1°. eene Leerlooijerij, welke 2. een Woonhuis en Erf, BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. OPENBARE VERKOOPING, Maandag den 10 November 1873, Kijkdag Zaterdag 8 November te voren van des middags 12 uren af. OPENBARE VERKOOPING, op Zaterdag den 15 November 1873, op Vrijdag den 21 November 1873, Op BURGERLIJKE STAND GOES, Donderdag den 27 November 1873, ook nu in toepassing worden gebracht. De tegen woordige commies heeft in der tijd roekeloos voor zijne betrekking bedankt, omdat bij eene affaire dacht over te nemen. Dit is hem mislukt, doch hij heeft toen eene andere zaak opgezet, die hij, niettegenstaande hij weder als commies is benoemd, nog waarneemt. Hij mag blijde zijn, weder zijne vorige betrekking te bekleeden. Op dien grond zal hij tegen de verhoo ging stemmen. De heer dr. Callenfeh is ook tegen de verhoo ging. De commies is nog maar kort in betrekking. Het is eene goedheid geweest, dat hij weder benoemd is. Hij heeft de werkzaamheden gekend en het zou zijn eeii roekeloos omspringen met de financien der gemeente, als hem nu 50 meer gegeven werd. De heer mr. de ffitt Hamer verklaart dat de financieele commissie bij haar advies niet gezien heeft op den persoon, maar op de betrekking. Zij heeft zicb de vraag gesteld wordt het werk beloond? en toen zij van bevoegde zijde werd ingelicht, dat de werkzaamheden bestendig vermeerderen, heeft zij ge meend, dat de betrekking met 50 meer behoorde gesalarieerd te worden. De Voorzitter zegt, dat dit laatste, gevoegd bij de wijze, waarop de titularis zijne betrekking vervult, de eenige redenen zijn, waarom burg. en weth. het advies der commissie als voorstel overnemen. De te genwoordige commies schroomt niet, om ook buiten de griffie uren den arbeid, die er te doen is, te ver richten, en met het oog op de vele werkzaamheden, die hij heeft, en die steeds vermeerderen, is eene ver meerdering van 50 niet meer dan billijk. De heer mr. DelBaere verklaart, dat hij, als de werk zaamheden zoo vermeerderen, liever gezind zou zijn nog een beambte aan te stellen, dan aan een man, die eene zaak heeft, en deze slechts eenige uren per dag verlaat, om schrijfwerk ter secretarie te verrich ten, 50 meer salaris toe te kennen. De arbeiders konden niets meer krijgen, en deze zijn misschien in hun stand nuttiger, dan iemand die met de pen werkt. De Voorzitter vraagt, welke zaak de heer Del Baere meent, dat de commies heeft, daar hem (voorzitter) hiervan niets bekend is. De heer mr. Del Baere antwoordt dat de commies immers een boekwinkel heeft. De Voorzitter wijst den heer Del Baere terecht, dat de boekverkooper een geheel ander persoon is, en de commies geene anderezaak heeft; alleen ver richt deze buiten de griffie-uren nog eenig schrijfwerk voor derden. De heer Fransen van de Tutte zegt, dat hij zich niet in dit debat gemengd zou hebben, indien de kwestie der arbeiders niet ware ingeroepen. De heer Del Baere vergist zich, als hij meent, dat daarbij vraag en aanbod is in acht genomen. Neen, de stel ling alleen: welk werk levert de mant heeft daarbij gedomineerd. Zoo ook is het met den commies. En daarom is spr. vóór de verhooging. De heer dr. Callenfels verklaart nog, dat hij, toen hij sprak tegen de verhooging, niet meende, dat de commies nog andere betrekkingen had, maar het toch overbodig te achten, hem eene hoogere jaarwedde te geven. De post, met 50 verhooging, wordt nu in om vraag gebracht en aangenomen met 9 tegen 4 stem men. Tegen de