BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. door den kapitein Hollanders, naar het noord waarts gelegen Bentoehan. Bij de rivier aldaar geraakten de troepen slaags met de opstandelingen, waarbij men aan onze zijde drie gewonden bekwam. Na het ge vecht werden door eene patrouille-oppassers een lila en twee vaandels gevonden, die door den vijand op het terrein waren achtergelaten. »De kolonne, die door het niet dadelijk be schikbaar zijn van rakits voor het overtrekken der rivier een dag werd opgehouden, had op gis teren, den 11 dezer, haren marsch voortgezet. »Eene van Padang naar Benkoelen gedirigeer de compagnie zou heden (12 Sept.) onder geleide van den controleur De Kanter de Ommelanden binnenrukken, ten einde daar de kwaadwilligen op te sporen en den goedgezinden ter hulp te komen." Te Berlijn failleert het eene handels- en bankiershuis na 't andere; 2500 kantoorbedien den zijn buiten betrekking. In de bank van Quistorp, waarin zelfs vorstelijke personen hun ne gelden gestoken hadden, heeft eene gravin die eene hooge plaats aan 't Pruisische hof inneemt, haar geheele vermogen verloren. Ver scheidene personen uit den burgerstand, die door het bankroet dezer bank tot den bedel staf gebracht waren, hebben een einde aan hun leven gemaakt. De bankroetier zelf rijdt intusschen in een schitterende equipage rond en leeft op grooten voet. "KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Z. M. heeft den heer J. G. G. Oudegeest, predikaat te Ma de, beuoemd tot predikant bij de I'rot. gemeente ia Ned. Indië. Volgens een bericht in de Bazuin, zal den 19 Nov. e. k. te Goes eene predikanten-conferentie gehouden worden, waartoe alle leeraren der Christel. Gereform. kerk, die in de provincie Zeeland wonen, zijn uitge- noodigd, en waarbij ook die uit andere provinciën vriend-broederlijk zullen toegelaten worden. De alom bekende predikant, ds. C. C. Callenbac.h, achtervolgens, van 18251867, in dienst te Kortenhoef, Nijkerk op de Veluwe en Elburg, en sedert Emeritus, overleed den 25 dezer te Eist bij Nijmegen, oud ruim 70 jaar. J. L. A. Ahsmann, hoofdonderwijzer aan de openb. school te Stoppelsdijk (Pauluspolder), is benoemd als zoodanig aan de bijzondere R. Kath. armenschool te Utrecht, om met 1 Dec. e, k. in functie te treden. OPENBARE VERGADERING van DEN ftlAD der 1Ë M E 13 E OOMS, op WOENSDAG den 29 OCTOBER 1873, des voormiddags ten 10.V ure. Voorzitter de heer Mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig eerst 11 daarna alle leden en de Secre taris. Onder het lezen der notulen komt de heer den Boer ter vergadering. I. De Voorzitter opent de vergadering en zegt, dat hij, dewijl geene bezwaren tegen de verkiezing en de toelating van den heer mr. J. A. van Hoek als lid van den raad, zijn bekend geworden, en do tijd van reclame verstreken is, dien heer heeft uitgenoo- digd, ten raadhuize tegenwoordig te zijn om de ver- eischte eeden afteleggen. Hij verzoekt den Secretaris dien heer binnen te leiden. De heer mr. J. A. van Hoek legt in handen van den Voorzitter de eeden af, voorgeschreven bij art. 83 der grond- en art. 39 der gemeentewet en neemt zitting. II. De notulen der vergadering van den 9 Oc tober jl. worden gelezen. De heer jhr. de Marees van Swinderen wenscht eene kleine rectificatie van hetgeen hij gesproken heeft ten aanzien van het voorstel, om toepassing te vra gen van art. 36 der onderwijswet. Het is zijne be doeling geweest, den minister sprekende in te voe ren, die naar zijne meening, bij de aanvrage zou zeg gen, dat, als de gemeente zoo zwaar gedrukt wordt door de kosten van het lager onderwijs, zij dit zeker dan ook reeds in 1865 zal zijn geweest en het dan onberaden mocht heeten, eene school voor middelbaar onderwijs op te richten. Spr. zelf, en de leden zul len dit begrijpen, is niet tegeD het middelbaar on derwijs, en heeft ook in de verte niet de bedoeling gehad, de vestiging daarvan een onberaden stap te noemen. De Voorzitter zegt, gaarne te willen aannemen, dit niet de bedoeling is geweest, maar de heer v. Swin- deren had de uitdrukking gebezigd, en daarom heeft hij (Voorzitter) die ook dadelijk gereleveerd. Ilij ver zet zich echter niet tegen de verlangde wijziging der notulen. Deze wordt zonder stemming toegestaan en de no tulen goedgekeurd. III. De Voorzitter doet de volgende mededeelin- gen, die allen, zooveel noodig, met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen. dat burg. en weth. in hunne vergadering van den 18 October jl. hebben vastgesteld het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag tot een bedrag van 110.02 en het suppletoir kohier der belasting op de honden tot een bedrag