BUITENLAND. corpsen, van 't regement veldartillerie en van 't 8e regement infanterie, 't eerste op de Pottenkade, 't laatste op de Groote Markt onderscheiden muziek stukken uit, waardoor de feestvreugde natuurlijk verhoogd werd. Onderwijl werd de illuminatie ontstoken. Deze leverde, begunstigd door 't beste weêr, een schit terend gezicht op. De verlichting der stad en der buitenwerken, der schepen in de binnenha vens en in 't nieuwe geopend kanaal veranderde Vlissingen in een vuurzee. Gezien van de Roode brug en de Rommelkade leverden de Nieuwe Dijk en 't Beursplein het schoonste gezicht op evenzoo 't gezicht van de Rommelkade op den »Steenen Beer;" van 'tlandje op de Dokkade en 'twacht schip en niet het minst was het elfect schitterend van de eerepoort, geplaatst aan den ingang dei- stad en van 't stadhuis wanneer men die van de werken beschouwdein 't kortVlissingen's inge zetenen hebben ook door hunne algemeene illumi natie getoond hoog op prijs te stellen de gewich tige gebeurtenis die in hunne veste plaats had. Na afloop van 't diner reden Z. M. en Z. K. H. Prins Hendrik de stad door, ten einde de illumi natie te bezichtigen. Bengaalsche verlichting ont brak niet. Overal werden de vorstelijke personen methoera's ontvangen, waardoor "Vlissingen's burgerij toonde dat zij de sympathie, welke de Vorst voor dit feest had, op rechten prijs wist te stellen. Burgemeester en wethouders, benevens de eerewacht te paard, begeleidden den Vorst tot aan de grenzen der gemeente, waarna de doorluchtige gasten de reis naar Middelburg vervolgden en 's nachts ver toefden in het paleis van den Commissaris des Konings in deze provincie. Ten 10 ure begon het vuurwerk. Velen, die iets dergelijks nooit gezien hadden, stonden ver rukt. Anderen meenden dat men wel eens wat beters had gezien. Hoe dit zij het effect was schoon en wellicht zal de vochtige atmosfeer hier en daar wel eens den vuurwerkmaker parten heb ben gespeeld. Het gerucht loopt, dat bij het bedienen van het geschut der batterij, die tijdens het vuurwerk schoten loste, een kanonnier een arm is afgeschoten. Overigens vernamen wij niets van ongelukken. En na 't vuurwerk wendde ieder zijn schreden naar 't spoor. Een ontzettende massa menschen had zich op het perron en in de wachtkamers geschaard om gebruik te maken van den aangekondigden extra-treindie ten 12 ure zou vertrekken maar hier begon voor velen de napret. Men duwde, drong, ja vocht om eene plaats; men klouterde door portier en ramen, maar slechts van de aanwezigen kon mêe. Het overig f moest blijven staan in 't gedrang op 't perron en in de wachtkamers. Maar zij die meenden, dat zij goed en wel naar de plaats hunner be stemming werden vervoerd, stonden zuinig te kijken, toen de trein te Middelburg stilhield, daar allen liet uitstappen !die meegekomen wa ren en ledig naar Vlissingen terug reed om het tweede derde af te halen. Ook dit gedeelte werd slechts tot Middelburg vervoerd en ein delijk ten 2 ure des nachts werd het laatste derde te Vlissingen opgeladen, waarna te Mid delburg weder werd opgenomenwat daar vroeger ontladen was en verder moest. Ofschoon deze maatregel niet kwaad was, wijl de meeste passagiers te Middelburg moesten zijn, zoo is het te betreuren dat de directie niet meer dan één extra-trein liet doorloopen. Nu konden zij, die het verst weg moesten, slechts het laatst vervoerd worden. In 't al gemeen wordt hulde gebracht aan de activiteit en de waakzaamheid van het personeeldat aan de stations en op de treinen dienst deed, maar luide klachten worden aangeheven over de hoofdregeling, waardoor velen in hun ver trek gedupeerd werden, terwijl de opeenhooping van feestgangers op het perron te Vlissingen gedurende meer dan 2 uren, niet van gevaar ontbloot was. Dat zelfs eene directie van een spoorweg niet zorgen kan, dat ieder juist kan vertrekken als hij wil, behoeft geen betoog; maar 't komt ons voor, dat alles vooruit zoo te regelen was geweest, dat omstreeks half negen een extra- trein minsten tot Goes had kunnen loopen. Men zou dan reeds veel verlicht hebben voor den extra-trein van 12 ure en zeker voorkomen hebben, dat deze eigenlijk eerst ten 2 ure des nachts van Vlissingen vertrok. Gisteren morgen ten 7£ ureverlieten Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Hendrik Middelburg en Zeeland. De geheele schutterij met haar muziekcorps was onder de wapenen. Den vorstelijken