HOEFSMEDERIJ, VI 't B. FABERY DE JONGE. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, 40jarige Echtvereeniging DE VOLKSBIBLIOTHEEK Mappij rrm OPENBARE VERKOOPING op Dinsdag den 21 October 1878, li zant te Konstantinopel voor, welk stuk hein toen werd medegedeeld en de verzekering be helsde, dat de Pruissen in geen geval naar Pa rijs zouden marcheeren. Met betrekking tot de zending van commandant Magnan bevestigde Bazaine dat Magnan te Metz had moeten, te- xugkeeren, na aan den keizer de noodige in lichtingen verschaft te hebben. Waarom Mag nan niet terugkeerde, kan Bazaine niet verkla ren. Gevraagd zijnde om opheldering van het tegenstrijdige der mededeelingen van generaal Soleille en van hemzelven betreffende de am munitie, verklaarde Bazaine dat hij de juiste toedracht ~der zaak zich niet meer kon herin neren. In de zitting van den krijgsraad dd. 15 October verklaarde Bazaine, dat hij door com mandant Samuel kennis had gekregen van de regeeringsverandering op 4 September. Toen kwam het denkbeeld bij hem op ontslag te nemen. Volgens hem was de gebeurtenis van 4 September eene bedreiging tegen de orde, gelijk hij in zijne proclamatie niet onduidelijk te kennen gaf. Ten opzichte van het incident- Rêgnier erkent Bazaine dat hij dien persoon dadelijk bij zich toegelaten en twee bijeen komsten met hem gehad heeft. Hij had hem niet gezegd dat hij verscheidene brieven met prins Frederik Karei had gewisseld. Hij hecht te volstrekt geen gewicht aau de handteeke- ning, welke Régnier hem liet zien, en hij dacht niet aan het gebruik dat hiervan kon gemaakt worden. Bazaine ontkent voorts eenige inlich tingen aan Régnier gegeven te hebben over den toestand zijner mondbehoeften. In ant woord op de vragen betreffende de reis van generaal Bourbaki, geeft Bazaine te kennen, dat z. i. het belang des legers het noodig had gemaakt, zoo mogelijk, een wapenschor sing te verkrijgen. Hij stelde zich met dit doel in betrekking met de keizerin-regentes, en ge loofde dat er in dit opzicht overeenstemming bestond tusschen haar en het Duitsche gou vernement. Twee officieren van den staf van het Duit sche leger zijn te Versailles aangekomen om de pleidooien in het proces Bazaine te volgen. Hunne komst is officieel aan het Fransche gouvernement aangekondigd. De Pruisische' regeeriug heeft het van hoog belang geacht, nauwkeurig ingelicht te worden van hetgeen gezegd wordt ter terechtzittingen, waar de ver richtingen van het Duitsche leger en de han delingen zijner bevelhebbers gestadig ter sprake moeten komen. Men verzekert verder, dat het Duitsche gouvernement te kennen heeft ge geven, er hoegenaamd niets tegen te hebben, dat een Duitsch officier tot toelichting van het een of ander punt voor den krijgsraad ver- schijne, in geval eene der beide partjjen dit in haar belang wenschelijk moge achten. Van dit aanbod zou echter, naar men onderstelt, geen gebruik worden gemaakt. Donderdag den 16 Oct. heeft de hertog van Aumale als president van den krijgsraad, en met hem al de leden vacantie genomen, en dit had nog een andere reden dan dat hij eens rusten wilde. Het was nl. de dag, waar op jaarlijks in de boetkapel een mis wordt ge lezen voor de zielsrust van Maria Antoinette, en de hertog van Aumale heeft, even al.s al de prinsen uit het huis van Orleans, die mis bjjgewoond. Eene particuliere correspondentie uit Parijs, resumeert het voorgevallene in de twee zit tingen van den krijgsraad van 14 en 15 Oct. aldus, nadat daarin verklaard was, dat het verhoor tot de teere punten genaderd was. De tegenstrijdigheid in de getuigenis, wat betreft gaan of niet-gaan naar Verdun, is het eerste zwakke punt geweest, waarop de maar schalk is gestruikeld, maar daarna heeft hij herhaalde aanvallen gedaan. Dat hij als op perbevelhebber onbekwaam is geweest, is on- weêrlegbaar bewezen, maar tot het laatst van Augustus is hij ten minste een