1873. N°. 106. Dinsdag 9 September. 60ste jaargang. BEKENDMAKINGEN van liet Gremeente-Bestuur. PATENTRECHT. OPROEPING VAN PERSONEN. Vertrek der brievenmaal naar Oost-Me. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 'Ti n GOESSCHE «34 COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels /I,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, die het aangaat: dat het voljaars suppletie Kohier van het PATENT RECHT voor deze gemeente, voor liet dienstjaar 1873 1874op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente. Goes, den 6 September 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. Jacobus Johannes Boone die zich in deze gemeente gevestigd heeft, komende van Middelburg, wordt in zijn belang uitgenoodigd zich ten spoedigste ter secretarie aan te melden on der overlegging van zijn getuigschrift van woonplaats verandering, zullende anders tegen hem, alsmede te gen de personen, ten wier huize hij verblijf houdt, procesvex-baal worden opgemaakt. Goes, den 6 September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE, 11 September 1873. GOES, den 8 September 1873. Z. M. heeft de ontvangst der directe be lastingen voor de gemeente Bath en die der directe belastingen en accijnsen voor de gemeente Rilland overgebracht van bet kantoor Bath c. a. naar het ontvangkantoor Kruiningen c. a.; zijnde het alzoo gewijzigd kantoor gelaten onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis den heer J. P. S. Jonquiere, een en ander om in werking te treden den 1 Decem ber aanstaande. De Staats-courant van 6 September be helst het programma voor de opening van de Vergadering der Staten-Generaal te 's Graven- hage, op Maandag den 15 September 1873. De afmarsch der kampeerende troepen uit Milligen is bepaald op den 10 en 11 dezer. Met genoegen vernemen wij dat de direc tie der staatsspoorwegen op hare primitieve aan schrijving is teruggekomen en heden avond de passagiers van den extra-trein aan alle tusschen- stations zullen uitgelaten worden. Ofschoon er op dit oogenblik hier geen sprake is van eene verkiezing voor de Tweede kamer en het gerucht, dat de heer Saaijmans Va der zou aftreden, uit de lucht gegrepen moet geacht worden, zoo is het wel vermelding waard, dat naar men ons mededeelt, bij eene even- tueele aftreding van mr. Saaijmans Vader, ve len het plan hebben dr. A. Kuijper van »de Standaardcandidaat te stellen. De heer G. J. van den Bosch te Wil- helminadorp is door den minister van buitenl. zaken benoemd om deel uittemaken van de commissie aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die alsnog een acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs in de landbouwkunde wenschen te verkrijgen. In de raadsvergadering van 4 Sept. jl. is te Heinkenszand tot wethouder en ambte naar van den burgerlijken stand herbenoemd de heer J. Rijk Idem in de vergadering van 6 Sept. te 's Heer Arendskerke dhr. J. Vermet, Te Baarland zijn benoemd: tot wethou der Laurens Traas, tot 2e ambtenaar van den burgerlijken stand Kornelis Schipper Pz. en tot beambte, belast met de bijhouding van de registers van den burgerlijken stand en de be volking, Andries Bruggeman. Men schrijft on3 uit Yerseke van 6 Sept: De gemeenteraad heeft de jaarwedden van den hoofd- en den hulponderwijzer op de open bare lagere school alhier verhoogd ieder met j 25 en vastgestelddie van den hoofdonder wijzer op 675 en die van den hulponderwij zer op 425zulks met ingang van 1 Januari 1874, terwijl men verneemt, dat de raad aan de hooge regeering een adres beeft ingezon den, om met het oog op den in deze plaats zich meer en meer uitbreidenden oesterhandel, deze gemeente met het Nederlandscb telegraaf- net te verbinden en deze lijn van rijkswege te doen daarstellen. Heden morgen ongeveer ten half 11 ure arriveerde Z. M. de koning met een extratrein aan de halte Vlake van den Staatsspoorweg Roosendaal-Vlissingen, om zich daar op H. D. jacht de Leeuw naar Vlissingen te begeven, ten einde de opening der sluizen en kanaal- werken bij te wonen. Te Vlake was van het gebouw der halte tot aau de aanlegplaats van het jacht eene laan van groen en vlaggen ge maakt, terwij 1 de eerepoört zich sierlijk ter eere van Z. M. den koning verhief, hebbende dit opschrift»Uw zwaard zij als van Gideon, uw wijsheid als van Salomon, uw geslacht zij als van Sem, uw dagen als Methusalem Eenige oogenblikken te voren waren te Vlake aangekomen de heer Commissaris des Konings en de leden van Ged. Staten met de militaire autoriteit in deze provincie. Toen Z. M. uit den trein stapte, werd hij gecomplimenteerd door H. D. Commissaris, die ongeveer het vol gende sprak: Namens Ged. Staten van Zeeland en het be stuur