BUITENLAND. Een aantal sigarenmakers van Rotterdam is naar Londen vertrokken. Indien deze al daar, zooals zij meenen te mogen verwachten, werk vinden, zullen vele anderen hen volgen. "Laatstleden Donderdagavond zijn de ver pleegden in het gesticht Meerenberg, bij Haar lem, vergast op een concert, geheel belange loos ontworpen en gegeven door drie ingeze tenen van Haarlem, de heeren Appyviolon cellist, Vink, pianist, en Schmitz, baritonzan ger, onder leiding van den heer Appy. Won derlijk was de indruk, dien de zeer goede mu ziek en zang op de toehoorders maakten. Let terlijk heerschte onder de ongeveer 500 ver pleegden gedurende het geheele concert de grootste stilte en eene voorbeeldelooze orde, 't geen bij hunne onafgebroken aandacht en onverdeelde bijvalsbetuigingen wel een bewijs is, hoe zeer de kunstenaars hen wisten te boeien. Na den afloop van het concert stond de directeur-geneesheer, dr. Everts op, om, mede uit naam der patiënten en van het be stuur, den artisten in de warmste bewoordin gen van aller ingenomenheid met het door hen geschonken heerlijk genot te doen blijken. Onder hartelijken dank voor het genoegen, hun bezorgd, werd door het bestuur der inrichting aan de heeren eoncertgevers en enkele gasten een souper aangeboden, waarmede de feesta vond besloten werd. Deurne is dezer dagen het tooneel ge weest van een vreeselijken moord. Zekere Frans Verhoeven, werkman en winkelier, wonende op het Iverkeveld, was buitengewoon aan den ster ken drank verslaafd en mishandelde, wanneer hij in abnormalen toestand was, zoozeer zijn vrouw en 6 kinderen, dat het oudste zoontje, nog pas 13 jaar oud, reeds uit het ouderlijke huis gevlucht was en op een naburige hoeve woonde. Toen de vader weder in dien onge- lukkigen toestand verkeerde, kwam het oudste zoontje thuis en zocht den vrede te herstellen. Hij werd echter de deur uitgeworpen, terwijl zijn vader hem toeriep, dat hij hem een mes in het lijf zou steken. Het arme kind keerde bedroefd naar zijn woning terug en kwam on derweg zekeren Petrus van Soom tegen. Deze nam liet kind bij de hand en ging met hem naar het ouderlijke huis, alwaar hg tabak wilde koopen. Van Soom verweet Verhoeven zijn lage handelwijze om naar zijn kind te steken. Steek mij liever," zeide hij, »ik kan mij verdedigen." Nauwelijks had hij dit gezegd of er ontstond een worsteling, en van Soom stortte dood ne der. Het bloed stroomde hem uit het deel, waar Verhoeven hem gestoken had. De vrouw, in dien tusschentijd met hare kinderen op straat gevlucht, kwam met eenige buren terug en ontdekte het lijk van van Soom. MoordMoordklonk het van alle kanten, en weldra was de geheele buurt in rep en roer. De veldwachter, gevolgd door twee buren, nam den moordenaar in hechtenis. Deze was op den zolder gevlucht en trachtte zich het hoofd tegen den muur te verbrijzelen. Hij liet zich zonder tegenstand in hechtenis nemen, bekende oogenblikkelijk de misdaad begaan te hebben, doch voegde er bij, dat van Sootn hem het eerst had aangevallen. (Amst. Ct.) Men schrijft uit Brussel aan de Amsterd.Ct.: De diefstal bij Perenanda neemt in omvang toe. Men zou brieven ontdekt hebben, volgens welke de jonge burggraaf de Kerckhove het hoofd zou wezen vaneen ware dievenbende, behoorende, gelijk hij, tot den hoogen stand. Reeds hebben die jongeheeren eenige diefstallen gepleegd en andere, waartoe kasteelen in het Noorden van Frankrijk gekozen waren, beraamd. In een van die brieven beklaagt een der zonen van Deby zich, dat hij geen genoegzaam aandeel heeft gehad in de gestolen voorwerpen. De in hechtenis genomen personen zijn mevrouw Deby en hare twee zonen, dit is zeker. Een van deze is bijna idioot en zijn onvoorzichtig praten heeft de justitie op het spoor gebracht. De vader, »de zotte Debybijgenaamd, is niet in verzekerde bewaring gebrachtook hij is half zinneloos en zeer bekend door zijne excentriciteiten te Brussel, waar hij langen tijd gewoond heeft alvorens zich te Meehelen te vestigen. Zijne broeders, zeer geachte lieden, zijn geweest directeur der rijksstoeterij, burgemeester enz, enz. Bij deze gelegenheid wordt herinnerd, dat de over-oud- grootvader van den beschuldigde de Kerckhove aan de galg gestorven is, als hoofd van een dieven- en rooversbende, onder den naam »de bokrijders" in Limburg bekend." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. J. Heemskerk Az., oud-raads heer in het provinciaal gerechtshof in Noord-Holïand. - Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan J. Sijtsma Gz., als 2e luitenant bij de rus tende schutterij in Zeeland, en in zijne plaats benoemd li. J. de Raad. Benoemd in het bestuur van den polder Zuidvliet, tot dijkgraaf D. A. Dronkers, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. Marinusse; tot gezworen van den polder Breede Watering bewesten Yerseke, A. Nijssen; in het bestunr van den polder Jonge, tot dijkgraaf A. van der Have, en tot plaatsvervanger van den dijk graaf J. van der Have Az.; in het bestuur van den polder van Citters, tot dijkgraaf M. van 't Westeinde, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf A. Mol; in het bestuur van den polder Frederica, tot dijkgraaf F. Draack, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. F. van Rompu: tot gezworen van den polder Muije, L. Westerweel J.Wzn.; tot gezworen van den polder Deurloo, G. Christiaansë; in het bestuur van den pol der Herdijkte Zwarte, tot dijkgraaf A. Luteyn Jz. en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. van Male Jz.; in het bestuur vau den polder Boone, tot dijkgraaf O. P. Lenshoek van Zwake, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf F. Burgertot dijkgraaf van den polder Egbert Petrus, J. Tolhoek; in het bestuur van den pol der Oost ('s Heer Arendskerke), tot dijkgraaf A. Lou- werse, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf M. Boo- gerd; tot gezworen van den polder 's Heer Arendskerke, J. Valkier; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Ankervere, G. Ottetot gezworen van den polder Nieuwe Olzende, W. de Jonge; tot dijkgraaf van den polder Oud Wolfaartsdijk, H. van Strien; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Nieuw Sabbinge, A. Zandee; in het bestuur van den polder Broeder en Zuster, tot dijkgraaf J. J. van Weel, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. van Damme; tot gezworen van den polder Oost Nieuwland. P. Koe man; tot gezworen van den polder Baarland, A. Vaar; tot gezworen van den polder Westberke, A. van Strien; tot gezworen van den polder Molen (Zuid-Beveland), J. Scheeletot gezworen van den polder Onrust, P. Israël. (M. Ct.) Bevorderd: bij het wapen der inf. in Nederl. Indië tot kapt. A. van der Straate. Het koningschap nadert in Frankrijk met rassche schreden. Elke dag brengt ons nieu we berichten, volgens welke het herstel der monarchie reeds als zeker is aan te merken. Dat de zaken te Versailles ver genoeg ge vorderd zijn om reeds te denken aan de rege ling van een en ander met betrekking tot het herstel der monarchiie, is ook op te maken uit een artikel van de République frangaise. In dit liberale bla<L het orgaan van Gambetta, leest men dat alle schijnbare verschillen tus- schen de fractiën der rechterzijde en den graaf van Chambord en zijn aanhangers, nl. de ver schillen over de vlag, de coustitutie en derge lijke, slechts voorgewend zijn, en alleen voor gewend worden om de natie door een come- diespel te bedriegen, en dat weldra de ont knooping volgen zal met een coup de theatre, waarbij het argeloos publiek de verzoening van alle partijen zal aanschouwen. »Twee personen," zegt het blad, «zullen dit laatste tooneel afspelende eerste zal, uit naam van den koning, een smartelijk offer komen bren gen de ander zal, in eene vooraf gereed ge maakte welsprekende improvisatie, namens de liberaal-conservatieven van de verklaringen van den vertegenwoordiger van het koningschap acte nemen. Dan zal de nationale vergade ring door een groote vervoering medegesleept wordenafgevaardigden zullen vreugdetranen stortende dames in de tribunes zullen met hare zakdoeken wuiven en Buffet, de onpar tijdige Buffetzal de gelegenheid waarnemen om de discussie te sluiten en tot stemming te doen overgaan. Dit alles zal in de natio nale vergadering kunnen gebeurenmaar in het land zal het anders toegaan. Men zal moeten rekenen met geheel Frankrijk, met den burgerstand en de werklieden, welke gehecht zijn aan de republiek, met de landbouwers die zich weinig bekommeren om de consti- tutioneele muggezifterijen, maar die opperbest weten dat, met of zonder de witte vlag, met of zonder charter, Hendrik V altoos zal blij ven Hendrik V, de koning der reactie," Paris Journal geeft reeds de volgende lijst van het nieuwe ministerie, zooals zij in eene vergadering der royalisten is vastgesteld, ter vervanging van het bestaande kabinet: Deca- zes, bnitenlandsche zaken Bocher binnenland- sehe zaken Chesnelong, financiënDepeyre, jus titie Grivas, openbare werkenAnisson-Du- peyron, koophandelChang ar nier, oorlogMon- tagnac, marine; alzoodrie leden van de rechterzijde en twee leden der behoudende club Pradié. Het voegt er bij dat het voorstel