de oproeping tot deelne ming aan bet krooningsfeest, dat in Mei 1874 zal worden gevierd, zou twijfelen zijn aan de erkentelijkheid der Zeeuwen voor al bet goede, dat zij onder de regeering van het huis van Oranje, inzonderheid onder het vijfentwintig jarig bestuur van Koning Willem III onder vonden. Niemand, wij zijn er van over tuigd zal achterblijven waar hem de ge legenheid wordt aangeboden den vorst een 'olijk zijner persoonlijke hulde te brengen. De weg daartoe is gemakkelijk. Allerwege vormen zich commissiën, die gelden inzamelen tot de aan bieding van een echt nationaal geschenk. Zooals terecht in de annonce wordt opge merkt moet de beteekenis van het huldeblijk meer afhangen van het aantal der gevers dan van zjin stoffelijke waarde en giften niet lager dan 25 cent en niet boven de ƒ10.vallen zeker onder ieders bereik. Wij verwachten dat zich ook bier spoedig eene commissie vormen zal om de giften in ontvang te nemen, giften kleiu en groot; en dat ieder zal instemmen met het schoone denk beeld den vorst één groot geschenk aan te bieden uit de kleine bijdragen zjjner onderdanen, als erkentenis van zijn zegenrijk bestuur. Door de gemeenteraden van Westkapelle Goes en Ede zijn verzoekschriften aan den ko ning gericfik'om toepassing te verkrijgen van art. 36 der wet ran 13 Augustus 1857 (Staats blad no. 103.) op het lager onderwijs, ter ver krijging' vtj.ii subsidie ten behoeve van de kos ten voor dat onderwijs, voor zooveel betreft de tractementen van de onderwijzers. Op al die verzoekschriften wordt door ge deputeerde staten van Zeeland aan de provin ciale staten geadviseerd om aan de regeering te kennen te geven, dat die verzoeken niet be- hooren te worden ingewilligd. Omtrent het verzoek van Goes zijn gedeputeer de staten van oordeel, dat ten eerste de gemeente Goes zich, door de stichting eener hoogere bur gerschool en burger-avondschool, uitgaven ten o o o behoeve van het middelbaar onderwijs heeft opgelegd, waartoe voor haar geene wettelijke verplichting bestond, doch waardoor intusschen de geldmiddelen dier gemeente kunnen wor den geacht zoozeer gedrukt te zijn, dat thans tegemoetkoming, in de kosten van het lager onderwijs, door het gemeentebestuur wordt noodig geachtdie uitgaven voor het middel baar onderwijs beliepen over 1872 zuiver, dat is na aftrek van de ontvangsten, eene som van ƒ7460.061. Ten anderen is, naar hun inzien, de gemeen te in staat om, door vermeerdering dier geldmid delen, zelve geheel in de kosten van haar la ger onderwijs te voorzien. NB. Het bovenstaande lezen wij letterlijk in de Middelb. Ct. van heden. De stijl van het advies van Gedeputeerde Staten is wel licht niet heel gelukkig, althans komt het ons voor, dat de logica te wenschen overlaat. Goes was niet verplicht eene Hoogere burgerschool op te richten. Intusschen zijn daardoor de geldmiddelen dier gemeente gedrukt, zóó zelfs dat tegemoetkoming v^or het lager onderwijs wordt gevraagd. Toch is volgens Gedep. Sta ten, de gemeente in staat hare geldmiddelen te vermeerderen Zonder ditmaal in de overige redeneeringen te treden zouden wij met alle bescheidenheid willen vragen: kan er van ge- drukten stand der geldmiddelen sprake zijn (dat Gedeputeerde Staten erkennen) als ver meerdering dier middelen zoo gemakkelijk te verkrijgen is? Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goesvoor de maand October 1873. ONTVANGSTEN Reservefondsf 948,24» Storting aandeel i - 6656,55 Terugbetaling op schuldvordering- 26611,68 Intresten daarvoor en ger. intrest- 1696,90 Opgenomen gelden - 38417,09» Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 74330,47 UITGAVEN ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen J 217,31 Verleende voorschotten -54092,01 Terugbetaalde intresten - 11,51» Terugbetaalde opgenomen gelden -18850,79 Intresten van opgenomen gelden - 84,46 Onkosten - 35,61 Gezamenlijk bedrag-73291,69» Kassaldo 1038,77» In een algemeeue vergadering van het Genootschap ter bevordering der natuur-, ge nees- en heelkunde, onder de leiding van den algemeenen voorzitter dr. J. Zeemante Am sterdam gehouden, is o. m. tot gewoon lid be noemd de heer dr. A. P. Fokker te Goes. Men schrijft oüs fftc Ellewoutsdijk Zaterdag morgen verkondigde de klok onzer gemeente en hoorde men het geroep: brand! brandVan uit een huis aan de Kaaistraat ging een verschrikkelijke rook op. Bij onder zoek bleek het, dat een kinderbed door de vrouw des huizes bij .de gloeiende kachel op een stoel was gelegd om te droogen dat dit bed bijna geheel verbrand was en het vuur zich reeds mededeelde aan de stoelen. In dat zelfde huis is voor eenigen tijd bij dezelfde bewoners door het bergen van turf kolen op den zolder, die nog niet goed