heeren Quist, dr. Callenfels, mr Del Baere en den Boer. Omtrent de jaarwedde der klokluiders heeft de financieele commissie de volgende opmerking: Gaarne zoude de commissie eenige inlichtingen hebben, betrekkelijk de op de begrooting uitge trokken jaarwedde der klokluiders. De jaarwedde dezer beambten is nog zeer onlangs gebracht van f 100 op f 120, omdat de belooning, die zij vroe ger voor het luiden der klok bij begrafenissen trokken, thans belasting geworden is, waardoor zij eenige verdienste derven moesten, en de commissie meent, dat dit alleszins billijk is indien al thans het bewijs wordt geleverd, dat de gemeente terecht de jaarwedden der klokluiders voor hare rekening neemt. Omtrent dit laatste punt wenscht uwe com missie eenige opheldering, alvorens tot goedkeu ring van den post te adviseeren. Het luiden dei- klok heeft voornamelijk des Zondags vóór den aanvang der godsdienstoefeningen plaats en hiervoor schijnt hoofdzakelijk de bezoldiging uitgekeerd te worden; de andere gelegenheden, zooals verjaar dagen van het Kon. huis, toch, dat de klok geluid wordt, zijn te schaarsch dan dat daardoor de betaling van een tractement van f 120 gewettigd zoude worden, zoodat de vraag bij de commissie gere zen is, of hier niet te denken valt aan het in het leven houden eener betrekking door de burger lijke overheid ten behoeve eener kerkelijke gemeente. Een toestand, die lijnrecht tegen het bij de Grond wet gehuldigde beginsel van scheiding van kerk en staat zou indruischenDe commissie wordt in hare meening, dat de gemeente gedurende ver scheidene jaren uitgaven gedaan heeft, die niet in haar belang, maar in dat der kerk zijn, versterkt door de omstandigheid, dat op de begrooting on der den ontvang geen post voorkomt, die eene retributie der kerk voor de haar door de gemeente bewezen wordende diensten representeert, terwijl voor het afstaan van een gedeelte der kerk voor bergplaats der brandspuiten een huurprijs betaald wordt, die in het oog uwer commissie alleszins voldoende is. De commissie neemt hierom de vrijheid burg. en weth. beleefdelijk uit te noodi- gen, op dit stuk eenige renseignementen te geven. Deze opmerking wordt door burg. en weth. op de volgende wijze beantwoord: Ter voldoening van het verzoek der commissie kunnen wij mededeelen, dat, laatstelijk in 1871, een convenu ten opzichte van de klok op het stadhuis en het luiden daarvan bij den aanvang der godsdienst oefeningen van de Nederduitsch Hervormden met de kerkvoogden dier gemeente is gesloten. Nadat in het rapport der commissie voor en bij de behandeling van de begrooting voor 1869 eene soortgelijke opmerking, als thans, was gemaakt, zijn wij in correspondentie getreden met gemelde kerk voogden, waarbij er tevens op werd gewezeD, dat de kerkvoogdij het kosteloos gebruik der klok had, terwijl de gemeente/ 100,huur betaalde voor de bergplaats der brandspuiten in het koor der kerk. Bij missive van 29 -Juli 1871 is ons eindelijk door kerkvoogden bericht dat hunne administratie bet vast jaarlijksch inkomen van 100,niet kon missen, althans dat het verlies daarvan een te groot geldelijk bezwaar zou zijnterwijl zij bovendien meenden, „dat de opoffering, die de Ned. Herv. gemeente zich ge troost heeft, bij de herstelling van den toren op het kerkgebouw, hoedanigo herstelliug, sints eeuwenoud gebruik, steeds door de burgerlijke gemeente bekos tigd was, wel in eenige aanmerking mag genomen worden." En aan het slot dier missive komt