ff ff ff ff BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. van de kust van Atcliiu, zich gebrek aan rijst in dat rijk begint bégint voelbaar te maken. Het-zou dus niet onmogelijk wezen dat de Sul tan, tot hongersnood gedreven onze regeering voorstellen tot schikking deed en wij zoodoende zonder slag of stoot onze eerste nederlaag zou den kunnen uitwisschen." BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot ontvangers van het haven en schutgeld op het kanaal door Walcheren voor alle vaartuigen, de ontvangers de Smit te Yeere en Schuijlenburg te Vlis- singen. Tot ontvanger van het schntgeld voor zeesche pen van Middelburg komende, de ontvanger van der Minne aldaar. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Oudelande ds. Fortuijn Drooglever, pred. te Melissant. Chr. Gereform. kerk. Bedankt door ds. A. Brouwer te Krabbendijke voor Hellevoetsluis. De inrichtingen voor middelbaar onderwijs alhier tellen thans te zamen 110 leerlingen, als: 10 leerl. in de voorbereidingsklasse. 19 If eerste klasse voor alle vakken. 1 II V H enkele 17 u tweede II alle 1 If. li u enkele 9 derde u alle 2 II H enkele 4 ft vierde ft ft alle 4 t> ft ff ft ff enkele 3 J» vijfde ft ft alle 3 ff ff ff ff ff enkele 72 - Aan de Burger-avondschool 21 leerl. in de eerste klasse. 9 tweede 7 derde 1 enkele vakken. 38 110 samen. We -hebben ditmaal weder een finaneiëele crisis te vermelden, te weten, die in INoord- Amerika. In eene particuliere corresponden tie uit Londen van 20 September, leest men dienaangaande het volgende: De aandacht is sedert gisteren voornamelijk gevestigd op de Amerikaansche bankbreuken, waarvan gisteren ochtend het bericht in de Times verscheen, dat heden gevolgd is door een telegram uit Phi ladelphia, aan hetzelfde blad gericht, volgens hetwelk in genoemde plaats verscheidene kleinere faillieten zijn ontstaan, doch dat de banken prompt betaalden en men het ergste te boven geko men achtte. Uit New-York wordt echter (langs Reuters lijn) gemeld, dat veertien firmaas in die stad hare betalingen staakten. Het bijge voegde bericht, »dat alle"- Europesche huizen ongedeerd bleven," is intusschen, ofschoon niet zoo duid blijk als het diende te zijn, voldoende. Alvorens meer bijzonderheden te kennen is het moeielfjk te beoordeelen in hoeverre de Ame rikaansche faillieten zijdelings hier of eldèrs in Europa invloed kunnen uitoefenen, al verneemt men niets betreffende de rechtstreeksche ge volgen. De brieven zullen eerst de vereischte inlichtingen kunnen geven, en men moet de aankomst daarvan afwachten. Latere berichten en telegrammen uit Amerika ontvangen, deelen nog het volgende mede, omtrent den loop der crisis, lo. Washington, 20 Sept. De Minister van Financiën zal naar New-York vertrekken, om met den president van de onderafdeeling der schatkist maatregelen van voorziening te beramen. Reeds is bevel gegeven tot het aankoopen van 10 millioeu aan Vereenigde Staten-obligatiën, tot den midden koers. Gelijke instructiën zijn naar New-York en Philadelphia gezonden. (In laatstgenoemde stad en in Washington houden de banken zich goed staandeeen onjuiste opvatting van het telegram gaf aanleiding tot het vermoeden dat deze banken gesloten waren; het tegendeel is waar.) 2o. New-York, 20 September. De ontroering door de faillissementen veroorzaakt is bedaard. De spaarbanken en vele aanzien lijke huizen zijn niet getroffen. Groote sym pathie openbaart zich voor de firmaas Jay Cooke 4' G°. en Fisk Hatch. Laatstgenoemde firma hoopt onverwijld hare betalingen te kun nen hervatten. De dagbladen laten zich over de crisis zeer geruststellend uit. Het beurs comité heeft aan de banken in ernstige over weging gegeven maatregelen tot onderlinge waarborging te nemen, en deze aanbeveling oefende den gewenschten invloed uit. 3o. Tweede dépêche, De spanning is op nieuw i begonnen, doordien de Union-Trust,Bank hare betalingen heeft geschorst en omd&t, in strijd met de verwachting, het Clearing-house wei- gert maatregelen te nemen tot wederzijdsche bescherming der banken. Be beurs is gesloten op bevel van den president; deze maatregel heeft ten doel de leden der beurs in staat te stellen hunne rekeningen optemaken. 