roemvol sol daat geweest en heeft hij eerlijk gestreden. Dat hij bij Borny en Eésonville is verslagen, dat tij Canrobert bij St. Privat heeft laten slaan, kan verontschuldigd worden door te zeggen, dat hij niet tegen zijne taak was opgewassen, hetgeen reeds daaruit blijkt dat hij, toen de keizer bij de overdracht van het opperbevel, vergat den toestand van het leger op te geven, naar dien toestand zelfs niet gevraagd heeft, zoodat hij hem ook nooit goed heeft gekend. Na het begin van September af echter vinden wij in Bazaine volstrekt niet meer een mili tair, maar een politiek personaadje; de maar schalk droomde zich diktator van Frankrijk en daarheen wilde hij het zien te brengen. Aan vechten dacht hij niet meer, de opperbe velhebber en soldaat maakten plaats voor den onderhandelaar en zijn eenig streven was, om zoo spoedig mogelijk ongedeerd met zijn le ger uit Metz te komen, ten einde op te ruk ken naar Parijs en daar het nationaal gouver nement, dat hij had erkend, over de kling te jagen en zich aan het hoofd te stellen van het bewind. Aan den vijand, met wien hij dus wel spoedig vrede zou hebben gemaakt, dacht hij niet meer, dan in zooverre hij zijne plannen kon dienen. Yan daar de lichtvaar digheid, waarmede hij iedere aanleiding tot onderhandeling aangreep, zelfs als onbekende avonturiers, op passen van den vijand tot hem toegelaten, ze hem aanboden. Dat Bazaine le soldat glorieux, echter als diplomaat even onbekwaam was als aan het hoofd van het le ger, blijkt uit het geheele verhoor, dat hij tot nu over de onderhandelingen met Régnier en prins Frederik Karei beeft ondergaaneen der ongehoordste feiten is, dat hij den vijand om inlichtingen vraagt over Frankrijks toestand. Het verhoor over zijne betrekkingen met den vijand wordt voortgezet. Dezer dagen is te Parijs een veteraan, nog uit het eerste keizerrijk afkomstig, overleden, die al de veldtochten van 1809 tot 1815 had medegemaakt en den ouderdom van 90 jaren bereikt had, Hij werd door een beroerte ge troffen bij het lezen der processtukken van Bazaine. Op zijn sterfbed riep hij onophou delijk dat hij weer dienst wilde nemen, om Frankrijk van den geleden smaad te wreken en de aan Pruisen overgeleverde vaandels te heroveren. Te Zutphen is een vrij bejaard eenigzins idioot man door een jongen velocipedist, wien hij in den weg liep, omvergeworpen, waardoor hij een arm brak. Twee huzaren nit Haarlem verlieten verleden week het garnizoen, verkochten hunne kleeren en dwaalden in den omtrek rond, veel drinkende en hier en daar, om aan geld te komen, stelende. Eindelijk gevangen genomen, is een hunner overleden aan de fevolgen van de vermoeienis, de koude, 't gebrek en en drank. De redactie van het Mac/mniek Weekblad wil een verbond oprichten tot ondersteuning van minimum onderwijzers. De bekende heer Esser uit 's Hage is het met den Standaard volkomen eens, dat de bijzondere niet met de algemeene kinderen een geschenk aan den koning mogen aanbieden en laat met groote stichting bemer ken, dat hij de afvallige liberalen «misdadigers" acht. Te Gouda heel't een dronkenman de aardigheid gehad eene spade te werpen op de rails van den Rijn spoorweg vlak voor een trein, die de spade verbrijzel de zonder er een ongemak van te ondervinden. Te gen den gevaarlijken dronkaard is procesverbaal op gemaakt. Te Nerg vangt men op groote schaal lijsters. Een treurig ongeval heelt te Putten in de vori ge week plaats gehad. Een gep. O. I. onderofficier, W. v. if., kwam den 7 dezer des avonds beschonken te huis en zeide toen tot zijn vrouw, met wie hij niet altijd in vrede leefde, dat hij een pistool had gekocht, en zich daarmede wilde doodschieten. De vrouw durfde dien nacht bij haar man te huis blijven, vermits het haar niet gelukt was hem het pistool athandig te ma ken, en zij nu ook voor haar leven bevreesd was, zoodat zij bij een buurvrouw ging slapen. Den