187S. N°. 127. Dinsdag 28 October. 6ö3te jaargang. Vertrek der brievenmaal naar Oost-Iadie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. GOESSCHE UlilHYI. De uitgave dezer .Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING va* den li 25 d e v Gr MU 83 K X S3 S3 S, op WOENSDAG den. 29 OCTOBER 1873, des voormiddags ten 10j ure. Na beëedigiug van den heer mr, J. A. van Hoek als lid van den raad I. Medêdeelingen, ingekomen stukken. II. Aanvrage van C. E. Massee om ontslag als lid van het algemeen armbestuur. III. Voorstel van Burg. en Weth. omtrent de vol doening der kosten van onderzoek en rapport in zake bet Sas en de aantewenden middelen van verbetering. IV. Begrooting van inkomsten en uitgaven der ge meente voor 1874. POSTERIJEN. Via TRIEST 28 October 1873. Via BRINDISI 30 October 1873. Via MARSEILLE 6 November 1873. ~r GOES, deri' 27 October 1873. Wij vestigen de aandacht op de in ons no. van heden voorkomende advertentie van den heer Max Reichmann. Ofschoon voor het eerst in Goes, zullen velen den heer Reich mann reeds uit de gunstige recensies zijner soirees in andere plaatsen kennen. Terwijl nog in de Nieuwe Bredasche Courant van gis teren een allergunstigst relaas voorkomt van de door hem te dier plaatse in de vorige week gegeven soiree, vinden we ook in andere bla den veel lof over zijne uitvoeringen. Van die te Arnhem lezen wij in de Arnhemsche Cou rant het volgende De heer Reichmann is ongetwijfeld een goed en zeer geoefend musicus. Dit bewees bij gisteren avond bij herhaling. Maar zijne soiree zou, zooals het affiche aangaf, uit humoristische muzikale voordrachten be staan. Humoristische muziek klinkt ons toe als hu moristische bouwkunde; wij achten die niet wel denk baar, maar na het Concert van gisteren avond geven wij ons gaarne gewonnen. Wat de heer Reichmann voordraagt, bleef het karakter van muziek behouden, en toch heeft hij zijn auditorium doen schateren van lachen. Zijne eerste voordracht, het muzikale lachen, was met het oog op dit doel zeer gelukkig gekozen. Bijna niemand in de volle zaal van Musis Sacrum, die niet instemde met den hartelijken lach van den virtuoos! waarvan de tooneu nogtans zuiver muzikaal bleven. Ook zijne onverstaanbare declamatie en zijne Italiaansche aria waren voortreffelijk in hun genre het laatste herinnerde ons aan onzen uitstekenden land genoot S. V. in de dagen dat hij nog tot de sjonge schilderschool" behoorde. De ontstemde Piano en de Speeldoos konden niet beter nagebootst worden. Maar bovenal bleek het talent van den heer Reichmann uit de muzikale Loterijhij draagt zonder eenige overgang al de stukken voor, die hem worden aangegeven; on- middelijk van de Lucrèce Borgia in de Belle Hélène, van Faust op Orpheus, van het Thuringer volkslied tot de Bénédiction des Poignards, enz. overgaande. Het talrijk publiek heeft zich uitstekend geamuseerd, wat, gelooven wij, geenzins pleit tegen zijn muzika- len zin waarvan het zoo menigmaal heeft blijk ge- gegeven. Men zou even goed hem, die met Hogarths pa- roaiën op de perspectief ingenomen is, kunnen be schuldigen van gebrek aan smaak voor de schilder kunst. Ook van Reichmanns Soiree geldt het lout les genres sont bons hors le genre ennuyeux, en wat men gisteravond hoorde was lijnrecht het tegendeel van verveling. Op grond van dat oordeel meenen wij met gerustheid een bezoek in de schouwburgzaal op morgen avond te kunnen aanbevelen. In het Handelsblad leest men »Door een ingezeten dezer stad is een brief uit Londen ontvangen, waarin het volgende voorkomt (in de üuitsehe taal:) Volgens heden hier uit Sumatra ontvangen telegram men, worden de Atehineezen overal door de Nederlandsche troepen teruggedreven en steken zij op hun aftocht alle peperplantages in brand." Daar de tweede groote expeditie, voor zooveel hier te lande bekend is, nog niet is begon nen, schijnt dit bericht, indien het waarheid bevat, betrekking te hebben op de blokkade die gepaard kan gaan met landingen op ver schillende punten der Atchineesche kust." Met betrekkiag tot de tijding, dat bet Fransche Gouvernement aan het Nederlaudsche zou hébben gezonden een memorandum van den Sultan van Atcliin, wordt thans aan het Dagblad van «geachte zijde» de opmerking ge maakt, dat, daar in Maart jl. de zendeling van Atchin naar Constantinopel, Saïd Abdul Rachrnan Zqher, te Djeddak geen toenadering ondervond van den Nederlandschen consul, hij zich heeft gewend tot den Franschen waar- nemenden vice-consul, dr. Buez, aldaar, zoo dat het waarschijnlijk door diens bemiddeling is, dat het Fransche Gouvernement in het be zit is gesteld van het bedoeld memorandum. Den 12 November zal te Utrecht weder een vergelijkend examen worden gehouden voor de betrekking van surnumerair bij de Maatsch. tot exploitatie van Staatsspoorwegende ver- eischte stukken moeten twee dagen voor, het examen worden ingezonden aan het bureau te Utrecht, alwaar de voorwaarden tot toelating op franco aanvraag gratis verkrijgbaar zijn. Er zijn 20 plaatsen open, terwijl vijf der ad- spiranten, -4i«»"i*et beste" examen afleggen, tij dens het surnurneriaat eene toelage ontvangen van 1 daags. IJlt een circulaire van het hoofdcomité voor het huldeblijk ter