der wederinvoering der monarchie op den gewij- zigden grondslag van het charter van 1814 op den dag zei ven van de wederbijeenkomst der kamer zal ingediend worden. Thiers speelt weder een belangrijke rol se dert hij te Parijs terug is; hij ontvangt vele bezoeken, geeft raad en inlichting, bemoedigt de republiekeinen en is de ziel van alles wat door hen gedaan wordt om het herstel van de monarchie tegen te gaan. Het proces tegen Maarschalk Bazaine is in openbare behandeling. De krijgsraad is den 6 October des middags ten 12 uur bijeen ge komen. En zoo zal dus nu weder worden af gespeeld een der noodlottige gevolgen van den Oorlog van 1870, die, zoo als generaal Riviere, rapporteur bij den krijgsraad, aan het slot van de akte van beschuldiging zegt, zonder voorbereiding, zonder ernstige bond genootschappen, zonder een plan voor den" veldtocht ondernomen is geworden tegen een vijand, welke gedurende vele jaren zich ge oefend had in het gebruiken van het middel om ons te bestrijden, en een reeks van ram pen is geweest." De feiten aan den maar schalk ten laste gelegd zijn bekend. Uitvoe rig worden zij in de akte van beschuldiging opgesomd; van niet minder dan 31 handelin gen wordt hij beschuldigd tot staving van de hoofdbeschuldiging: »een capitulatie te hebben onderteekend, die ten gevolge had dat zijn le ger de wapenen moest nederleggen, en de ves ting Metz aan den vijand te hebben overge ven zonder, alvorens te onderhandelen, alles gedaan te hebben wat plicht en eer hem voor schreven. Elke der 31 paragrafen, waarin die feiten worden geconstateerd begint met: Maarschalk Bazaine heeft," en dan volgt de opgave der handeling. In 1 leest men dat Bazaine het vertrouwen des keizers bedrogen heeft; voorts beweert het openbaar ministerie dat de maar schalk misbruik heeft gemaakt van het ver trouwen zijner officierenden voorraad mond behoeften heeft laten verspillenmet den vij and politieke onderhandelingen heeft aange knoopt, die onvermijdelijk tot verbrokkeling van het grondgebied moesten leiden, en dit ge daan heeft zonder dat hij daartoe eenige be voegdheid had, en terwijl hij wist dat eenige dagen later een Nationale Vergadering zou bijeenkomen, welke alleen bevoegd was om over den vrede en de vredesvoorwaarden te be slissen; getracht heeft het vertrouwen en de hoop der belegerden te verzwakken; met de vijandelijke opperbevelhebbers, door middel van parlementairen, rechtstreeksehe betrekking heeft onderhouden, wier doel geheim werd gehouden, en in briefwisseling is geweest waarvan geen spoor is overgebleven, enz. enz. Op de vraag van den President van den krijgsraad naar Bazaine's naam en voornamen, heeft deze geweigerd te antwoorden. Daarna werd overgegaan tot het getuigenverhoor. Het eerst werden gehoord de maarschalken Canrobert en Leboeuf en de generaals Frossard, Bourbaki en Changarnier. Omtrent de financieele crisis in IVoord-Aine- rilta, ontleent de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant aan de New-Yorksche bladen van den 20 September het volgende Het is onmogelijk de verwarring en de ont steltenis te beschrijven, welke gisteren in Wall- street heerschten. Ten 10 ure stormde ieder naar de beurs, zonder eigenlijk te weten wat men er moest doen, want er werd aanvanke lijk evenmin aangeboden als gekocht. Het ver trouwen was vreeselijk geschokt en er heerschte de grootste onzekerheid. De bear-clique was van oordeel dat de Western Union 70 waard waren en boden dien prijs. De weinigen die meenden dat de bulls «een slag zouden slaan,» waren van oordeel dat 80 pet. moest besteed worden en hielden zich aan die noteering. Spoe dig echter bleek het dat de bears de overmacht hadden en daarop daalden de prijzen. Men had het vooral op de Western-Union voorzien. Het faillissement van Jay Cocke Co. had een algemeen wantrouwen doen ontstaan ten opzichte van alle bankiers en bankinstellingen, en dit nam niet weinig toe, toen men ver nam dat Fisk Sf Hatch de betalingen had ge schorst. Dit huis toch stond bekend als zeer voorzichtig en als zeer rijk. De prijzen der fondsen daalden aanzienlijk. Alles werkte tot nu de beurs in de hand. Er bestond geen no teering meer. Western Union, New-York Cen tral, Lake Shore, Rock Island werden van 5 tot 25 pet. lager verkocht dan den vorigen dag. Het geld was schaarsch en aan beleenen viel niet te denken. Iets later hoorde men dat de Fourth National Bank en de Union Trust Com-pany wer den bestormd door hen, die er geld hadden gede poneerd. Middelerwijl vernam men dat verschil-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2