1873. N°. 114, Zaterdag 37 September. 603te jaargang. BINIMEIMLANPSCHE BERICHTEN. «oessche comm. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels &/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 26 September 1873. TWEEDE KAMER. In de zitting van Woensdag zijn de discus- sien over het adres van antwoord op de troon rede voortgezet. Nadat door de heeren Saaij- mans Vader, HeijdenrijckIdzerda, van fPasss- naerBlusséC. van Nispen en van Eek het woord was gevoerd over de paragraaf onderwijs, en door de hperen van Zuijlen en Nierstrasz beantwoord door de Ministers van Koloniën, van Binnenl.-en van Buiteni. zaken de Atchin- zaait was besproken, werd het geheele adres in stemming gebracht en met 61 tegen 7 stem men onveranderd aangenomen. Tegen stemden de heeren Vader, van Loonvan Zuijlen, de Braauw, van Wassenaer, C. van Nispen en Berk hout. De Kamer is daarop gescheiden en zal zich in de afdeelingen met het onderzoek van onder scheiden wetsontwerpen bezighouden. Z. M. de Koning heeft gisteren namid dag ten 5ure ontvangen den heer Üullert, voorzitter en de heeren Kappeyne van de Cop- pello, Blussé, Nierstrasz, Begram, Viruly, Ha- rinxma, Schimmelpenninck van der Oye en van Baarleden der Tweede Kamer, uitmakende de Commissie tot aanbieding van het eergister vastgestelde adres van antwoord op de Troonrede. De commissie werd met het gewone cere monieel ontvangen en haar werd op gelijke wijze uitgeleide gedaan. {Dagblad.) De Nieuwe Goessche Courant, die blijkbaar niet gedacht had, dat iemand zich de moeite zou geven hare cijfers over de aangegeven en af gewezen leerlingen voor de burger-avondschool te onderzoekenkomt nu gisteren met de in derdaad curieuse bewering, dat er wel 7 en eigenljjk toch maar 5 leerlingen van de bijzon dere school voor de burger-avondschool waren aangegeven, want, zegt zij, die 2 andere af gewezen leerlingen van de bijzondere school waren reeds eenigen tijd van de school af. Best; maar is het daarom minderkwade trouw om deze 2 maar onbeschaamd weg op rekening van de openbare school te stellenzoo als zij in hare eerste groepeering gedaan heeft? En zoo zij nu deze 2 van de 3 afgewezenen der bijzondere school maar stilletjes buiten rekening wil laten dan moet zij ons hetzelfde recht toekennen voor de afgewezenen van de openbare school, waaronder er ook zijn, die reeds een paar jaren niet meer hadden school gegaan. Men ziet dus, dat op alle mogelijke wijzen de stof om uit dit feit een bewijs voor de bijzondere en tegen de openbare school af te leiden, aan de N. G. Ct. ontzinkt, en al windt zij er nog zooveel doekjes om en al wil zij door verdachte geestigheid hare lezers afleiden van de zaak, zoo neemt dit volstrekt niet weg, dat wij volkomen het recht hebben haar te blijven beschuldigen van valsche cijfers en van oordeelvelling zonder goed ingelicht te zijn; en we noemen het onbeschaamd om niet met eene eerlijke, volledige bekentenis voor den dag te komen, vooral nu wij zeker weten, dat iemand, die wel in de allereerste plaats bij het bij zonder onderwijs in deze gemeente betrokken is, na onze mededeeliug, bij een lid der com missie zich van onze cijfers overtuigd heeft, en erkende, niet alleen dat zij juist waren, maar tevens dat het van kwade trouw getuigde om de 2 leerlingen in quaestie op rekening der open bare school testellen. De woordverdraaiing aan het slot van het artikeltje zullen wij ons niet de moeite geven te wederleggen. Bij Kon. besluit zijn de voorwaarden voor officieren van gezondheid, die naar Indië wil len vertrekken, aldus gewijzigd, dat die van de 2de kl. de emolumenten van de 1ste kl., en die van de 3de kl. die van de 2de kl. zullen genieten. Het voornemen bestaat, wederom in het volgend jaar in de verschillende kampen ge deelten van het leger te vereenigen, om er gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoefend, en tevens de overigen in de garnizoenen gecombineerde manoeuvres te doen uitvoeren en ze te oefenen in het bezetten en de verdediging van forten in den torpedo-dienst. Hiertoe zullen bij de corpsen infanterie van de divisie, welke het kamp bij Milligen zullen betrekken, de miliciens van al de lichtingen, die met groot verlof zijn, onder de wapenen worden geroepen, terwijl dit alleen met de miliciens van eene der twee oudste lichtingen zal plaats hebben bij de infanteriecorpseD die niet kampeeren, en met de miliciens der beide lichtingen bij de regimenten vesting-artillerie. Ook zal ter completeering van de escadrons, die zullen kampeeren, een lOOtal miliciens van een der lichtingen, die zich met groot verlof bevinden, gorden opgeroepen tot bijwoning der najaarsoefenfngen. Naar men verneemt, bestaat het plan om bij de groote garnizoenen eigen slachterijen op te richtenmen zal alsdan trachten den soldaat beter en goedkooper vleesch te geven. (U. D.) Er is sprake van de oprichting te Am sterdam van een rijksmagazijn van kleeding