EOESSCHE COURANT. 1873. N°. 113. Donderdag 25 September. 603te jaargang. BINIMENLANDSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 24 September 1873. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag is bij de behan deling van de algemeene strekking van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede, het woord gevoerd door de heeren van Loon, Messchert van Vollenhoven en Berch van Heem stede, om aantetoonen, dat de anti-revolutio naire partij niet aansprakelijk kan worden ge steld voor de taal van sommige harer organen. De heer van Houten besprak het programma der active liberalen en de noodzakelijkheid van betere zorg voor den arbeidenden stand; vóór alles wenschte hij de census-quaestie opgelost te zien. Verder wees hij op de mogelijkheid van aansluiting tusschen de active liberalen en de anti-revolutionairenindien deze laatste tot toenadering geneigd mochten zijn. De minister antwoordde aan den heer H'ey- denrijckop zijne bemerking van den vorigen dagdat het tegenwoordig kabinet niet enkel een Atchin-kabinet was, maar dat ook de cen sus en vestingwet aanhangig bleven. Ook zou den de regeling van het openbaar onderwijs en het contract met de maatschappij tot exploi tatie der staats-spoorwegen, nieuwe spoorwegen, het muntstelsel en gedeeltelijke verbetering van het rechtswezen in behandeling worden geno men. De algemeene strekking van het adres werd aangenomen met 58 tegen 11 stemmen. De discussie over de paragrafen is daarop aangevangen. Bij de buitenlandsche paragraaf heeft de Minister verklaard, dat de betaling van de schadevergoeding van Venezuela is aan gevangen. De heer van Wassenaar bracht een klacht in over de vaccinewet. Op de vraag van den heer van Heydenrijck waarin de zorg voor het bijzonder onderwijs zal bestaan, heeft de heer Geertsema geantwoord met een beroep op vroegere verklaringen, echter geen subsidie. Heden voortzetting. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft Maandag uitspraak gedaan in de jl. Vrijdag behandelde zaak van Eugenia de Weerdt dienst bode te Waterlandkerkje, waarvan wij in ons nommer van eergisteren melding maakten. Het hof heeft als wettig en overtuigend be wezen aangenomen, dat de beschuldigde haar kind, twee maanden oud, gewelddadig, opzet telijk en met voorbedachten rade door middel van verworging heeft gedood, en haar mits dien schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde misdrijf van moedwilligen dood slag, gepleegd met voorbedachten rade en mits dien moord. Het heeft evenwel verschoonende omstandigheden gevonden vooreerst in de zeer volledige bekentenis en het berouw der schul- digverklaarde, en ten anderen in de drijfveeren harer misdaad, als gevolg van haren geheel verlaten en radeloozen toestand, alsmede van hare bekrompens verstandsontwikkeling. Met toepassing der verzachtende bepaling van art. 4 der wet van 17 September 1870 is zij veroor deeld tot eeDe tuchthuisstraf voor den tijd van twaalf jaren en in de kosten, met bevel dat een extract uit 'shofs arrest zal worden ge drukt en aangeplakt te Middelburg, te Heille en te Waterlandkerkje op de daartoe gebrui kelijke plaatsen, en tot teruggaaf der overtui- tuigingsstukken aan de eigenaars of recht hebbenden. MCt.) Men schrijft uit Noord-Beveland: De aardappeloogst is hier aangevangen en belooft goed te zjjn, Blauwe aardappelen zijn keurig; jammen alleen geven weinig schot. Wat de veldvruchten overigens betreft, koolzaad, gerst en boonen hebben de verwachting zeer over troffen. De opbrengst vah tarwe is min,der dan in 't vorige jaar, doch de qualiteit beter; ook de teelt der meekrap is vrij gunstig. In de tweede helft van de maand Octo ber zal ter benoeming van een of meer adspirant- ingenieurs bij den waterstaat een vergelijkend onderzoek plaats hebben. Te 's Gravenhage zal in November een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe minstens 12 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. H. M. de Koningin heeft aan regenten van het gesticht voor Israëlietische oude lieden en zieken te Rotterdamten behoeve der voor die instelling eerstdaags te houden weldadig heidsloterij eene prachtigezwart marmeren pendule met twee dito coupes gezonden. Het Nieuws van den Dag deelt bijzon derheden mede omtrent den historisch-allego- rischen optocht, door eene Commissie te Amster dam ontworpen voor de viering van het 25jarig koningschap van Z. M. Willem III. Het his torisch gedeelte zal den tijd der Republiek voorstellen en in de zeven groepen zullen de stadhouders en de beroemdste personen uit hun tijd een plaats vinden.