BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. volmacht gaf, met zijn naamteekening en het Staatszegel voorzien. Deze maakte hiervan ge bruik om een protocol op te stellen, waarin de Sultan ten gunste der Hollandsche regeering van zijn rechten als souvereine vorst afstand deed Het stuk was van het Staatszegel voorzien: slechts moest de bekrachtiging nog plaats heb ben, welke natuurlijk door den sultan werd geweigerd. Dit wordt nu volgens den Penanger bericht gever door de Hollandsche regeering nalatig heid in het nakomen van verdragsplicht en als aanleiding tot den oorlog genoemd. »Het blad kan in zooverre gelijk hebben" zegt de Köln. Zeitung (waaraan wij dit bericht ont- leenen), als de strijd tusschen Nederland en Atchin een voorstelling is van de fabel van den wolf en het lam. Voor het overige zal de Hollandsche regeering wel spoedig met een dementi gereed zijn. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot ontvanger der haven- en schutgelden aan het kanaal door Walcheren voor zooveel zeesche pen betreft, de heer Schuijlenburg, ontvanger der belas tingen, rechten en accijnsen te Vlissingen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Oudewater ds. J. G. Verhoeff, pred. te Wissenkerke. Beroepen bij de Crist, geref. gem. te Hellevoetsluis, ds. A. Brouwer te Krabbendijke. Volgens de Standaard is in de gepasseerde week de zaak van den afgezetten predikant Koeken voor de recht bank van Breda behandeld. Voor 't classic, bestuur trad Mr. Pels Rijcken op, die eischte, dat den heer Koeken de afgifte van 't archief zou worden gelast, door hem binnen tweemaal 24 uren over te dragen en dat hij, desnoods, met geweld daartoe gedwongen en voorts 100 boete betalen zou voor eiken dag nalatigheid in deze. De advocaat des beklaagden, Mr. van Mens, verzocht aan de rechtbank en verkreeg drie weken uitstel. Aart eene particuliere correspondentie uit Parijs, dd. 4'September jl. ontleenen wij het volgendeHeden morgen stonden op den bin nenhof van de Fransche Bank de wagens, be laden met de laatste 50 millioen aan goud die naar Duitschland zullen worden getransporteerd, en als gij deze ontvangt, heeft Frankrijk de vijf milliarden tot de laatste centime betaald. En dat in twee en een half jaar, zonder dat de staats fondsen een noemenswaardige vermindering in de appreciatie van het publiek hebben onder gaan; ja zelfs kan men zeker zjjn dat, indien de politieke hemel onbewolkt ware, de eSekten onmiddellijk boven pari zouden stijgen. On getwijfeld heeft Frankrijk in den laatsten tijd meer dan ooit schitterende blijken gegeven van zijne levenskracht, van zijnen rijkdom." Figaro doet het voorstel de Tuilleriën we der op te bouwen voor rekening van het pu bliek. Hij opent daartoe op zijn bureel een inschrijving. Het Journal de Paris en andere bladen hebben hun medewerking tot het plan reeds toegezegd. Villemessant vérklaart zich bereid 40000 francs beschikbaar te stellen. De Soir, van een oppositieblad plotseling een officieus orgaan der regeering geworden, meldt dat de ministerraad Woensdag ochtend vergaderd is geweest, onder presidium van den president der republiek, en behandeld heeft de vraag, wanneer de verkiezingen zullen gehou den worden tot aanvulling van de kamer. Jongstleden Zaterdag zou de ministerraad we der bijeenkomen om een besluit te nemen. Het blad voegt er bij, dat die verkiezingen deels in October en deels in December zul len worden gehouden. •Het schijnt nu zeker te zijn, dat Bazaine in Groot-Trianon zal terecht staan. Het minis terie heeft op nieuw een onderzoek in loco doen instellen, en dat onderzoek moet Com- piègne voor goed op den achtergrond hebben gedrongen. Evenwel kan men het nog niet weten. Er wordt reeds gezegd, dat men niet gelooft aan het proces-Bazaine, vóórdat men het ziet. De burgerij van Compiègne heeft aan het ministerie een opgave gezonden van de kosten, die reeds door haar gemaakt zijn met het oog op het proces. Die kosten be dragen over het millioen. De brave lieden heb ben echter daaronder begrepen de indirecte schade, welke zi) zullen lijden als het proces er niet wordt gevoerd. Op die wijze hadden zij ook nog wel een paar millioen meer kunnen in rekening brengen. Het indirecte is filtijd onbepaald. De huldebewijzen aan Thiers vermeerderen dagelijks. De maire van Belfort heeft hem te Lucern de gouden medaille ter hand gesteld, welke de stad ter zijner eere liet slaan. Op dezen gedenkpenning leest men: A Monsieur Thiers Belfort resté Francais 2 Aoüt 1873". Ook ont ving de ex-president der fransche republiek den maire van Nancy, die hem nogmaals