iID BEDDEN. I ie Cafétières, Merveilleuses, DAUSCURSUS. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, Voor deugdzaamheid wordt ingestaan. in koper en blik, J. F. LIESOY. Rijnlandselie DRUIVEN-BORSTIIOMNG* werpscke Handelsblad, dat, naar hij beweert, hem gelasterd heeft, voor de rechtbank gedaagd. Om een denkbeeld te kunnen vormen van de belangstelling, die deze dubbele verkiezing in boezemde, diene, dat het bureau van de Msso- ciation libérale te Brussel bij de verkiezing per manent zitting heeft gehouden, om het eerste nieuws uit Antwerpen te ontvangen en onder het publiek te verspreiden. Vele nieuwsgieri gen van beide partijen uit de provinciën begaven zich naar Antwerpen om den strijd bij te wonen. De dagbladen beginnen den minister van openbare werken den oorlog aan te doen, ge lijk aan dien waardoor zij zijnen voorganger, den heer Wasseige, hebben doen vallen. Het dagelijks derailleeren on andere ongelukken op de staatsspoorwegen leveren stof tot den aan val. De treinen zijn bijna altijd te laat, en om den verloren tijd in te halen wordt dan met eene snelheid gereden, die het leven der reizigers in gevaar brengt. Dit althans was de oorzaak van het ongeluk te Grupont (Luxem burg), dat aan vijf reizigers het leven kostte en zoo velen verwondde. Doctor Deloaux, die als geneesheer en burgemeester te Rochef'ort de gewonden heeft verzorgd, is wegens zijne liefderijke toewijding tot ridder der Leopolds orde benoemd. Uit Brussel schrijft men het volgende: Niet alleen heeft de heer Wilson zijn prach tig kabinet schilderijen ten voordeele der ar men van Brussel tentoongesteld, maar hij heeft ook nog eene inschrijving voor hen geopend, die onder zijne familie, waarvan vele leden in Nederland woonachtig zijn, in twee dagen 10000 frs. heeft opgebracht. Men zegt, dat de heer Wilson deze inschrijving tot 200,000 fr. wil brengenf en dat hij, hetgeen ten slotte aan die som mocht ontbreken, er bij zal leg gen, hoeveel het ook zij. Men spreekt hier veel van zijnen buitengewonen rijkdom. Zijne fortuin is grooteudeels uit Nederland afkom stig en aan de katoenweverij te danken. Men zegt dat hij wel achttien millioen rente heeft. Een zijner zonen verteerde te veel geld, naar hij meende, en om hem spaarzaamheid te lee- ren, verminderde hij zijn jaargeld tot 375,000 fr. Tusschen de legitimisten en orleanisten van Franl£rïjl£ schijnt het tot eene verklaring te moeten komen. Het Journal des Debats, het orgaan der laatsten, vraagt nu aan de aan hangers van den graaf van Charubord cata- gorische ophelderingen aangaande hunne be doelingen met betrekking tot Frankrijks rechten en vrijheden. Yan het antwoord zal afhan gen de mate van hechtheid van het bond genootschap door de twee partijen gesloten tot herstel der monarchie. Dat de fusionisten op een gunstig antwoord hopen, spreekt van zelf. Reeds nu trachten zij voordeel te trek ken uit de concessiën, welke de graaf van Chambord op aanraden van de clericale partij en in het belang der Kerk doen zal. Zonder die concessien zou de dag van 24 Mei on vruchtbaar blijven, of tot de vestiging der re publiek in de handen van hare ergste vijan den leiden. Nog voor de wederbijeenkomst der Nationale Vergadering dus zullen de fu sionisten vermoedelijk krachtige pogingen aan wenden om hun doel te bereiken. Doch de republiekeinen zijn zonder vrees, want zij verwachten, dat de bedoelde concessiën fictief zullen zijn, de bezorgdheid van het publiek niet zullen wegnemen en ten slotte geen ander resultaat zullen hebben dan dat van de monarchalen zullen afgezonderd raken al dezulken die in Frankrijk niet met het cle- ricalismus gemeene zaak willen maken. Bij besluit van de regeering van Spanje is bepaald, dat het in zilver betaalbaar ge stelde gedeelte van alle verschenen coupons in betaling zal aangenomen worden bij de voldoening van twee derde der stortingen voor de nationale leening, en tevens de termijn voor de vrijwillige inschrijvingen met acht dagen verlengd. De organisatie op grooten voet schijnt bij de Internationale niet van duurzamen aard te zijn. Dagelijks wordt het duidelijker dat de vereeniging aan het verbrokkelen gaat. Te Geuèvc toch is het belangrijke besluit geno