*- De allegorische afdee- ling zal ons land tijdens het Koningschap (18151874) voorstellen en wel door 4 wa gens (lo. krijgsdaden, 2o. handel en nijverheid, 3o. grondwettige rechten en 4o. kunst en we tenschap) bij elk waarvan zich de groepen zul len voegen van beroepen en vereeuigingen daarop betrekkelijk. Voorts bestaat er plan om den Dam als feestterrein in te richtenmet een voorstelling van bet slot van Dillenburg de geboorteplaats van Willem den Zwijger verder hier en daar chassinetten met geschied kundige herinneringen te plaatsen, en wordt op algemeene versiering en illuminatie gerekend. Naar men verneemt hebben in weerwil van de hooge aanbiedingen, zich nog niet meer dan 2 officieren van gezondheid van het leger hier te lande aangeboden voor de dienst in Indië. Militaire apothekers boden zich nog niet aan laatstgenoemde kunnen hier te lande dan echter ook op veel voordeeliger voor waarden geplaatst worden. Hoe de Regeering het echter in Indië zal maken, is en blijft voor velen een raadsel. {U. D.) De Belgische Etoile meldtspeculanten, waaronder men vele Antwerpenaars telt, wel overtuigd dat de nieuwe havenwerken van Vlis- singen aan die stad eene schoone toekomst ver zekeren en dat zij een tijdperk van bloei te gemoet gaat, hebben aldaar uitgestrekte terrei nen gekocht, die eenmaal groote waarde zullen verkrijgen door het vestigen van een handels- en industrieel kwartier ten oosten der stad en door hare uitbreiding ten noorden langs den o o rivieroever van het kanaal naar Middelburg en Yeere. Misschien zegt 1'Etoile zal Vlissin- gen eenmaal met Middelburg vereenigd worden. Uit Hellevoetsluis schreef men eergisteren aan het Dagblad: Geheel het fort is in rep en roer. Heden wordt geschoten uit het zwaarste kanon, dat zich hier bevindt, in de onmiddellijke nabijheid van vele oude huizen. Men verwacht niets meer of minder dan het instorten van enkele daarvan en het scheuren van bekleedingsmuren. De scholen hebben vacautie om de lieve klei nen niet onder het puin te doen begraven. Wanneer na afloop der proeven de stad nog bestaat, kunnen meer bijzonderheden volgen." De gemeenteraad van Amsterdam heeft de voordracht tot het aanleggen van eene tele- graafgeleiding ten behoeve van de brandweer aangenomen en besloten, dat van de werking daarvan eerst de noodige ondervinding zal wor den opgedaan alvorens zal worden beslist, of zij voor het publiek zal worden opengesteld. Voorts is besloten de politie mek 50 man te vermeerdereneen amendement om haar met 100 man te vermeerderen is verworpen. Het algemeen beurs-comité voor publieke fondsen te Amsterdam heeft langs offieieelen weg een memorie bij het Spaansche ministerie ingediend, met betrekking tot de niet-betaling van de in Juli verschenen rente op de Spaan sche schuldbrieven, van welke memorie afschrift is gezonden aan de comité's van eenige buiten landsche beurzen. Utrechtsch Dagblad.) De Vereeniging ter bevordering van den landbouw in Holland's Noorder-kwartier heeft den 19 dezer te Winkel proeven genomen met een ploeg, bestemd om meekrap te delven. Reeds ten vorigen jare had zij daarvoor een gouden medaille uitgeloofd. Hoewel de proef neming niet geheel voldeed aan de gestelde eischen en men met vier paarden niet op 0.65 meter diepte, bij 0.55 meter breedte kon komen, werd het werktuig niettemin hoog geroemd en in den regel voldoende geoordeeld, daar het 0.56 a 0.58 meter diep ging. De inzender, de heer J. M. Tiele te Anna Pauwlowna- polder, heeft dan ook het toegezegde eeremetaal ontvangen. De Vereeniging wacht nog steeds een antwoord op haar prijsvraag naar een werktuig, dat de meekrap schoon en grondvrij oplevert. Door den aanhoudenden noordwestenwind zijn de met hooi bedekte Uiterwaarden te Blok zijl dermate overstroomd, dat het grootste ge deelte van het hooi door het zeewater bedor ven en gedeeltelijk weggespoeld is. Van den lstei1 Januari tot den 2östen Au gustus 11. kwamen te New-York 198,868 land verhuizers aanhieronder waren 3897 Hollan ders, waarvan 1865 direct per stoomboot van Rotterdam kwamen. Het aantal Belgen, dat zich naar tricht begeeft om zich voor den dienst in Indie te verbinden, ten einde deel te nemen aan den oorlog tegen de Atchineezenis sinds eenige dagen zeer vermeerderd. Onder hen bevinden zich oud-Belgische soldaten. Uit Maastricht schrijft men van 21 dezer Een monument der oudheid, nauw verwant aan Nederlands voorheen, zal weldra tot het gebied van 't verleden behooren. De poorten van het stadje Tongeren; een gedenkteeken uit den Romeinschen tijd, zullen eerstdaags geslecht en in bouwland herschapen worden. Op de muren vindt men nog inscriptiën, die aan een voormalig tijdperk herinneren, terwijl onder de puinhoopen reeds menig voorwerp werd opge dolven, dat om zijn oudheid merkwaardig is. Zoo werd dezer dagen een onderaardsche kel der gevonden, die slechts ruimte voor één per soon aanbood en gehouden wordt voor een ge vangenis-cel der inquisitie. Men verwacht nog meerdere ontdekkingen. De H. Nieuwsbode ontleent aan een par ticulieren brief uit Batavia, dd. 2 Augustus jl. de volgende mededeeling: »Men meent te Buitenzorg met zekerheid te weten, dattengevolge der gestrenge blokkade

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1