STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER AUGUSTUS 1873. buitenland" verminderd. Daarna hebben nadere schriftelijke en mon delinge gedaclitenwisselingen plaats gehad. De ministers zijn op hun verzoek om ontslag blij ven aandringen. Zij wenschten dat Z. M. aan een ander ministerie de verdere leiding der za ken zou opdragen. Aan hnn herhaalde aandrang gaf Z. M. ge hoor, doch eenigen tijd later ontviDg het mi nisterie een kabinets-sehrijven, waarin werd medegedeeld, dat Z. M. ernstige en herhaalde pogingen had aangewend om een nieuwe ka- binets-formatie te verkrijgen, doch dat die po gingen niet tot een bevredigende uitkomst had den geleid. Z. M. noodigde derhalve de mi nisters uit hun taak te blijven voortzetten. De inhoud van dit Kabinetsschrijven is door den Ministerraad met ernst overwogen gewor den. Hij besefte, dat de volle verantwoorde lijkheid voor het door de ministers te geven antwoord en te nemen besluit op heu zou rusten. Met het oog daarop hebben de mi nisters begrepen, in den stand waarin de zaken zich toen bevonden, niet te moeten weigeren aan die uitnoodiging gehoor te geven en daar om hebben zij besloten weder pogingen aante- wenden tot vervanging van den Minister van Oorlog, die inmiddels zijn ontslag verkregen had. De ministers hebben, bij het nemen van dat besluit, in aanmerking genomen de uiteenloo- pende gevoelens, welke op velerlei gebied be staan, zoo in de vertegenwoordiging als daar buiten. Zij erkennen, dat dit voor de afdoening van belangrijke zaken moeielijkheden in den weg kan leggen en voor elk bewind een beletsel kan zijn, maar zij meenen dat toch voor vele andere zaken genoegzame overeenstemming kan jyrden verkregen tot verbetering van de wet- ™;'ing en tot bevordering van de welvaart. Bij de pogingen, die de ministers zullen aan wenden om daartoe te geraken, hopen zij op de medewerking der Kamer. De heer van Goltstein vroeg toen inlichtingen nopens de plannen der Regeering omtrent de hoogst belangrijke onderwerpen, die aanhangig zijn, waarop de minister te kennen gaf, dat bij de te doene keuze van een Minister van Oorlog zal gelet worden op een man, die de kracht aan de bereidvaardigheid paart om de militaire be langen tot afdoening te brengen, en dat het census-ontwerp op nieuw bij den Minister van Binnenlandsche Zaken in behandeling is. TWEEDE KAMER. De heer Duller! door den Koning op nieuw tot voorzitter benoemd aanvaardde gisteren die betrekking met eene korte toespraak, waarin hij wees »op de gewichtige werkzaam heden, die de Kamer verbeidden en grooten invloed op de toekomst van het land kunnen hebben", en »op het groot verschil van mee ningen", dat te wachten is, terwijl de Voor zitter in een tusschenzin de hoop uitdrukte, »dat de beraadslagingen door de Kamer zeker met kalmte en bezadigdheid zullen gevoerd worden," hetgeen bij gezegd groot verschil van meeningen des te meer zal mogen worden ge waardeerd. - Naar aanleiding van het artikel Sprekende feiten in de Nieuwe Goessche Ct. van jl. Dinsdag, hebben wij onderzoek gedaan naar hare cijfers omtrent de toegelaten jongelieden van de open bare en de bijzondere school alhier voor de Hoogere burgerschool. Het is ons daarbij gebleken, dat zij geheel valsche cijfers heeft gegeven. In ons volgend no. zullen wij dit bewijzen. De op verzoek eervol ontslagen rijks ontvanger der dir. belastingen enz.de heer J. A. van Driel had zijne standplaatsniet zooals abusivelijk gemeld is te Krabbendijke c. a., maar te Kralingen c. a. Wij meenden dan ook reeds in ons vorig no. er op te wij zen, dat ons van een ontvanger van Driel te Krabbendijke niets bekend was, doch bepaalden ons toen slechts tot vermelding der bron waaruit wij het bericht overnamen, ons nader onderzoek voorbehoudende. In het Nederduitsch Dialecticonuit te geven door den heer J. Winkler te Leeuwar den komt de „Gelijkenis van den Verloren Zoon" o. a. voor, zooals die