personen werd uitgeleide ge daan door den Commissaris des Konings, baron van Lijndende Gedeputeerde Staten, het Ge meentebestuur, de officieren van het garnizoen en van de schutterij, generaal van der Schrieck, het Eerste Kamerlid Borsius en vele andere autoriteiten. Een talrijke menigte was voor en in de na bijheid van het feestelijk getooide station sa mengestroomd. Vóór het vertrek werd nog door Z. M. de brug aan de loskade ingewijd. Twee der fir manten van de ijzergieterij de Prins van Oranje, waar de brug is vervaardigd werden bij die gelegenheid aan den Koning voorgesteld. De brug heeft den naam van de Koningsbrug ge kregen. Behalve baron van Lijndendie tot komman- deur werd bevorderd, zijn de burgemeesters van Vlissingen en Middelburg tot ridders van den Nederlandschen Leeuw benoemd. De hoofdin genieur Simon is benoemd tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. Gisteren avond, ter voldoening aan het vastgestelde feest-programnia, had te Vlissin gen het concert plaats van het zoo gunstig bekende muziekcorps der grenadiers en jagers onder directie van den heer F. Dunkier. Aangenaam werd men verrast bij het bin nentreden der concertzaal, door hare smaakvolle versiering, terwijl de ontelbare menigte bezoe kers uit de eerste standen van geheel Zee land den indruk verhoogde. De uitvoering was zooals gewoonlijk onverbeterlijkheerlijk vol deden de nummers 3, 5, 6 en 9, welk laatste zelfs, tengevolge van een daverend applaus, her haald werd. In een oogwenk was, na afloop van het concert, de zaal veranderd in eene balzaal terwijl ieder, nog onder den indruk der heerlijke toonen zich vaardig maakte voor den dans, die, zeer geanimeerd, tot laat in den nacht voortduurde. Het geheel voldeed niet alleen aan de verwachting, maar heeft die, naar het algemeen gevoelen, verre overtroffen. De heer Bauer heeft ons welwillend inzage verleend van een prachtig in rood linnen ge bonden en smaakvol verguld albumdat hij door tusschenkomst van den heer commissaris des konings in deze provincie Z. M. den koning ter herinnering aan den dag van 8 September heeft aangeboden. Het bevat keurig door den heer Bauer be werkte photografiën van de voornaamste ge zichten in MiddelburgVlissingen en Veere en ook een gezicht bp de Kade te Goes ge nomen van de westzijde, voorts afbeeldingen van Walchersche en Zuid-Bevelandsche boeren en boerinnen. Wij twijfelen niet', of dit eigenaardig ge schenk, dat den heer Bauer alle eer aandoet, zal door Z. M. met welgevallen zijn aanvaard. Volgens de Middelb. Ctzijn bij gele genheid der feesten te Vlissingen Zondag 3073 en Maandag 5887 personen van Middelburg per spoor naar Vlissingen vervoerd. Te 's Heerenhoek is als wethouder her benoemd de heer Nic. van Stee. Te Wemeldinge de heer A. Dominicus. Men schrijft ons uit Kruiningen: Donderdag den 4 September 11. hield de afdee- ling Kruiningen der Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland eene ten toonstelling van paarden en rundvee te Krabbendijke. Het terrein, een boomgaard vlak bij het dorp, was daartoe welwillend door den heer Ghr. West- strate afgestaan. Kon men voor deze gelegenheid al geen aangenamer en geschikter terrein vinden, de inrichting van hetzelve overtrof aller ver wachting. Eene net versierde estrade voor de muziek uitvoeringen, een flinke tent voor ververschingen en de verdere inrichting bewezen voldoende, dat het der regelings- en feestcommissie ernst was ge weest hare in dergelijke gevallen vaak zoo moeielijke taak naar behooren te vervullen. Het weêr was aanvankelijk niet erg gunstig de wolken dreigden zich in vreeselijke regens te zullen ontlasten. Gelukkig klaarde de lucht spoedig op en bleek het, dat ook dit feest den toorn der waternymphen niet had opgewekt. Het fanfaren-muziekgezelschap van Kruiningen heeft zijn reeds verworven roem gehandhaafd en er zeer veel toe bijgebracht om de bezoekers aan genaam en feestelijk te stemmen. Ongeveer half 12 uur hadden de keurmeesters hunne moeielijke taak volbracht en werden onder het spelen der muziek den bekroonden heeste het teeken der bekrooning omgehangen. Omstreeks 1 uur na den middag werden de schoolkinderen door den thans nog fungeerenden hoofdonderwijzer, den heer Oudshoorn, op het ter rein geleid. Met een eereboog en vlaggen aan het hoofd doorliep de jeugdige stoet het terrein en hield voor de estrade stil, alwaar de kleinen eenige