van 54.50, welke kohieren ter visie ziju gelegd van af den 20 Octo ber tot en met den 3 November; dat aan mej. JohaDna Gerardnia Risseeuw op haar verzoek den 11 October een eeryol ontslag is ver leend als kweekeliuge aan de bewaarschool voor on- en minvermogenden, en dat in hare plaats, met in gang van 20 October is benoemd mej. Catrina Siepman; dat door den hoofdonderwijzer der school 2e klasse tot kweekelinge aan die school is benoemd mej. Her- mina Risseeuw tot dusverre kweekelinge aan de 4e klasse dev school le klasse; zulks met ingang van 1 November, voor wie, volgeus de door den raad vast gestelde regeling, van af 1 Januari 1874 eene toe lage zal worden verstrekt van 50 'sjaars, zijnde zij, met ingang van 23 October, eervol uit hare vroegere betrekking ontslagen; dat in hare plaats aan de bevvaarklasse der school l6 klasse door den hoofdonderwijzer is benoemd mej. Johanna Gerardina Risseeuw, zulks met ingang van 23 October jl. ter wier behoeve dus de toelage van 75, van af dat tijdstip zat worden verstrekt; dat voor de betrekking van 2U leeraar in het tee kenen aan de burgeravondschool zijn ingekomen vier sollicitatiën als: van de heeren A. Legerstee, J. W. van de Weert en J. de Jonge Az., allen oudleerlin gen der school en P. Goedbloed hulponderwijzer met de acte van hoofdonderwijzer; welke stukken in be handeling zijn. IV Als ingekomen, worden de volgende stukken ter tafel gebracht en daaromtrent goedgevonden, zoo als bij ieder hunner is vermeld. a. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van den afkoop van jagtrecht door G. J. Bes- seling. Voor notificatie aangenomen. b. Missive van dezelfden, tot toezending van het Kon. besluit van 7 October jl. no. 7, waarbij is goedgekeurd de verhooging der jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris. Voor not. aangen. c. Bericht der plaatselijke schoolcommissie, dat de heer L. Posthumus als lid dier commissie den 6 October heeft zitting genomen. Voor not. aangenomen. d. Inzending door den gemeente-ontvanger van de aanvragen om remissien van aanslag in den Hoofd. Omslag en de belasting op de Honden. Gerenv. aan burg en weth. om onderzoek en voordel. e. Bericht van de commissie van kaserneering der installatie van de leden en benoeming van den heer dr. G. T. Callenfels tot voorzitter. Voor notificatie aangenomen. f. Verzoek van mej. Ileyblom om wijziging der schooluren en vacantietijden voor de bewaarschool voor on- en minvermogenden, met advies der school commissie. Gerenvoieerd aan burg. en weth. tot het doen van een voorstel. g. Inzending floor A. Schraver Kz. van een af schrift zijner acte van borgtogt als benoemd boek houder in de bank van leening. Voor notificatie aangenomen, met bepaling dat daarvan kennis zal wor den gegeven aan de directie der bank, om den be langhebbende te beëedigen. h. Dankbetuiging der hulponderwijzers, met de acte van hoofdonderwijzer, voor de laatstvastgestelde regeling. Voor notificatie aangenomen. i. Bericht van het Burgerlijk Armbestuur, dat het de helft zal bijdragen in de jaarwedden der ouder wijzers aan de weezen- en armenschool, zulks tot wederopzeggens toe. Met dankbetuiging aan het armbestunr, voor notificatie aangenomen. j. Eenige Staatsbladen. Ter visie voor de leden en bij de verzameling te voegen. V. Aan de orde is het verzoek van O. E. Massee, om ontslag als lid van het burgerlijk armbestuur, dat op eervolle wijze wordt verleend. VI. Daarna wordt gelezen een voorstel van burg. en weth. cm gemachtigd te worden tot voldoening uit den post voor onvoorziene uitgaven op de be grooting voor 1873, van de declaratiën van de heeren hoofdingenieur en ingenieur, voor het onderzoek en rapport van den toestand van het Sas bedragende voor elk 75. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. VIL Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde, het rapport omtrent het Sas, met het advies van den bouwmeester, om het derde der aangegeven middelen tot verbetering aan een der sluishoofden toe te passen, en hiervan te doen afhangen of ook verbeteringen, dan wel radicale herstellingen zullen worden aange wend. Dit wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VIII. Daarna komt in behandeling de begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1874, die na wij ziging van enkele posten voorloopig wordt vastge steld in ontvangsten uitgaaf op f 88909,175 en alzoo met een saldo van nihil. {De beraadslagingen geven wij in het volgend nommeri) Vervolg proces Bazaine. Jl. Vrijdag 24 October werd het getuigen verhoor voortgezet en wel na de intendanten, met de officieren van den staf. Kapitein Yung verklaarde, dat maarschalk Bazaine