deze zinsnede voor: //Ten einde echter te toonen, dat wij onzerzijds gaarne alles willen doen, wat wij kun nen, om in het door U geopperde bezwaar te ge- moet te komen, zouden wij, wanneer door U op vermindering van den huurprijs blijft aangedrongen worden, U voorslaan te bepalen, dat voortaan, van af 1 Januari 1872, door de gemeente Goes, voor het gebruik der bovengemelde bergplaats zal betaald worden een huurprijs van vijftig gulden 's jaars, onder uitdrukkelijke voorwaarde echter, dat de gemeente Goes zich zal verbinden, voortaan de jaarwedde der bedoelde klokluiders te blijven betalen, alsmede de repen enz." Deze missive is aan den raad medegedeeld en bij de behandeling der begrooting voor 1872 is met hel aanbod van kerkvoogden genoegen genomen. Sedert wordt dan ook slechts 50 in plaats van 100 huur voor de bergplaats der brandspuiten betaald. De heer mr. de Witt Hamer zegt namens de com missie dank, voor de gegeven inlichtingen, en ver zoekt, dat hare vraag alleen daaraan worde toege schreven, dat hare leden nog pas van recenten datum leden van den raad zijn. Wordt vervolgd aldaar hopeloos. Tweedracht heerscht onder hen, en hunne schepen bevinden zich in een slechten staat; geld en kleedingstukken ont breken hun. Uit brieven van opstandelingen aan hunne betrekkingen is op te maken dat die lieden allen tegelijk zouden vluchten, indien zij niet bewaakt werden. Te Madrid leidt men uit een en ander af dat de weêrstand der intransigenten niet lang meer zal kunnen volgehouden worden. Sara Jacoba Antonia van Deinse, 37 j. jd. Overleden: den 30, Franciscus Alexander, oud 3/m. z. v. Alexander de Coninck en Geer- trui Francina Blondel. ADVERTENTIËN. d .1 Het antwoord van den Voorzitter in het verslag dezer raadszitting in ons vorig nommer, betrekke lijk de door den heer van Swinderen verzochte wij ziging der notulen, gelieve men te lezen als volgt Be Voorzitter zegt, wel te willen aannemen, dat de heer van Swinderen niet bedoeld heeft een af keurend oordeel over het middelbaar onderwijs te uiten, en zeer goed begrepen te hebben, dat, zoo de heer van S. die uitdrukking gebezigd heeft, deze hem was geëchappeerd. Baar hij (Voorz.) echter niets anders verstaan had, heeft hij er dadelijk op gerepliceerd. Vervolg proces Bazaine. Omtrent het proces-Bazaine verneemt men dat het getuigenverhoor op jl. Maandag niets merkwaardigs heeft opgeleverd. Het is nu ge naderd tot aan de derde afdeelingCommunica- tiën met het keizerlijk gouvernement, den kei zer, maarschalk Mac-Mahon en den minister van oorlog. Den 28 liep het over de gemeenschap van het Rijnleger met dat van Chalons. De direc teur der telegrafen te Metz verklaart, dat hij, na het verbreken der gewone telegrafische gemeen schap, aan generaal Cojjiniéres voorgesteld heeft een telegraafkabel in den Moezel te leggen van Metz naar Thionville, maar dat dit voorstel niet was aangenomen. Verder heeft het verhoor niets bijzonders opgeleverd. Volgens gerucht zou een bevel tot gevangen neming zijn uitgevaardigd tegen Regnier, ge tuige in het proces-^acazne. Regnier zou zijn gevlucht. De Fransche regeering heeft, naar men zegt, met de firma Rothschild eene overeenkomst ge sloten, die haar in staat stelt de schuld der schat kist aan de bank, nog ten bedrage van 135 millioen, af te doen. De koning van Saksen, een der oudste vorsten van Europa, is in den vroegen morgen van den 29 October op zijn slot te Pillnitz overleden. Volgens berichten uit Carthagena