GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, Den 21 October is de ex-president van het wetgevend ligchaam, de beer Schneiderde eerste getuige geweest, maar hij heeft niet an ders kunnen zeggen dan dat hij niet geloofde, dat Bazaine het opperbevelhebberschap heeft ge vraagd. Hetzelfde heeft ook de ex-minister Rouher verklaard, die zijne verbazing te ken nen gaf, dat hij als getuige was geroepen, daar hij niets wist. Belangrijk is daarop het getuigenis van maarschalk Canrobert, die een gedetailleerd verslag heeft gegeven van de krijgs- operatiën, welke onmiddelijk, nadat Bazaine kommandant was geworden, gevolgd zijn. Uit dit verslag is gebleken, dat Bazaine den slag bij St.-Privat te licht heeft geteld en niet bij tijds is bijgesprongen met de reservedat in vele opzichten nalatigheid is gepleegd, maar dat hij niet kan zeggen of alle schuld daarvan te wij ten is aan den maarschalk-opperbevelhebber. Nog is het, zoowel uit zijn getuigenis als uit dat van de generaals de Ladmirault, Bourbaki en Frossard gebleken, dat Bazaine, indien hij gewild had, zeer goed naar Verdun had kun nen voortrukken. Men zal zich herinneren dat de maarschalk laatst heeft verklaard, dat hij dit niet kon en later, dat hij er niet op gesteld was. Den 22 October was het de beurt van ge neraal Soleille, om als getuige voor den krijgs raad te verschijnen. Deze was echter door ziekte verhinderd aan de oproeping te voldoen, doch had zijne verklaring betreffende de mili taire operatiën op schrift gebracht. Aan de voorlezing van dit stuk was een groot gedeelte der zitting gewijd. Uit het stuk blijkt dat de chef van zijnen staf hem had verklaard, dat de ammunitie, die tot den 16 Augustus ver bruikt was, op een derde van den voorraad geschat werd. Generaal Lebrun legde daarna eene verklaring af met betrekking tot het slaan van bruggen op sommige punten. Hij zeide dat verscheidene bevelen waren gegeven, zon der dat de staf er van verwittigd was, en ver warring en tegenstrijdige operatiën waren het gevolg hiervan geweest. Ook de kolonel Vasse- Saint-Ouen, de chef van den staf van generaal Soleille werd gehoord. De artillerie-kwestie is zeer gecompliceerd, verward zelfs, en het is moeielijk te zeggen of het waar is, dat Ba zaine geen ammunitie had, toen hij dit zeide. Nog heeft de verwarring die tusschen de sta ven moet geheerscht hebben, zeer de aandacht gewekt. Zoo zijn er gedurende eenigen tijd drie groote algemeene staven geweest, als de staf des keizers, de staf van den majoor-gene raal maarschalk Leboeuf en de staf van den opperbevelhebber Bazaine. Deze drie staven werkten soms tegen elkander in en dikwijls buiten elkander om. Schromelijk imbroglio, dat de Duitsche officieren, die bij het proces tegenwoordig zjjn, wel moet doen glimlachen. Den 23 Oct. heeft de krijgsraad geen zit ting gehouden. In de zitting van den 24 heeft de spoor weginspecteur Scale getuigd, dat de maarschalk zich den 22 Augustus 1870 gemakkelijk, niet ver van Metz, door een coup-de-main, van een aantal stukken belegeringsgeschut en van een grooten voorraad levensmiddelen, welke voor de Duitschers bestemd waren, zou hebben kun nen meester maken. Met betrekking tot de groote vraag van den dag: zal Frankrijk een republiek blijven of weder eene monarchie worden wordt van eene goed ingelichte zijde, het volgende geschreven Wantrouw steeds de berichten van de In- dépendance Beige. De republiekeinen heffen juichtoonen aan zonder dat zij verklaren kunnen er reden toe te hebbenzij zingen om zeiven zich moed te geven. Ik herhaal hetde zaak der monarchie heeft niets verloren. Veel wordt gesproken van de vergadering van het linker centrum, maar niet meer dan 52 leden hebben daar hun gevoelen te kennen gegevener zijn nog velen die niets gezegd hebben. Gij zult zien, dat mijne reeds vóór meer dan veertien dagen gedane voorspelling zal uitkomen: Hen drik V zal zijn constitutionneel koning van Frankrijk. Parijs verkeert volstrekt niet in zulk een groote gisting als men zou kunnen meenenhet publiek is zeer onverschilligalleen op de bureaux der dagbladen heerscht wat be weging en bespeurt men eenige hartstochtelijk heid. Ik ben nog in staat u mede te deelen dat de graaf van Chambord vermoedelijk te Brussel komen zaldit werd mij uit die stad gemeld. Mocht hij door de Nationale Verga dering tot koning geproclameerd worden, dan zal de heer Buffet met een talrijke deputatie hem in de hoofdstad van België komen halen en