GOESSCHE COURANT. 1873. N°. 126. Zaterdag 25 October. 603te jaargang. Rijks Hoogere ipcW te lëfiirg, AANBESTEDING. Ministerie van Binnenlaiidsclie Zaken. PROVINCIE ZEELAND. Bestekken verkrijgbaar bij F. Kleeuwens Zoon. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. a^-=—--^1— o gfr De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75, Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 e. Op Vrijdag, 31 October 1873, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud van het gebouw der Rijks hoogere Burgerschool te Middelburg, van 1 Januari 1874 tot en met 31 De cember 1876. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, per jaar, volgens 434 der Algemeene Voor schriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van tiet Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Hijhofe, Raam straat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofd ingenieur en bij den Ingenieur van den Waterstaat, beiden te Middelburg. 's Gravenhage, 4 October 1873. Voor den Minister, De Secretaris-Oeneraal, HUBRECHT. GOES, den 24 October 1873. Het plan om op 3 November a. s., tot herinnering aan de vóór 25 jaren plaats gehad hebbende invoering der grondwet, te Amster dam een nationale feestviering te houden, heeft veel bijval gevonden. Op eene eergisteren te Amsterdam gehouden vergadering, tot bespre king van een ontwerp van feestviering, werd met algemeene stemmen besloten om een uit- noodiging tot bijwoning van een vermoedelijk in het Paleis voor Volksvlijt te houden feest banket te richten tot alle Nederlanders, die sympathie gevoelen voor de beginselen der grondwet waaronder zij leven. De namen der uitgenoodigden zullen spoedig in de dagbladen worden bekend gemaakt. Een comité van uit voering is benoemd met recht van assumtie. De burgemeester van Dordrecht maakt bekend dat de Aziatische cholera in die ge meente epidemisch voorkomt en van 12 tot en met 18 October aldaar door de ziekte zijn aan getast 11 en daaraan overleden 7 personen. Te Rotterdam is, volgens officiëele mededee- ling een persoon aan Aziatische cholera over leden. Te Delfshaven zijn twee gevallen voor gekomen. Tengevolge van het heerschen der cholera te Breda zal de najaarsmarkt op Maandag 3 November a. s. niet plaats hebben. Met den 1 November treden, tegelijk met den winterdienst, bij den Nederlandschen Rijnspoorweg eenige nieuwe tarieven in wer king voor het verkeer van reizigers en bagage van Amsterdam-Rotterdam, Amsterdam- den Haag en Rotterdam-den Haag en tusschen- liggende stations. Door deze nieuwe tarieven wordt een belangrijke vrachtvermindering te weeg gebracht ten bate van het reizend pu bliek. (Arnh. Ct Naar wij verneme; is de heer M. A. ldsinga, ingenieur aan de rijkswerken op Wal cheren, met ingang van 1 November van Mid delburg naar Nijmegen overgeplaatst, ten einde met de ingenieurs J. G. van den Bergh en J. M. Telders de leiding te aanvaarden van de uitvoering der werken voor de spoorweglijn ArnhemNijmegen. MiddCt) In eene algemeene vergadering van ven- nooten der Domburgsche Badhotel maatschappij, is besloten het ten jare 1866 nieiiw gebouwd Badhotel te Domburg met inventaris, publiek te verkoopen. Door de Arrondissements-Rechtbank te 's Hage is gisteren uitspraak gedaan in zake de plainte, door den heer dr. J. C. Zaalberg Pzn tegen den heer Q. Harder ingediend, en laatst genoemde schuldig veklaard aan lasteren hoon, door in ben gedrukt geschrift, dat verspreid is geworden, daden ten laste te leggen, die, ingeval zij plaats hadden, dengene tegen wie zij geduid zijn aan eene correctionneele vervol ging of wel aan de verachting en den haat van anderen zou blootstellen. De schuldigver- klaarde is veroordeeld tot twee geldboeten ieder van 50. Te Grpningen zpr. dezer dagen voor re kening der gemeente en onder toezicht van de Vereeniging tot bevordering der volksge zondheid 1315 woningen met kalk en soda gereinigd en 2213 slaapplaatsen van versch stroo voorzien. Voor twee jaren had de laat ste schoonmaak plaats; eene herhaling bleek thans niet onnoodig te zijn. Eergister heeft de Justitie op nieuw een onderzoek ingesteld naar den moord, die in de vorige week te Sappemeer heeft plaats gehad, welk nader onderzoek het gevolg heeft gehad, dat B. J. van der Harnevader van de ver moorde, gevangen is genomen en naar het huis van arrest te Groningen is overgebracht. Een koperslager te Tiel stond onlangs voor de rechtbank aldaar terecht, omdat een papier met de woorden besmettelijke ziekte roodvonk", van overheidswege aan den post van zijn winkel geplaatst, onzichtbaar was ge maakt. Men had er n.l. eerst een vogelkooi, later een vuilnisblikje voor gehangen. De recht bank sprak