4o. Derde dépêche. De toevloed van aanvragen om remboursement bij de banken en de gis ting nemen toe. De maatschappij genaamd National Trust, heeft hare betalingen gestaakt. Her Clearing house verkeert in de onmogelijk heid de zaken te regelen en heeft de chèques aan de eigenaars teruggezonden. Volgens ge rucht zal, bijaldien de inkoop van 10 millioen obligatiën door het gouvernement niet het be daren der gisting ten gevolge heeft, de minister van Financiën biljetten uitgeven tot een be drag van 44 millioen, vertegenwoordigende de reserve. De vereeniging van bankiers heeft besloten, onmiddelijk certificaten Loan certi ficates) uittegeven tot' een bedrag van 10 mil lioen. De regeering heeft besloten tot het inkoopen van staatsobligatiën tot een onbe paald bedrag en a pari, betaalbaar in goud. Uit goede bron wordt verzekerd, dat pre sident Grant verworpen heeft het voorstel tot het aanwenden van dertig der vierenveertig millioen van de reserve, alsmede het aanbod van Van der Bilt tot het verleenen van hulp aan de banken met medewerking van de re geering. De Minister van Financiën is bereid morgen nog voor dertig millioen staatsobliga tiën in te koopen. De geldpaniek in Amerika geeft aan Daily News aanleiding tot de volgende opmerkingen: Reeds gedurende een jaar verwachtte men elk oogenblik een finaneiëele crisis in de Veree nigde Staten. Niemand zou er dus door ver rast zijn, ware zij niet ontstaan als gevolg van het faillissement van een hooggeacht ban kiershuis. De heeren Jay Cooke fy C°. zijn geruimen tijd de agenten der Amerikaansche regeering geweest, en Sn haren naam hebben zij de belangrijkste finaneiëele operatien geleid. Aan dat huis werd toevertrouwd de uitgifte der 5/20 bonds, door middel waarvan men zich het noodige geld verschafte voor de ver richtingen tegen den Oorlog tegen het Zuiden en laatstelijk nog nani die firma het grootste aandeel in de nieuwe leening voor de conversie van een gedeelte der schuld der Vereenigde Staten. Ook heeft het huis Jay Cooke fy G°. zijne bemiddeling'verleend bij de betaling der schadeloostelling in zake de Alabama, een ope ratie die pas is afgeloopen. Ongelukkig voor zeker, hoe verhevener de positie is van een bank wier schorsing een crisis na zich sleept, te grooter is het gevaar, en met bezorgdheid zien wij de berichten dit New-York te gemoet. De geldmarkten der wereld zijn thans zoo nauw verbonden, dat een crisis op een plaats als New-York onmisbaar hare terugwerking te Londen moet doen gevoelen Even als in Mei jl. de paniek ter Weenër beurze een nadee- ligen invloed op onze markt uitoefende, zullen wij dien ondervinden van elke handelscrisis te New-York. Waarschijnlijk zullen wij recht streeks en waarschijnlijk ook indirect er door getroffen worden, wegens het verband dat tus- schen de New-Yorksche markten en de finan ciers in Nederland en Duitschland -bestaat. Wij hopen dat de uitwerking van den storm zal hebben kunnen verzacht worden door bet besef dat men had van zijne nadering. Alle belanghebbenden zijn gewaarschuwd geworden, en hebben hunne verbindfenissen kunnen beper ken. Dikwijls heeft men het ons kwalijk ge nomen dat wij op het gevaar wezende ge beurtenissen, die thans in Amerika voorvallen, bewijzen, dat wij ons niet zoo ten eenenmale bedrogen hebben. Uit Frankrijk schrijft men De getuigen in het proces-Bazaine hebben hunne dagvaardingen ontvangen. Onlangs gaven wij voorloopig bericht van het aantal dier ge tuigen en van de maatschappelijke standen waartoe zij behooren. Thans weet men met zekerheid dat 272 getuigen a charge gedagvaard zijn, nl. 129 militaire en 143 civiele personen, onder deze laatsten bevinden zich 9 vrouwen. De militaire getuigen zijn2 maarschalken Canrobert en Leboeuf), 17 generaals (onder welkeBourbaki, de Ladmirault, Jarras, Coffi- nieres de Nordeck, Lebrun, Soleille, Desvaux, Frossard, Changarnier, Palikao eD Boyer, deze laatste is o. a. bekend door zijne reis naar het duitsche hoofdkwartier te Versailles), 12 kolonels (onder welke d'Andlau, Stoffel, d'Abrac, Merlin en Magnan12 luitenant-kolonels, 20 majoors, 23 kapiteins, 3 luitenants, 5 tweede luitenants, 3 soldaten, 1 officier der mobielen), 14inten-- danten (onder welke Wolff, Uhrich, Léquineau de Bréval, de Cevilly, Friant en Gayard), 3 ambtenaren bij het ministerie van oorlog, 3 zeelieden (1 luitenant ter zee, l hoogbootsman en 1 matroos), benevens 1 kweekeling der Polytechnische school6 dezer militairen bevinden zich thans in Algerië. De 143 civiele personen zijn 2 diplomateu Lofiógezant te St.