1873. N°. 130. Dinsdag 4 November. 60ste jaargang. Vertrek dep brievenmaal naar Oost-Jndië. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen al3 buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. POSTERIJEN. Via MARSEILLE 6 November 1873. GOES, den 3 November 1873. Ook in onze gemeente wordt het vijfen twintigjarig bestaan der Grondwet herdacht. Terwijl van zeer vele buizen, beuevens van eenige openbare gebouwen de vlag wappert vernemen wij, dat heden avond door de Harmonie muziek op de beurs en door de stad zal ge maakt worden. De Rederijkers-kamer Ons Genoegen', houdt eene volksopvoering en in de Schouwburgzaal zullen eenige ingezetenen zich heden avond vereenigen om op dezen dag feestelijk bijeen te zijn. Naar wij vernemen zal de heer J. J. de Beucker, leeraar in de plant- tuin- en land bouwkunde te Antwerpen, Maandag 10 dezer des avonds ten 8 ure eene voorlezing houden in de concertzaal alhier. Velen onzer stadgenooten zullen ten minste bij naam den man kennen, die als specialiteit op zijn gebied zich ook in Noord Nederland grooten roem verworven heeft. Hun zeker zal het welkom zijn bem te kunnen hooren. Wij mogen er bijvoegen dat de heer de Beuclcer het talent bezit om zijne voor drachten ook voor dames zeer aangenaam te maken en overal met belangstelling ontvangen wordt, waar men hem vroeger mocht hooren. Gedurende drie avonden zal hij te Zierikzee en te Renesse optreden, waarhenen hij genoo- digd werd naar aanleiding van vroegere kennis making. Wij vertrouwen dan ook, dat vele bewoners van Zuid-Beveland, hetzij in de stad of daarbuiten, en niet alleen zij die van tuin- of landbouw eene bijzondere studie maken, gaarne gebruik zullen maken van de gelegenheid om eenen nuttigen en aangenamen avond onder het gehoor van den heer de Beucker doorte- brengen. Wij vernemen dat de gunstig bekende heer Dassie hier gedurende den winter in zijn paardenspel voorstellingen zal geven in de hooge rijkunst, paardendressuur en pantomimes. De troep bestaat uit 20 paarden van alle rassen, fijn gedresseerd, 16 rijders en rijderes- een, clowns en gymnastieken. Eerste voorstelling op Dinsdag 11 Novem ber e. k. Jongstleden Zaterdag heeft voor dezen winter de eerste uitreiking van boeken uit de Nut.s-bibliotheek plaats gehad. Evenals in vorige jaren maakten ook thans velen uit den arbeidersstand van deze gelegenheid gebruik om hunne kennis te vermeerderen en hun smaak te veredelen. De boekerij telt tegenwoordig ruim 600 deelen, waaronder vele werken van populair-wetenschappelijken aard en zeer goede romans voorkomen. Uit Wolfaartsdijk wordt ons het vol gende berichtDat door het aanleggen en in gebruik stellen van een steiger aan het Katsche veer een minder druk verkeer aan onzen steiger het gevolg zou zijn, was natuurlijk te voorzien. Niet evenwel datgene, wat wij thans zien plaats grijpen, n 1. eene bijna geheele ver nietiging van dit verkeer, nu de stoombooten, varende tusschen Middelburg en Rotterdam hier niet meer aanleggen en de diligence-dienst dientengevolge is overgegaan van Goes naar het Katsche veer. Nu heerscht hier dan ook tegenwoordig, bij vergelijking van vroeger eene doodelijke stilte en onze steiger, welke sinds 1848 en dus nu gedurende het vierde eener eeuw, zooveel dienst gedtan heeft, niet alleen voor deze gemeente maar tevens voor geheel westelijk Zuid-Beveland, is als 't ware doelloos geworden en brengt alzoo dan ook geen de minste rente meer op voor de belangrijke som men door de provincie daaraan ten koste ge legd. Dat de directie der Middelburgsche stoom vaart hiervan de oorzaak isligt als voor de hand. Trouwens, zoodra het besluit genomen was tot het plaatsen van een steigerook aan het Katsche veer, heeft zij reeds pogingen aan gewend om ontheven te worden van het aan leggen aan onzen steigerhetgeen echter op grond van de verleende concessie niet kon wor den toegestaan. Maar, met het middel, nu door haar uitgedacht, heeft zij volkomen haar doel bereikt. Bij de verleende concessie toch was tevens het tarief der vervoerkosten va.stgesteld van Middelburg op Rotterdam en vice versa, benevens van de tusschengelegene aanlegplaat sen. Dit tarief is als een maximum bepaald, hetgeen dus wel verlaagd, doch niet verhoogd mocht worden. In den loop der jaren zijn dan ook achtervolgens meer dan eens bepa lingen tot verlaging ingevoerd. En wat heeft gemelde directie nu te baat genomen om van het aanleggen aan den WcltSartsdijksehen stei ger bevrijd te worden Haar verlaagd tarief heeft zij behouden, doch met uitsluiting alleen voor het Wolfaartsdijksche veer, waarop zij nu weer het primitieve hooge tarief heeft toe gepast om zoo doende de reizigers in hun geldelijk voordeel te noodzaken, niet meer van onzen steiger