ge paste liederen aanhieven. Tegen 3 ure gingen de meeste leden der Afdeeling, welke de tentoonstel ling bezocht hadden, benevens de leden van het muziekgezelschap naar de herberg van D. Krijger waar hun een hoogst eenvoudig doch smakelijk maal wachtte. Het muziekgezelschap liet zich nu en dan hooren en lokte vele inwoners van Krab bendijke naar buitenhet bracht ook eene serenade aan de heeren Ghr. Weststrate en C. G. Welleman. Na afloop van het maal gaf de voorzitter kennis van de gedane bekrooningen. Prijzen en premiën werden uitgereikt, voor de veulen-merries tusschen 6 en 10 jaar oud met haar veulen van 1 tot 3 jaar: de le prijs aan dhr. J. B. van Hootegem, de 2S prijs aan dhr. C. G. Wellemanvoor de span nen werkpaarden: de le prijs aan dhr. W. Nieu- ivenhuijse, de 2e prijs aan dhr. J. B. van Linde; voor de merrie veulensde le prijs aan dhr. J. B. van Hootegem, de 2e prijs aan dhr. G. Dominicus voor de veulens van den Duitschen hengst Nelson geboren in 1872 aan dhr. C. Dominicus; voorde veulens van evengenoemden hengst, geboren in 1873 aan dhr. G. C. Welleman; voor de springstieren, geboren na 1 Januari 1871 aan dhr. G. der We duwen; voor de melkkoeien, geboren na 1 Januari 1866: de 1° prijs aan dhr. C. G. Welleman, de 2C prijs aan dhr. O. van der Werffvoor driejarige vaarzen: de le prijs aan dhr. A. de Kok, de 2e prijs aan dhr. C- L. van Lare; voor tweejarige vaarzen aan dhr. C. van der Werff; voor jaar lingen aan dhr. A. de Kok; voor den aanbrenger van het meeste rundvee aan dhr. A. de Kok en voor hem, die van de verst afgelegene plaats rund vee heeft aangevoerd aan dhr. J. B. van Hootegem, landbouwer in den Willem-Annapolder, gemeente Kapelle. De voorzitter deed daarna het voorstel Z. K. H. den Prins van Oranje uit naam der Afdeeling per telegram geluk te wenschen met Hoogstdeszelfs geboortedaghetgeen algemeenen bijval vond. Den volgenden dag ontving de voorzitter een tele gram namens Z. K. H. houdende hartelijke dank betuiging aan bestuurders en leden der afdeeling voor de ontvangen gelukwenschen. Het doet ons genoegen te kunnen getuigen, dat de tentoonstelling en het gezellig samenzijn daarna ordelijk en genoeg,elijk zijn afgeloopen. Aan den anderen kant spijt het ons te moeten mededeelen, dat het getal bezoekers der tentoon stelling slechts gering te noemen is; het aantal inzendingen was middelmatig. Moge de poging der Afdeeling om door het hou den dezer tentoonstelling de belangstelling in land bouw en veeteelt gaande te houden en op te wek ken blijken niet ij del te zijn geweest. Ten slotte onzen hartelijken dank aan allen, die tot het welslagen en opluisteren der tentoon stelling hebben medegewerkt. De Minister van Binnenlandsche Zaken: overwegende, dat door het aannemen der be noeming tot vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië door den heer O. van Rees de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkies district Rotterdam moet plaats hebben, heeft goedgevonden te bepalen: 1°. dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal plaats hebben op Dinsdag 30 September 1873en 2°. dat, zoo eene herstemming noodzakelijk mocht zijn, die zal gehouden worden op Dins dag 14 October daaraanvolgende. De groote aangelegenheid van den dag is de reis van den koning van Italië naar Wee- nen en Berliju. In Italië is men over het al gemeen zeer tevreden over Victor Emanuels beslnit aan keizer Frans Jozef en keizer Wil helm een bezoek te brengendoch in dat land, zoowel als in Frankrijk wordt het zeer af gekeurd door de clericalen en legitimisten, en zelfs bij de radicalen verwekt het vrees, of schoon deze, naar veler oordeel, ten eenen- male ongegrond is. Zoo b. v. schrijft de Ro- meinsche correspondent van de Frankf. Zei- tungdat de ultra-democraten van 's konings bezoek aan het Oostenrijksche hof een gevolg duchten juist het tegendeel van hetgeen de ultra- montanen met angst vervult, t. w. een verbond tusschen Oostenrijk en Italië, in het belang en niet ten nadeele van net pausdomDe ultramontaansche bladen laten zich allerscherpst over de reis uit; de Fransche liberale orga nen zien er voor Frankrijk niets vijandigs of onrustbarends in. In antwoord aan de oppositiebladen, volgens welke de reis van den Koning van Italië naar Weenen en Berlijn een Frankrijk vijandig ka rakter zou hebben, herinnert de offieieuse

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2