1873. N°. 119. Donderdag 9 October. 603te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. (iOKSSCIIIi COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen alü buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1 —8 regels il 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende eu contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der OEA1GEWTB OOES, op DONDERDAG den 9 OCTOBER 1873, des avonds ten 7 ure. punten van behandeling: I. Mededeelingeningekomen stukken. II. Verzoek van P. A. Hubregtse om ontslag als hulponderwijzer. III. Voorstel omtrent den grond bij en onder de Zonstoof. IV. Voorstel van burg. en weth. omtrent de aanstel ling van een tweeden leeraar in het teekenen aan de Burger-Avondschool. V. Voorstel van mr. DelBaere tot het vragen van toepassing van art. 36 der onderwijswet. VI. Wijziging van het reglement op het brandwezen. GOES, den 8 October 1873. De Minister van Financiën vestigt de aandacht van het publiek op het volgende lo. Het gebeurt zeer dikwijls, dat in de brievenbussen briefkaarten worden gevonden, waarop het adres ontbreekt, terwijl meestal de naam des afzenders onduidelijk is geschreven, of slechts met een of meer voorletters is aan geduid. Er bestaat dan voor de postadministratie geene gelegenheid, die briefkaarten aan hare bestemming te verzenden, of ze, om opgave van het adres, aan den afzender te doen terug bezorgen. Terwijl de belanghebbenden opmerkzaam wor den gemaakt op het veelvuldig voorkomen van briefkaarten, die wegens genoemde reden on bestelbaar zijn, wordt hun tevens aanbevolen, bij de verzending van briefkaarten de gewoonte aantenemen, met de invulling van het adres te beginnen, en daarna het bericht te schrijven. 2o. Bij de terpostbezorging van brieven, die de afzenders wenschen te doen aanteekenen, is ook meerdere oplettendheid dringend aan tebevelen. Er worden dagelijks, ten gevolge van verzuim, misverstand of wegens onkunde van bedienden, brieven in de bussen gevonden, die uiterlijk de kenteekenen dragen, dat het de bedoeling der afzenders is geweest ze te doen aanteekenen. De herinnering schijnt daarom niet overbo dig, dat de brieven, bestemd om te worden aangeteekend, op het postkantoor tegen een bewijs van ontvangst aan de ambtenaren moe ten worden afgegeven. De afzenders zullen wel doen het bewijs van ontvangst dadelijk optevragen van hen, die zij met het naar de post brengen der brieven heb ben belast. Indien dan blijkt, dat er verzuim heeft plaats gehad, bestaat er in de meeste ge vallen nog gelegenheid om het te herstellen. Wij ontvingen eergisteren een brief, post merk Kruiningen, en geteekend M. Wondergem, landman te Kruiningen, inhoudende verzoek tot plaatsing eener annonce betreffende de beval ling zijner echtgenoote D. Hamelink. Natuurlijk hebben wij geen vermoeden gehad, dat deze brief valsch kon zijn en wij hebben dan ook de annonce zonder aarzelen geplaatst. Het blijkt nu echter, dat wij hier met eene schandelijke aardigheid ten koste van den heer Wondergem hebben te doen gehad, wijl de heer Wondergem weduwenaar is en dus zijne echt genoote niet kan bevallen zijn. Ten einde zoo mogelijk te voorkomen, dat men in het vervolg op deze wijze misbruik make van ons blad, hebben wij den brief met adres gesteld in handen van den heer officier van justitie alhier. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goesvoor de maand September 1873. ONTVANGSTEN Reservefonds946,64B Storting aandeel- 6572,62 Terugbetaling op schuldvordering - 25572,51 Intresten daarvoor en ger. intrest- 1636,75 Opgenomen gelden - 37229,71* Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 71958,24 UITGAVEN Reservefonds Nihil Terugbetaalde aandeelen 217,31 Verleende voorschotten52822,01 Terugbetaalde intresten9,76» Terugbetaalde opgenomen gelden - 18244,11 Intresten van opgenomen gelden - 81,48 Onkosten- 31,61 Gezamenlijk bedrag- 71406,285 Kas-saldo 551,95* Yoor de verkiezing van een lid in den Gemeenteraad alhier zijn heden slechts 197 stembriefjes ingeleverd. Het stoomschip Prins Hendrik is vergaan op de Brothers"kleine eilanden, uit koraal riffen bestaande, die in het gevaarlijkste deel der Roode Zee, op 24 uren stoomens van Suez liggen. Passagiers en bemanning werden gered en in veiligheid gebracht te Cossiër, een kust plaats, die ongeveer 32 Engelsche mijlen van de Brothers1' afligt. Het schip had op Javanen volle retourlading gescheept en had aan boord de volgende passa giers: 12 volwassenen en 3 kinderen le klasse, 6 volwassenen en 3 kinderen 2e klasse en 74 terugkeerende militairen. Manifest en lijst van namen der passagiers kunnen eerst met de mail, die na 4 September Batavia verliet, hier aankomen. Uit de brieven van 27 Aug. blijkt, dat destijds gouvernements- koffie werd geladen te Samarang en Pekalongan, benevens 10,000 pieols rijst