BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. laten en loopt soms geheele nachten in het veld. Gr. Ct.) In de Veenkoloniën zijn p. m. 200000 mudden aardappelen opgekocht, tegen 1,50 het mud: een en ander voor de aardappel-meel fabrieken in de Noordelijke provinciën. Te Antwerpen zal gedurende eenige da gen tentoon gesteld worden een schilderstuk van Titiaan, vervaardigd in 1530, en dat onlangs voor 630,000 fr. door den keizer van Rusland gekocht is. Wederom heeft de letterkundige wereld in Duitschland een groot verlies te betreuren. De ook hier te lande zoo gunstig bekende schrijfster van tal van historische romans, Louise Miihlbach, is den 26n dezer te Berlijn aan eene leverziekte overleden. In de Herapatlis railway and commercial- journal van 13 Sept. jl. leest men het volgende: »De 60e halfjaarlijksche algemeene verga dering van de eigenaars der Sambre- fy Meuse maatschappij had plaats op 9 Sept. jl. »De voorzitter, Arnold Baruchson, deelt o. m. »het volgende ten opzichte van de spoorweglij n Grand Central Beige, aan de leden der maat- schappij mede: »Wij wijzen u op het feitdat er eenige vermindering is in het verkeer tusschen Roo- sen daal en Zevenbergen, op de lijn naar Moer dijk. De reden daarvan is, dat het lijntje, hetwelk de Grand Central wensehte aante- leggen naar de nieuwe brug, waarvoor wij hoop- »ten dat concessie zou worden verleend, niet is ingewilligd. Dientengevolge gaat het passa- giers-verkeer bijna geheel over Breda. Dit vermeerdert natuurlijk wel het verkeer naar Breda, maar van daar gaat alles over de Hol- »landsche lijn en daardoor hebben wij eene vermindering ia de opbrengst onzer stoom- booten, wijl deze nu geen passagiers, maar alleen koopwaren bekomen. Wij deelden u »in het voorjaar mede, dat de Nederlandsche regeering eene provisioneele overeenkomst met de Grand Central had aangegaan voor den af- »koop van een gedeelte barer lijn: Roosendaal Moerdijk en RoosendaalBreda. Deze over- eenkomst is door de Kamer verworpen. »Het staat niet aan mjj om't te zeggen, maar men veronderstelt en gelooftdat dit voorstel niet verworpen werd, omdat de leden der Kamer haar nadeelig of een slechten »koop achtten, integendeel, maar omdat »zij ook door dit bijzonder middel aan hunne apolitieke partijzucht konden voldoen en 'tis »u bekend, dat somtijds voorstellen in de »IIe Kamer worden verworpen, zonder eenige geldige redenen, uitgezonderd politieke. >Wij behoeven intusschen deze verwerping »niet te betreuren want ik geloof, dat met de verbeteringen, die door de Grand Central wor- »den ingevoerd, hare lijnen in waarde zullen stijgen. »En als eenmaal de Nederlandsche of de Belgische regeering onze lijnen zal wenschen >overtenemen, zal zij ze eenvoudig duurder te betalen hebben." Het oordeel van den Voorzitter der maat schappij is vrij bitter. Doet men er echter wat af voor bet eigenbelang dat in 't spel was, dan nog schiet er wel wat over dat niet on verdiend is. KERKELIJKE ZAKEN ON DERWIJ 8. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Berg-Am- bacht, as. II. II. Middel, pred. te Wolfaartsdijk. In het Weekblad voor het Onderwijs ran den 27sten dezer leest men In verschillende dagbladen hebben we een bericht gelezen, dat A. Polak, leerling der hoogere burger school te Veendam, van de school verwijderd is, om dat hij Zaterdags de lessen niet bijwoonde. Wij verne men uit goede bron, dat dien leerling niet belet is van 't onderwijs aan die school gebruik te maken. Dooi den directeur is aan de moeder van A. Polak eenvou dig bericht, dat haar zoon onmogelijk met voldoende vrucht 't onderwijs in alle vakken kan ontvangen, in dien hij 's Zaterdags de lessen (vier) verzuimt; dat zijn wegblijven geregeld eiken Zaterdag daarbij ook nog tot nadeel van zijne mede-leerlingen zal strekken, en dat hem daardoor voorloopig alleen vergunning kan worden gegeven tot het bijwonen van de lessen in die vakken, welke 's Zaterdags niet onderwezen worden. Frankrijk verkeert altijd nog in een ge spannen politieken toestand, ten aanzien van zijn toekomstigen regeeringsvorm, De grijze Guizot, wiens schoonzoon Cornells de Witt de bijeenkomst der rechterzijde bijwoonde, welke jl. Donderdag na afloop van de vergadering der permanente commissie gehouden werd zal, naar men verneemt, weldra een brochure in het licht geven, waarin het programma van het Orleanistisch gedeelte der fusiepartij ont wikkeld en het herstel van het koningschap