het 3de congres worden gehouden van bestuur- ders en voorstanders der vereenigingen voor volksvoordrachten en volksvermaken in Ne derland. Anne Kaspers, de wreede mishandelaar van zijn dochtertje, is door het Prov. Gerechts hof van Gelderland veroordeeld tot twaalf jaar tuchthuisstraf en twee geldboeten a 25, Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het ar rondissement Breda en omstreken heeft zich bij adres tot het ministerie gewend, om te wijzen op de hoogst nadeelige gevolgen, die, vooral ook voor de provincie Noordbrabant, zullen te duchten zijn van de wet van 22 Mei 11. (Staatsblad no. 73) waarbij de Fran- sche wet tot uitroeiing van rupsennesten en art. 471, 8o, van het wetboek van Strafrecht worden ingetrokken. Naar de Prov. Gron. Ct. meldt, heeft de heer Oortwijn (ten wiens huize de bekende diefstal werd gepleegd) een verhoor ondergaan voor den rechter-commissaris, na afloop waar van. eenige ambtenaren van justitie zich per rijtuig naar Euvelgunne (de woonplaats van den heer O) begeven hebben, ten einde daar nogmaals een onderzoek in het werk te stel len. Dat de zaak, zegt het blad, nog niet tot klaarheid is gekomen, ligt zeker niet aan dn Justitie. Het publiek schijnt voor zich zelf echter reeds uitgemaakt te hebben hoe de vork in den steel zit. Men is althans op dit oogenblik zeer koel onder alles, en nie mand voorziet zich daar ter stede of in den omtrek van revolvers, achterladers, dubbele slo ten, zware ijzeren bouten, kettingen enz., zoo als indertijd in Den Haag. Men rekent, dat het aantal der op aarde levende menschen de ronde som van een mil liard bereikt heeft, die 3064 bekende talen spreken en 1100 verschillende godsdiensten hul digen. De gemiddelde levensduur van den mensch wordt op 33 jaar en 6 maanden ge schat. Een vierde gedeelte der menschen sterft vóór het 7de jaar en de helft vóór het 47ste. Van 100 personen bereiken 6 den ouderdom van 60 jaren en daarbovenvafl 500 wordt één 80 jaar en van 1000 slechts één 100 jaar oud. Ieder jaar sterven er 33 millioen, alzoo 96,000 per dag, 3730 per uur, 60 in een minuut en iedere seconde één mensch. Deze 33 milioen worden echter door 42§ millioen geboorten meer dan vergoed, en het jaarlijk— sche overschot van 9J milioen menschen zou tot eene evengroote toename van het mensche- lijk geslacht leiden, wanneer niet van tijd tot tijd oorlogen en andere buiten den regelma- tigen gang der natuur liggende oorzaken we der eene afneming van het aantal menschen tengevolge hadden. Men heeft opgemerkt, dat geboorten zoowel als sterfgevallen het meest gedurende den nacht plaats grijpen. Rechtzaken. De Arrondissement» rechtbank te Goes heeft op 22 Sept. 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken, als I. Tegen J. d. J., zoon van Willem Cornelis, 32 jaren; A. R., zoon van Pieter, 27 jaar, beiden schip persknechts, geboren en wonende te Keuzen, aange klaagd van oplichtingdaarvan vrijgesproken, de kos ten te dragen door aen staat. II. G. v. E., zoon van Hendrikus, 47 Jaar, koop man in mosselen, geboren en wonende te Clinge (Zee land), schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, ge pleegd onder verzachtende omstandighedenveroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van het geding, desnoods invorder baar bij lijfsdwang. III. J. H-, zoon van Gornelis, 19 jaar, geboren te Zaamslag, wonende te Keuzen, schuldig verklaard aan aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden; veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenisstrafvan acht dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. IV. J. B. d. C.26 jaar, landbouwerszoon te Hulst, (defaillant), schuldig verklaard aan moedwillige mis handeling, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, bij verstek ver oordeeld tot eene geldboete van 8,—, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs dwang, T>. V. Ch. li-, 40 jaar, zoon van Pieter, werkman, ge boren en wonende te Bosch-Cappelle, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, geene ziekte of belet sel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende gepleegd onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 8,—, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. VI. P. V. Czoon van Charles Louis, 30 jaar, ge boren te Hengstdijk en wonende te Graauw, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen ver oorzaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende om standigheden, veroordeeld tot eene geldboete van/8, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorder baar bij lijfsdwang. VII. F. li., 34 jaar, bierbrouwersknecht, geboren te Stekene (Belgie), wonende te St. Jansteen, defaillant, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, bij verstek veroordeeld tot twee geldboeten ieder van 8,—, subsidiair in eene gevan genisstraf van van drie dagen voor iedere boete, en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorder baar bij lijfsdwang. VIII. P. D. E., 25 jaar, zoon van Franciscus, schip per, geboren te Bosch-Cappelle, wonende te Stoppel dijk, aangeklaagd van moedwillige mishandeling; daar van vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. IX. J. S; zoon van Adriaan, 53 jaar, vrachtrijder, geboren te Schore, wonende te Kruiningen, schuldig verklaard aan het, zonder daartoe de vereischte toe stemming te bezitten, laten loopen van vee langs den spoorweg; veroordeeld tot eene geldboete van ƒ10, subsidiair in een gevangenisstraf van 3 dagen en de kosten van het geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. X. J. V. oud 22 jaar, werkman te Hulst, schuldig verklaard aan het niet compareeren als getuige; ver oordeeld tot eene geldboete van 10,subsidiair in eene gevangenisstraf va# 3 dagen en in de kosten dezer uitspraak, desnoods bij lijfsdwang op hem te verhalen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kanton rechter te Zierikzee jkr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeijetot ontv. der registratie en domeinen te Ommen den heer E. P. van Hoboken, thans te Cortgene, en tot ontvanger te Cortgene den surnumerair A. J. Kolff. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Wemeldinge is den 10 dezer beroepen ds. Wou ter van den Bijtel, thans pred. te Montfoort. Wemeldinge, 9 Oct. Heden had alhier in het met groen en vlaggen versierde schoollocaal de uitreiking plaats der provinciale belooningen voor getrouw school bezoek over 1872. De heer Schoolopziener, het gemeen tebestuur, het Bestuur van 't Schoolverbond en eenige belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Ka een woord van welkom door den hoofdonder wijzer werden toespraken gehouden door den heer Schoolopziener, den Wethouder Dominicus, den president, den vice-president van 't Schoolverbond en den gezworen Dekker, afgewisseld door het toepasselijk gezang dei- kinderen. Aan 44 leerlingen werden getuigschriften uitgereikt, waarvan er 9 nog een belooning in geld ontvingen, tot een gezamentlijk bedrag van ƒ24. Terwijl de kinderen op chocolaad en koekjes ont haald werden, begaf zich de stoet naar de eveneens sierlijk getooide bewaarschool, waar de kleinen zich reeds aan 't gebak te goed deden. Hier werd een welkomstgroet gesproken door den Secretaris van 't Schoolrfcrbond, de heer Spaan, waarop de heer Schoolopziener minzaam antwoordde en de heer Dominicus nog eenige toepasselijke dichtregelen ten beste gaf. Het liefelijk gezang en 't aardig reci- teeren der kleinen bracht allen in opgewekte stemming en zeer zeker zal dit feest er als vroeger weer veel toe bijdragen om het getrouw schoolbezoek te bevor deren. 