te Losaring (nabij Indramajoe) en, dat te Batavia het schip verder zou worden opgevuld met koffie en tin voor particuliere rekening. Wij vernemen, dat de stoomvaart-maatschappij Nederland de volle waarde der schepen door assurantie dekt, zoodat het eventueel verlies van dit schoone schip, hoe betreurenswaardig ook, voor de regelmatige ontwikkeling der vaart, geen verlies van kapitaal aan de Maatschappij zal veroorzaken. Handelsbl Volgens nader telegram van den hoofd agent in Egypte, waren schip en lading van de Prins Hendrik totaal verloren. De schip breukelingen worden Vrijdag te Suez verwacht. De heer Anslijn vertrekt derwaarts om hen op alle mogelijke wijze te helpen. Als een bewijs dat de haven- en spoor werken te Vlissingen in eene hooge mate de aandacht trekken van den handelstand in den vreemde, kan onder meer, dienen: dat eene zekere firma uit België in den loop der ver- ledene week een onderzoek heeft ingesteld bij de directie der staatsspoorwegen aldaar, ten einde zich te vergewissen of de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen een ge noegzaam aantal wagens ter beschikking kan stellen tot vervoer van goederen. Naar wij vernemen is voornoemde firma ver wezen naar het hoofd-bureau te Utrecht. De Friesche Ct. juicht het voornemen toe om in het volgend jaar het 25jarig koning schap van Willem III algemeen in den lande luisterrijk te vieren. »Koning Willem III" zegt dat blad heeft zich gedurende al de jaren zijner regeering als een echt constitutioneel vorst ge dragen en is nooit een haarbreed afgeweken van den weg der rechtvaardigheid. Als mensch bezit hij hoedanigheden, waarvan de voortref felijkheid steeds op het helderst uitkwam. Het is dus niet meer dan de plicht der natie om blijken van belangstelling en ingenomenheid te geven bij het feest, dat Z. M. het voorrecht zal hebben te vieren." De Friesche Ct. wijst nog op een ander 25jarig jubilé, dat ook wel eenige herdenking verdient. Op den 2 November e. k. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de liberale grondwet werd afgekondigd, waaronder wij het voorrecht hebben te leven. Waar zoo menige constitutie in andere landen gedurende dat tijdvak door den vorst met voeten getreden en, als ware het, verscheurd werd, mag het zeer passend worden genoemd ook dit jubilé op plechtige wijze te gedenken. Daarin ligt tevens eene hulde op gesloten jegens den koning, die de grondwet, ook in de moeielijkste omstandigheden, zoo consciëntieus mogelijk nageleefd en de rechten des volks, dat van zijnen kant ook nooit de plichten jegens koning en vaderland vergat, in de ruimste mate geëerbiedigd heeft. Wij lezen in de Kunstbode Wanneer zal het hooger bestuur zich toch het lot aantrekken van openbare monumenten? De beker is vol, één druppel slechts en hij loopt over Te Delfshaven staat een schoon standbeeld voor Piet Hein, den popu- lairen zeerobdezer dageu moest het de proef doorstaan van met scherp zand afgeschuurd te worden, de Udelfanger steen had het hard te verantwoorden, met dat gevolg, dat onder anderen de wollen stof, die goed in de bekleeding der dijen was uitgedrukt, totaal, zegge totaal, verdwenen is." De feestredenaar bij de onthulling van de Nimf te Brielle, de heer II. de Jager, is door Z. M. den Koning-Groothertog benoemd tot ridder van de Orde der Eikenkroon. Als een voorbode van een strengen win ter wordt genoemd de verschijning van ver scheidene ijsvogels, welke zich in de laatste dagen telkens vertoonden, tot zelfs dicht bij de huizen in de gemeente Maartensdijk. Hiermede brengt men in verband de groote zwermen trekduiven, die zich in de bosschen bevinden, tot groot nadeel van de landbouwers, die de boekweit nog op het veld hebben en waarvan de duiven veel verslinden. Het behoeft dan ook niet gezegd te worden dat er ijverig op deze dieren wordt jacht gemaakt. Het verzoekschrift, dat van wege het Algemeen Nederlandsch werkliedenverbond is opgesteld, om aan te dringen op een spoedige wettelijke regeling van den arbeid van kinde ren in fabrieken, is dezer dagen aan Z. M. den Koning gezonden, na te zijn onderteekend door 3100 personen uit de 17 voornaamste steden des lands. Naar wij vernemen, is in de bekende zaak van de heeren Leffman Meijer en Adolf Steinerleden der firma Isentlial en Co., bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van een maand en ƒ356 boete, wegens het verkoopen van kansbilletten en het collecteeren voor de Hamburger klassen-loterij, door Z. M. den Koning gratie verleend van de uitgespro ken gevangenisstraf, en werd de uitgesproken boete verminderd tot op ƒ300. N.v.d.D De werving van Belgen voor het Ind. leger wordt met den meesten ijver voortgezet. In den loop van deze maand zal nog een 50tal naar Harderwijk getransporteerd worden. UD.)

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1