-Petersburg, en Tacliard, tijdens den oorlog gezant te Brussel), 1 prefect, 2 onderprefecten, 1 priester Bötmannpastoor te Turnhout, provincie Antwerpen, België), 3 rechterlijke ambtenaren, 4 politie-agenten, 2 ingenieurs, 2 telegrafisten, 7 spoorwegbeambten, 2 veld wachters, 7 jagers, 7 kommiezen, 1 beeldhou wer, 2 publicisten, 1 advokaat, 1 notaris, 18 kooplieden en fabriekanten, 3 ambtenaren bij verschillende departementen, 31 werklieden, 30 leden der nationale vergadering, gewezen amb tenaren onder de regeering der nationale ver gadering, en lieden zonder beroep (onder welke 30 personen zich bevinden Jules Favre, Gam- betta, Combier, Rameau, graaf de Kévatry), 5 bedienden, 2 paardrijders, 3 werkvrouwen, 4 vrouwen zonder beroep, 1 vrouwelijke dienst bode en 1 paardrijdster. Men verwacht dat de behandeling van het proces drie maanden duren zal, daar de krijgsraad vijf zittingen elke week zal houden (Zondag en Donderdag niet), elke zitting van 12 tot 4 ure. De Magyar Allam bevat de volgende ont boezeming, waarbij wel geen nadere commen taar noodig zal zijn: «De Pruissche adelaar in Rome. Er loopt een gerucht, dat Wilhelm het bezoek te Berlijn van Victor Emanuel beant woorden zal, dat hij het zal durven wagen naar Rome te gaan om den klassieken grond nog meer te bezoedelen, dien zijn vrijbuitende collega reeds genoeg beschimpt heeft. Voor zulk een bezoeker zal toch wel de een of andere Orsini zorgen, of misschien vindt de bliksem zijn weg in bet Quirinaal.» De Univers kondigt haren lezers aan, dat mevr. Loyson Merriman (de echtgenoote van den gewezen pater Hyacinthe«een oud-katholiek ter wereld» heeft gebracht, en laat het bij die gelegenheid niet aan zeer stekelige opmerkingen zoowel omtrent kraamheer en kraamvrouw als omtrent den jonggeboren zoon en de inschrijving voor een kraamgeschenk, die door mevr. Bever- chon en twee andere Geneefsche dames ge opend is, ontbreken. Het is bekend, dat Blondin op een koord de Niagara heeft gepasseerd. Hij had daarvoor een punt ge kozen, waar de oevers 800 voet van elkander zijn verwijderd. Blondin is thans door een Italiaan, Balleni, overtrof fen. Deze koorddanser heeft de Niagara overgestoken tusschen Clifton House en Prospect Park, waar de af stand 1400 voet bedraagt. Het koord was 1500 voet lang en 21 voet breed. De hoogte aan beide oevers is 160 voet. Eerst stak hij hem over in 25 minuten. Hij was doodsbleek toen hij aankwam; slechts even rustte hij, toen hij het midden had bereikt. Na 13 minuten verpoozing nam hij den terugweg aan. Op het midden gekomen, maakte hij zich gereed tot den stouten sprong. Hij liet zijn balanceerstok vallenmaakte een elastiek koord aan het hoofdkoord vast en liet zich naar beneden. Men hoorde een plomp en zag terstond daarop het hoofd van Balleni weder te voorschijn komen. Hij zwom naar de boot, die hem te gemoet was gevaren, en liet zich naar den oever roeien waar hij met eindeloos gejuich ontvangen, werd. Ineen rijtuig met vier paarden reed hij naar Drum- mondshouse, waar hij woont. Balleni zal voortaan tweemaal 's weeks zijne kunst vertoonen, die intusschen hem zoo zeer aangrijpt, dat hij uit het water komende, terstond in dekens wordt gewikkeld. Hij is 5 voet en 7 duim lang, weegt 132 pond en is tenger van leden. Het Russische Gouvernement heelt bevolen, dat briefkaarten van beleedigenden inhoud niet aan het adres verzonden, maar verbrand moeten worden. Te Utrecht heeft iemand zich aan 31 liter sterken drank doodgedronken. Bij den Pont d'Austerlitz te Parijs had zich eene aanzienlijke menigte vereenigd. Een hond lag in het water en zijn meester trachtte het beest er weêr uit te halen. Hij tuimelde onderste boven er in, en toen hij door de omstanders gered werd, had hij zijn por- temonnaie verloren met een inhoud van 850 fr. Een jongen haalt de geldtasch er uit en krijgt als belooning2 frs.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2