men een besluit geheel in strijd met de soli dariteit die vroeger zoo noodzakelijk werd geacht om nationale vereenigingen te stichten. Het geheele denkbeeld dat dus aan de Internationale ten grondslag lag is verdwenen, eensdeels ten gevolge van de zeer groote partijschakering onder° de socialisten, anderdeels omdat het na tionale element zich zelfs daar, waar men het tracht weg te cijferen, altijd doet gelden. Het congres te Genève was dus nog belangrijker dan dat van den Haag. Hier te lande het be gin, daar het einde der desorganisatie. De phrase van den afgevaardigde Perret: wDe In ternationale der frase is dood, die van de prac- tische daad leve," heeft niet veel te beteekenen. Want juist dat practische kon, zoo luidde het vroeger, alleen door eene solidariteit verkregen worden, die thans niet meer bestaat, ten minste onder hen, die te Genève vergaderd waren en die slechts een afgescheiden deel van de ver eeniging uitmaken. Een zeer groot gedeelte der discussie werd ingenomen door de vraag Zijn zij die met den geest werken ook arbei ders? De meerderheid zeide: ja. Van de <*oud&ust is het bericht ontvangen dat een der britsche oorlogschepen, de Rattles nake, bij het opvaren van de rivier de Prah ten einde een onderzoek te doen naar de be vaarbaarheid dier rivier, op ongeveer eene mijl afstand van de kust, nabij het krom Chamah door de inboorlingen was beschoten geworden, zoodat de commandant, vele officieren en op varenden waren gekwetst. Eene der booten van het schip was bij het landen nabij het krom mede aan het vuur blootgesteld geworden, zoodat eenigen der opvarenden gekwetst waren. In latere berichten van de Goudkust wordt de toestand als veel ernstiger voorgesteld dan tot o o dusverre was vermoed. Fantijnen, die op ver kenning waren uitgegaan, zijn teruggeslagen geworden. Twee koningen der inboorlingen hebben de voorstellen der Engelschen tot het sluiten van een bondgenootschap afgewezen. Onder de Europeanen heerschen, naar men zegt, vele ziekten. De groot-vizier van I'erziii, die gedurende de Europesche reis van zijnen souverein de grootste eerbewijzen genoot, in wien de ko ning der koningen" naar het scheen een on begrensd vertrouwen stelde, en die zelfs in rang vóór de prinsen van den bloede, broeder en neven van den schach, stond, is ontslagen en gevankelijk naar Koom gevoerd. De treden dezer onverwachte gestrengheid van den vorst wordt niet opgegeven maar zooveel is zeker dat onjuist bericht was uit Recht, dat de groot-vizier om redenen van gezond heid ontslag genomen heeft. De ontslagen eerste staatsdienaar had op de Europesche hoven een zeer gunstigen indruk gemaakt, daar hij zich liet kennen als een verstandig en ar beidzaam man, als voorstander van vooruit gang en beschaving en als oprechte bevor deraar van de belangen zijns lands Volgens dépêches uit Teheran zou Mostof-khan, gewe zen minister van staat, als groot-vizier optre den, doch volgens een ander bericht zou de schach voortaan zonder vizier regeeren en zich rechtstreeks met zijne ministers in betrekking stellen. Te Avereest is door een arbeider, werkzaam op den akker, een zak gevonden, waarin een tienjarige knaap verborgen zat, die vertelde, dat hij zelf in den zak was gekropen, zich wilde laten doodhongeren en reeds in drie dagen niet gegeten had, omdat zijn stiefmoeder hem zoo mishandelde. De arbeider bracht den knaap te hnis en werd door de liefderijke moeder ontvangen met de verklaring, dat zij den jongen liever dood dan levend had wedergezien. Te Heerenveen heeft iemand een gevecht gehad met een beer, die door eenen beerenleider bij hem was gelogeerd. Hij wilde als het kind in 't bekende schoolboekje «wat spelen en meende 't zoo welmaar ach, hoe ellendig bekwam hem dat spel" de beer greep onzen man bij zijn pantalon en zou hem onge makkelijk geklaauwd hebben, zoo de brooze stof niet gelukkig van onder tot boven was gescheurd. Van Arnhem zijn ruim 603 personen vertrokken om deel te nemen aan de processie te Kevelaar. Pro cessies schijnen niet zoo door 't weer begunstigd als zendingsfeesten. Het Zeenwsche genootschap heeft aan de beurs te Middelburg een thermometer en barometer laten aanbrengen. Men hoopt, dat de