'873. N°. 121. Dinsdag 14 October. 603te jaargang. va.n liet Gemeente-Bestuur. UITLOTING VAN OBLIGATIES. KANAAL DOOR WALCHEREN. Vertrek der brievenmaal naar Oost-Indië. Wat was wat is wat worden zal. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k/1,- Dien9t-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BEKENDMAKINGEN BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de lijst van de ter uitloting en aflossing aangegevene OBLI- GATIEN, ten laste dier gemeente, ingevolge art. 4 van het plan tot aflossing der gevestigde schulden, den 11 April 1S53 door den gemeenteraad gearresteerd, opgemaakt is en ter secretarie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting, ingevolge art. 5 van evenge- meld plan, in het openbaar, ten overstaan van burge meester en wethouders geschieden, ten raadliuize, op Zaterdag den 8 November 1873, des namiddags ten één ure. Goes, den 11 October 1-73. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BL A AU BE ER, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van allen, die het bedrijf van schipper uitoefenen of eigenaars van schepen zijn, dat het door Zijne Majesteit bij besluit van 24 Sep tember 1872 vastgestelde regiemeni van policie roer het SSanaal door 'Walcheren, van Veeretot Middelburg, bij besluit van 20 Sep tember jl. (Stbl. no. 130) gewijzigd, en voorloopig van toepassing verklaard is op het Manaal door Walcheren van de Wester Schelde tot het Veergat en op sijn aijtak naar Zirne- mniden en naar JSieuivland. Zij maken, overeenkomstig do circulaire van den heer Commissaris des Konir.gs in dit gewest van den 4 October A no. 4475/4 (Prov. blad no. 102) inzon derheid opmerkzaam op de bepalingon, vervat in arti kel 135 van dat Reglement, luidende: „Dit reglement wordt gedrukt en verkrijgbaar gesteld bij den sluis- meester tegen betaling van vijftig cents voor ieder exemplaar. Elk schipper of bevelvoerder, die het ka naal bevaart of van de haven gebruik maakt, moet van een exemplaar van dit reglement voorzien zijn. Hij moet dat desgevorderd vertoonen aan de ingenieurs en beambten met het beheer van het kanaal belast en, bij gebreke, om hieraan te kunnen voldoen op hunne aanzegging zich een exemplaar aanschaffen." Goes, 11 October 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris. HARTMAN. POSTERIJEN. Via BRINDISI 16 October 1873. Via TRIEST 14 October 1873. Via MARSEILLE 23 October 1873. ii. Het is niet eene oude orde die behoud, het is eene, nieuwe maat schappij, die voltooing vraagt. Thorbecke. In ons vorig nommer gaven wij als ons voor nemen te kennen nader de vraag te zullen be handelen in hoeverre de Grondwet van 1848 ge durende haar 25jarig leven aan de verwachtingen, die men van haar koesterde, beantwoord heeft en of herziening van de «eerste wet van den staat" niet wenselielijk isom haar meer en meer aan hare roeping als «nationale kracht" te doen be antwoorden.' Wat het eerste gedeelte dezer vraag betreftdit kunnen wij in weinige woorden be antwoorden. Het is onze overtuiging, dat die ver wachtingen niet geheel, maar toch voor een goed deel zijn verwezenlijkt. De commissie tot herziening der Grondwet in 1848 gaf in haar verslag als hare meening te ken- ken, dat de conditio sine qua non «van het behoud van Nederland en der grondwettige monarchie" is, dat de burgerij «eene andere en oneindig grootere medewerkingclan tot dus ver" aan de «instel lingen" verleenen moest. Het stelsel van directe verkiezingen, was naar haar zienswijze een uitne mend middel om tot dezen toestand te geraken en het is gebleken dat zij juist heeft gezien. Moge het' waar zijn, dat er bij verk? '.gen nog dikwijls eene groote onevenredigheid .is'op te merken tus- schen het «totaal" der kiezers op de kiezerslijsten voorkomende, en dat van de «gestemd hebbende kiezers," het is niet te ontkennen, dat er tegen woordig hij de Natie grootere belangstelling in de «res publica" bestaat, dan onder de werking der Grondwet van 1840 het geval was; «wanneer men" wij zeggen het mr. Lenting na «eene vergelijking maakt tusschen het verleden en heden, dan is op dat punt zonder twijfel vooruitgang merk baar." In de tweede plaats is het voor hem, die de Grondwet van 1848 niet als doel, maar als mid del (als middel van politische opvoeding name lijk), beschouwt, een verblijdend verschijnsel, te ziendat door haar en door de verschillende or ganieke wetten, (speciaal door de Gemeentewet, die door hare wijze bepalingen uitgewerkt heeftdat de gemeente inderdaad is, wat zij, volgens Boisse- vain, behoort te wezen, «dö bronwaaruit de publieke geest zijn veerkracht 'put",) de Natie, al zij het ook met "«bedaarden stap" op de baan van staatkundige ontwikkeling vooruitgegaan is. Niet geheel, zeiden wij, zjjn de verwachtingen, die van de Grondwet werden gekoesterd, tot ver vulling gekomen, en toen wij dit ter nederschreven hadden wij het oog op de omstandigheid, dat de totstandkoming van eenige wetten, wier bestaan door de Grondwet gebieden 1 is voorgeschreven, nog steeds tot de «vrome v>c.hschen" behoort. Zoo is de natie nog altijd «in afwachting" van eene definitieve wet «regelende het algemeene en het bijzondere bestuur van den waterstaat in den bij artikel 180 der Grondwet gemelden omvang;" de wet van 12 Juli 18a5 (Staatsbl. n°. 