als Frankrijke eenig redmiddel voorgesteld en aanbevolen wordt. Volgens de Corresp. Havas zal weder oen deputatie naar Frohsdorf ver trekken de graaf van Chambord zal nu een bezoek ontvangen van de hh. Merveilleux-Du- vignaux en de Sugny, welke reeds bij hem zijn geweest, en van twee andere leden der Natio nale Vergadering. Daarbij is het gerucht ver spreid dat de Kamer den 13 October zal bij eenkomen, en den 9 te voren het bekende voorstel tot herstel der legitieme monarchie vormelijk bij de permanente commissie zal in gediend worden. De samenzweering tegen de republiek is openbaarde kampioenen voor het gemeenebest doen hunnen plicht, verdedigen hunne zaak met den meesten ijver en zullen hardnekkig weêrstand blijven bieden; doch de kansen ten hunnen nadeele nemen toe. Wat in den tegenwoordigen toestand het meest ver bazing moet wekken is, volgens het Journal des Débats, de vermetelheid waarmede een drie jaren geleden uit het algemeen stemrecht ont sproten Nationale Vergadering zich het recht aanmatigt het droit divin uit te oefenen en het legitieme erfelijk koningschap te herstellen, dat de loochening van de volkssouvereiniteit en van het algemeen stemrecht in zich sluit. De organen van Thiers en Garnbetta, de Bien public en de République franc,aise, blijven zich onderscheiden door een onverstoorbaar optimis- mus; eerstgenoemd blad noemt de bovenbe doelde royalisten-bijeenkomst een »zeurpartij' het tweede zegt: »de monarchalen hebben den moed niet van hetgeen zij denken, en weten niet wat zij willen." Ook de uiterste linkerzijde heeft een bijeen komst gehouden, en daar moet, naar men zegt, besloten zijn al de leden der linkerzijde opteroepen tegen 14 October tot een vergade ring in Parijs, en hun voortestellen dat allen tegelijk ontslag als volksvertegenwoordigers zullen nemen, zoodra in de kamer een poging wordt gedaan om het herstel der m narchie te proclameeron. Donderdag avond jl. is maarschalk Bazaine uit het huis door hem tot dusver in de Avenue de Pieardie te Versailles bewoond, naar Trianon overgebracht, geëscorteerd door een piket van vijftig man infanterie. Hij werd vergezeld door zijnen adjudant, kolonel de Vil- lette, en door kolonel Luccioni, die meer bij zonder met zijne bewaking is belast. De maar schalk heeft apartementen op de eerste ver dieping betrokken. Daags daarna hebben de regeerings-commissaris, generaal Pourcet, en het overige personeel van het parket zich in Tria non gevestigd. De heer Villarceau, lid van het Bureau des longitudes te Parijs, heeft de 126ste planeet ontdekt, en haar den naam liberatrix gegeven, ter gedachtenis aan de bevrijding van het grondgebied en ter eere van den bevrijder Thiers, gelijk de ontdekker zelf aan de Akade- mie van wetenschappen mededeelde. De Aka- demie, thans in hooge mate reactionnair, juist het tegendeel van hetgeqn zij onder het kei- zerrjjk was, ontving de mededeeling van den heer Villarceau uiterst koel, en van deze ge legenheid maakt de Francais gebruik om Thiers te honen. Een telegram uit Spanje meldt, dat na talrijke conferentiën de commandanten der vreemde eskaders voor Alicante besloten heb ben niet tusschenbeide te komen. Dientenge volge begon het bombardement der stad ten 6 ure des morgens. De insurgenten hebben meer dan 500 projektielen, waaronder petro- leumbommen, in de stad geslingerd. De stad heeft veel geleden en verscheidene gebouwen zijn in puin verkeerd. Gedurende de zeven uren van het bombardement werd een held haftige tegenstand geboden. De Mendes Nunes is geheel vernield en het dek van de Numan- zia was met projectielen als overdekt, en zij moest zich met eenige schade verwijderen. De door Engeland teruggegeven fregatten Almansa en Vittoria zullen naar Carthagena worden ge zondenhet bevel daarover zal aan degelijke mannen toevertrouwd en de bemanning met zorg gekozen worden. Men gelooft dat zij mor gen (Dinsdag) zee zullen kunnen kiezen. Een konvooi mondbehoeften, geëscorteerd door den brigadier Cagnas, is te Bergen aangeko men, na de carlisten in twee gevechten, tus schen Gironella en Caseras, geslagen te heb ben. Moriones heeft op het gros van het Car- listische leger in Navarre een belangrijke over winning behaald, en de benden met zware verliezen uit een dorp verdreven waar zij had den post gevat. Met betrekking tot de financiëele crisis in Noord-Ameriba ontving een geacht handels huis te Amsterdam uit eene betrouwbare bron 'het volgende