1873. N°. 117. Zaterdag 4 October. 60ste jaargang. BINMENLANDSCHE BERICHTEN. goessche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. courant. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels il 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van den heer Jhr. mr. J. J POMPE van MEERDER VOORT, die zijn ontslag genomen beeft, zal plaats hebben op Woensdag den 8 October a. s., tusschen des morgens 9 en des namiddags 4 ure; dat de oproepingsbrieven daartoe den 29 September jl. bij de kiezers zijn bezorgd en dat de kiezer, die geen billet ontvangen of het zijne verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente op el- ken werkdag, tusschen des morgens _9 en des namid dags ten 2 ure. Goes, den 2 October 1873. Burgemeester en WethoGders voornoemd, M. P. BLAAUBEEH, Dé Secretaris. HARTMAN. GOES, den 3 October 1873. Ver telegraaf. Door de Provinciale Staten van Noordholland is tot Lid van de Eerste Kamer gekozen Dr. K C. Büchner met 32 van 61 stemmen. Z. M. de Koning heeft jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys, kapitein der Middelburg- sehe schutterijbenoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Men verneemt dat Z. M. de Koning-groot hertog mr. D. A. Berdenis van Berlekom, ma joor-commandant der dienstdoende Schutterij te Middelburg, heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Ook Z. M. de Koning heeft voor een aan zienlijk aantal exemplaren ingeteekend van het feestverslag der plechtige opening van de haven en kanaalwerken te Ylissingen, 't welk ten voordeele van den kanonnier, die bij bedoelde gelegenheid zijn arm verloor te Middelburg, bij den uitgever M. S. de Zeeuw, het licht zal zien. De Minister van Koloniën brengt ter keu nis van belanghebbenden, dat: lo. bij zijn depart.na vergelijkend onder zoek, eenige klerken zullen aangesteld worden op eene jaarw. van ƒ400; 2o. dit vergelijkend onderzoek zal aanvan gen op 22 Oct. e. k., en daartoe alleen zul len worden toegelaten zij, die op genoemden datum hun 19 jaar ingetreden zijn en hun 23 jaar nog niet volbracht hebben, en wier aan vragen tot toelating, geschreven op zegel, bij zijn departement zijn ingeleverduiterlijk op den 15 Oct. e. k.de sub. 2o. bedoelde aan vragen moeten vergezeld zijn van de stukken vermeld in de Staats-Ct. no. 234, die tevens nadere bijzonderheden bevat. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is de benting van Groot Edi door infanterie be zet en te Klein Edi met sueees door de ma rine geageerd. In schriftelijke berichten, uit Indië ontvan gen, werd reeds melding gemaakt van eenige spanning in Edi. Ten gevolge van Atchinee- schen invloed zou een gedeelte der bevolking niet ingenomen zijn met de vriendschappelijke gezindheid van den radja jegens het Neder- landsche Gouvernement. Men was bedacht op de mogelijkheid, dat de radja en het goed gezinde deel der bevolking zouden moeten wor den beschermd, ook tegen vijandige aanvallen van naburen. Uit het telegram is afteleiden, dat een ge deelte van de in Dell gelegerde infanterie in de benting van Groot Edi in bezetting is gelegd om de noodige bescherming te verlee- nen, en dat te Klein Edi eene vijandige be weging door de marine is moeten bedwongen worden. (<Sf. Ct.) Uit een particulier schrijven, ons wel willend ter inzage verstrekt, ontleenen we omtrent de Atcbineesche zaken het volgende: De uitslag van de enquête te Batavia is ons nog niet bekend, maar er schijnt te zijn ge bleken dat een compagnie soldaten van ons is doorgedrongen tot in een gedeelte van den kraton, dat niet bezet was; de bevelvoe rende officier moest op hooger bevel dadelijk weer uittrekken. Zijn beweren dat dit een gedeelte van den kraton was, hielp niets en met tranen in de oogen moet hij zijn terug- gemarcheerd. Van andere zijde hebben we gehoord, dat, toen de onzen naar het strand terugtrokken, de vijand uit de kraton de bergen introk en dit de reden is geweest, waarom de Hollan ders niet bemoeielijkt zijn bij het embarkeeren. Indien die zaken waar blijken te zijn, dan zullen de bevelhebbers er zoo gemakkelijk niet afkomen, want dan wordt bun de terugtocht nog veel meer kwalijk genomen dan tot nog toe. (U. E.) Berichten uit de Straits, loopende tot 23 Augustus, melden het volgende: Men zegt dat 30 Nederlandsche soldaten door Atchineezen in stukken zijn gebakt op een plaats, Tullab Samowaij genaamd, terwijl zij bezig waren met houtkappen. Naar men verneemt, hebben zich op nieuw twee officieren van gezondheid bier te lande op de bekende voorwaarden voor het leger in Indië verbonden, zoodat bun getal thans 8 is; hiermede is echter aan de groote behoefte nog lang niet voldaan. (U. D.) Den 29 September is te Brussel de trek king aangevangen der verloting van de Neder- landsehe Vereeniging van Weldadigheid, onder bescherming van Z. M. den Koning. De prijs, door den Vorstelijken Beschermheer geschonken, bestaande in een zilveren waterketel, is gevallen op No. 12684. Binnen eenige dagen zal de lijst, bevattende den geheelen uitslag der ver loting a 5 