op 18 Augustus, de troepen in ver warring ziende wijken, uitriep: »wat kan men met zulke troepen uitrichten!" Kapitein Calus getuigde dat hij door maarschalk Canrobert op 18 Augustus afgezonden was om aan Ba zaine versterking van troepen en krijgsvoor raad te vragen. Bazaine was voornemens eene divisie der garde te zenden, toen hij van een generaal bericht ontving, dat bij het zesde corps alles goed ging. Bazaine liet daarop zijn plan varen. Jl. Zaterdag werd in de eerste plaals een vroeger gehoord getuige Mathieu, op nieuw toegelaten, om, zooals hij verzocht had, zijn getuigenis nog mondeling te mogen aanvullen doch wat hij zeide, deed niets tot de zaak, ja week daarvan zóó af, dat de president hem herhaaldelijk tot de orde moest roepen, en ten slotte gelastte zich te verwijderen Daarna werden de generaals Jarras, de Vasse- Saint-Ouen en Sers uitgenoodigd nadere in lichtingen te geven ten aanzien van de orde, om de wagens, die den 16 Augustus de ge kwetsten naar Metz hadden overgebracht, te beladen met ammunitie, ier vervanging van den dien dag verbruikten voorraad. Bazaine zou daartoe mondeling last hebben gegeven aan kapitein Bcgassiére, adjudant van generaal Soleille, en later zou die last door den ge- neralen staf verstrekt en het schriftelijk bevel door Bazaine geteekend ziju. Doch nu wist men verder niets meer van de zaak. De offi cier, die het naar Metz overbracht, is onbekend; en men kon zelfs niet onderzoeken of het wel verzonden is. En ven min wist de Vasse-Saint- Ouen iets van de order, door generaal Soleille aan generaal Cofijinieres overgebracht, om vier batterijen van de reserve te vragen. Jammer dat generaal Soleille ziek is en dus niet kan verschijnen, daar ten gevolge van zijn rapport be sloten is tot den terugtocht van het ïtijnleger onder het geschut der forten van Metz. De dagboeken van de Vasse-Saint-Ouen bevat ten niets omtrent de wagens der ambulance; toch volhardde de overste Sers bij zijne verkla ring, dat het hierboven bedoeld bevel door hem zeiven is overgebracht aan Bazaine, die het heeft geteekend, waartegen de Vasse-Saint-Ouen, ge tuigde, dat het nimmer door den staf der ar tillerie was verzonden. Generaal Jarras ver- klaardde daarop, den 16 Augustus des avonds bij Bazaine te zijn ontboden, om bevelen te ont vangen. Hij kwam met kapitein Tix, welke laatste belast werd met het overbrengen van de schriftelijke orders waaronder er eene was, om de soldaten voor vier dagen van levensmiddelen te voorzien. De intendant moest verder zorgen, dat zooveel fourage als maar mogelijk was, werd bijeengebracht. Kapitein Tix getuigde vervolgens, dat hij een brief van Bazaine aan generaal Cofiiniéres had overgebracht, zonder den inhoud te kennen. De majoor der genie Bicker en de afgevaardig de voor het .departement van de Maas, verklaar den, dat de keizer, den 16 te Verdun komende, had gezegd, dat maarschalk Bazaine en het leger hem zoo nabij op den voet volgden dat de brug gen over de Maas moesten geslagen worden. De zitting werd besloten met het getuigenis van den heer la Tour du Pin Chambly, adju dant van generaal Ladmirault, die belast was met de overbrenging aan Bazaine van het bericht, dat het vierde corps door het achterblijven van het zesde gedwongen was om te retireeren. De maarschalk had op dit bericht geantwoord «Dat is mij tamelijk onverschillig, want de generaal heeft nu eene beweging gedaan, wel ke hij anders toch morgen had moeten uitvoeren.» Op Texel heeft Vrijdag een hevig onweder met storm en nagel gewoed. Men vond stukken ijs van twee ons; er werd een schaap in de weide doodgeslagen. Een lid van den Schoonhovenschen gemeenteraad, die den oreliitekt dier gemeente in publieke raadzitting had beschuldigd van het stelen van twee karren grind voor zijnen tuin, is veroordeeld tot /200 boete. Te 's Hage zijn twee dronken lieden eergisteren in even veel kelders gerold. Te Giethoorn werd eene vrouw bij ongeluk door iemand in 't gezicht geschoten met een paar hagels. Thans heeft dezelfde persoon haar uit het water gered, waarin zij van de terechtzitting te Zwolle terugkee- rende gevallen was. Te Meppel zijn Zaterdag vier metselaars aan 't werk bij het te bouwen postkantoor van een 23 voet hoo- gen steiger gevallen en erg gekwest. Ook wordt te Meppel weer een jong mensch ver mist. Te Rotterdam is Vrijdagnacht een huis op den hoek van het Haagsche veer in de Vlaamstraat genoeg zaam geheel uitgebrand, waarbij 't verlies van een men- schenleven te betreuren is. Men heeft nl. in een al- coof in het bovenhuis het verkoold lijk gevonden van den heer C. Huibersrentenier, die aldaar gestoffeerde

Goessche Courant | 1873 | | pagina 5