van daar naar Versailles brengen; later zal hij zijnen intocht te Parijs houden. Dien dag zal het zeer rustig wezen, en ik blijf bij mijn gevoelen dat er geene vrees behoeft te bestaan voor een bloedbad, althans op dezen oogenblik. Wat er over tien of' vijftien jaren gebeuren zal, weet ik niet." Den 23 October is aan maarschalk Mac Mahon een verzoekschrift overhandigd, onder teekend door een paar duizend kiezers, waarin gevraagd wordt dat het gouvernement niet toe sta dat tot de behandeling der constituëerende quaestie wórde overgegaan vóór dat de vacante zetels in de Nationale Vergadering zijn inge nomen. Dit verzoek is zeker zeer billijk en het is bijna niet denkbaar, dat Mac-Mahon weigeren zal. er aan te voldoen, al heeft hij royalistische sympathiën en al kan hij ver moeden, dat de republiekëinsche partij alsdan met een paar leden zal worden versterkt. In een dergelijke belangrijke aangelegenheid moet echter het geheele land vertegenwoordigd zijn, en Mac-Mahons verantwoordelijkheid zal te minder groot zijn, naarmate hij ze weder op 's lands vertegenwoordiging kan overdragen. Indien hij zich in dat geval slechts aan de letter der wet hield, dat wil zeggen, indien hij. van den uitersten termijn, dien de wet voorschrijft, benificiëerende, de verkiezingen eerst uitschreef als zij niet meer konden worden uitge steld, zou hij den schijn op zich laden geen voltallige vergadering te willen, de nieuwe verkiezingen of den steun der natie te verlie zen. Hij heeft het recht de verkiezingen uit te schrijven, wanneer het hem behaagt, van dat recht moet hij zoo spoedig mogelijk ge bruik maken. Met betrekking 'tot de financiële crisis te J®ew-ïTorit is van daar een telegram ontvan gen van dezen inhoud: »Door het Clearing- House is besloten, dat de vereenigde bankiers huizen alhier met 1 Nov. e. k. de uitgifte van leening-certificaten zullen staken. In de ver gadering van voorzitters der bankvereenigingen werd de verklaring afgelegd dat president Grant bereid is om, ingeval van dringenden nood, wekelijks 3 a 4 miiioen van de in reserve gehouden banknoten in omloop te brengen." Hetzelfde telegram bevat ook de mededeeling dat uit het officieel rapport betreffende den oogst van rnais blijkt, dat deze onder het middencijf'er van 1872 gebleven is. In de gemeente Amerongen is de met veel moeite door den burgemeester, baron Mackay, op de begroo ting gebrachte post voor straatverlichting, in den raad met vier tegen drie stemmen verworpenEen der tegenstemmers is wethouder. Bij Delft is een otter geschoten van 7 kilogram en op de goederen van Prins Hendrik op Texel een prachtexemplaar van een uil, die aan v Art is" is pe- schonkeu. Te 's Hage is iemand, om zijn weggewaaiden hoed terug te krijgen, van een wagen gesprongen, daaron der geraakt en opgenomen met een op twee plaatsen gebroken been. Bij Donkerbroek is een geladen turfschip gezon ken doordien het stootte op palen in de „Compagnons- vaart." Drie werklieden van een fabriek te Helmond hebben tegen de Maasbode eene aanklacht wegens laster ingediend, omdat dit blad gezegd had, dat op de bedoelde fabriek een werkstaking met bijkoorende agenten van de Internationale en «wanordelijkheden" was begonnen wat niet waar is. Uit Venray schrijft men van den 22 October aan de Tijd: Gisteren had te Venray een droevig voor val plaats. De heer Reijnders vierde zijn 25jarig feest als notaris. Tal van familieleden en kennissen waren tot dat einde bijeen gekomen Heel het dorp was vol vreugde, en bijna geen huis dat niet vlagde. In optocht was men des morgens naar de kerk gegaan. De Har monie bracht den jubilaris, daar hij beschermheer dier veieeniging was, een prachtig albumhij nam dit ge schenk in ontvangst en was blijkbaar aangedaan over de eer die men hem aandeed. Daarop begaf hij zich in een andere kamer, viel op de canapé neêr, en was eenige oogenblikken daarna een lijk. Alle vlaggen werden ingehaald en het vroolijke dorp verkeerde in rouw. Te Apeldoorn is juist op het drukst der kermis een huis verbrand. Te Bornerbroek heeit men een dollen hond ge dood, die te Almelo en in de omstreken een aantal menschen en honden heeft aangevallen en gebeten. Te Utrecht heeft een tweejarig kind, dat door een vijfjarig zusje werd opgepast, zich zoo erg gebrand, dat er levensgevaar bestaat. Te Rotterdam heeft men een kastanjeboom met nieuwe bladeren en bloesems. Het circus van Carré staat volgens advertentie in de Weser Ztg. tegenwoordig te