in de Ma- dridsche bladen is de toestand der opstandelingen De eendenmossel schijnt het burgerrecht aan onze stranden te willen eischen. Thans is een balk met die dieren bezet te Vlissingen aangedreven. Op Texel is een éèjarig kind, zonder opzicht, in een ierput verdronken. Te Zwolle heeft eene felle storm Zaterdag eene groote verwoesting onder de dakpannen aangericht. Eene vrouw is licht gekwetst door een schoorsteen, die zoo onbescheiden was in hare woning te vallen. Het Nieuws v. d. Dag stelt de kleurendruk: Pa norama van de reede van Groot-Atchin» voor/4.75 bij de Haagsche uitgevers te verkrijgen, voor hare lezers verkrijgbaar a raison van ƒ1.75. De buste van den koning op de nieuwe munt zal worden vervaardigd naar eene photografie door den heer M. Bosse van Deventer genomen. Men schrijft uit Amsterdam van den 26 October aan de Asser Ct. „Een bijzonder sooit rooverij of althans een poging daartoe vond heden morgen hier plaats. „Vier knap eruitziende jongens hadden een bootje gehuurd en wilden daarmede een roei- of zeiltochtje op 'tIJ houden. Juist toen ze van wal wilden steken, sprong een oogenschijnlijk halfdronken zeeman in 't vaartuigje en, onder te kennen geven, dat hij hen eens flink wilde helpen in 't sturen, nam hij plaats aan 't roer. Twee van ,t viertal jongens vertrouwden echter de zaak niet en hadden nog juist den tijd aan wal te springen voor het bootje er te ver van verwijderd was. Het bootje roeide voort en de ontsnapte twee jon gens bleven op den wal toekijken, hoe hunne andere twee kameraden het met den zeeman er af zouden bren gen. Toon het bootje een goed eind van den wal verwijderd was, greep er iets vreemds plaats. De zee man worstelde met de beide jongens, ontnam de een zijn horlogie en beiden hun zakgeld en poogde ze toen al worstelende in 't IJ te werpen. Gelukkig was de daad door meerderen dan de beide ontsnapte en ver stelde jongens waargenomen. Een voor mij onbekend persoon en een der dienstdoenden op de „Alkmaarderpaket" hadden 't ge zien en zich ieder in een bootje begeven enzon der dat de dronkeuman of fielt het had bemerkt, hun vaartuigje op 't bekwame tijdstip ingehaald voor hij zijn voornemen kon uitvoeren. Ze wisten het drie tal (roover en beroofden) onverlet aan wal te brengen en aan de toegeschoten toeschouwei s en policie-dienaars ter hand te stellen, die hen in optocht naar 't policie- bureau aan de Oudebrugsteeg begeleidden. De delin quent moet wel een zeeman zijn, maar die reeds ken nis met Themis heeft gemaakt. Het onderzoek duurt heden nog voort." De modemaaksters Gunson en Middleton, in Cle veland, deden in den laatsten tijd zeer goede zaken, zoodat zij in een paar maanden tijds eene som van vijfhonderd gulden hadden overgegaard. Om ze ge makkelijk te bergen hadden zij ze in papier verwis seld, dat in een zak was geborgen. Opeen morgen vonden zij den zak ledig. Bij onderzoek bleek het dat een rat ze had weggesleept en voor een gedeelte opgegeten. Het diertje was aan een indigestie van bankpapier gestorven in een nest, dat bijna geheel uit bankpapier was samengesteld. Men beklaagde de mo demaaksters in usschen meer dan de rat, daar het on mogelijk was zelfs maar één biljet uit de snippers bijeen te brengen. lijst van openbare VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. datum. plaats. Voorwerpen. Informatiën. 3 Nov. Wolfaartsdijk, Meubelen en huis, Paardekooper en Kakebceke. 3 's Hcerenhoek, Boomen, mr. van Dishocck 5 Ellewoutsdijk, Woonhuis, Prumers. 