't Gemeentebestuur en het Schoolverbond zij hulde gebracht voor alles, wat door hen in deze Weel bij vernieuwing is gedaan. Voorde vaceerende betrekkingen van hoofdonder wijzer hebben zich te Amsterdam 115, te Genemuiden 31 en te Piershil 44 sollicitanten aangemeld, doeh te Schiermonnikoog slechts 3. De voordracht voor leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool te Go- rinchem bestaat uit de heeren J. D. van Noppen, vroe ger hulponderw. te Goes, thans openbaar hoofdonder wijzer te Hardinksveld, en J. M. Vos, hulponderwij zer te Amsterdam. Bij de benoeming hebben de stem men gestaakt. AFLOOP VERKOOPING. Het door den Ontvanger der Registratie en Domei nen te Goes op heden bij publiek gehouden inschrij ving verkocht perceel uitgegraven grond of water, groot 6.10 aren, nabij het stationsplein te Goes heeft opge bracht de belangrijke som van ƒ1200. OPENBARE VERGADERING van DEN BAAD der GEMJEBXTB GOK S, op DONDERDAG den 9 OCTOBER 1873, des avonds ten 7 ure. (Slot.) VII. Alsnu komt in behandeling een nader rap port van burg. en weth. omtrent den grond onder en bij de Zonstoof, inhoudende: dat de voorwaarde van wederinkoop door de gemeente, zooals dr. van Renterghem heeft gewenscht, door burg, en weth. bij hun vroeger voorstel wordt gevoegd; welk recht echter, volgens art. 1556 B. W. B. slechts voor vijf jaren kau bedongen worden; dat de koopprijs, geene verandering kan ondergaan, omdat er een groot verschil is tusscben het uitgeven van grond in koop voor het bouwen, zij het dan ook al van eene indus- trieëele onderneming, of het aangaan eener transactie over grond, die reeds drie eeuwen in gratuit bezit is geweest; dat de vroeger voorgestelde erfpachtsom was gebaseerd op de vermoedelijke grootte van 14 aren, doch dat na aftrek van den weg langs de stoof en den strook, waarop de boomen staan, die grootte 6 A., 60 C. is, zoodat die som zal bedragen 16,50; dat op de in erfpacht uittegeven gronden ook het terecht van wederinkoop behoort worden toegepast. De Foorzitter brengt nu het vroeger voorstel, alzoo gewijzigd, in beraadslaging. De heer mr. Del Baere zegt, reeds vroeger zijne opinie te hebben medegedeeld nopens afstand van ge meentegrond, te weten, dat zoodanige afstand zeer onverstandig is. Tot hiertoe gold elke afstand slechts een klein perceeltjemaar nu is de afstand van eene groote oppervlakte in behandeling, en wel onmidde- lijk in de nabijheid der bebouwde kom en zeer gun stig aan de haven gelegen. De geïnteresseerden heb ben den grond in 1595 gekregen, maar alleen om daarop eene stoof te bouwen. Onze voorvaderen heb ben zich dus niet van den grond ontdaan, want als de stoof geamoveerd wordt, treedt de gemeente dade lijk weder in haar recht van eigendom. En nu zou den wij dien grond afstaan Het is waar, het recht van wederinkoop kan bedongen worden, maar als de geinteresseerden de stoof ö'/a jaar laten staan, is dit recht vervallen. Met het oog op hen, die na ons zullen komen, mag de raad den grond niet afstaan. Bij eventueele uitbreiding der stad is hij onmisbaar. Spr. zal dus tegenstemmen. De heer Fransen van de Putte gelooft, dat het juist in het belang der gemeente is, den grond aftestaan. Wat toch is het geval? De grond werd in 1595 voor het bouwen eener meestoof gratis uitgegeven. Zoolang de stoof er op staat kan de gemeente rede lijkerwijs niet in het bezit treden, en heeft zij er dus niets aan. Wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen, dan krijgt de gemeente 700,aan koopsom, dat is eene rente van ƒ35,'sjaars; aan erfpachtsom 16,50 en aan retributie voor gebruik 20,dat is te zamen ruim 70,'sjaars, ver tegenwoordigende een kapitaal van i40O,waarvan tegenwoordig niets wordt betaald. Maar, zal men zeggen, de geinteresseerden zijn alleen in het bezit van terrein onder de stoof, zonder een duim breed daarnaast. Doeh spr. zegt het rapport na, dat het niet anngaat om last te geven tot het afbreken en opruimen der getimmerten. Het