maar van dien aan het Katsche veer gebruik te maken. Dit aldus als vernie tigde verkeer is voor velen in onze gemeente tot eene gevoelige schade, en veroorzaakt daar enboven een groot ongerief voor de bewoners van geheel westelijk Zuid-Beveland, zoodat bet hoogst wenschelijk ja dringend noodzakelijk zoude zijn, dat men gemeenschappelijk de han den ineensloeg om middelen te beramen en pogingen aan te wenden tot een zooveel mo gelijk herstel van het gebruik van een zoo nuttigen steiger welke thans met een totaal verval bedreigd wordt." Wij maken belangstellenden opmerkzaam dat tlians ook het personentarief op onze boot- lijst gewijzigd moet worden als volgt Yan Middelburg naar Wolfaartsdijk voorkaj. 1. gr. kaj. f 1,35. Yan Middelburg naar Katsche veer voorkaj. 0,75, gr. kaj. f 1,25. Van Rotterdam naar Katsche veer voorkaj. 1,25, gr. kaj. 2. Van Rotterdam naar Wol faartsdijk voorkaj. 3,50, gr. kaj. 5. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een voor stel van de beeren Gratama, Idzerda en van Kerkwijk, strekkende om bijna alle bepalingen van de bestaande wet op de jacht en visscherij in te trekken die betrekking hebben op de jacht, zoodat het. behoudens bestaande rechten, aan ieder eigenaar van den grond geoorloofd zij het wild te dooden, dat op zijn grond leeft. De bepalingen van de wet op de jacht en visscherij, die betrekking hebben op de visscherij, blijven volgens het voorstel in stand. NR. Ct.) Het gedeelte spoorweglijn van Moerbeke langs Stekene tot St. Gilles (Waes), deel uit makende van de in aanleg zijnde lijn van Eec- loo naar Antwerpen, is thans mede voor het publiek opengesteld, zoodat die weg nu in ex ploitatie is van Eecloo (in verbinding met Brug ge enz.) tot St. Gilles (in verbinding aldaar met de lijn Neuzen—Mechelen). Te Selzaete sluit de weg aan de lijn NeuzenGentLo keren. Aan het nog overige gedeélte van St. Gillis langs Beveren tot het Vlaamsche Hoofd (Antwerpen) wordt druk gewerkt. Voor het grootste gedeelte loopt de weg kort langs de Belgisch-Nederlandsche grensscheiding. Midi, Ct. Men schrijft uit Tiel: »Uit Frankrijk komen er twee volgeladen booten met appelen naar het hier zoo van ouds bekende appelen- land. Wel een bewijs, dat de voorraad hier niet groot is. De berichten omtrent daling der vee-en vleeschprijzen in ons land houden aan. Op de beroemde Gorkumsche veemarkt van 31 Oct. waren ruim 4000 stuks vee aan de lijnde handel evenwel was niet zeer levendig en de prijzen over het algemeen veel lager, hetwelk vooral met het vette vee het geval was. Op de jongste veemarkt te Gorredijk waren ruim 1000 runderen aan de lijn. De handel was traag, veel bleef onverkocht. De prijzen waren aanzienlijk lager dan voor ee nige weken. De traagheid van den varkenshandel, die zich sedert eenigen tijd openbaart, blijft aan houden en het laat zich aanzien dat de prij zen nog meer zullen dalen, wanneer straks geld ter betaling der pacbtpenningen noodig zal zijn. Te Rotterdam heeft de policie een zak kenroller betrapt terwijl hij bezig was een beschonken persoon van zijn horlogie te be- rooven. Men vond hem tevens in 't bezit van eenige gouden voorwerpen, die tijdens den voor eenige dagen aan 't Haagsche veer uit gebroken brand ontvreemd waren uit een be lendend huis, waar twee personen waren bin nengedrongen onder voorgeven te willen hel pen redden. Die tweede persoon, mede een bekend straatroover, is ook gevat. Dezer dagen overleed te Leiden, op 68 jarigen ouderdom de turfdrager H. v. Leeuwen die bij 't beleg der Citadel van Antwerpen, dienende als kanonnier, den zeldzamen moed had om een in den kruitkelder gevallen bom weg te dragen en onschadelijk te maken en daarvoor met de Militaire Willemsorde werd vereerd. De werklieden-vereeniging te Veendam zal mede eene eigene broodbakkerij oprichten. Het brood zal tegen den gewonen marktprijs worden verkochthet hoofddoel is deugdelijk brood aan den werkman te verschaffen. Te Alphen heeft men de uitwerpselen van een door aziatische cholera aangetast per soon in den Rijn geworpen. Geneeskundige hulp werd eerst in 't laatste stadium der ziekte ingeroepen. Daar het rivierwater door schippers en anderen veelal als drinkwater wordt gebruikt, zal dit ééne ziektegeval waarschijnlijk veel bijdragen tot verspreiding der besmetting. De aangetaste is overleden. De Noord-Brabanter begint licht te zien in de duisternis, welke tot heden den gezicht einder omgeeft. »Er zijn drie sterren aan den hori zont, die het goede beloven. Pius IX is de eene ster, Hendrik V de tweede en Karei Vil de derde. Die drie mannen zullen de wereld redden." Dit is zóó zeker, dat dit blad zijn artikel sluit met een blijde voorzegging.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1