telegram: »De faillissementen van Cooke, Fisk fy HatchCleivs en Howes waren een gevolg van het doen van voorschotten op onvoltooide spoorwegen, en hunne uitge breide binnenlandsche rekeningen waren aan opvraging onderhevig. De andere Ameri- kaansche en Duitsche huizen, wier wissels gangbaar waren, hebben hunne buitenlandsche handelsoperatiën niet met hunne binnen landsche rekeningen vermengd, en dus loopen de meest gangbare wissels van New-York gee nerlei gevaar. Het sluiten van de beurs geeft aan de werkelijk verantwoordelijke huizen den tijd hunne leeningen met meer onderpand te voorzien, en wanneer de fondsenbeurs her opend wordt, dan zullen voornamelijk de spe culanten door verliezen worden getroffen." Volgens de Spenersche Zeitung heeft de Koning van Italië aan de kroonprinses van Pruisen een kostbaar halssnoer met antieke cameeën, en aan prins von Bismarck zijn portret met het volgende bijschrift geschonken Al principe Bismarck, Berlino, il 26 Settembre 1873 affezionatissimo cugino Vittorio Emanuele." Prins Willem, oudste zoon van den kroonprins, en graaf von Moltke zijn met de orde van de Annunziate begiftigd, en de Minister Delbrück ontving het grootkruis van de Mauritius- en Lazarusorde. Zijnerzijds heeft Keizer Willem aan de heeren Minghetti en Visconti- Venosta de orde van den Zwarten Adelaar, en aan graaf de Launay het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar met brillanten geschonken. De Magdeb. Zeit. bericht dat in Italië een complot is ontdekt, hetwelk (en doel had de zuideljjke provinciën in opstand te brengen met behulp van het Vatikaan en eenige Fran- sche legitimisten. Het plan zou gevormd z|jn geworden toen don Carlos op Spaansch grond gebied verscheen, en de vooruitgang dqr zaak van de Carlistische party en van de fusionisten in Frankrijk had den napolitaanschen bour bons nieuwe hoop gegeven. De bergachtige districten van Napels vaardigen, zoo wordt beweerd, radicalen naar het parlement af met geen ander oogmerk dan de oppositie te ver sterken ten voordeele van de clericale partij. Door de regeering zijn die districten te veel verwaarloosd geworden. Er zijn geen gewone wegen, geen spoorbanen aangelegdde scholen z|jn in handen van de geestelijkheid, en de bevolking wordt door zware belastingen gedrukt. De samenzweering was op het punt van uit barsten toen de regeering er de lucht van kreeg; onmideljjk werd het bestuur veranderd en werden maatregelen genomen om de ge gronde klachten te doen ophouden. De Nijmeegsche Nieuiosbode bevat liet volgende: ,Deelden vóór eenigen tijd de dagbladen liet bericht mede, dat door een gemeentebestuur in ons vaderland de aandacht der onderwijzers was gevestigd op de toe nemende ondeugd der schooljeugd, dat het ook in den bij_ velen nog zoo liooggewaardeerden goeden ouden tijd niet al te best daarmede gesteld was, blijkt genoegzaam uit onderstaand Schoolreglement uit de zestiende eeuw. Die syn muts niet afneemt voor een man van eêren, Die daer loopen cryten, vloecken ende sweeren, Die wilt en onsedich loopen lanx der straten, Die spelen om ghelt, boecken, oft loghenen praten, Die der luyden eenden smyten en beesten jaghen, Die niet en doen dat haer ouderen behaghen, Die met messen poglien, in 't hair plocken, Die in 't velt loopen, deur 'thoy springen met stocken, Die buyten Meesters olt ouders raet thuys blijven, Die ghelt, boecken, pennen, papier nemen als dyven, Die nakent baden, in erten, in wortelen loopen, Die in de kerek rabbauwen, of snobberië coopen, Die syn Benedictie niet over tafel en lesen, block smorghens, noch savonts niet bidt gliyresen, Die Boeck scheurt, of verrabbelt zyu papier, Die malcanderen gheven toenamen hier, Die zyn eten werpt voor katten ende honden, Die niet willen weergheven, dat sy in 't school vonden, Die in d'anders drincken spouwt, oft op zyn eten treet, Die uyt school clapt, en niet heelt 't secreet Die speecksel uyten neuse oft den mont Metten voeten niet uyt en treden terstont, Die op de wallen loopen, als men gaet na liuys, Die malcander bewerpen met snot, vloijen en luys, Die niet sedigh loopen na de Keick oft daer van, Die malcanderen smyten stucken koof oft kan, Wat scholiers dus voorz. puncten niet onderhouwen, Sullen twee placken hebben, oft hen met roeden clouwen. Dergelijke reglementen noemde men Ariyckelbrieven, en werden in de school opgehangen," Het gehtim bewaart.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2