BUITENLAND. commissie gevormd is. Wij wijzen daarop omdat hetom eenheid van handeling door het gansche land te bevorderen, ons voor komt niet te vroeg te zijn om met de sa menstelling van zoodanige commissie een aan vang te maken. Wij hopen tevens dat al thans onder ons de groote hoofdzaak niet onder kleingeestige nevenzaken lijden zal. Te Harderwijk worden gemiddeld 25 man daags aangebracht, meerendeels door Fran- sche wervers. Deze ontvangen voor iederen man dien zij aanbrengen 78 gulden. Naar men verneemt, zijn geen Fransche of Belgische onderdanen te Harderwijk, bestemd voor het Indische leger, meer te wachten, daar de Regeeringen van beide landen de werving ten strengste verboden hebben. Br zijn reeds vervolgingen ingesteld tegen de geleiders van transporten naar Holland. UD.) Zaterdag-avond werd te Harderwijk een soldaat door de patrouille medegenomen,., doch kort bij de kazerne wist hij te ontsnappen, liep den wal op tot bij de gracht, sprong daar in en zwom er over, zoodat hij een poosje later zich in een achterbuurt kon verschuilen, en niet voor den volgenden morgen door de politie werd binnengebracht. Zoo werden erin den loop dier week twee door een rijksveldwachter uit den trein gehaald, die reeds een plaatsbiljet naar Rotterdam hadden genomen; twee anderen wer den door denzelfden agent buiten in eene heg gevonden, terwijl zij bezig waren zich in bur- gerkleêren te steken, ten einde te kunnen de- serteeren. Gedurig hoort men daar van deser ties, waarvan elke het Gouvernement, eene di recte schade toebrengt van 200 aan handgeld. Er is sprake van, om, evenals in vroegere jaren, aan de poorten wachten te plaatsen, om nauw keurig toe te zien wie daar uitgaan. Tot majoor bij den geneeskundigen dienst in Tndie werd voor eenigen tijd benoemd een Oostenrijker, wien 4500 als gratificatie werd uitgekeerd. Hij bestelde zijn uniform en begaf zich naar Utrecht, in afwachting dat hij naar Indie vertrekken moest. Vóór dit tijdstip is aangebroken, heeft hij echter het land verlaten, en men vreest dat hij niet meer zal terugkomen. Behalve van zijne gratificatie, profiteert deze persoon ook nog van zijn titel, want niemand zal hem kunnen betwisten, dat hij tot majoor bij den geneeskundigen dienst in Indie is aangesteld. De arrondissements-rechtbank te Maas tricht, uitspraak doende in de bekende zaak van J. H. Klaessen, oud-burgemeester van Pos- terholt en Vlodrop, en J. Bussel, redacteur uitgever van VAmi du IAmbourg, heeft den eer sten beklaagde schuldig verklaard en den twee den medeplichtig aan laster tegen 's Konings Commissaris in Limburg, en hen mitsdien ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, eene geldboete van ƒ500 en de kosten van het geding. De gemeenteraad van Zierikzee heeft met algemeene stemmen besloten om de bank van leening aldaar op te heffen. Naar men uit Alkmaar bericht, heeft Z. M. de Koning last gegeven, het eerst te bouwen Nederlandsch oorlogschip den naam van Alkmaar te schenken. Naar men thans met zekerheid kan mededeelen, zijn door de Arrondissements- Rechtbank, in Raadkamer vergaderd, de Jong Behagel en Verlind, beschuldigd van moord op wijlen mevr. van der Kouwen en haar dienst bode, naar den Procureur-Generaal verwezen. De Londensche Times heeft met de stoom boot Celebes, dezer dagen uit het Nieuwe Diep via Suez naar Batavia vertrokken, een particulier correspondent medegezonden, om getuige te zijn van de tweede expeditie tegen Atchin. Te Weesp en omstreken is sedert eenige dagen eene ziekte onder de paarden uitgebro ken, die tot nog toe onbekend was; de dieren doen niets dan drinken, maar eten niets. Een spoedige dood is meestal het gevolg van de ziekte (U. D.) Aanstaanden Donderdag, den 16n, zal voor de Arrondissements-Rechtbank te 's Gra- venhage de aanklacht worden berecht, die dr. J. C. Zaalberg Pzn. heeft ingesteld tegen den heer Q. Harder, wegens het in 't licht geven van een voor eerstgenoemden heer beleedigen- den Open Brief. Men meldt uit Groningen, dat een bijeen komst heeft plaats gehad van crediteuren van den heer Oortwijn, welke voorloopig tot eene bevredigende schikking heeft geleid. Men taxeert de schulden van genoemden heer op een ton gouds en blijft vermoeden dat de geheele dief stal door hem voorgewend is. Gedurende de vijf afgeloopen maanden werd de Weener tentoonstelling door 5£ millioen personen bezocht, waarvan 23/5 millioen tegen den dagelijkschen toegangsprijs, l'/ü millioen tegen bij abonnement verlaagden prijs en l7/io millioen zonder betaling. Het deficit wordt op minstens 12 millioen gulden geschat. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot directeur vah het Postkantoor te Goes, jonkheer L. C. van der Feltz, thans directeur van het postkantoor te Bolsward. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer van Schelven Sr., vroeger in Belgie werk zaam en thans benoemd tot reizend predikant voor Noord-en Zuid-Beveland, heeft jl. Zondag zijn dienst werk begonnen. Ds. II. H. Middel, pred. bij de Chr. Ger. gem. te Wolfaartsdijk, berichtte jl. Zondag, dat hij bedankt had voor het beroep naar Bergambacht. Als een bijzonderheid uit de kerkelijke wereld, kan de volgende opgave dienen als een der bewijzen voor den heerschenaen predikanten-nood. Op Walcheren zijn de gemeenten Nieuwland, Arnemuiden, Seroos- kerke, Domburg, Zoutelande vacant, en staan vacant te worden Vrouwenpolder, Aagtekerke; Westkapelle en Vlissingen en wellicjit óók nog Koudekerke en Biggekerke, wier beide predikanten beroepingen in beraad hebben. Het is derhalve waarschijnlijk, dat van de 22 Walcliersche gemeenten spoedig elf gemeenten vacant zullen zijn, zonder veel hoop op spoedige ver vulling der onderscheiden vacaturen. De heer L. Meerman hulponderwijzer te Wemeldinge, is benoemd als hulponderwijzer aan de le armenschool te Dordrecht. AFLOOP BESTEDINGEN. Aan het Ministerie van Marine heeft gisteren de aan besteding plaats gehad van het maken en plaatsen van een houten Lichtopstand en van een Loopgang op het Schor beoosten Bath -, alles met den aankleve van dien. Voor dit werk waren 5 inschrijvingsbiljetten ingeko men: de laagste inschrijver was de heer J. Hoogvliet te Rilland voor een bedrag van 1970. Het proces-Bazaine in Frankrijk trekt natuurlijk zeer de aandacht, en wij achten ons verplicht het een en ander uit het rapport der beschuldiging mede te deelen. Met de lezing daarvan is men eenigè dagen bezig geweest. Het eerste gedeelte betreft de gebeurtenissen uit den Fransch-Duitsfchen oorlog tot dat het leger ouder de muren van Metz was terugge komen, en de betrekkingen tusschen Bazaine en Mac Mahon. De in dit gedeelte voorko mende mededeeling, dat verscheidene dépêches van maarschalk Bazaine aan maarschalk Mac Mahon onderschept zijn geworden door kolonel Stoffel, destijds directeur der inlichtingen bij maarschalk Mac Mahon, heeft een grooten in druk op de rechters en het publiek gemaakt. In het tweede gedeelte worden het Rijnleger en de maarschalk geschetst in hunne bewe gingen tot den 1 September. Wat hierin op merking verdient is de schier onverklaarbare werkeloosheid van maarschalk Bazaine toen maar schalk Canrobert bij St. Privat slag leverde te gen een overmachtigen vijand en overwonnen werdde in het oog loopende begeerte van maarschalk Bazaine om onder Metz te big ven om politieke redenen; de tegenstrijdige dépê ches van den maarschalk betreffende den staat der levensmiddelen en munitie, dien hij nooit scheen te kennende dépêche, die Mac Mahon van zijn wijs plan om zich onder Parijs terug te trekken afhield en naar Metz lokte, wat de nederlaag van Sedan ten gevolge hadhet on derscheppen van minstens twee dépêches van Bazaine aan Mac Mahon door kolonel Stoffel, een ongehoord feit, gelijk het rapport zegt, en waarop Bazaine zich beroept, om alle schuld ten opzichte van de nederlaag vanj Sedan van zich af te schuiven. Indien kolonel Stoffel wer kelijk de verdachte rol heeft gespeeld welke hem in het rapport wordt toegekend, dan is het te verwonderen dat ook hij niet voor den krijgsraad wordt geroepen. In dit gedeelte van het rapport zien Wij ook den prefect van po litie Piétri, twee agenten der algemeene vei ligheid, onder bevel van kolonel Stoffel, en een geheel personeel van lieden optreden, die met militaire operatiën niets te maken moesten hebben, en het is nu reeds maar al te duide lijk gebleken, dat Bazaines gedrag veel meer door politieke dan door strategische beweeg redenen is geleid. Het proces zal echter in dezen nog veel aan het licht moeten brengen. Het resumé van dit gedeelte van het Tap- port ban aldus worden saamgevat: lo. De maarschalk is, door generaal Frossard en zijn eigen leger zonder eenige aanwijzing van rich ting te laten, de oorzaak van de nederlaag bij Forbach. 