uit- noodigde deze stad met een bezoek te vereeren. Ook Mac Mahon ontbreekt het niet aan be tuiging van sympathie. Doch als de maarschalk verstandig is, dan leze hij al die politieke ont boezemingen niet, maar stoke er een vuurtje van. Meer zijn zij niiet waard in een land waar de menschen van politieke opinie veranderen als van jas, en waar zeer brave, achtenswaar dige burgers worden gevonden, die beurtelings »Vive Louis Philippe Vive Cavaignac Vive Louis Bonaparte Vive VEmpereur Vive Trochu Vive Gambetta Vive Thiers en Vive Mac Mahonhebben geroepen, zonder nog aan het einde van hnnne viva's te zijn, want Vive Henri VVive Louis Philippe II Vive Napo leon IV! hebben zij misschien nog te goed. Politiserende burgers in Frankrijk worden wel gestreeld door verscheidenheid, die echter ook bij hen, even als bij de astronomen, de appetijt opwekt, in plaats van bevredigt. De appetijt is hier natuurlijk de lust om gouvernementen te verslindeu. Uit Spanje luiden de berichten weder niet bemoedigend om vastheid in den politieken toestand dezer republiek te kunnen verwachten. Den 29 Augustus beproefde don Carlos den Ebro over te trekken, doch hij werd hierin door de vrijwilligers uit Viana verhinderd, tot dat twee kolonnes van de troepen van Bregua verschenen en hem met Elio en Dorregarayin de richting naar Santacruz de Camperes terug drongen. Santa Pau heeft Murieta bezet en, vereenigd met een andere van Maesta gekomen kolonne, de carlisten naar de Amesenas terug gedrongen. Tolosa is zeer versterktSan Sebas tian wordt als zeker voor de carlisten aange merkt. Op de bergen van San Gregorio wordt, in weerwil van de Carlistische beweging, het republikeinsche kamp spoedig en degelijk ver sterkt. Men wil dat Espartero artillerie-officie ren opgeëischt heeft om in dienst der regeering te treden. Zondag zijn te Vittoria vele per sonen in hechtenis genomen. De gevangenissen zijn opgevuld met carlisten. In de Cortes is den 4 September behan deld het voorstel oin de ordonnantie tot her stel en handhaving, van de krijgstucht streng toe te passen. Een amendement van den heer Navarette, tot het doen vervallen van de dood straf uit die ordonnantie, is met 89 tegen 85 stemmen verworpen. De ministers hebben hun ontslag aangebodende president de heer Salmeron, nam dit aan, maar legde daarna insgelijks zijne betrekking neder, na de aan neming van een voorstel van den heer Mar tinezstrekkende om de militaire ordonnantie in hare volle kracht te herstellen. De heer Salmeron zeide, dat hij reeds 20 jaren een voorstander is van de afschaffing van de dood straf; hem ontbreekt de zedelijke macht om die straf toe te passen. Hij acht zich ver plicht af te treden en meent dat Castelar hem behoort te vervangen De heer Rios Roas verklaarde, dat de meerderheid der Cor tes het land vertegenwoordigt en dat de weg moet gevolgd worden, die door het kabinet Salmeron is ingeslagen. Castelar verklaarde dat door de liberalen alle krachten moeten worden ingespannen om de Carlisten te be strijden, vooral nu in geheel Europa een geest van reactie zich openbaart. Castelar wil wel zich belasten met de samenstelling van een nieuw kabinet, doch onder voorwaarde dat de wetten waaraan voor het oogenblik de drin gendste behoefte is, onverwijld worden afge daan door de Cortes, welke te dien einde zich permanent behooren te verklaren om na afloop der bedoelde werkzaamheden tot 1 December uiteen te gaan, en voorts dat hem onbeperkte macht gegeven worde. In den officieusen Francais worden de vol gende beschouwingen aan den verjaardag van den slag bij Sédan gewijd: »Deze dag wekt smartelijke herinneringen in elk fransch ge moed op. De partjj, welke de gepastheid van den nationalen rouw op dien dag miskende, zou een treurig gemis aan vaderlandsliefde ver raden; maar op dien dag mag men de groote I en vreeselijke les niet voorbijzien welke de uit den tweeden September 1872 gevolgde ge beurtenissen hebben geleerd. De val van den eersten Napoleon was een gevolg van Waterloo, die van Napoleon III van Sedan. Twee ma len zijn in dezelfde eeuw twee vorsten uit één geslacht op deze wijze gevallen, en heb ben zij het fransche grondgebied in de macht van den vreemdeling gelaten. Frans I was na Pavia misschien nog meer bij de natie in aanzien dan na Marignan. Lodewijk XIV bleef niettegenstaande al zijne fouten, ook na Hochstedt en Malplaquet, Lodewijk de Groote. Lodewijk X V bleef, in weerwil van zijne mis daden, den naam van den Welbeminden dra gen na Rossbach zooveel liefde had dit ge slacht, hetwelk Frankrijke eenheid gesticht had, aan de natie weten