straatjeugd den nuttigen toestel zal ontzien. De Tijd waarschuwt de katholieken om niet zon der goede informatie genomen te hebben op lijsten te teekenen, die hun voor Duitsche of Zwitsersche pries ters worden aangeboden. Te Scheveningen is een merkwaardige paal aan gespoeld waarschijnlijk van eene klip, waarop hij lang moet gelegen hebben, en geheel met paalwormen be zet. De Scheveningers laten den paal voor geld zien. Naardens herovering op de Franschen in 1673 is door de bewoners van 't genoemde stadje feestelijk herdacht. Te Arnhem is iemand erg gewond door eene mand, die uit de bovenverdieping van een siga- renpakhuis op hem werd geworpen. Te Utrecht zijn poldergasten gearresteerd, die volgens 't Utr. Dagbl. twist zochten zoowel op straat als in ,eenige" her- bergen. De oude heer Polak van Deventer, die on langs 102 jaar was geworden, is thans overleden in den officieel geconstateerden ouderdom van 97 jaren. Aan de Stadhouderskade te Amsterdam ligt een schip, dat door een polderwerker met zijn gezin bewoond wordt Gedurende 21 jaren, dat de heer des huizes gehuwd is, heeft zijne gade dagelijks zoo zegt men een pak slaag van hem ontvangen. Deze handtas- telijke bejegening werd Zondag jl. zoo erg, dat de po- litiè er bij te pas kwam, die beproefde den man te arresteeren. De ^slager" bleef echter aan boord en daar my house my castle is, kon de politie den man niet van zijn schip halen. De belofte van een borrel hielp. Een buurman noodigde den polderwerker uit een bit tertje met hem te gaan gebruiken en nauwelijks had de man den dorpel zijner drijvende woning overschre den, of hij werd onder het gejuich eener talrijke me nigte naar het bureel van politie gebracht. De list was gelukt. 282ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van j 100 en daarboven. 5 kl. Tiende lijst. Ho. 2886 f 2000; no. 8771, 9945, 12890, 16297, 1802Ó en 19560, ieder 1000; no. 10400, 11507, 12350 en 1-604, ieder ƒ400; no. 11838,18009 en 18714, ieder 200; no. 2410, 5803, 9853, 10450, 11294, 11360, 11900. 12470, 14119 en 16532, ieder 100. Elfde lijst. No. 1814 100,000 no. 19238 ƒ2000; no. 2489, 15816 en 18993, ieder 1000; no. 1033, 6600, 9133 en 18874, ieder 400no. 4982, 10723, 15677 en 17002, ieder 200; no. 783, 1727, 1793, 3373, 4654, 5325, 6743, 7509 en 19711, ieder 100. van 17 tot en met 19 September 1873. Ondertrouwd den 19, Cornells Goemans, oud 27 j. jm.met Albertina Cornelia van Renter- ghem, oud 33 j.id. Geboren den 18, Abraham Franciscus, z. v. Hendrik Dodmond en Helena Johanna le Roy den 19, Marinus Gerrit, z. v. Kornelis Kloos terman en Helena Lukaart. ADVERTE1N TIÉN. Langevos, CS18. t Bedveeren, Kapok:, Zeegras, Paardenhaar enz. Voorhanden eene sorteering BEDDEN (geheel nieuw) van 35 af tot 90. KAPOK BEDDEN van f 18 af eu hooger het geheele stel. TIJKEN van ƒ4 af tot 16, tot vulling met Yeeren en Kapok. MATRASSEN van STROO, ZEEGRAS enz. worden in alle afmetingen vervaardigd. OPNIEUW ONTVANGEN waarmede men in 2 minuten heerlijke koffie zet. Verkoophuis, J p DOES LZ, 14apq HEROPENING der LESSEN met 1 OCT. a. s. Zij die verlangen daaraan deel te nemen worden beleefdelijk verzocht zich te vervoegen in de Sociëteit op Maandag 22 Sept. van 'smoigens 1]1 uur. Dansmeester te Middelburg. uit de eenige conc. fabriek van W. H. ZICKEN- HEIMER te Mainz, zooals bekend is het beste, zoo niet eenige huismiddel' tegen eiken verou derden hoest, borstkwalen, langdurige schorheid, verslijmingkeelpijnkinkhoest der kinderenis voortdurend echt te bekomen ƒ1,de fleseh met gebruiksaanwijzing te Goes, bij H. S. Krol van der Hoek te Zierikzee, bij M. S. de Looze Zoon, Apothekerste Middelburg, bij W. P. van de Kamer, Apotheker; te St. Maartensdijk bij Joh. Pot. Het hoofd-dépöt voor Nederland, Emmerik a/d. Rijn. H. SARDEMANN. Bij kinderziekte is dit kostelijk extract on misbaar, daar het niet alleen zeer voedzaam is, maar ook den trek naar eten en drinken gaande houdtde borst van slijm bevrijdt en slechte en verdorven sappen verwijdert. Dit extract heeft nog in de uiterste gevallen van kinkhoest en uitteeringwaar de krachten bijna geheel uitge put warenonfeilbaar hulp aangebracht.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3