1873. N°. 116. Donderdag 2 October. 603te jaargang. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE COURMT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 e. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels /!,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. POSTERIJEN. Staat van brieven verzonden door het Post kantoor te Goeswaarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Gedurende de le helft der maand September. Maar, Middelburg. Wed. A. J. Hesta—van der Beek, Rotterdam. Van het Hulpkantoor te Heinkenszand, P. HoutenwaardeDuivendijke. DE AANSTAANDE VERKIEZING. Daar ligt voor ons het stembiljet voor de verkiezing van een gemeenteraadslid, in de plaats van den heer Pompe. Is het wonder als on willekeurig de vraag, waarom moeten we kiezen? zich vasthecht aan de meest natuurlijke wien moeten we onze stem geven Nog blijft het ons een raadselwaarom mr. Pompe heenging. Was hij tot de ervaring geko men, dat zijne beginselen niet door de meerder heid der kiezers werden gedeeld, dan was het hem ook duidelijk geworden, dat hij zich aan eene ongegronde illusie had overgegeven, toen hij meende het hoofd een er machtige partij te zijn. Men kan zich dan begrijpen dat het wijken van het droombeeld hem bitter teleursteldemaar het rechtvaardigi|geen heengaan juist op het oogenblik, dat hij zijne beginselenals 't hem werkelijk daarom te doen was, in den raad meer dan vroeger zou hebben moeten verdedigen. Wij zouden dan nu ook mogen gelooven dat mr. Pompe overtuigd geworden is, dat hij slechts de vertegenwoordiger eener individueele mee ning, hoogstens de vertegenwoordiger eener kleine fractie was; maar tevens dat hij de onmogelijk heid ingezien heeft om zich te laten gelden zich staande houden daarvan kan geen sprake meer zijn en dat hij daarom mismoedig den aftocht geblazen heeftop het oogenblik dat het strijdperk ernstig voor hem werd geopend. Misschien wel deelt mr. Pompe in de alge- meene ontmoediging der conservatieve partij in ons land, die het met passen en metenmet modderen en plooien, die door het heulen met vriend en vijand nu zoover gekomen is, dat zij als een teringlijderes in het laatste tijdperk zelfs geen oogenblikken meer heeft, die hoop op le vensbehoud geven. Dezelfde tactiek die deze partij overal volgde werd hier ook door mr. P. in praktijk gebracht. Een tijd lang ging het goed om door schoone beloften clericalen en anti-revolutionairen en christelijk-historischen achter zich te laten wandelen, maar langzamer hand begonnen ook deze te begrijpen, dat men hen bij den neus had. De catholieken zagen zich teleurgesteld; de anti-revolutionairen werden zich hun kracht bewust en het einde van de zaak was dat ook hier bleek, hoe klein het hoopje con servatieven is, hoe onmachtig het is zonder steun van heterogene helpers. De uitslag der vorige verkiezingen bewees dit en na een zoo afdoend bewijs ging mr. Pompe heen. Doch dat is een feit, waarbij wij alleen nog te vragen hebbeD schuilde er ook soms eene of andere bedoeling onderdie niet aanstonds in het licht treden kon. Wij gissen daaromtrent nietmaar wachten wat de tijd zal leeren en inmiddels houden we ons bezig met de andere vraagwien moeten wij in de plaats van mr. P. kiezen? Bij die vraag is voor ons geene sprake van richting, alleen van personen. Wij behoeven niet te zeggendat wij een verkiezing wenschen in den geest als de laatste; wij bedoelen na tuurlijk de allerlaatste. Wij wenschen dat in verband met ons beginsel. Wij wenschen het ookomdat daardoor alleen lvet doel der vorige verkiezing kan worden bereikt. De kiezers, die nu eenmaal toonden dat zij, zoo ze al niet met onze beginselen instemden, dan toch eene andere richting wilden volgen dan die hun in de laatste jaren als de eenig zaligma kende was voorgehouden, de kiezers die met het mengelmoes van conservatieven, orthodoxen enz. gebroken hebbenzullen nu moeten toonen of zij zelfstandig en uit overtuiging hebben ge stemd. Als altijd is de keus gewichtig, maar nu inzonderheidomdat zij ons zal doen zien of onze kiezers het oprecht meenden met wat zij hebben gedaan. Doch laat ons daaraan niet twijfelen en al thans beginnen met het beste té hopen, en elkander nog eens op het hart drukkenzich ook nu wel te beraden en niet aan den leiband te gaan van wie zich zeiven en niet het alge meen belang bedoelen. Wij noemen voorshands geene namen en wach ten de openbaring der geestendie wel niet uit blijven zalen bepalen ons tot de eenvoudige herinnering, dat de verkiezing, waartoe wij ge roepen worden hare en wel hare gewichtige be- teekenis heeft. Dit hebben wij genoeg gezien, dat de mannen, die nu eenige jaren alles be- heerschten, ons weinig verder hebben gebracht en althans niets verwezenlijkt hebben van wat zij ons beloofden. Wij staan nu aan den in gang van een nieuw leven en zonder lucht— kasteelen te bouwen of aan onfeilbaarheid te gelooven, meenen wij dat wij ten minste op