1873. N°. 129. Zaterdag 1 November. 60ste jaargang. AANBESTEDING. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. RIJKS-W ATSRSTAAT. PROVINCIE ZEELAND. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Viujdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Op Vrijdag, 14 November 1873, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een aer leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed; 1. Het herstellen en onderhouden van 's Rijks zeeweringen enz., te Flissingen en van die te Veere, gedurende de jaren 1874, 1875 en 1876 en zulks in twee per- ceelen van aanbesteding. Deze aanbesteding zal geschieden voor elk perceel afzonderlijk bij enkele inschrijving, per jaar, volgens 434 der Algemeene Voorschriften. 2. Het onderhouden en verbeteren gedurende 1874 van de havenwerken te Breskens. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, per jaar, volgens 434 der Algemeene Voor schriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en zijn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhofe, Haam- straat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesdien en Vierden dag vóór de best'eding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofd ingenieur en bij den Ingenieur van den Waterstaat, beiden te Middelburgen voor no. 2 bij den Ingenieur van den Waterstaat te Sluis. 's Gravenhage, 8 October 1873. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. GOES, den 31 October 1873. In de Staatscourant van gisteren komt het volgend koninklijk besluit voor: "Wij WILLEM III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Bin nenlandsche Zaken, van 14 Augustus 1873, no. 171 7de afdeeling; Gezien het besluit van den raad der gemeente Goes van 17 Juni 1873, tot vaststelling van eene verordening voor het Burgerlijk Armbestuur in die gemeente, waarbij in art. 6, sub 1. lit. b, is be paald, dat geen onderstand verleend wordt aan ouders of voogden, wier inwonende kinderen of pupillen, boven de twaalf jarenoud, niet zijn lidma ten van eenig kerkgenootschap of geen godsdienstig onderwijs ontvangen; Overwegende dat de wet tot regeling van bet armbestuur veroorlooft aan het verleenen van onderstand voor waarden te verbinden, mits deze niet in strijd zijn met de wet, de openbare orde of de goede zeden; dat deze beperking den behoeftige waarborgt dat bij, om de alzoo gestelde voorwaarde te ver vullen, niet gedrongen mag worden tot bet doen van betgeen de wet, de openbare orde of de goede zeden verbieden, en evenmin beroofd mag worden van de rechten, die de wet hem toekent; dat, wanneer volstrekte onvermijdelijkheid, vol gens de wet, onderstand door bet burgerlijk bestuur toelaat, bet aan dien onderstand verbinden eener voorwaarde welker vervulling afhankelijk is van den dwangdie(n) de behoeftige op zijne bij hem inwonende kinderen of pupillen zon moeten uit oefenen tot het verrichten van zekere godsdienstige handelingen, die kinderen, zoowel als den behoeftige zelf, krenkt in de bij de Grondwet erkende vol- komene vrijheid van belijdenis hunner godsdienstige meeningen; dat mitsdien het voormeld gedeelte van bet aan gehaald besluit van den raad der gemeente Goes is in strijd met art. 164 van de Grondwet Gelet op art. 153 van de gemeentewet Den Baad van State gehoord (advies van 7 Oc tober jl. no. 11) 4. Gezien het nader rapport van Onzen genoemden Minister, van 16 October 1873, no. 244, 7de afdeeling Hebben goedgevonden en verstaan artikel 6, sub 1, lit. b, van de plaatselijke verordening voor het burgerlijk armbestuur te Goes, vastgesteld bij be sluit van den raad dier gemeente van 17 Juni 1873, wegens strijd met de wet, te vernietigen. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is be last met de uitvoering van dit besluit, dat in bet Staatsblad zal worden geplaatst. In den loop der maanden December en Januari e. k. zal in 't paleis voor volksvlijt te Amsterdam eene tentoonstelling van voort brengselen der hedendaagsehe Nederlandsche kunst-industrie en fabriek- en handwerksnij ver heid gehouden worden. De tentoonstelling, onder administratie van het technologisch bureau van den heer C. A. J. Geesink te Amsterdam, zal de volgende groe pen bevatten a. 1. Weverij, kant- en borduurwerk, vrou wenarbeid 2. Kristal, glas, aardewerk, porce- lein; 3. Goud- en zilversmidswerken, met in begrip van email, niëllo, enz. 4. IJzer-Indus- trïe. 5. Brons en andere onedele metalen; 6. Geweren en wapenen 7 7*» Meubel makerij en houtsnijkunst; 8. Mozaïk, hout- en lederwerk, papeterie; 9. Graphiek (boek-steen-en plaat druk; Chromographie, enz10. Muur- bed- en vloerbekleedsels; decoratief; 11. Tapisserie en behangers werk; b. Voedingsstoffen en de licatessen; c. Chemische industrie. Het doel der tentoonstelling is derhalve ter zelfder tijd zoowel kunsten wetenschap als