op keurige wijze bewerkt is door dr. H. J. van Eek, burgemeester te Axel, in den tongval van het land van Axel. De Minister van Financiën heeft bekend gemaaktdat aan de vacante deurwaarders betrekking in het district Oostburg kan ge acht worden te zijn verbonden eene belooning van 400 'sjaars, na aftrek der kosten we gens reizendrukwerk enz. Wij ontvingen een afdruk van een adres dat aan Z. M. den koning is ingediend door het bestnur van de Nederl. Vereeniging tot be perking van openbare dronkenschap. Dit adres is te uitvoerig' om het geheel op te nemen alleen vermelden wij dat het verzoek, aan het slot uitgedrukt, luidt: »dat het Uwe Majesteit moge behagen ook voor Nederland tot stand te doen komen wettelijke bepalingen tegen dronkenschap in het openbaar dergelijke bepalingen die den drankverkoop regelen en dat door Uwe Majesteit in overweging genomen wordt, of en in hoeverre aan het vereischte van gezonde en goedkoope volksdran ken (bier) kan voldaan worden door de weg neming van drukkende bepalingen, die de ver vaardiging en het verbruik van zulke dranken in den weg staan en door, zoo noodig vergoe ding voor wat de schatkist daardoor zou lijden te zoeken bij meer samengestelde en duurdere dranken van dien naam, waar die niet altijd aan het vereischte «gezond» voldoen. Hetwelk doende enz" Deze Vereeniging heeft ten doel Art. 2 der Statuten a. Het trachten te verkrijgen van wet telijke bepalingen tegen openbare dron kenschap b. en op drankverkoop ,- c. het in de hand werken van de ver krijging van gezonde, goedkoope en voldoende volksdranken. De Vereeniging, die in het belang van krach- O Ol O tige samenwerking de gelegenheid tot deelne ming bijna voor ieder openstelt, stelde boven bedoeld adres op, dat zoo algemeen als het noo dig is ter kennisneming zal worden aangebo den en dat, vergezeld van bewijzen van instem ming die binnen kort zullen gevraagd worden, aan de Regeering zal worden gezonden, opdat deze wat in het belang des volks is kan toetsen aan de openbare meeniug.- Door de vereeniging Burgerplicht te Rot terdam, is tot cancfïdaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer B. P. Mees R.Az. Men schrijft uit Utrecht van 15 Sept. Evenals elders zal in het volgende jaar de herinnering aan 's Konings troonsbestijging, ook hier ter stede plechtig worden gevierd. Men heeft hier daarenboven nog plan aan Z. M. bij die gelegenheid een geschenk aan te bieden. De Utrechtsche Sigarenmakersbond, blij de dat de werkstaking daar ter stede tot het verledene behoort, zal dien goeden afloop eerst daags met een feestviering en tooneelvoorstel- ling vieren. Men schrijft uit Rotterdam van 16 Sept' Het door den heer F. N. Boer alhier in gevoerde Amerikaansehe gezouten vleesch, fa mily beefmaakt veel opgang, zoodat zelfs aan alle bestellingen niet kan voldaan worden. Het kost circa 60 cent per KG. Men verneemt, dat een proef in het groot is genomen met dit vleesch in de vorige week, torn 500 man schappen, tot het 3de reg. infanterie behooren- de, in hun terugmarsch van het kamp, op de beurs alhier hebben verblijf gehouden. Toen is hun allen ook dat vleesch verstrekt en moet het zeer goed voldaan hebben. Dezer dagen is te Rotterdam eene niet onbeduidende ontdekking gedaan; onder den vloer der loodsen van den Nederlandsehen Rijn spoorweg is namelijk een magazijn van gesto len voorwerpen gevonden, daar blijkbaar ver borgen om te gelegener tijd naar veiliger oord te worden geëxpedieerd. Reeds terstond zijn eenige personen in hechtenis genomen en nog dagelijks gaat men hiermede voort, zoodat de zaak belooft een grooten omvang te zullen krijgener zou zelfs een ambtenaar in betrok ken zijn. Ook in Limburg heeft nu helaas een spoorwegongeluk plaats gehad. De trein, die 16 dezer te 2.24 uit Maastricht naar Hasselt vertrekt, had oponthoud gehad en wilde voorbij Hasselt den verzuimden tijd weder inhalen. Dientengevolge raakte de