6 Baarland, Verpacht. LandPrumers. 7 Krabbendijke, Boomen, Kakebeeke. 10 Heinkenszand, Boomen, mr. van Dishoeck. 10 Goes, Verfwaren etc., Deurw. de Jongh. 13 'slleerArendsk., Boomen, inr. van Dishoeck. 13 Goes, Hofstede en landen, Paardekooper en Kakebeeke. 13 Oudelande, Boomen, Prumers. 14 Maassluis, Bouwmanswouing, mr. Recser. 14 Ovezand, Boomen, mr.van Dishoeck. 14 Vlake, Palen, Registratiek. 15 Goes, Leerlooierij enz., Pdaar. 17 'sGravenpolder, Hoefje, Land en Huis, Pilaar. Ovezand, Boomen, mr. van Dishocck. 's Hcerenhoek, Boomen, mr.van Dishoeck. 19 Kaltendijke, Boomen, Pilaar. 20 Heinkenszand, Boomen. mr.van Dishocck. 21 Heinkenszand, Boomen, mr. v. Dishoeck. 22 Ovezand, Boomen, mr. van Dishoeck. 22 Goes, Woon- Pakhuis, mr. Liebert. 26 Kwadcndamme,Bouwland, mr. Liebert. 27 Kwadcndamme, Boomen, mr. Liebert. 27 Ellewoutsdijk, Boomen. mr. v. Dishoeck. Ondertrouwd W. J. von LESCHEN weduwnaar van S. J. H. Beeckman, en S. J. A. van DEINSE. Goes, 30 October 1873. Receptie 9 November Heden viert MARIA SLOOVERwed. J. de Wolf, haar 90sten verjaardag. Gasthuis Goes, 31 Oct. 1873. OM CONTANT GELD, door den Deurwaarder C. B. BE JONGH te Goesop des morgens ten elf ure, ten huize van den heer J. J. Hartman, op de Groote Markt te Goes, ten verzoeke van Mr. VI. Jacq. de "Witt Hamer te Goesals Curator in den faillie ten boedel van P. J. SMIT, huisschilder te 'sGravenpolder, van verschillende VERFWA REN en SCHILDERSGEREEDSCHAPPEN, BE HANGSELPAPIER, MEUBELEN en wat ver der zal worden gepresenteerd. des avonds ten 7 urete Goesin het logement bij den heer Laboyrie voor de erfgenamen van den heer P. L. VAN DER REIT en mejuffrouw A. JACOBS, ten over staan van den Notaris J. M. PILAAR, van een goed bestaan heeft opgeleverdmet annex WOONHUIS, SCHUUR en ERF, te Goesaan het einde der Voorstad, wijk E 72 en 72a. Zullende ook in 2 perceelen geveild worden. te Goes, aan den Molendijk, wijk B no. 229, bewoond door de wed. P. Jacobs. Informatiën bij voornoemden Notaris PILAAR. De Notaris Mr. A. E. VAN DISHOECK, zal des voormiddags ten 10 ure, in de herberg bij de wed. Bek te Heinkenszandten verzoeke van den heer Mr. W. L. van "Voorst "Vader, in het openbaar verkoopen GIG stuks zware Olmen- rjrxjtP? Eiken-, Essclien-, Beu- ©i&JssSii ken-, Platanen-, Vlast en Notenboomen staande op de Bui tenplaats Barbesteijn" te Heinkenszandwelke in 8 perceelen zullen worden geveild. Van deze perceelen zal daags te voren aan wijzing worden gedaan. Vervolgens 67 stuksextra zware Olmen-, 3S Esschen en 7 Abeelen Boo men welke in 4 perceelen zullen worden geveildstaande op ZEds. Hofstede onder 's Heer Arendskerke, bewoond door MAARTEN JANSSE. Aanwijzing der perceelen zal worden^gedaan door den bewoner der hofstede. Nadere informatiën zijn te verkrijgen ten kan tore van den Notaris VAN DISHOECK voor noemd. van 29 tot en met-31 October 1873. Ondertrouwd den 30, Pleun de Koning, oud 25 j. jm. met Helena Krabbe oud 28 j, jd. Willem Jan von Leschen, 36 j. wedr. met des voormiddags 10 urezal de Notaris Mr. A. E. VAN DISHOECK, ten verzoeke van den heer Mr. J. Gr. de Hacker, op de weide in pacht bij Corn. Meeuwse, gelegen in de gemeente Ellewoutsdijk nabij Oudelande, in het OI'EVESWR VKRKOOPEX: 317' stuks, bijna allen zware f, Olmen Hoornen, geschikt voor werkhout en 8 a JPopnlie- ren allen op die weide staande. Aanwijzing daarvan zal gedaan worden door C. Meeuwse.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3