der gemeente Schore en Vlake, moet ik u dankbaarheid betuigen, dat U. M. ons dezen dag met een bezoek komt vereeren. Deze dag, waarop de grootsche werken, door U. M. be volen, geopend zullen worden, is hoogst ge wichtig en Uwer Maj. bezoek getuigt van H. D. liefde voor de Zeeuwen, die op zoo hoogen prijs wordt gesteld." Deze toespraak werd met een driewerf Hoerah! Leve de Koning! begroet, waarna Z. M. on geveer het volgende antwoordde: Mijne Heeren! Het is mjj hoogst aangenaam dezen dag in uw midden te mogen doorbren gen en ik betuig u mijnen hartelijkeD dank voor de ontvangst, die gij mij hebt bereid. De burgemeester van Schore en Vlake, de heer H. van Koeveringe complimenteerde daarna Z. M. en werd met een handdruk beloond. Z. M. stapte vervolgens aan boord van H. D. jacht onder het oorverdoovend gejuich der menigte. Langs het kanaal waren op ongeveer 50 passen van elkander staken opgericht waarvan de Nederlandsehe driekleur wapperde, terwijl een der booten van de Maatschappij i> de Tele graafhet koninklijk jacht begroette met het gewone salut. Te Hansweert waren aan heide zijden der sluis tribunes opgericht terwijl het Harmonie gezelschap Eendracht maakt machtvan Krui ningen het jacht stond op te wachten en bij aankomst het geliefde Wien Nêerlandsch bloed" aanhief. De burgemeester van Kruiningen sprak een hartelijken welkomstgroet, die door Z. M. werd beantwoord, in welk antwoord de wensch voorkwam, dat Zeeland weder zijn vorigen bloei moge bereiken. Bij het vertrek des Konings juichte de menigte hem een hartelijk vaarwel toe en Z. M. verliet, geleid door de toónen van het Volkslied, de sluis van Hansweert, zichtbaar aangedaan over de ontvangst die hij van zijne trouwe Zeeuwen" had mogen genieten. Door de beambten van den Rijks telegraaf te Amsterdam is een adres, voorzien van 81 hunner handteekeningen aan Z. M. den Koning verzonden, waarin zij wederom verzoeken, dat hun bezoldiging in betere verhouding worde gebracht met de tegenwoordige behoeften. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië ontvangen telegram, zijn in de adsistent-residentie Benkoelen, boven Laïs, de adsistent-resident en een controleur vermoord en werd daarheen versterking gezonden. Van de Pruisische grenzen schrijft men aan de N, R. Ct. »Het begint er hier voor onze schoolkinderen treurig uit te zien. Nu de schoolwetten in eigen vaderland de Pruisische fabrikanten verhinderen Pruisische kinderen in hunne fabrieken te laten werken, hebben zij en helaas met goed gevolg gebruik gemaakt van de hebzucht der Nederlandsehe ouders, die, in het zalig gevoel hunner vrijheid, dan ook niet aarzelen hnnne kleinen van 8- 12 jaar tegen hoog loon aan de naburige vreemdelingen af te staan. Jammerlijke annexatieZou het ook tijd worden dat ook bij ons de wet de kinderen beschermt tegen hebzucht der ouders? Dr. Sasse betoogt in de Huisvr. dat het een verkeerde gewoonte is, bij een onweder de ramen dicht te maken. Men moet volgens hem juist alle ramen openzetten, om zooveel mogelijk frissehe lucht in de vertrekken te laten binnenstroomen. De Penang- Gazette, een op het schier-eiland Malakka verschijnend Engelsch blad, deelt de ware oorzaken mede die tot de verwikkelingen tusschen Nederland en Atchin hebben geleid. Deze voorstelling van feiten, die met die der onze hemelsbreed verschilt, komt op het vol gende neder. De hoofdaanlegger van den vree- selijken krijg is niemand anders dan de voor malige kok, tegenwoordig eerste minister van den Sultan, Pang Lima-Tibang. Deze is het blijkbaar met de Hollandsche regeering eens, en heeft zijn vaderland aan deze verraden. In het vorige jaar begaf zich deze Atchinee- sche exellentie naar Singapore om voor zijn gebieder een stoomschip te huren. Hij accor deerde met den kapitein van de Bidar en keerde aan boord van dit vaartuig naar zijn vaderland terug. Voor hij zich echter aan het hof we der vertoonde, zeilde hij de geheele kust langs en hield in elke baai- of riviermond peilingen en opmetingen. Verwekte deze handeling in Atchin eenig opzien, nog te vreemder vond men het, dat voor den maandelijkschen huurprijs van 3000 dollars door de Nederlandsehe regeering werd gezorgd. In Atchin aangekomen overreedde Pang Lima Tibang den Sultan, het stoomschip aan te koo- pen en maakte dezen diets dat een Hollandsch koopman te Penang aangeboden had 40,000 thaler op de koopsom voor te schieten. De Sultan willigde dit voorstel in. Doch nu deden zich eenig moeielijkheden voor, doordien de Pe- nanger geldschieter eenige zekerheid verlangde. De Sultan liet nu de onderhandeling geheel aan zijn minister over, wien hij een blanco

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1