102) strekt toch slechts tot vvoorloopige voorziening in som mige waterstaats-belangen." De wet «regelende de wijze, waarop geschillen over bevoegdheid, tusschen de administratieve en rechterlijke macht ontstaan, worden beslist, is nog steeds «en portefeuille." In weerwil van herhaalde pogingen van verschillende Ministers van Justitie, om uitvoering aan artikel 146 der Grondwet te doen geven is de bedenkelijke taak, het tot stand brengen van een algemeen wet boek van de samenstelling der rechterlijke macht, evenmin tot heden toe volvoerd. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, is toch in het afgeloopen zittingjaar het zevende ontwerp eener «nieuwe rech terlijke inrichting" aan de beraadslagingen der Staten-Generaal, door den Minister de Vries aan geboden, maar dit ontwerp is, tengevolge van de onderlinge verdeeldheid der liberalen, niet tot wet verheven. Welke maatregelen kunnen het meest bijdra gen, om de Grondwet meer en meer een «nationale kracht" te doen worden? Het antwoord, dat wij op dit 2° deel der door ons gestelde vraag meenen te moeten geven, kan niet in zulke korte bewoor dingen gegeven worden, als waarin wij het eerste gedeelte hebben beantwoord, omdat er verschillende maatregelen zijn, die deze faculteit bezitten en dus door ons ter sprake gebracht zullen worden. GOES, den 13 October 1873. (JPer telegraaf!) De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 21 October 's avonds acht ure. Volgens particulier bericht zou de tweede expeditie naar Atchin eerst in November ver trekken en de vijandelijkheden in December aanvangen. H. M. de Koningin zoo meldt men uit Weenen heeft jl. Woensdag twee uren vertoefd in de kunstafdeeling der Tentoonstel ling. Vervolgens keerde zij naar het Hotel Munsch terug. Ten één ure bracht de Vorstin een bezoek aan het atelier van den kunstschilder Hans Makart, wiens arbeid op de expositie Hair bewondering had opgewekt. In den loop "van den dag werd H. M. bezocht door Koningin Olga van Griekenland en Koningin Maria van Hannover. Des avonds was er diner bij Aartshertog LodewijJc Victorwaarna onze Koningin de opvoering van Lohengrin, in den schouwburg, zou bijwonen. Onlangs is het eerst door de Zutph Ct. melding gemaakt van een plan om Z. M. den kom'ng, op zijn 25jarig krooningsfeest, een nationaal geschenk aantebieden, uitgaande van alle schoolkinderen beneden de 15 jaren. Hier aan zouden zoowel bijzondere als openbare scholen kunnen deelnemen, zoo meenden de ontwerpers. De Standaard denkt daar anders over en wil niet, dat de bijzondere scholen tot verwe zenlijking van het bedoelde plan zullen mee werken. Het blad meent, dat bet plan niet neutraal kan blijven. Naar het Handhl. uit zeer goede bron nen verneemt, kunnen de enkele gevallen van Aziatische cholera, onlangs in sommige onzer binnenhavens voorgekomen, met genoegzame zekerheid in verband worden gebracht met de komst van.kolenschepen uit Ruhrort aldaar. Er loopt te Vlissingen een gerucht dat de alom bekende firma Smit, aan den Kinder dijk een contract met het bestuur over de domeinen zou gesloten hebben, om de voor malige werf van scheepsbouw aldaar in explo- tatie te brengen, tot den aanbouw van zeil schepen. (N. M. Ct.) Op eene suikerfabriek te Roosendaal is door 50 a 60 arbeiders 't werk gestaakt, om dat zij minder verdienen dan verleden jaar. Er is eene kommeet in aantocht. De sterrekundigen hebben een merkwaardige ko meet ontdekt, die met den telescoop gezien is en eiken nacht meer tot de aardbewoners na dert. Haar staart ontwikkelt zich in evenre digbeden, bij de beroemdste kometen onbekend. Weldra zal men baar met bet bloote oog kun nen zien. Dv. Zh.) Eergisteren overleed te 's Gravenbage de beer P. T. Helvetius van den Bergh, die onder de vaderlandsche letterkundigen en dichters een zeer gunstigen naam verwierf, en in het bij zonder als de schrijver van bet tooneelstuk »De Neven" bij ieder bekend is. Reeds ver scheiden jaren moest hij wegens zijne gezond heid en volslagen blindheid er van afzien onze letterkunde met zijne voortbrengselen te blijven verrijken. Men schrijft uit Helmond: Een grève onder de arbeiders wordt bier voorbereid. Een aantal werkgasten van de katoendrukkeri] der heeren van Vlissingen hebben het werli ge staakt en trachten bun kameraden over te balen hun voorbeeld te volgen. Opmerking verdient bet, dat de grévisten juist behooren tot de goed betaalde arbeiders, die ƒ14 a 15 per week verdienen. Een agent der Internationale zou, naar bet gerucht luidt, eenige dagen geleden in de stad zijn verschenen om de beweging te bevorderen door ƒ12 per week te beloven aan de arbeiders, die strike wilden maken. De zaak beeft ook reeds tot buitensporigheden op straat aanlei ding gegeven. Woensdag den 22sten dezer zal te Leiden

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1