voor het leger. Bij den Raad van State is op dit oogen- blik een voorstel aanhangig tot algeheele reor ganisatie van de landmacht in onze West-In dische koloniën. Volgens de Middelb. Ct. zijn benoemd: jhr. P. D. van Citters, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, tot ridder 3e kl. van de Orde van den Gouden Leeuw van Nassaude heeren J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den Waterstaat in Zeeland; A. C. Broekman, sectie-ingenieur bij de staatsspoorwegen te Vlis- singen; mr. Ph. J. C&Uenfels, commandant der eerewacht tijdens de jongste feesten en kanton rechter te Vlissingen, en W. C. van Duuren Dutilh, commandant der schutterij te Vlissingen, tot officierenen W. de Kruijff, oudste lid der feestcommissie en lid van den Gemeenteraad te Vlissingen, en P. J. Neijt, bouwkundige bij de staatsspoorwegen te Vlissingen, tot rid ders der Orde van de Eikenkroon. In de zitting van den gemeenteraad te Middelburg is ingekomen een voorstel van burg. en weth., om den heer C. Krijger, ge meente-bouwmeester, als blijk van tevredenheid over al de onder zijn toezicht uitgevoerde bui tengewone gemeente-werken, een geschenk toe- tekennen van duizend gulden. Dit voorstel is gesteld in handen der commissie van fa bricage om daarover een advies uittebrengen. Het Staatsblad no. 129 behelst hei: be sluit van den 17den September 1873, tot vast stelling van een nieuw tarief van haven- en schutgeld op het kanaal van Walcheren, en zulks met intrekking van het Koninklijk be sluit van 15 October 1872 Stbi no. 100), enz.; no. 130 het besluit van den 20sten September 1873, waarbij het reglement van politie voor het Kanaal door Walcheren van Veere tot Middelburg, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 24 September 1872 Stblno. 97), gewijzigd en voor'.oopig van toepassing ver klaard wordt op het Kanaal door Walcheren, van de Wester-Schelde tot het Yeer en op zijn zijtak naar Arnemuiden en naar Nieuwland. Als vervolg op het bericht in ons vorig nummer schrijft men uit Hellevoetsluis nog het volgende: Het vuren is afgeloopen. Geen ongelukken hebben plaats gehad, anders dan het verbrij zelen van enkele ruiten en het instorten van een wrakken schoorsteen. »ln plaats van op ongelukken van eenigs- zins ernstigen aard, hebben wij integendeel te wijzen op de opgewekte stemming, die in het fort heerschte, vooral veroorzaakt door dat iedereen in de gelegenheid was de zoo be langrijke proeven te zien door de welwillenheid van den onlangs hier geplaatsten commandant der artillerie." De N. R. Ct. deelt de reden mede waar om de voor eenige weken aangekondigde lucht reis van professor Wise van Amerika naar Eu ropa niet plaats heeft. Toen de ballon met gas zou gevuld worden, barstte het linnen, zoodat de reis geheel in duigen viel. Profes sor Wise, een zeer beroemd luchtreiziger, die met een drietal anderen den gevaarlijken tocht zou ondernemen, verklaarde dat de geheele zaak veeleer was een geldspeculatie, dan dat zij werd ondernomen in het belang der we tenschap. Er bevonden zich in de ballon 325,000 voeten gas toen het omkleedsel scheurde. Yan 1 Januari 1850 tot en met 19 Mei 1873 is door inkoop tot amortisatie, uitloting, aflossing enz. van Nederl. Nation, schuld eene vermindering van nominaal kapitaal te weeg gebracht van ƒ290.761.212.86 met eene grar dueele rentebesparing, welke in Mei 1873 8.982.306 beliep. Voor al die iukoopen enz. is reëel besteed ƒ215.068.337, alsa. uit de gewone staatsinkomsten en middelen 62.663.837b uit de voordeelige sloten der staatsontvangsten en uitgaven 116.801.836; c. uit uit het do meinfonds 17.296.078d. uit het onderpands fonds der geldleening voor de droogmaking van de Haarlemmermeer ƒ911.323; e. uit aan den Staat vervallen baten der voormalige wees- en momboirkamers ƒ254.621 en f. uit de afkoop som van den Scheldetol 17.141.640 te zamen, als boven ƒ215.068.337. Op den 6 October a. s. zullen voor de Arrondissements-rechtbank te Maastricht terecht staan 1«. J. M. Klaessen, oud-burgemeester der gemeenten Posterholt en Vlodrop, thans in het buitenland verblijvende, en 2°. Jos. Russel, drukker en uitgever van bovengenoemd dagblad, aldaar. Genoemde personen zijn be klaagd van hoon, beleediging en laster ten nadeele van den heer van der Does de Willebois gepleegd, te zamen door het schrijven en uit geven, en de tweede bovendien door het, met kennis van zaken, drukken of doen drukken van een prospectus en het verspreiden of uit reiken daarvan ten getale van 2000 stuks. Het O. M. heeft in deze zaak negen en twintig getuigen a charge opgeroepen. Te Sappemeer, alwaar eene Rijks-hoogere burgerschool met 3jarigen cursus is gevestigd, is een fonds opgericht, ten einde behoeftige jongelingen, die den noodigen aanleg bezitten, de hoogere burgerschool te doen bezoeken, en hun zoo mogelijk ook de leerboeken te ver schaffen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1