in te boezemen. Het vertrouwen van het voormalige Frankrijk op zijne koningen kon door de grootste rampen niet aan het wankelen worden gebracht. De heer Michelet, die toch niet van konings gezindheid verdacht kan worden, heeft die sterkegehechtheid aan het voormalige vorstenhuis met welsprekende woorden geschetst. Hoe ge heel anders is het met het keizerrijk gegaan Te Waterloo of te Sedan verslagen, is het ter stond geheel gevallen; een vreeselijke waar schuwing voor hen, die met plebiscieten dwee- pen en welke de voorstanders van het bona- partismus dwingen moet tot gematigdheid, wanneer zij spreken over de liefde der natie voor het keizerrijk. De .wonderdokter" Haubner, die een choleradrank had uitgevonden, welke onfeilbare genezing bracht, zoodat zelfs nog in het laatste nommer der Neueste Nachrichten vermeld werd, dat een reeds opgegeven patient er door herstelde, is den 25sten te Munchen overleden aan de cholera. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is ten fevolge van het hooibroeien brand ontstaan in eene uizinge en schuur te Wier (Menaldumadeel) bewoond door den landbouwer E. P. Siderius. Al het aanwezige hooi (ongeveer 20,000 kilogram), eene partij tarwe, gerst, klaverbloem, 2820 schoven droog vlas en 21'/3 zak lijnzaad, alsmede een paard, twee varkens, een hond, een 20tal kippen, vele meubelen, huissieraad en boerengereedschappen zijn verbrand. Alleen de voor- huizinge en kelder' aanwezig in den voorsten hoek der schuur, met hetgeen' zich daarin bevond, zijn be waard gebleven. Huis, inboedel, granen en hooi waren geassureerd. In de openbare raadsvergadering te Heinenoord bleek uit de getuigenis van eenige leden, dat door den gemeente-ontvanger op een door (iedep. Staten van Zuid-Holland verstrekt bevelschrift uitbetaling was gedaan van het 1ste halfjaar wedde aan Burg. en Secret., doch dat dit eerst was geschied nadat door den gemeente-veldwachter daartoe in groot tenue bij den ontvanger aanzoek was gedaan en aan dezen een gedeelte van art. 169 van' den Code Pénal was voor gelezen. 1 In een dezer dagen te Twere gehouden meeting hebben de boeren van 22 dorpen besloten, te rekenen van 1 Januari 1874, al de herbergen in die plaatsen te sluiten. Verder hebben zijdenwensch uitgedrukt, dat voortaan geen vergunning mocht worden verleend tot het openen van dusdanige inrichtingen. Een en ander was het gevolg van het schrikbarend toenemen van het drankmisbruik. Op de kermis te Emmen heeft men bij de twee rijksveldwachters aldaar de glazen ingeslagen. Te Beverwijk is een spoorwegbeambte bij het draaien van een brug, waarschijnlijk door 't uitschieten van den sleutel, in 't water gevallen en verdronken. In een stoombootkantoor te Arnhem is ingebroken. Te Doetinchem heerscht dyssenterie in erge mate. In eene buurt heeft men huis aan huis lijders en reeds zijn vijf personen aan die ziekte overleden. De gemeenteraad van Maastricht heeft burgemees ter en wethouders dier gemeente opgedragen een re glement te ontwerpen, waarbij aan „jongelieden" (gym nasiasten enz.) het bezoeken van koffiehuizen, komedies, bals anders dan in 't bijzijn hunner ouders en het rooken wordt verboden. Op 't eiland Urk heeft men eene merkwaardige tooverhistorie gehad met „kransen" en rondwarende katten en wat er vei der bij eene flinke hekserij te pas komt. Op eene bruiloft te Haarlem heeft een huzaar, die dronken was, een infanterist in gelijken toestand met zijn sabel doodgeslagen. Te Ingen is een jonkman, de kostwinner zijner moeder bij 't perenplukken van de ladder en op den grond doodgevallen. Als lid van den Texelschen raad is de 89jarige heer Langeveld op nieuw geïnstalleerd. Hij is nu 46 jaar raadslid en ae Texelaars verlangen voor hem nog geen „nieuw bloed," naar 't schijnt. Te Luik heeft zich 't volgende voorgedaan. Een vrouw had haar echtgenoot uit de kroeg gehaald en bracht hem naar huis. De man wist geen beter mid del om aan de banden zijner dierbare wederhelft te ontsnappen, dan zich te verdrinken. Hij sprong in de Maas. Zonder de hulp van een moedig burger, den heer van Moll, zou hij gewis verdronken zijn. Deze sprong mede te water en haalde den ongelukkige op het drooge. Maar nauwelijks had deze vasten grona onder den voet, of hij wierp zich op zijn redder en gaf hem een geducht pak slaag. De politie kwam tus- schenbeiden en nam den ondankbare in hechtenis. Hij is tot eene boete veroordeeld en daarop in handen gesteld zijner vrouw. Alexander Taylor, die beschreven wordt als een „heer," oud 70 jaren, is door den kantonrechter te

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2