ets. verkrijgbaar zijn bij gebrs. Belinfante te 's Hage. Blijkens bet pas verschenen XXIXste jaar verslag der Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van sterken drank, telde deze op uit. December jl. 47 afdeelingen en 329 correspon dentschappen. Het aantal leden bedroeg 13,015, benevens 1562 jongelieden beneden 18 jaar. De talrijkste afdeelingen waren Amsterdam, met 3927, 's Gravenhage, met 2306, en Rotterdam, met 1389 leden. De kleinste waren Steenwijk, met 19, Vlaardingen, met 15, en 's Gravesande, met 11 leden. De onderwijzer in de gymnastiek te Meppel, eveneens te Zwartsluis, tevens hulp onderwijzer aan de onbeialende school te Mep pel, is in de vorige week eensklaps verdwenen. Naar men wil, heeft hij zich aangegeven voor 'tIndische leger. (U. D.) De wereldtentoonstelling te Weenen is in de maand September met bet drukste be zoek vereerd. Zij werd bezocht door één mil- lioen 229,000 personen, waarvan, in een rond cijfer, 980,000 den entrée-prijs in geld of in gekochte kaarten betaalden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Wemeldinge door ds. de Gaai Fortman, pred. te Vleuten, De heer P. A. Hübrechtse. hulponderwijzer aan de school der 2e klasse alhier heeft zijn ontslag verzocht tegen 1 Nov. a. s. wegens benoeming te ICruiningen. Benoemd tot tweeden hulponderwijzer te Krabben- dijke Willem Termie van St. Maartensdijk. Door het departement Groningen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn aan de andere departe menten een reeks wijzigingen toegezonden, die dit de partement in de wet der M. wenschelijk acht. Die wij zigingen betreffen1. Een eenvoudiger omschrijving- van het doel der maatschappij. 2. Opheffing van het algemeen departement. 3. Inkrimping van den letter kundigen arbeid der Maatschappij. 4. Betere vertegen woordiging der departementen op de algemeene ver gadering. 5. Aanwijzing van Amsterdam als plaats der algemeene vergadering. 6. Instelling eener hnancieele Commissie met periodieke aftreding. 7. Invoering eener minder tijdroovende stemming op de algemeene ver- adering. 8. Regeling der reis- en verblijfkosten voor ommissien, Hoofdbestuur en afgevaardigden. 9. Een andere samenstelling van het Hoofdbestuur, zoodat ook leden buiten Amsterdam daarin zitting kunnen nemen. 10. Uitbesteding van het drukwerk. AFLOOP VERKOOPING. De Hofstede Vinkenisse, onder Krabbendijke, groot 60 Heet. 95 Aren 70 Cent. is gisteren verkocht voor 1915,per Heet. Totaal 116.732.655 behalve de kosten. De kooper is iemand uit Belgie. OPENBARE VERGADERING van den RAAS der O E M ES E BT T E GOfiH, op WOENSDAG den 1 OCTOBER 1873, des avonds ten 7 nre. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig eerst 11, later 9 leden en de Secretaris. Afwezig: met kennisgeving de heer dr. Calleufels, wegens verhindering, en zonder kennisgeving de heer j'hr. mr. Pompe van Meerdervoort, I. De notulen der vergadering van den 19 Sep tember jl, worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen voor notificatie worden aangenomen a. dat jl. Zaterdag den 27 September de aanbeste ding heeft plaats gehad van de levering der steen kolen, ten dienste van de gemeente voor het seizoen 1873/74, en dat aannemer is geworden de heer Cor nells Josephus Kooman te Goes, voor een gulden vijfentwintig cents per hectoliter Ruhr- en een gulden vierenzestig cents per hectoliter New-Castelsche kolen. Ten vorigen jare was de levering aangenomen tegen ƒ1,04 en 1,50; b. dat op denzelfden Zaterdag de uitloting is gedaan van twee obligatiën in de geldleening van 1866 en eene obligatie in die van 1869 en dat zijn getrok ken voor de eerste, de numero's 8 en 68, en voor de laatste no. 32 c. dat van de commissie van toezicht op de inrich tingen van middelbaar onderwijs opgave is ontvan gen van de leerlingen aan die inrichtingen voor den cursus 1873/74 en dat daaruit blijkt, dat zich thans bevinden op de Hoogere Burgerschool 61 leerlingen voor alle vakken en 9 leerlingen voor enkele vakken; op de Burger avondschool 38 leerlingen en 1 leer ling, die gratis de lessen in het teekenen bijwoont, ingevolge art. 18 der verordening. III. Nog deelt de Voorzitter mede, dat bij burg. en weth. den 23 April van dit jaar eene missive van den bouwmeester is ontvangen, betrekkelijk den toe stand van het Sas, luidende: Goes, 23 April 1873. Aan heer en Burgemeester en Wethouders van Goes. Gedurende den tijd dat de onderhoudswerken der gemeente aan mijne leiding zijn toevertrouwd en vooral in het laatstheeft de ondervinding mij geleerd dat het Goessche Sas in een min gun- stigen toestand verkeert. Ik meen zelfs U niet on kundig te mogen laten, dat de uitwijkingen van het metselwerk, juist op de plaats waar de deu ren hangen, mij voor de toekomst eenige bezorgd heid geven. Het hoofdvak, waarop ik mij heb toegelegd, is meer burgerlijke- dan waterbouwkunde, en van daar dat ik de vrijheid neem U in overweging te geven om in dit bijzonder gevalbuiten mijeen man van naam in de waterbouwkunde, kon' bet zijn

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1