1873. N°. 109. Dinsdag 16 September. 60ste jaargang. BINIMENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 e. met bijblad 10 c. UK Kt VI. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 15 September 1873. In een vereenigde zitting der beide Kamers van 13 September is de zitting door den Min. van Binnenl, Zaken, namens den Koning, met de volgende rede gesloten Mijne Heeren »De afgeloopen zitting heeft zeker niet die uitkomsten opgeleverd, die de Regeering had gehoopt. Wetsontwerpen van groot belang, aan wier overweging in de afdeelingen of behandeling in de openbare vergadering een aanmerkelijk deel van uwen tijd is gewijd geweest, hebben de goedkeuring van de Vertegenwoordiging niet mogen verwerven. »Intusschen is een gewichtige maatregel door de vaststelling der nieuwe tarieven van in- uit en doorvoer in Nederlandsch Indie tot stand gekomen. »Met de voordrachten tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, tot wijziging der wet betreffende de burgerlijke pensioenen en tot herziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen, hebt gij u vereenigd. Krachtige bevordering van de welvaart des lands belooft de aanleg der nieuwe spoorwe gen voor rekening van den Staat, waartoe de middelen door U werden toegestaan. »De nieuwe overeenkomst met de Handel- Maatschappij, het tractaat met Spanje, tot- vaststelling van de rechten en voorrechten der consuls werden door U bekrachtigd. »Door de goedkeuring van het met België gesloten tractaat tot regeling van verschillende belangrijke onderwerpen, werd de vriendschap pelijke verhouding met dien naburigen staat bestendigd en versterkt. De Koning draagt mij op U Mijne Heeren voor Uwe toewijding aan 's lands belangen zijnen dank te betuigen. Namens den Koning wordt de Vergadering der Staten-Generaal gesloten." Wij ontvingen per telegraaf het volgende uittreksel uit de Troonrede: Gunstige meêdeelingen omtrent den toestand van het land. Z. M. de Koning betuigt zijne erkentelijk heid, dat hij in 't Noorden en 't Zuiden van het land door de geheele bevolking met de levendigste en ondubbelzinnigste bewijzen van liefde en verknochtheid is begroet. De verwikkelingen in den Indischen Archipel deden Z. M. te meer de bewijzen van belang stelling en vriendschap waardeeren, welke hij voortdurend van alle vreemde mogendheden ontving. Het openbaar en bijzonder onderwijs blijft Hoogstdeszelfs levendige belangstelling wekken. Nederland heeft zijn naam op de wereld tentoonstelling te Weenen met eere gehand haafd. 's Lands geldmiddelen zijn gunstig. De strijd tegen Atchin zal met kracht wor den hervat. Handel en scheepvaart in Indië zijn in staat van ontwikkeling. De toestand in West-Indië is bevredigend. Ook bij de vroegere slaven bleef, na opheffing van het staatstoezicht, gezindheid tot arbeid bestaan. Curacao verblijdt zich in welvaart. Welke verblijdende of teleurstellende me- dedeelingen de regeering aan de Staten-Gene raal ook te doen hebbe, omtrent den stand van 's Rijks geldmiddelen is zjj in staat de meest geruststellende berichten te kunnen geven. De inkomsten gaan voort rijkelijk in de schat kist te vloeien en, gejijk te voorzien was, in toenemende mate naar het jaar in maanden vordert. De raming dier middelen voor 8/u van het jaar was 51,100,000. De werkelijke opbrengst over Januari tot Augustus is gefeest j 53,598,000 of 2§ millioen meer. Verleden jaar was in de zelfde 8 maanden ontvangen 52,628,000. De Minister van Financiën heeft bij re solutie van 6 dezer vastgesteld de 283ste Staatsloterij. Zij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ge opend op Maandag den 6 October, en geslo ten op Zaterdag den 18 October. De trek king van de eerste klasse zal aanvangen 3 November e. k. en de laatste 100 nummers zullen op Zaterdag 24 Januari 1874 worden getrokken. Bij beschikking van den Minister van Financiën, van den 12 Sept. no. 15 is in de negende klasse gerangschikt het ontvangkan toor der in- en uitgaande rechten en accijn- sen te Bath, waaraan is verbonden een vast traetement van ƒ1000 's jaars, zonder genot van biljetgelden of eenige andere leges of emolumenten, van welken aard ook, met be paling dat de ontvanger aldaar tevens wordt belast met den diens? der in- en uitklaring en der visitatie. Wij vernemen, dat het eerstdaags te ope nen internationaal land- en boschbouw-congres te Weenen door den heer Van den Bosch, di recteur van den Wilhelminapolder, als afge vaardigde onzer Regeeringzal worden bijgewoond. De laatste troepen hebben jl. Donder dag het kampement te Milligen verlaten. De twee bataljons jagers 's nachts ten 2§ uur; de grenadiers en twee bataljons van het 6de reg. inf. 