1873. N°. 115. Dinsdag 30 September. 60ste jaargang, UITLOTING OBLIGATIEN. Vertrek der brievenmaal naar Oost-Indie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BEKENDMAKINGEN van liet Gemeente-Bestuur. OPENBARE VERGADERING van den KAAI) der O E JMT E E 1» T S3 fiOBS, op WOENSDAG den 1 OCTOBER 1873, des avonds ten 7 ure. punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Besluit afkoop tollen. III. Benoeming van een lid van het burg. arm bestuur. IV. Benoeming eener regentes van het gasthuis. V. Afkoop jichtrecht door G. J. Besseling. VI. Rapport van het schooltoezicht omtrent de ver deeling der hulponderwijzers in klassen, met voorstel van Burg, en Weih. VII. Rapport van Burg. en Weth. omtrent het adres van den heer J. J. van den Broeke, in zake den grond bij de meestoot' „de Zon." VIII. Rapport en voorstel van Burg. en Weth. om trent het adres der geïnteresseerden in de Zonstoof, ter zake van den bij die stoof gelegen grond. IX. Wijziging van het reglement op het brand- wezen met memorie van toelichting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de, bij art. 9 van het plan eener geldleening van ƒ44,000, en bij art. 9 van het plan eener geldleening van 10,000, beiden ten laste van deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad: het eerste den 12 Februari 1866 en het tweede den 25 Februari 1869, bepaalde en hij bekendmaking van den 14 dezer aangekondigde open bare uitloting van aandeelen in die geldleeningen, op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, en dat daar bij zijn uitgeloot van de eerstgenoemde leening de nommeis 8 en 68, en van de laatstgemelde het nom- mer 32, welke' uitgelote obligatien in de maand Ja nuari eerstkomende, ten kantore van den gemeente ontvanger zullen worden afgelost. GOES,, den 27 September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris. HARTMAN. POSTERIJEN. Via BRINDISI 2 October 1873. GOES, den 29 September 1873. TWEEDE KAMER. In de zitting van Vrijdag jl. gaf de voor zitter bericht van de ontvangst, door Z. M. den Koning, van de commissie, belast geweest met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede. Z. M. heeft het volgende wederantwoord ge geven Mijne Heeren »Ik verzoek U aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mijnen dank te willen over brengen voor haar adres van antwoord en haar te verzekeren, dat Ik met genoegen de ver nieuwde betuiging heb ontvangen van hare bereidvaardigheid tot hervatting harer werk zaamheden." Op de nieuwe begrooting van oorlog is een algetneene verhooging der soldijen voor gedragen, beloopende behoudens eenige kleine afwijkingen op dien regel 10 cents voor de adjudant en-onderofficier, de sergeant-majoors en de sergeanten of fouriers bij de verschillende corpsen; 5 cents voor de corporaals, de cor- peraals-seherpschutter of appointés en de tam boers, hoornblazers en trompetters le klasse; 4 cents voor dezelfden 2e klasse 4 cents voor de soldaat- vrijwilligers of scherpschutters bi) de infanterie; 10 cents bij de cavallerie, veld- en rijdende artillerie; 5 cents bij de ves ting-artillerie, voor de pontonniers en torpedo- corpsen en de genie. De onderofficieren en minderen, in afzonder lijke betrekkingen bij de staven en compagniën der corpsen ingedeeld, zijn mede voor een soldij- verhooging uitgetrokken en wel in de verhou ding die aan hen, met wie zij in graad gelijk staan, is toegewezen. -Eergisteren kregen 2 jongens van 14 of 15 jaren, een uit Goes en een uit Wilhel- nrinadorp, in een aaidappelveld ter laatstge- noemder plaatse twist. Reeds meermalen wa ven, naar het schijnt, tusschen deze jongens scheldwoordeu gewisseld, maar ditmaal zou het daarbij niet blijven. De jongen uit Wilhel- minadorp trok zijn mes en bracht daarmede dien uit Goes een steek in den rug toe. Ge lukkig was de scheede aan het mes blijven zitten, waardoor de kracht van den stoot, of schoon de punt van het mes door de scheede heendrong, eenigszins gebroken werd. Ook stuitte de stoot op het schouderblad, waardoor de wond, ofschoon de jongen een aanzienlijk bloedverlies leed', minder gevaarlijk is. De gekwetste is bij aankomst alhier onmiddelijk onder genceskundigé behandeling gesteld en de dader gevankelijk herwaarts gevoerd. De heer Mees wordt thans ook van con servatieve zijde als lid der Tweede Kamer aan bevolen, omdat men in hein ziet den drager van zuiver liberale beginselen. »Moge de tijd niet meer verre zijn" zegt het N. v. d. Dag, „dat conservatieven en libe ralen elkander de hand reiken. Beider begin selen laten samengaan toe, beter dan met ker kelijke partijen." H. M. de Koningin heeft voor een aan tal exemplaren ingeteekend op het Uitvoerig verslag der feestelijkheden hij de plechtige opening der