den koperslager vrij, omdat het niet bleek dat hij last gegeven bad tot het onzichtbaar maken van het papier. In hooger beroep heeft het prov. hof in Gelderland de vrijspraak gehandhaafd. In de vergadering van het hoofdbestuur der algemeene Nederlandsche vrouwenvereni ging »Tesse!schade," den 13 October te Am sterdam gehoudenis o. a. de vraag behan deld: hoe de vereeniging zich de wenken ten nutte kon maken, door den heer Haverkorn van Rijsewijk in no. 27 (2 Juli 1873) van Ons Streven gegeven? Dientengevolge werd besloten dat door het hoofdbestuur het batig slot, dat de onkosten van het loopend vereenigingsjaar beloven over te laten van de gelden door de afdeelingen gestortzal worden gebruikt als grondslag van een fonds, uit welks renteu, jonge meisjes, die zich ernstig willen bekwamen om zichzelf een onafhankelijk bestaan te bezorgen, zouden worden voortgeholpen. Bepalingen omtrent de verdere wijze van uitvoering van dit plan wer den rniet gemaakt, daar er zeker wel eenige tijd verloopen zal, eer het kapitaal toereikend is, om er die renten van te kunnen gebruiken. Uit Waubach (Limburg) wordt gemeld, dat Zondag avond ten 8 ure aldaar en in de omliggende dorpen een schok van aardbeving werd gevoeld. Op eenige plaatsen vielen voor werpen, die aan den wand hingen, door den schok op den gro^d. Te Soerabaija is op den I September de wegens sluipmoord tot den strop veroor deelde fuselier Heiniger geëxecuteerd Men zegt, dat de moordenaar, volgens eigen bekentenis, vroeger in Europa zijn broeder om het leven bracht en tijdens hij bij het legioen van Gari baldi dienst deed, op verraderlijke wijze een majoor de andere wereld inzond. De Indische bladen melden, dat duizende personen, waaronder Europeesche dames, ver gezeld van hare zoontjes", de executie bij woonden. De gehangene was dien dag juist 26 jaren oud. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS Door ds. de Gaay Fortman te Vleuten is voor het beroep naar Wemeldinge bedankt. Ku.nstnieu.ws» Deed de aankondiging van het Concert der hier bestaande Zangvereeniging op Woensdag 22 Oct. een avond van muzikaal genot verwachten, die verwachting is niet alleen niet beschaamd, zij is overtroffen. Gedachtig aan de omstandigheiddat dit het laatste concert geweest is onder de leiding van den verdienstel ijken directeur, dhr. Aug. Winter, kan'tdunkt ons, wel niet anders, of deze in alle opzichten volkomen geslaagde laatste uitvoering zal hem steeds aangenaam herinneren aan zijn ver blijf in Goes, waar liij- onverdeelde achting en waardeering ondervonden heeft. Met leedwezen wordt daarom dan ook zijn aanstaand vertrek te gemoet gezien. 't Zou moeielijk te zeggen zijn, wie er 't meest heeft bijgedragen tot het welslagen van deze uitvoering: of de uitstekende solisten, öf het be- trekbeljk kleine koor; gezwegen van de onbe- rispelijk vervulde zware taak van den bekwamen directeur, die èn als dirigent èn als aceompagna- teur optrad. Ontegenzeggelijk heeft hij hiermede de meest doorslaande bewijzen geleverd van zijne bekwaamheid om aan 't hoofd te staan van eene muzikale vereeniging. Het eerste nummer van 't programma, het breede en prachtige koor, n°. 22 uit hetoratorium nPaulus werd door het koor zeer goed gezongen; slechts vonden we het jammer, dat een der partgen op zeker punt een weinig terughieldhetgeen in- tusschen spoedig gevoeld en verholpen werd. Het tweede nummer, het 2d0 deel der rSchöpfung," voorafgegaan door het laatste nummer van 'tl0 deel ndie Himmel ersahlenvormden het laatste gedeelte der eerste afdeeling van 't programma. Al dadelijk bij het 2do deel trad de Sopraan, mej. I. S. Piccardt op met de Aria nAuf star- leem Fittige". Uitstekend kwam in deze aria de volheid en zuiverheid van haar geluid uit; maar niet minder bewees zij in deze zelfde aria, dat zij volstrekt geene vreemdelinge is in den colora tuurzang. Immers met volkomen juistheid zong zij de hierin voorkomende zware figuren. In het onmiddeljk hierop volgende nummer, een trio, hadden we 't genoegen ook kennis te maken met de beide andere solisten. Dit fijn bewerkte nummer werd delicaat door hen gezongen. In »der Herr ist gross," een driestemmig solo met vol vierstemmig koor, een schoon moment van de nSchöpfung"heeft het koor bewezen, dat het met bescheidenheid weet op te treden tegenover solisten, eene deugd, die in deu loop van den avond nog meer dan een keer door het koor in practijk kon en is gebracht geworden. In n°. 12, ^Recitatief en Ariahad de heer van Eemert overvloedig gelegenheid zijn zuivere intonatie en goede opvatting ons te doen genieten. Het eenvoudige, maar verheven-schoone n°. 13,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1