's morgens ten 7 unr. Zeer onstuimig weer, met regenvlagen, was op marsch ook hun deel. De detachementen die achterblijven om ten ten enz. op te ruimen en in te leveren, heb ben geen gemakkelijke taak te vervullen, daar alles doornat is; niet het minst de grond, die allerwege met plassen en modderpoelen be dekt is. Bij de Regeering is, door tusschenkomst van Zijner Majesteits consul-generaal te New- York, mededeeling ontvangen van een plan van den Hoogleeraar John Wise en den lucht reiziger Washington N. Donaldson, om eerst daags met een luchtballon uit New-York te vertrekken, met het doel den Atlantischen Oce aan over te steken en in Europa neder te da len. Daarbij is de wensch te kennen gegeven, dat, wanneer die nederdaling hier te lande mocht plaats vinden, aan de luchtreizigers alle hulp en beleefdheid worde bewezen, waarop hunne stoute onderneming aanspraak geeft. De Regeering vertrouwt, dat in het ondersteld ge val aan dien wensch zal worden gehoor gegeven. (St.-Ct.) - Den 11 dezer zou de bedoelde ballon te New-York opstijgen. Men hoopte in omtrent zestig uren tijds Europa te bereiken. De luchtreizigers hebben zes goed gedres seerde duiven medegenomen, die bekend zijn met de kusten van Engeland, België, Frank rijk en Spanje. Wanneer men ze uit den bal lon laat, vertrouwt men, dat zij haar land zullen opzoeken. Zij dragen allen de afbeel ding van een luchtballon op de borst; op de vleugels staat geschreven: Zendt de hieronder vastgehechte berichten aan het dagblad het meest in de nabijheid.'' De agent van de Graphic, waarvan een der correspondenten de reis me- demaakt, verzoekt, dat men hierop de aandacht vestigen zal, daar de eerste en misschien de eenige berichten omtrent de luchtvaart door middel van deze vogels zullen worden ontvan gen. De berichten kunnen ook aan den agent van de Daily GraphicFleetstreet 32 te Lon den, worden gericht. De Hoofdadministratie van het telegraaf- wezen in Duitschland heeft thans het stelsel van opene dépêches aangenomen, wanneer de afzender dit begeert. In vele gevallen is het wenschelijk, dat, zoo de geadresseerde afwezig is, diens huisgenooten of de eigenaar van het hötel, waar hij zich bevindt, kennis van de dépêche bekomen. Wij gelooven dat deze nieuw heid ook in ons land van veel nut zou zijn. (A. C.) Bij beschikking van Z. E. den Min. van Fin. is met ingang van 1 Oct. aanst.van Am sterdam naar Goes verplaatst de telegrafist 3° kl. D. P. Rinders. Yan Goes naar Amsterdam de telegrafist 3e kl. R. J. A. Rust. Ter aanvulling van ons verslag betreffende den ontvangst van Z. M. te Hansweert, zijn wij verzocht nog het volgende mede te deelen. Tusschen den muziektempel en de schutsluis was een allee gemaakt, bestaande uit mast hoornen en met vlaggen versierde palen, waaraan wapenschilden hingen de masthoornen waren met bloemen versierd, die tegen het donkergroen der bladeren een vreemd effect maakten. Ver der was deze allee geheel versierd met oranje, rood, wit en blauw vlaggedoek. Het geheele deco ratief, dat de bewondering van den Koning en zijn gevolg in hooge mate wekte, was daarge- steld door den heer Klint sluiswachter te Hans- weert. Vooral de wapens van Nederland, van de Gemeente Kruiningen en Vlissingen, mede van de hand des heeren Klint, waren prachtvol te noemen. Men schrijft uit Middelburg 11 September Dezer dagen werd voor de arrondissements rechtbank alhier behandeld de zaak van een predikant en zijne echtgenoote, wonende in een der gemeenten van het voormalig 4e district van Zeeland, beschuldigd van in den avond van 28 Mei jl. omstreeks 7^ ure in de door hen bewoonde pastorie te zamen en in vereeniging den president-kerkvoogd hunner gemeente en nog een persoon moedwillig te hebben mishan deld de predikant door den president-kerkvoogd met geweld tegen een deurkozijn te duwen en met de vuist een slag tegen het rechteroog te geven, alsmede door den persoon die tusschen beiden was gekomen een slag met de vuist tegen het linkeroog te geven en van voren bij de haren te grijpen; en de tweede beschul digde door dien persoon, terwijl deze door den eersten beklaagde werd mishandeld, van achte ren bij de haren te grijpen en in het rechteroog te krabben, en beide beklaagden daarenboven door genoemden persoon hevige slagen op het hoofd toetebrengen. Van het vonnis, waarbij beide beklaagden zijn schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot geldboeten respec tievelijk van ƒ50 en ƒ30 met subsidiaire ge vangenisstraf van 7 en 5 dagen, zijn de ver oordeelden in hooger beroep voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland gekomen. (R. Ct.) Nauwlijks behoorde het Vlissingsche feest tot het verleden, of een andere niet minder merkwaardige plechtigheid stemde de Brielle- naars tot algemeene opgewektheid,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1