haven-, kanaal- en spoor wegwerken te Vlis- singen, 't welk bij den boekhandelaar M. S. de Zeeuw, te Middelburg, ten voordeele van den bij het saluut ter eere van Z. M. den Koning verminkten kanonnier Bartels, het licht zal zien. Door den schrijver, den heer S. C. Coenraads Pieterse, wordt groote zorg aan dit gedenkboek besteed, 't welk dan ook iets goeds belooft, 't Zal worden voorafgegaan door een korte geschiedkundige plaatsbeschrijving van Vlissingen. In den nacht van 23 op 24 dezer zijn te Bergen-op-Zöom drie personen aan cholera- asiatica overleden. Zij hadden twee aan diar rhoea lijdende familieleden verzorgd en zijn binnen 20 uren bezweken. Het weekblad Nederland, het eenige li berale orgaan dat te 's Hertogenbosch verschijnt, geeft aan de regeering den raad om de quaes- tie clericaal en anti-clericaal zuiver te stellen. Het meent dat dit niet beter kan geschieden tm door een wet op de kerkgenootschappen. et wil eene regeling van de verhouding der kerkgenootschappen tot den staat, nedergelegd in een wet op de kerkelijke gemeenten en de samenstelling en be voegheid der kerkeraden, ten einde de scheiding van kerk en staat zoo consequent mogelijk door te voeren, de be dienaren der kerkgenootschappen van de be zorging der tijdelijke belangen te ontheffen en het leeken-element wettelijk in het beheer der kerkelijke goederen een rechtmatig overwicht te verzekeren. Een dergelijke wet acht het noodzakelijk, omdat de kerkelijke gemeenten tot heden te vergeefs op de wettelijke rege ling der rechtspersoonlijkheid harer stichtingen gewacht hebben en tot heden de regeling van het beheer harer goederen het onderwerp, het zij van willekeurige besluiten der regeering, hetzij van eigendunkelijke handelingen der geestelijkheid was. De heer C. A. J. Geesink van Amster dam, die als vertegenwoordiger van aanzienlijke Nederlandsche inzenders de Wereldtentoonstel ling te Weenen bezoekt, heeft gesteund door een groot deel der exposanten beslo ten, onmiddellijk na afloop der Weener Ten toonstelling, in de maanden December en Ja nuari eerstk., eene verzameling van nationale kunstnijverheid te organiseereu in 't Paleis voor Volksvlijt aldaar. Onze landgenooten zullen daardoor in de gelegenheid verkeeren, zich een trouw beeld te ontwerpen van de Nederland sche afdeeling te Weenen, en de bekroonde voortbrengselen onzer nijveren niet slechts in den vreemde behoeven te bewonderen. De zoogenaamde „Werkinrichting" te Zutfen heeft in den afgeloopen winter 107 gezinnen bezig gehouden met 't maken van breeuwwerk. 29,675 kilogrammen touw werden verwerkt. Aan arbeidsloon werd in geld en in turf de som van 2807.06| - uitbetaald. De nationale schietwedstrijd te Brussel zal ook door eenige onzer landgenooten worden bijgewoond. L'Indêpendance Beige verneemt, dat de kapitein kommandant van de Koninklijke 's Gravenbaagsche Scherpschuttersde heer Mouton, heeft medegedeeld, dat verscheiden vertegenwoordigers der Nederlandsche schutterij mede naar de prijzen denken te dingen. Op het strand te Wijk aan Zee is aan-, gespoeld een dicht gekurkte fleseh, inhoudende een strook van een Engelsch nieuwsblad, waarop met potlood geschreven staat: Het stoomschip Kangaroo, van Oost-Indië is den 30n Sept. 1873 in de Noordzee in de lucht gesprongen met 200 tusschendeks- en 40 huttenpassagiers, die allen omkwamenals ook de bemanning. Ik ben de eenige die deze vreesselijke ramp overleefde. „Smith." Het papier komt zeer verdacht voor om den datum. Mocht het zich bevestigen dat de ge- heele brief verzonnen is, dan zjjn geen termen genoeg om den zwakhoofdige te brandmerken, die zulk een wreede parodie op een geheiligd gebruik van schipbreukelingen durfde ter neêr schrijven. Nv. d. D.) In een correspondentie uit Brussel aan de N. R. Ct., leest men het volgende: Sedert een paar dagen hoort men van wei nig anders dan van een diefstal van 84,000 franken, die ten nadeele van den heer Pene- randa gepleegd is. In de nabijheid van het huis vond men na de ontdekking van het misdrijf, maskers en een touwenladder, die bij een koopman op de Grande Place te Brugge was gekocht Ten gevolge van het onderzoek dat door het parket werd ingesteld, heeft men het ontvreemde, bestaande in verschillende effecten en kleinodiën, teruggevonden bij een rentenier te Mechelen, Dehy geneeten, die gearresteerd werd, evenals zijne vrouw en dochter. De heer Dehy telt reeds 74 jaren en men heeft dik wijls beweerd, dat hij eenigszins gekrenkt was in zijne geestvermogens. De leden der familie Dehy worden vervolgd als helers. De diefstal schijnt bedreven te zijn door de zonen van een clericaal afgevaardigde van Mechelen, graaf de Kerchove. Men zegt dat zij gevlucht zijn*

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1