prac- tisch-aesthetischen zin te doen waardeeren als hefboomen der Nederlandsche volksvlijt, die, van oudsher beroemd, de medewerking niet al leen der industrieëelen maar van allen waar dig is. Aan zulk een streven hoopt men, dat de algemeene medewerking ten deel valle, óók om dat uit deze tentoonstelling wellicht iets te leeren zal zijn voor den wedstrijd der volken op industrieel gebied in 1875 te Philadelphia (Noord-Amerika) te houden. Zoowel voortbrengers als gebruikers, zoowel kunstvrienden als geletterden ook al ex- poseeren zij te Weenen niet worden uitgenoo- digd de tentoonstelling te steunen, en van dien steun te doen blijken door 't bekendmaken hunner deelneming. Uit den Haag wordt gemeld dat de ac tiën van de onlangs aldaar opgerichte maatsch. Nederlandten doel hebbende exploitatie van zilvermijnen in Colorado (Noord-Amerika) waar voor in korten tijd het kapitaal van 3 mil- lioen geheel aldaar werd geplaatst, plotseling van boven pari zijn gedaald tot 40 pet. De zaak zou een bedriegerij zijn; er zouden wel mijnen, maar zonder zilver zijn. Nblv, Bergen-op-Zoom), Speculeeren. Iedereen die 't niet is, wil gaarne rijk worden. Dat is een zwak van den mensch en wij weigeren te gelooven, dat er edele zielen bestaan, wier innerlijk gemoed geheel vrij is van hebzucht en begeerte naar aardsche rijkdommen. Wat meer is, wanneer de zucht naar rijkdom niet tot ondeugd voert en slechts een spoorslag blijft, om door ijver en energie steeds voorwaarts te schrijden, dan hebben we er zelfs vrede mee. Maar in de meeste gevallen leidt het verlangen naar goud en schatten tot de boosaardigste praktijken, vooral ook aan de beurs. Nog is 't besef niet genoeg doorgedrongen, dat niemand op eene eerlijke wijze rijk wordt dan door ijver en energie. - Als men al de fondsen die nu tot op een derde van de waarde zijn gedaald, in hollandsche zaken van landbouw en industrie had gestoken, zou men er dan niet vrij wat beter aan toe zijn? En zou ook het land er niet onder vooruitgaan? De vraag sluit een les in voor de toekomst." Haagsche Nieuwsbode.) In de buurten der residentie, waar de Jong en de beide andere losgelaten verdachten wonen, was het Dinsdagavond buitengewoon druk. Tal van nieuwsgierigen hadden zich daar verzameld om zich persoonlijk te over tuigen, dat werkelijk de loslating had plaats gehad. Het drukst was het in het Lamgroen, waar Verlind met zijne familie logeert. Naar men meedeelt, gaf genoemde V. een partij ter eere van zijne invrijheidstelling, welke partij zelfs door muziek werd opgeluisterd. Tot laat in den nacht bleven de feestvierenden bijeen. De losgelatenen worden door de politie streng bewaakt. Mochten later tegen de thans in vrijheid gestelde personen, de Jong, Behagel en Verlind, nieuwe bezwaren rjjzen, dan kan het onder zoek tegen hen worden hervat, hetgeen bij vrij' spraak, na terechtstelling niet zou kunnen ge schieden. Men schrijft uit Deventer, van 25 Oct. In de laatste dagen zijn de prijzen van het rundvee 40 a ƒ50 per stuk gedaald. Yoor het buitenland wordt niets meer aangekocht en in 20 jaren tijds was de veestapel niet zoo groot als dit jaar. Men ziet nog veel lagere prijzen te gemoet. Reeds nu zijn de vleesch- prijzen dalende. De oorzaak van de onverwachte daling der vleeschprijzen op verschillende plaatsen in ons land, wordt daaraan toegeschreven, dat de uitvoer naar Engeland niet meer op zulk een groote schaal plaats heeft en het vee op de markt te Londen thans minder in prijs is dan hier te lande, zoodat het vee, 't welk uitge voerd wordt, weêr van daar naar hier gebracht wordt; het Amerikaansche vleesch wordt in Engeland bij millioenen kilo's ingevoerd en is zeer gewild; ook het uit de weide nemen van vet vee, wegens onvoldoend stalvoeder, wordt als oorzaak medegedeeld. De 1ste qua- liteit wordt meer gevraagd dan andere jaren en is daarom nog prijshoudend, tot 90 cents het kilo. (ZJ. D.) In 't Noorden des lands vindt het paar- denvleesch tegenwoordig grooten aftrek. Er zijn slagers, die in eene week niet minder dan 15 paarden slachten en verkoopen. (77. D.) Men meldt uit Doetinchem aan de Arnh. Crt. het volgende: De vorige week heeft te Zeddam een voorval plaats gehad, dat gelnk- kig onder de zeldzaamheden in de notarieele praktijk behoort. Zeker landbouwer T. over leden zijnde, wensebte men toch zijne uitge strekte bezittingen, die op meer dan een ton gouds geschat worden, op een vreemde te doen overgaan onder voorbijgang van zijne wettige erfgenamen, waarvan enkelen in behoeftige om standigheden verkeeren. Men liet daartoe een notaris overkomen terwijl men inmiddels het lijk had weggeborgen, en in plaats daarvan een ander persoon in het bed gelegd. Dezq COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels è/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1