vol genden morgen is de buurvrouw het huis van v. H. ingegaan om te zien wat er dien nacht was voorgeval len, en vond. zij v. II. slapende in de schuur liggen met het pistool bij zich, waarvan zij zich meester maakte en en het huis verliet. Eenigen tijd daarna komt v. H. de deur uit, en zegt tegen zekeren v. d. P. die hem tegenkomt: «ik wilde mij doodschieten, doch zij hebben mij het pistool afgenomen, heb jij ook een ge weer voor me", waarop v. d. P. antwoordde: als jij je dood wilt schieten, kun je van mij wel een geweer krijgen, ga maar mee naar huis. De dienstvaardigheid van v. d. P. gaat waarlijk zoo ver, dat hij, te huis komende, zijn geweer neemt, den hagel er af haalt, doch nog geladen met kruid en prop aan v. H. ter hand stelt, die er mede de kamer uitgaat, zich achter het huis van v. d. P. van schoenen en kousen ontdoet, en geposteerd tegen den muur den loop in den mond steekt, en met den toon aan den trekker het geweer afschiet. Op het schot komt v. d. P. achter het huis, en vindt den ongelukkige op den grond liggen, wien het bloed, uit den mond loopt, en die niet in staat is te spreken. Tot op dit oogenblik verkeert de man nog steeds in groot- gevaar, geeft nog steeds bloed op en is niet in staat te spreken, doordien de tong opgekruld achter in den mond zit. - (N. Arnh. Ct.) Toen jl. Woensdag een strooper te Oosterhout, die bij het naderen van een jachtopzichter, zijn geweer met overgehaalden haan in een heg had geworpen, het later wilde terughalen, ging het slaghoedje af en ver brijzelde hem bijna den geheelen arm. Niettegenstaan de spoedige geneeskundige hulp verleend werd, ver keert hij in levensgevaar. van 17 tot en mét 20 October 1873. Geboren: den 19, Johan Hendrikz. v. Jo hannes Jacob Ochtman en Maria Fransen v. d. Fe.te; Pieter, z. v. Joost Weststrute en Jan netje Trimpe. Overleden: den 19, Elisabeth Pieternella, oud 10 maanden d. v. Dirk Romijn en Johanna van de Velde. ADYERTENTIËN. van JACOB van WIJNGEN en MAATJE MOL. udelande, 18 October 1873. Hunne dankbare zonen en kleinzoon IT Voorspoedig bevallen van een ZOON, OCHTMANFransen van de Putte. M Goes, 19 October 1873. Tot onze diepe droefheid overleed heden middag omstreeks half drie ure ons jongste kindje ANTHONIJ MARINUSslechts 5 weken oud, terwijl ongeveer ten drie ure, door een nood lottig toeval, overleed ons geliefd zoontje DIN- GENIS, oud 4 jaar en 8 maanden. IJerseke J. KOSTER. 17 October'1873. C. A. KOSTER— Duinkerke. van het DEPARTEMENT GOES DER door geschenken en aankoop wederom vermeer derd en op nieuw gecatalogiseerd, zal geopend worden op Zaterdag den 1 No vember e. Ie. s des avonds van HALF ZES tot HALF ZEVEN UUR in het lokaal bo ven de Korenbeurs alhier. De milde bijdragen, waardoor de ingezetenen getoond hebben de instandhouding dezer In richting op hoogen prijs te stellen, mogen nu blijken niet vruchteloos te zijn. Echter heeft de Directie moeten besluiten bij de afgifte der boeken voortaan geene kin deren beneden de 16 jaar meer toe te laten en worden dus de belanghebbenden, om afwij zing te voorkomen, vriendelijk verzocht hierop bijzonder te letten. Namens de Directie des Departements, De Secretaris C. RISSEEUW. Goes, October 1873. ONTVANGEN X>E EENE WELBEKLANTE in 'tland van Axel. Inlichtingen te bekomen bij de firma wed. J. C. MAS SEE ZOON te Goes. Mdes avonds ten 7 ure, ten verzoeke van dhr. Mr. M. J. de Witt Ha mer als bewindvoerder over den afwezigen J. C. van der MARK, na bekomen rechterlijke machtiging, in het koffiehuis „de Prins van Oranje" te Goesvan een hecht, sterk en zeer ter nering staand D staande in de 's Heer Hendrikskinderenstraat te Goes, wijk D no. 94, kadastraal bekend sectie D no. 639 en bewoond door C. J. P. Somer. Informatiën te bekomen bij den heer I. J. PAARBEKOOPER en bij den Notaris A. KA- KEBEEKE Jz., beiden te Goes.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3