uit gedoofd wareD, brand ontstaan. Gelukkig was men beide keeren spoedig op de plaats, om het brandende goed te verwijderen en te blusschen, anders hadden de plaats gehad heb bende onvoorzichtigheden, vooral Zaterdag jl. •toen de zeer sterke wind juist naar het dorp woeien terwijl een landbouwersschuur vol graan benevens eene woning aan het bewuste gebouw grenzen, de noodlottigste gevolgen kun nen hebben. Het is te wenschen dat het ge beurde tot waarschuwing moge dienen en men voorzichtiger met vuur omga. Men schrijft uit Noord-Beveland aan de N. R. Ct. van 1 Nov. jlDe eerste onzer gewone winter-vergaderingen van 't Nut werd gisteren te Colijnsplaat gehouden. De opkomst was vrij talrijk. Door den heer Bijbau, voor zitter der vergaderingwerd in herinnering gebracht de afkondiging van de gewijzigde Grondwet in ons Vaderland vóór 25 jaren. Zijne woorden werden levendig toegejuicht. De Minister vau Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens de bij hem ingekomen ambstberichten, aan Aziatische cho lera zijn overleden lo in de week van 1925 Oct. jl., te Strijen 2 personen, niet vermeld in de opgave in de Staatscourant van 28 Oct. 2o. in de week van 25 Oct. tot 1 Nov. jl. in Noordbrabant: te Breda 5, te Oudenbosch 12, te zatnen 17 personen; in Zuid-Holland: te Alphen 1, te Dordrecht 1, te Gouda 10, te Rotterdam 4, te Schiedam 1, te zatnen 17 personen. Totaal in het Rijk 34 personen. Het wetsontwerp tot wijziging van het Nederlaudsche muntstelsel is Maandagavond in druk verschenen. De Nederlandsche muntspeciën zullep zijn gouden standpenningen, zilveren en bronzen pasmunt en gouden negotiepenningen. Gouden standpenningen zijn het tiengulden stuk en het vijfgülden-stuk. Zilveren pasmunt zijn het tweegulden stuk, het ééngulden-stuk, het 25eents-stuk, het lOcents- en het 5eents-stuk. Bronzen pasmunt zijnhet 2lcents-stuk, het leents-stuk en het ^cents-stuk. Gouden negotiepenningen zijn: de dukaat en de dubbele ducaat. De hooge raad der Nederlanden heeft uit spraak gedaan in eene procedure tegen mr. S. M. S. Modderman als ambtenaar van den bur gerlijken stand te Groningen. Bij de uitspraak is het beroep in cassatie verworpen en uitge maakt, dat die ambtenaar niet in strijd met de wet handelde, toen hij de geboorte van een kind in zijne registers inschreef, hoewel er meer dan drie dagen na die geboorte verloopen waren, en dat het hof derhalve terecht dat feit als geoorloofd had aangemerkt. .Deze uitspraak is vooral daarom belangrijk omdat de hooge raad vroeger eene andere mee ning was toegedaan en tweemalen zulk een feit als ongeoorloofd had beschouwd. Aan de N. M. Ct. wordt uit Veere bericht, dat de onderloopsheid aan de daar bestaande kostbare schutsluizen eenigen tijd geleden plotseling heeft opgehouden te bestaan. Ook de verzanding van de reede vóór die gemeente zou meer en meer verminderen. Naar men verneemt, zal voor de stoom vaartmaatschappij Nederland een stoomschip op de werf van de heeren Blackwood en Gor don te Glasgow gebouwd worden, zoo groot en prachtig, als er nog geen in de vaart was. (U. IK) Met de schepen Zeeland en Julius zijn in de vorige week 22 personen voor rekening van eenige planters uit ons land naar Suri name vertrokken, ten einde verschillende am bachten en den landbouw aldaar uit te oefenen. De invrijheidstelling der drie verdachten aan den dubbelen moord in de Bogt van Gui nea heeft te 's Hage de publieke opinie op 't hevigst ontsteld. Alsof ieder overtuigd was - schrijft men aan het Utr. Dagbl. - van hunne schuld, neemt men algemeen maatrege len van voorzorg; de deuren en vensters wor den des avonds reeds bij tijds op de nacht sloten gedaan en na 10 ure kan niet licht iemand meer toegang vinden. Vooral is dit 't geval bij alleen wonende dames, waarvan reeds vele naar elders zijn verhuisd, bij ande ren zijn gaan inwonen of zich van hulpmid delen hebben voorzien. Wat de drie personen betreft, zij bewegen zich alsof er niets met hen gebeurd ware. Men gelooft algemeen, dat Behagel en Verlind spoedig weer van hier zullen vertrekken, daar zij oogenschijnlijk zon der hulpmiddelen zijn. De Jong, zegt men, zal weer trachten zijn oude zaken als hande laar op te vattenof hem dit gelukken zal, zal de tijd leeren. Inmiddels hoopt men steeds dat door een of ander toeval in deze treurige zaak licht zal komen. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Colijnsplaat' c. a. J. P. Reede, thans ontvanger te Domburg c. a. Door Z. M. den Koning zijn benoemd in het bestuur van den polder Ooster Zwake, prov. Zeeland, lot dijk graaf de lieer C. P. Lenshoek van Zwake en tot plaats vervanger van den dijkgraaf de heer J. Zanden*,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1