den weg zijn om iets te zien gebeuren na een langen tijd van onvruchtbare redeneering en strijd. Met het oog daarop kan het ons niet onverschillig zijn wie de plaats van mr. Pompe inneemt. En laat ons begrijpen dat wij dat in onze hand hehben, dat ieder daaraan het zijne moet toe brengen en dat wij ons niet mogen laten lei den door anderen, waar eigen overtuiging al leen ons met onze uit te brengen stem vrede geven kan. Zoo min de liberaal als de con servatief moet op den voorgrond komen, slechts omdat hij dien naam draagt. Kennis, ervaring, eerlijkheid en zelfstandigheid zijn de oude ver- eisehtenwaarop wij weder te letten hebben. GOES, den 1 October 1873. De heer C. Kimmelkunstschilder te Mid delburg, ontving dezer dagen van den Secre taris der Koningin, namens H. M., een zeer vereerend schrijven, houdende dankbetuiging voor eene door hem vervaardigde en H. M. aangeboden schilderij, voorstellende een Wal- chers boerinnetje, in Zondagsgewaad. Per telegraaf. Yoor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Rotterdam waren ingekomen 1028 biljetten, waarvan 1011 geldige stemmen bevatten. Gekozen werd de heer Mees met 756 stemmen. Mr. Keuchenius had 231 stemmen. Z. M. de Koning heeft den heer A. C. Broekman, ingenieur der haven- en spoorweg- werken te Vlissingen, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Naar wij uit eene vertrouwde bron ver nemen heeft het medegedeelde bericht uit Bergen op Zoom, ten opzichte van drie cbo- lera-gevallen aldaar, een veel minder veront rustend aanzien, wanneer men met de bijzon derheden bekend is. De aangetaste en over ledene personen behoorden vooreerst tot de armoedige klassewaar de reinheid veel te wenschen overliet en daarbij hadden zij, even als de familie-leden, welke zij, als aan diarrhaea lijdende, verzorgd hadden, een overmatig ge bruik van mosselen gemaakt. Intusschen is de liefdadigheid ruimschoots te gemoet gekomen in de noodwendige behoeften van die huisgezinnen en zijn voorts door ont eigening en vernietiging van een en ander wat de besmetting zou kunnen voortplanten of bevorderen de vereischte maatregelen ter voorkoming van verspreiding genomen. Bij de dezer dagen te Amsterdam plaats gehad hebbende tentoonstelling van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is o. a. aan de firma J. C. Massee cj- Zoon alhier een tweede prijs toegekend voor het beste Dorsch- werktuig door paarden gedreven, en een eerste prijs voor het beste Handdorschwerktuig. Men schrijft ons uit Kapelle. Vrijdag 11. had alhier de uitreiking plaats van ge tuigschriften en premien voor getrouw school bezoek. Het gemeentebestuur, dat dit jaar voor het eerst gelden verstrekte om het aantal pre mien te vergrooten en ook zorgde voor een feestelijk onthaal van de jeugd, was door den burgemeester en vier raadsleden vertegenwoor digd. Van de 118 leerlingen werd aan 22 een getuigschriftaan 11 behoeftigen een premie van 2,uitgereikt. Van die 118 waren er slechts 7 die meer dan 30 verzuimen hadden. Het schoolfeest, dat te 1§ ure in de school begoneindigde met eene wandeling. Een tweetal aanspraken van burgemeester en on derwijzer werden afgewisseld door aardige zang stukjes. De jongelui lustten nog altijd cho colade en koekjes en het weer was prachtig. Wp zijn verzocht medetedeelen, dat het bericht uit Yerseke aan de N. Rott. Ct. gezonden omtrent de aanranding of mishandeling van ze keren E. Maas uit Middelburg, zelfs volgens de erkentenis van den quasie-aangerande, geheel uit de lucht is gegrepen. Te Middelburg is in een vergadering van de Vereeniging tot bevordering van Toonkunst en het muziekgezelschap: »Uit Kunstliefde» aldaar, tengevolge van het beraadslagen om deze corporatiën al of niet te doen voortduren, ge constitueerd een nieuwe, alsnu te noemen: «Middelburgsehe Muziek vereeniging.» De inschrijving daartoe bedroeg thans ruim ƒ2600. Het Handelsblad verneemt dat de expe ditie tegen Atchin uit de navolgende troepen zal bestaan: het 2e, 3e, half 6e, half 9e, 12e en 14e bat. inf., een bat. barisans van Madura en Sumanap, een comp. van Pangerang Ario Mangkoe Negoro, een comp. van Pakoe Alem, het corps mineurs en sapeurs, 100 cavalaristen zeer veel artillerie is aan de expeditie toege voegd. De oorlogschepen zullen eene landings divisie aan wal zetten van 1500 tot 2000 man schappen. Het 2e half 6e en 12e bat. infanterie zullen, met voldoende artillerie, de eerste bri gade uitmaken. Circa zeven jaar geleden sloeg te Garde ren de bliksem in eene woning, waardoor een meisje zoodanig schrikte, dat zij stom werd. Eenige weken geleden schreef het meisje op de lei, waarvan zij zich altijd bediende, dat zij een gevoel had alsof zij spoedig weder haar spraak zou terugkrijgen. Het voorgevoel werd bewaarheid, twee dagen later kon zij even goed als anderen spreken, doch eet sedert dien tijd zeer weinig, is zeer vreemd in haar doen en.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1