lo comotief' bij Kermpt buiten spoor. Verschei dene wagons werden ten onderst boven ge worpen, de achterste raakte onder de omval lende locomotief. De machinist werd gedood. De stoker, die op den weg geworpen werd, kwam er met eene wonde aan het hoofd af. Vele passagiers werden in. meerdere of min dere mate gewondeen hunner stierf reeds aan de bekomen wonden. Er werd dadelijk bijstand gezonden en de gewonden werden naar Hasselt gebracht, waar hun de noodige hulp werd verleend. KERKELIJKE ZAKEN ONÜERWfJb. De cand. 11. J. Baarslag, bij het Prov. kerkbest. van Utrecht, den 12 dezer tot pred. te Biezelinge beroepen heeft per omgaande bedankt, als het beroep naar Lin- schoten aangenomen hebbende. Bij de Chr. üeref. gemeente te Zaamslag is het be roep, op ds. F. A. Bergsma, pred. te Hallum, aangenomen De candidaat bij het jirov. kerkbest. van Zeeland, Lambertus ten Boschdie achtervolgens bedankt heeft voor 's Heerenhoek, Zuid-Beijerland Kattendijke, heeft het beroep naar Ter Aar aangenomen. Ds. G. Jz. Noomen, den 2 i Maart 11. als pred. van Bruinisse naar Loosduinen vertrokken, is den 16 de zer aldaar overleden. Bij de Herv. gemeente te Axel is beroepen ds. P. Deelman, pred. te Reitzum, c. a. Op de School le klasse waren gedurende deze maand 150 kinderen. Onder deze waren 118 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden, 30 i) n van 110 verzuimen en 2 n a meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2 percent op het geheel aantal scholieren en schooltijden, tegenover 29/J0 percent over dezelfde maand in 1872. Op de School 26 klasse waren 157 kinderen waar onder 132 zonder eenig verzuim, 22 die van 110 verzuimen hadden en 3 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2 3/i0 pereent te genover 79/io percent in Augustus 1872. Op de School 30 klasse waren 210 kinderen, waaronder 101 zonder verzuim, 66 met van 110 verzuimen, 43 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddelde verzuim was 179/io percent te genover 1 U/s percent in Augustus 1872. Op de Weezen- en Armenschool waren 76 kinderen, waaronder 39 zonder eenig verzuim. 14 met 1 10 verzuimen. 20 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 224/w tegenover 393/io pereent in Augustus 1872. Op de bijzondere School waren 223 kinderen, waarvan 136 zonder eenig verzuim. 60 van 1 10 verzuimen. 27 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 74/jo tegenover ll8/io in Augustus 1872. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Augustus 1873 bedroeg 635/io0 tegenover 915/,00 percent over 't zelfde tijdvak in 1872. De hulponderwijzer aan de openb. school 3e klasse te Goes, de heer P. A. Kommers, als zoodanig benoemd te Axel op een jaarwedde van ƒ600, heeft voor die b'noeming bedankt. Aller oogen zijn thans op 2Belg-ië eu wel in de eerste plaats op Antwerpen gericht, waar de verkiezing voor leden der kamer op den 17 September beef, plaats gehad en waar de twee kerkelijken gekozen zijn. In gespannen verwachting werd de uitslag verbeid, en al les was aangewend, om de liberalen het on derspit te doen delven. De verkiezing van twee ministeriëele leden te Antwerpen zon dan ook »een grooten tuorelen invloed" hebben. Het ontvangen van liberale bladen was aan alle leesinrichtingen verboden, en vooral over de Scheldegalm was bet anathema uitgesproken. Van hunnen kant werkten de liberalen voorna melijk met hunnen invloed op de voorname Antwerpsche kooplieden. De vreemde firma's, wier chefs zeiven niet kunnen stemmen, had den eene circulaire ontvangen van de Association libérale, om hen op fe wekken hunne bedienden en geëmployeerden tegen de ondersteuuing van de liberale candidaten, de heeren de Wael en van Havrete bewerken, Talrijke proces sen wegens laster zullen uit den verkiezing- strijd voortspruiten. Reeds heeft de bekende Goldschmidt, uit de Taverne des gueuxt het Ant-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2