Bremen. Volgens een correspondent van den Standaard moeten de preekeu van twee paters Redemptoristen te Dokkum vaak door meer protestanten dan katholieken zijn bezocht. Volgens een Utrechtsch blad is op een boerenerf te Vechten, gemeente Bunnik, eene pomp, waarmede in de laatste dagen herhaaldelijk petroleum werd op gepompt, die is gebrand en goedbevonden. Te Smilde viel een, kind :n 't water. De moeder sprong het na, greep het, maar kon niet weer uit het water komen. Gelukkig bleef zij met het kind in de armen drijven en kon de toesnellende echtgenoot beiden redden. De persoon, die onlangs te Tilburg door een stroo- per in den arm werd geschoten, is thans aan de ge volgen overleden. Ook te Uieuwediep is thans een balk komen aan drijven met eendenmossels bezet. In het kerkgebouw te Voorhout, dat gemeenschap pelijk door katholieken en protestanten werd gebruikt, is de bliksem geslagen. De correspondent te Rome van de N. Rott. Crt. deelt mede dat pater Grassi, die tot het protestantisme is overgegaan, door het Vatikaan is gedaagd voor de rechtbank der Inquisitie. Grassi heeft de voorzichtig heid gehad zich bij zijn tocht naar 't Vatikaan door de politie te doen vergezellen. Daar heeft hij eene verdediging ingediend van zijne apostasie, en op de deswege tot hem gerichte vraag verklaard, dat hij tot geenen prijs zijne „dwaling" vaarwel'zal zeggen. In Rusland had een monnik eene godsdienstige secte gesticht, waarin hij alleen vrouwen als leden opnam. De toegetredenen moesten zich echter ten teeken van onderwerping allen het haar laten afsnijden. Gelukkig mengde de politie zich in de zaak en 'toen bleek het, dat de schelmsche monnik de vlechten van zijn slachtoffers aan zijn broer den kapper verkocht. Hij is dadelijk in hechtenis genomen. 'LIJST VAN OPEN BALE VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. datum. plaats. Voorwerpen. Information. 29 Oct. KapelleWissen Suikerpenen, Paardekooper en Van den Bussche. 50 Goes, Boeken, Paardekooper en Van den Bussche. 3 Nov. Wolfaartsdijk, Meubelen en huis, Paardekooper en Kakebceke. 'sHeerenhoek, Boomen, mr. van Dishoeck- 5 Ellewoutsdijk, Woonhuis, Prumers. 6 Baarland, Verpacht. LandPrumers. Krabbendijke, Boomen, Kakebeeke: 10 Heinkenszand, boomen, mr. van Dishoeck. 13 'slIeerArendsk.,Boomen, mr. van Dishoeck. Goes, Hofstede en landen, Paardekooper en Kakebeeke. 13 Oudelande, Boomen, Prumers. 14 Maassluis, Bouwmanswoning, mr. Iteeser. 14 Ovezand, Boomen, mr.van Dishoeck. 17 'sGraveopplder, Hoefje, Land en Huis, Pilaar. Ovezand, Boomen, mr. van Dishoeck. 'sHeerenhoek, Boomen, mr.van Dishoeck. 19 Kattendijke, Boomen, Pilaar. 20 Heinkenszand, Boomen. mr. van Dishoeck. 21 Ovezand, Boomen, mr.van Dishoeck. van 24 tot en met 27 October 1873. Geboren den 26, Maarten, z. v. Pieter Reijnhout en Kornelia van Sprang. ADYERTENTIËN. Heden overleed tot onze groote droef heid, in den ouderdom van bijna 28 jaren, mijn geliefde zoon BENJAMIN op 'T HOF, na een smartvol lijden van ruim vier jaren. God sterke mij en mijne kinderen in deze zware beproeving. Wed. J. op 'T HOF, geb. Karelse. 'sHeerenhoek, 24 October 1873. Ook mede uit naam mijner kinderen en behuwdkinderen. Tusschen de lieeren JOHANNES MANUEL SWAAN, kassier te Bergen- op-Zoomter eenreen JAN GERARD van RENTERGHEMBeetwortelsuikerfabriekant te Utrechtter andere zijdeis onder de navol gende bepalingen aangegaan eene Yennootschap onder de firma SWAAN van RENTERGHEM- Art. 1. Het doel der Vennootschap is, om voor gezamentlijke rekening en risico te ex- ploiteeren en uit te oefenen de kunstmatige OESTERTEELT op de Yersche bank (prov. Zeeland), den handel in Oesters en voorts alles wat in den ruimsten zin kan gerekend worden daartoe te behooren. Art. 2. De Yennootschap is aangegaan voor den tijd van twaalf jaar drie maanden en acht tien dageningegaan den veertienden Januari 1800 drieënzeventig, en alzoo eindigende op eenendertig Maart 1800 vijfentachtig. Art. 3. Het kantoor der Yennootschap is gevestigd te Bergen-op-Zoom. Art. 4. Het beheer, de boekhouding, de ont vangst en de betaling van gelden wordt voor- loopig opgedragen aan den Contractantter andere zijde, en heeft deze daarvoor het recht voor de firma te teekenen; voor beleeningen, opnemen en beleggen van gelden, borgstellingen, ontvangsten van geldeneen bedrag van vijf honderd gulden te boven gaandehet pachten van Oesterperceelende overname van vroeger

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2