2o. De maarschalk heeft, dooT in strijd met 's keizers bevel, zijn leger onder Metz te doen post vatten in plaats van naar Chalons terug te trekken ten einde met de reserves van het Rijnleger in gemeenschap te blijven, tegen alle strategisch beleid gehandeld. 3o. De maarschalk is de oorzaak van de ne derlaag bij St.-Privat, omdat hij Canrobert aan zijn lot heeft overgelaten. 4o De maarschalk heett zich al meer en meer onder Metz ver schanst met het kennelijk doel, om daar de politieke revolutie, welke hij voorzag, af te wachtenofschoon zijn blik alleen gericht had moeten zijn op zijne militaire positie. 5o. De maarschalk heeft de maarschalken en generaals, die onder hem stonden, expres onkundig ge houden van de bewegingen van het naderende leger van Mac-Mahon en tevens den voor raad zijner ammunitie als gering voorgesteld, ofschoon die integendeel zeer aanzienlijk was. Op deze wijze heeft hij in een door hem be legden krijgsraad van de maarschalken en ge neraals het votum uitgelokt, dat het niet mo gelijk was zich door den vijand heen te slaan. Het 3e gedeelte behandelt het tijdperk der blokkade, te weten van 1 Sept. tot' 7 October. Nadat de positie van Metz is beschreven, die zoodanig was, dat de maarschalk bij herhaling geduchte uitvallen had kunnen doen, als hij niet verkozen had werkeloos te blijven, wordt het verspillen van de mondbehoeften besproken. De voorraad was minstens toereikend voor 70 dagen. Toch had men verzuimd bij tijds den oogst der omliggende dorpen in te halen, maar daarentegen 20,000 landlieden in de vesting opgenomen, terwijl het verstandig zou geweest zijn om er de onnutte monden uit te zetten. Ook wordt de maarschalk gelaakt, omdat hij de paarden van het leger met graan liet voeden, als wilde hij er uitvallen mede doen, terwijl hij ze integendeel liet slachten. Van den marsch van Mac Mahon, die van Chalons was opgerukt om Bazaine te hulp te komen, heeft Bazaine geen notitie genomen, hoewel Mac Mahon en generaal Bucrot hem er van hadden onderricht, met verzoek om, zoodra hij het kanon hoorde, een uitval te doen met zijn geheele leger. Bazaine vernam den slag bjj Sédan en de gevangenneming des keizers in lijdzaamheid. Wij zien verder den maarschalk berichten, die den vijand hem door den secretaris van legatie Debains had doen geworden, in het leger verspreiden tegen het besluit van 1863 in, hetwelk bepaalt, dat een opperbevelhebber alles moet geheim houden, wat een demoraliseerenden invloed op zijn leger kan uitoefenen. Bovendien waren die berichten, door den vijand meegedeeld, onjuist, want Straatsburg werd reeds voorgesteld als overgegeven, hoewel die overgave eerst veertien dagen later zou voorvallenwij zien ook Bazaine in schijn tevreden zijn met het nieuwe gouvernement der nationale vergadering, maar gelijktijdig, en als geloofde hij niet alles wat hij gehoord had, ging hij nadere inlichting vragen over den toestand aan den vijaud, aan prins Frederik Karei, die wel zoo vriendelijk is geweest hem die inlichtingen te verstrekken. Opmerkeljjk hierbij is het, dat de maarschalk, die anders zijne correspondentie vrij goed bij elkander heeft gehouden, het grootste gedeelte der brie ven tusschen hem en den prins heeft verduisterd, waarvoor natuurlijk wel een goede reden zal moeten bestaan. De maarschalk verontschul digt zijne correspondentie met prins Frederik Karei door te zeggen, dat hij uit Parijs geen officiëele aankondiging had ontvangen van den veranderden politieken toestand, en dat hij, niet kunnende gelooven, dat men als het vader land in gevaar was, een revolutie zou maken, alle berichten daaromtrent voor verdicht en door den vijand uitgestrooid hield. Dan volgt het incident—Aè^nier. Dit geheim zinnige individu, die zelfs geen Fransch zonder fouten kan schrijven en geen enkelen geschreven lastbrief had, heeft Bazaine op de ergerlijkste wijze kunnen beet hebben en een kostbaren tgd van handelen doen verloren gaan, volgens den wensch van prins Frederik Karei, die van hem Regniergehoord had, dat de voorraad

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2