nagedachtenis van mr J. R. Thorbeclce blijkt, dat voor dat doel onge veer 50,000 is bijeengebracht. Van die som worden 23,000 vereischt voor het standbeeld en een wit marmeren grafsteen, zoodat aan de eerste twee puuten van het besluit der alge- meene vergadering geheel kan worden voldaan. "Tot uitvoering vair het derde punt echter het aankoopen en bewaren van het huis, waar Thorbeclce te 's Hage heeft gewoond is het overblijvende, dat met de renten 30,000 be loopt, niet voldoende. Wij vertrouwen dat de pogingen, om het ontbrekende, ten bedrage van ƒ20,000, bijeen te brengen, spoedig met goeden uitslag zullen worden bekroond. (H.) De ongeveer een maand geleden door sterrekundigen ontdekte komeet is onzen aard bol dicht genaderd, zegt een Parijscb blad, en is thans des ochtends met het bloote oog waar te nemen. Zij komt In het oosten op des ochtends ten 4 ure en verdwijnt in het zuiden bij het aanbreken van den dag. Zij is veel omvangrijker dan een ster van de eerste grootte, heeft den vorm van een vuurbol, zonder staart en is zeer schitterend rood. In de Schied. Ct. van 22 dezer echter lezen wij het volgeud ingezonden stuk «In onderscheiden dagbladen werd dezer dagen vermeld, dat door de sterrekundigen een komeet is ontdekt, die snel tot de aarde nadert, en by welke zich de staart op een merkwaardige wijze ontwikkelt; zoodat zij spoedig voor het onge wapend oog zal zichtbaar zijn. Volgens inge wonnen berichten is het bestaan van deze ko meet den astronomen niet bekend. Vermoe delijk heeft die aankondiging van de komst eener komeet, betrekking op de komeet, die in het laatst van September gedurende enkele avonden door scherpziende oogen kon gezien worden, doch die thans reeds zoozeer in licht is afgenomen, dat zij alleen door krachtige kij kers kan worden waargenomen. K De stoomvaartmaatsch. Nederland berieht »Het stoomschip Holland, kapitein G. J. Boon, is den 23 October in den besten staat te Ba tavia aangekomen." Zooals men weet is dit het schip, waarme de 8 Sept. van Vlissingen troepen voor Atchin zijn vertrokken. Men schrijft nit Maastricht van 22 Oct. Heden ochtend omstreeks 9J uur werden op verscheiden plaatsen hier ter stede een paar schokken gevoeld, welke te zamen een tiental seconden aanhielden en vergezeld gingen van een onderaardsch gedruisch. Verleden Zondag werd een dergelijk ver schijnsel alhier waargenomen: de beweging was toen horizontaal en werd ook te Kerkrade ge voeld, waar in eene der kolenmijnen stellingen zijn ingestort. Ook te Heerlen werden den 19 dezer des avonds, en den 22 des morgens, lichte èchok- ken van aardbeving waargenomen. De van wege het bestuur der domeinen te Bergen-op-Zoom gehouden finale verkooping van geëffende vestinggronden, in 60 perceelen, in de vorige week tot een bedrag van 25,180 ingezet, heeft bjj afslag opgebracht de som van 87,005. Bij de opgravingen te Pompejï is een ge bouw ontdekt, waarin eene leerlooierij werd uitgeoefend. De gereedschappen, daar gevon den, zouden weinig of niets verschillen van die, welke tegenwoordig in dat vak gebruikt worden. Eerstdaags zullen de laatste 150 gevan genen van het bagno te Toulon naar Franseh Guinea worden overgebracht. Hiermede zal dit beruchte bagno opgeheven zijn. R echtzaken. Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes zijn den 24 October de volgende vonnissen gewezen. 1". -J. B., vrijgesproken van te hebben gevischt met wélies. 2°. J. B., veroordeeld in een geldboete van 3, wegens zijn wagens en paarden onbeheerd te hebben laten staan op een bunrtweg. 3°. J. G., tot_ gelijke straf terzelfder zake. 4". A. P., veroordeeld in eene gedboete van 1, wegens gedurende de kermis te Kruiningen aldaar harder rijden dan stapvoets over het dorp. 5°. C. van D. en P. van D., terzelfder zake tot gelijke straf. BENOEMINGEN e* BESLUITEN. Met 1 November, a. s. is de surnumerair der directe belastingen ter inspectie Middelburg, L. de Fouw, aan gewezen, om het kantoor dier middelen te Colijnsplaat van den tegenwoordigen titularis, op zijn verzoek eer vol ontslagen, overtenemen, en tijdelijk te beheeren. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS Men schrijft ons uit Krabbendijke Drie cand'idaten hebben hier op beroep gepreekt. Bij het formeeren van een zestal bekwamen zij de meeste stemmen, doch bij slot van rekening is beroepen ds. van 't Hooft te Nisse. Het voorstel om de kerkeraads-zittingen voor de stemgerechtigde lidmaten der hervormde gemeente te Zutphen toegankelijk te stellen, is, naar wij vernemen, onlangs in eene vrij onvoltallige kerkeraadsvergade- ring immers 15 leden waren tegenwoordig en bij afwezigheid des voorstellers verworpen. Thans moet door dezen een nieuw voorstel zijn ingediend, namelijk, om de vergaderingen van den kerkeraad toegankelijk te stellen voor de leden van het kies college dier gemeente. Een dergelijk voorstel is, te Groningen gedaan en aangenomen. avB.afa,' i fGwry Vervolg proces Bazaine. De zittingen van den krijgsraad blijven steeds belangrij k, maar boeien toch de belangstelling niet die zij verdienen. De oorzaak daarvan Is te zoeken in de politieke manifestatiën ten gunste van de monarchie.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1