zal in niemands brein opkomen, om het recht van bezit optezeggen. Als men dit bedenkt, dan komt men natuurlijk, in het belang der gemeente, tot eene transactie en moet men vragen, of het niet voordeelig is om voor een terrein, dat niets geeft, eene belangrijke som te laten betalen? De vrees, die de heer mr. Del Baere uitte, dat bij eene eventueele uitbreiding der stad aan die zijde, onze nazaten den afstand zouden veroordeelen is een argument, dat in de bestaande omstandigheden niet juist te noeinenis. De gemeente kan eene jaarlijksche inkomst genieten van 70,waar zij nu niets ont vangt. Dit argument weegt bij spr. meer. De heer mr. Del Baere verklaart, met verbazing den vorigen spr. gehoord te hebben. Hij, die an ders zulke heldere adviezen geeft, schijnt nu niet te begrijpen, dat het belang der gemeente vordert, om gronden, die zoo nabij de kom der gemeente gele gen zijn te behouden. De Raad mag niet verkoo- pen. Als men later terrein noodig heeft voor het vestigen van handelsetablissementen zou men zich be klagen. Waarom hebben de geïnteresseerden huü adres ingediend? Omdat zij begrepen van hoeveel belang het is, den grond in eigendom te erlangen, die zij nu om niet bezitten. De Raad bederft door afstand van den grond de toekomst van Goes. Spr. wil geen geld; hij wil het terrein behouden. De heer jhr. de Marees van Swinderen zegt, zich niet te kunnen vereenigen met het gevoelen van den heer mr. Del Baere, dat het nageslacht schade zal hebben van den afstand. Als de bate verkregen wordt, zal men daarvan profiteeren, ook het nageslacht. Als wij den grond laten, zooals die nu is, dan veroor zaken wij nadeel, niet alleen voor dit, maar ook voor het nageslacht. Voor de uitbreiding der stad is het terrein niet noodig, daar die uitbreiding aan de an dere zijde der kom plaats heeft. De heer Fransen van de Putte zegt, dat mr. Del Baere het doet voorkomen, alsof de eigenaren der stoof den eersten stap hebben gedaan; dit is onjuist. Er is een adres om de zaak te regelen, maar burg. en weth. hebben de eigenaren opmerkzaam gemaakt op de noodzakelijkheid der regeling en spr. gelooft, dat de transactie, zooals die voorgesteld wordt, billijk is. De heer mr. Del Baere verklaart niet over de waarde van den grond te hebben gesproken, maar tegen den afstand te zijn. De heer Busing geeft te kennen niet tegen den afstand te zijn, maar te blijven bij zijn gevoelen, in de vorige vergadering geuit, omtrent de koopsom. Het is een magnifiek terrein, dat eene waarde heeft van 0.60 per centiare. De heer de Meulemeester zegt het eens te zijn met den heer mr. Del Baere. De grond heeft eene aan merkelijke waarde, ook om de zelkasch, die er in aanwezig is, terwijl de meestoof met slooping be dreigt wordt. Daarom is spr. tegen den verkoop. De Voorzitter zegt sedert 1852 lid en grootendeels voorzitter van den Raad te zijn en steeds is het be lang der gemeente voor oogen gehouden. Zoo ook in het onderwerpelijke geval. De Raad heeft steeds begrepen, dat als de gemeente gronden bezit, waar mede voordeel kan worden gedaan, die ook behooren te wovden afgestaan. Spr. begrijpt niet hoe het denk beeld van uitbreiding der gemeente kan opgaan zon der afstand van grond. Zoodanige afstand aan in- dustriëele ondernemingen moet noodzakelijk vooruit gang en ontwikkeling tengevolge hebben. Spr. ge looft en blijft gelooven, dat het de roeping van den Raad is, om, waar hij door afstand van grond de uitbreiding der industrie bevorderlijk kan zijn, dit te doen. Dit is steeds het beginsel geweest, hetwelk door den Raad werd gehuldigd. Spr. heeft met verbazing van den heer mr. Del Baere een ander be ginsel gehoord. Maar bovendien geldt het hier een exceptioneel geval. In de tweede helft der 16e eeuw heeft het bestuur den grond uitgegeven voor het

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2